Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2004-09-30 15:59:46

  slimak - Członek DUG

slimak
Członek DUG
Zarejestrowany: 2004-06-08

jedna skretka na dwa kompy...

Witam!
Sytuacja aktualna wyglada tak:

Kod:

ISP -> SERWER -> switch -> moja lanik

Obecnie dostaje necik od ISP po skreteczce kabel wchodzi do serwerka, drugi od serwerka idzie do switcha a do tego sa wpiete kompy w moim malym laniku - obrazuje to rysunek wyzej.

Teraz musze wpiac kompa do tego z drugim ip nadanym przez ISP - czyli sytuacja by wygladala mniej wiecej tak:

Kod:

ISP -> SERWER -> switch -> moja lanik
      
        ->SERWER2

I teraz pytanie jak ten kabel od ISP rozdzielic? No wiem ze hubik lub switch ale nie wiem czy jest sens sie w to pakowac dla podzielenia jednego kabla, na allegro znalazlem takie oto wynalazki http://allegro.pl/show_item.php?item=31831186 - jak dla mnie to jest wynalazek ale moze sie myle, nie pytam sprzedawcy poniewaz juz kupowalem kilka rzeczy na allegro i zawsze bylo ze towar cacy itd wiec koles mi nic nowego nie powie - dlatego pytam was czy cos takiego ma szanse dzialac? Bo jak mam wywalic 15zl w bloto to juz wole dolozyc do 70zl i kupic switch/hub ( co polecacie? najtansze rozwiazanie preferowane ale koniecznie 100Mbps). Aha i kolejna wazna sprawa ISP oczywiscie spina nas tez w lan i ma swoj serwer z ktorym polaczenia z "moj lanik" beda full speed 100Mbps wiec czy taki wynalazek z allegro nie zakluci transferow?

Prosze o kazda opinie poniewaz do jutra musze cos miec (kupie na gieldzie u nas).

Offline

 

#2  2004-09-30 20:25:04

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: jedna skretka na dwa kompy...

A wiec najpierw troche spraw technicznych w kablu ethernetowym wykorzystywane sa 4 przewody wyglada to mniejwiecej tak:

Kod:

1 odbior+       --------------- 1 transmisja +
2 odbior-       --------------- 2 transmisja -
3 transmisja +  --------------- 3 odbior +
4 ----          --------------- 4 ---- 
5 ----          --------------- 5 ---- 
6 transmisja -  --------------- 6 odbior -
7 ----          --------------- 7 ---- 
0 ----          --------------- 8 ---- 

Kolorystyka kablekow wedlug chyba standardu B

Kod:

1 bialo pomaranczowy
2 pomaranczowy
3 bialo zielony
4 niebieski
5 bialo niebieski
6 zielony
7 bialo brazowy
8 brazowy

awiec schemat ktory widziales na allegro sluzy do "odzczedzania skretki.. jest po to by nie puszczac dwuch kabli zamiast jednego a wiec wydaj te 70 zl i kup se najtnszego switcha...


[url=http://dug.net.pl][b]DUG[/b][/url]

Offline

 

#3  2004-09-30 20:35:49

  slimak - Członek DUG

slimak
Członek DUG
Zarejestrowany: 2004-06-08

Re: jedna skretka na dwa kompy...

a wiec wydaj te 70 zl i kup se najtnszego switcha...[/quote]

ok i chyba tak zrobie. thx za odp.

Offline

 

#4  2004-10-06 14:06:20

  zibi_zd - Członek DUG

zibi_zd
Członek DUG
Skąd: katowice
Zarejestrowany: 2004-08-21
Serwis

Re: jedna skretka na dwa kompy...

Widzialem ten wynalazek ... jak juz ci BiExi napisala
sztuczka polega na wykorzystaniu pozostalych 2 par kabla.
Niby to dziala i niby wszystko jest ok tylko jak wszedzie sa zawsze jakies male ale....
Przy sieciach w ktorych chcesz miec 100 Mbps kolorystyka kabli jest bardzo wazna, zmiana kolorystyki powoduje efekt znoszenia czestowtliwosci (chyba tak sie to zwie) a co za tym idzie czasami mozesz zapomniec o 100 Mbps (chodzi o kable dluzsze niz 5-10 m, ale zdarzylo mi sie ze na 5 metrowych nie dzialalo 100Mbps).
Wykorzystanie 4 pozostalych kabelkow najprawdopodobniej (mialem wlasnie taki przypadek gdy zobaczylem ten wynalazek) spowoduje ze przynajmniej ten drugi komp moze nie dzialac na 100 Mbps.
Czyli cala zabawa nie jest watra tych oszczednosci ... zreszta sam mozesz sobie takie cos zrobic, koszt to kabel ... kilka wtyczek i laczniki ... przetestowac i zdecydowac co dalej ... proste, jednak przy obecnych cenach switchy to chyba nie ma wiekszego sensu. Zreszta switch to switch a ty nigdy nie wiesz czy twoja siec z czasem nie bedzie sie rozrastac o dalsze kompy, wiec chyba nie ma sensu zalowac tych paru zlotych ... to moje subiektywne zdanie rzecz jasna :)


Linux registered user #343395

Offline

 

#5  2004-10-06 16:23:14

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: jedna skretka na dwa kompy...

kable na 100'tke wyglada tak

Kod:

1 odbior+       --------------- 1 transmisja + 
2 odbior-       --------------- 2 transmisja - 

3 transmisja +  --------------- 6 odbior - 

4 ----          --------------- 4 ---- 
5 ----          --------------- 5 ---- 

6 transmisja -  --------------- 3 odbior + 

7 ----          --------------- 7 ---- 
0 ----          --------------- 8 ---- 

zamienione pary 3 z 6
wtedy wszystko ladnie bedzie dzialac na 100'tle
jesli uzywasz switch z tej sredniej pulki cenowej to sa one inteligetne i same w sobie potrafia tak kabel przerasowac i dostosowac sie do szybkosci karty sieciowej

zibi_zd - co do oszczednosci to raczej mi sie wydaje ze na spadek szybkosci maja wplyw zaklucenia jesli robisz w/w hatric.. mozesz to omijajac uzywajac kabla ekranowanego kategorii 6 ale jego cena rozni ise  od zwyklego udp kat 5e


[url=http://dug.net.pl][b]DUG[/b][/url]

Offline

 

#6  2004-10-06 20:28:38

  zibi_zd - Członek DUG

zibi_zd
Członek DUG
Skąd: katowice
Zarejestrowany: 2004-08-21
Serwis

Re: jedna skretka na dwa kompy...

wierz mi moja droga ze tez tak myslalem jak ty ... serio serio, i raz trafilo nam sie tak ze za chiny ludowe nie chcialo isc, w sumie jak sie zastanowisz to standard na rj45 i kolorki  ktos tam wymyslil a co smieszniejsze to wlasnie ja bylem ten madrzejszy ze nie ma sily ... musi dzialac ... tylko ze dzialalo jezeli kompy byly blisko siebie ... po rozstawieniu kompow po calym zakladzie (zpc michalek - produkowali takie fajne po slaku bombony czyli cukierki - juz splajtowali) a tam byly jakies dziwne zaklucenia i odcinki po 80 metrow, rzecz jasna pierwsze na co wpaldlem to zmiana kolorkow tak jak napisalas w ostatnim poscie i dalej kupa .... serio ... co najgorsze to mieli huba PLANET i to tylko setke wiec nic nie chcialo dzialac ... siedzielismy nad ta siecia do drugiej w nocy i pisalismy doslownie doktorat ... dopiero zmiana kabli na ekranowane - czyli drozsze pomogla no i odpowiednia kolorystyka bo z przypadkowym ukladem nie dzialalo ... pomoglo i siec ruszyla  ... to juz bylo jakis czas temu ale zawsze bede to pamietal :))


Linux registered user #343395

Offline

 

#7  2004-10-06 23:11:22

  BiExi - matka przelozona

BiExi
matka przelozona
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-16
Serwis

Re: jedna skretka na dwa kompy...

Ja jak w akademiq admimistrowalam siecia gdzie budyneczek niczego sobie siec tez teraz :]
mna poczatku kable byly zrobion 1-1 ijak siec sie rozrosla to to troche przestalo dobrze funkcjonowac (duzo konfliktow w sieci) wasnie wtedy wszedl standard z przeplotem :] 3 - 6 i bylo git ladnie dopuki nie podpielam ponad 100 userow ale zaradzilam wstawiajac 2 switche zarzadzalne... a co do szybkosci to na co CI wieksza?
od 4 lat zajmuje sie zawodowo sieciami a wiec jakies mam tam dosswiadczenie


[url=http://dug.net.pl][b]DUG[/b][/url]

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)

[ Generated in 0.011 seconds, 10 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00010 SET CHARSET latin2
0.00005 SET NAMES latin2
0.00113 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='3.12.108.7' WHERE u.id=1
0.00083 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '3.12.108.7', 1713549833)
0.00061 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1713549533
0.00109 DELETE FROM punbb_online WHERE ident='54.36.148.25'
0.00090 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=129 AND t.moved_to IS NULL
0.00012 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00269 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=129 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00118 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=129
Total query time: 0.0087 s