Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2013-07-01 19:06:38

  preter - Użytkownik

preter
Użytkownik
Skąd: Lubuskie
Zarejestrowany: 2012-05-16

OpenSUSE a Mageia

Witam,

planuję zainstalować na laptopie obok Debiana dystrybucję zorientowaną na KDE, Mageia 3 bądź OpenSUSE 12.3. Ale...
Problem jest tego rodzaju, że tak naprawdę niewiele wiem na temat tych dystrybucji. Dlatego mam do Was, Szanowni Forumowicze, pytanie:
biorąc pod uwagę rozwój danego systemu, jego dopracowanie jako całości, stabilność, bezpieczeństwo oraz szybkość wdrażania nowych technologii, który z tytułowych systemów zagościłby na Waszych komputerach, gdyby nie było Debiana?

To nie zdrada!!! Po prostu szukam dodatkowego systemu na lapka ;)

Pozdrawiam,
preter


[b]Debian [color=#4040BF]Jessie[/color][/b]
Linux User No. 551991

Offline

 

#2  2013-07-01 19:10:27

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: OpenSUSE a Mageia

Arch


[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

#3  2013-07-01 19:14:58

  enether - wiecznie niewyspany

enether
wiecznie niewyspany
Zarejestrowany: 2012-05-01

Re: OpenSUSE a Mageia

Gentoo albo od biedy Arch.

Offline

 

#4  2013-07-01 19:23:16

  preter - Użytkownik

preter
Użytkownik
Skąd: Lubuskie
Zarejestrowany: 2012-05-16

Re: OpenSUSE a Mageia

Dlaczego Gentoo? Dlaczego Arch?

Czy mógłbym prosić o uzasadnienie
[quote=preter]biorąc pod uwagę rozwój danego systemu, jego dopracowanie jako całości, stabilność, bezpieczeństwo oraz szybkość wdrażania nowych technologii[/quote]
Pozdrawiam,
preter

Ostatnio edytowany przez preter (2013-07-04 12:17:34)


[b]Debian [color=#4040BF]Jessie[/color][/b]
Linux User No. 551991

Offline

 

#5  2013-07-01 19:31:29

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: OpenSUSE a Mageia

Szybki, lekki, zawsze aktualny, prosty w obsłudze, bez udziwnień. Przy czym wypada zaznaczyć, że wymaga myślenia i czasem ostrożności przy aktualizacjach.


[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

#6  2013-07-01 19:38:48

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: OpenSUSE a Mageia

78

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 00:36:56)

Offline

 

#7  2013-07-01 19:39:45

  marcin'82 - Użytkownik

marcin'82
Użytkownik
Skąd: Sosnowiec
Zarejestrowany: 2011-10-02

Re: OpenSUSE a Mageia

Oprócz tytułowych dystrybucji weź pod uwagę jeszcze [url=http://pclinuxos.com]PCLinuxOS[/url] - system ciągły z KDE4 jako wiodącym środowiskiem graficznym.

Ostatnio edytowany przez marcin'82 (2013-07-02 06:27:16)


marcin'82

Offline

 

#8  2013-07-01 20:29:10

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: OpenSUSE a Mageia

Może netrunner?

http://www.netrunner-os.com/

Offline

 

#9  2013-07-02 06:55:16

  sir_lucjan - Kierowca Bombowca

sir_lucjan
Kierowca Bombowca
Skąd: /home/sir_lucjan
Zarejestrowany: 2010-05-20
Serwis

Re: OpenSUSE a Mageia

openSUSE miałem dość krótko i dość dawno temu (sierpień 2010 - luty 2011), system wspominam całkiem dobrze. Jeśli lubisz klikać, to system jest dla ciebie. YaST to udane narzędzie, w zasadzie ustawisz w nim wszystko, co jest do ustawienia dla przeciętnego użytkownika ;) Problem zaczyna się, gdy chcesz nowszą wersję środowiska, wtedy musisz bawić się z repozytoriami typu KDE Factory. Lista nieoficjalnych lub mniej oficjalnych repo jest dość długa, jeśli potrzebujesz koniecznie nowszej wersji, niż jest w oficjalnym, z pewnością odnajdziesz to, czego potrzebujesz. Nie wiem, jak obecnie wygląda sytuacja z kodekami - jak ja używałem openSUSE, kodeki trzeba było instalować na własną rękę. Kiedyś był do tego specjalny "bajer" - http://www.susek.info/article/Multimedia-w-openSUSE.shtml - nie wiem, czy obecnie komuś chciało się w to bawić i szczerze, nie chce mi się szukać... Teraz korzystam z Arch Linux (choć nie środowisko KDE) i jestem zadowolony.


[b]Dell Inspiron 15-3542 (3542-2538)[/b] || [b]Linux Register User: #536661[/b]
                                         [b]Arch Linux[/b]

Offline

 

#10  2013-07-03 09:36:15

  preter - Użytkownik

preter
Użytkownik
Skąd: Lubuskie
Zarejestrowany: 2012-05-16

Re: OpenSUSE a Mageia

[quote=PavloAkaLogan]Może netrunner?

http://www.netrunner-os.com/[/quote]
@PavloAkaLogan, czy ten system różni się od Kubuntu czymś poza zestawem oprogramowania?
Czy jest bardziej dopracowany, stabilny?

Zainteresowałem się ostatnio dystrybucjami innymi niż pochodne Debiana, gdyż naszego forumowego ulubieńca znam bardzo dobrze i uważam za jeden z najbardziej dopracowanych systemów operacyjnych obecnych na rynku. Wszelkie klony są tylko jego cieniem, więc nie zawracam sobie nimi głowy.

Padła propozycja Arch Linux, Gentoo - na Gentoo nie mam czasu, Archa niedawno instalowałem, ale oby dwa są zbyt rolling jak dla mnie.
Dlatego pomyślałem o Mageia i OpenSUSE - wydawane raz w roku (mniej więcej) i o długim wsparciu technicznym wydają się być nieco lepiej dopracowane. Ale może to złudne wrażenie?

PCLinux OS'a znam dość dobrze, aczkolwiek nie za bardzo podoba mi się ta mieszanka RPM'ów i APT.

I znowu wychodzi na to, że Debian jest systemem najlepszym dla mej skromnej osoby.

Może Arch dostanie jeszcze jedną szansę - zablokuję aktualizację wybranych programów i zobaczymy jak to będzie działało. Spróbuję zrobić z niego Archa Testing :D

Decyzja - najpierw OpenSUSE, później Arch Linux.

Ale jeśli ktoś jeszcze ma ciekawe opinie o w/w systemach, to proszę o komentarz w temacie.
Dziękuję :)

Pozdrawiam,
preter

Ostatnio edytowany przez preter (2013-07-04 12:41:46)


[b]Debian [color=#4040BF]Jessie[/color][/b]
Linux User No. 551991

Offline

 

#11  2013-07-03 09:59:52

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: OpenSUSE a Mageia

Chcesz testować?
Najpierw opanuj Gentoo, potem jeszcze Gentoo hardened, a potem całe testowanie będzie polegało na wzruszaniu ramionami
i ziewaniu.

To taka droga na skróty. :D

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2013-07-03 10:00:50)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#12  2013-07-03 10:36:36

  dominbik - Członek DUG

dominbik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2011-07-25

Re: OpenSUSE a Mageia

[quote=preter]Może Arch dostanie jeszcze jedną szansę - zablokuję aktualizację wybranych programów i zobaczymy jak to będzie działało.[/quote]
To miałeś jakieś aplikacje, które poprzez update'y sprawiały kłopoty?


[img]http://img34.imageshack.us/img34/5092/zw9m.png[/img] [img]http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png[/img]

Offline

 

#13  2013-07-03 11:02:49

  $pwd - Użytkownik

$pwd
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-02-07

Re: OpenSUSE a Mageia

[quote=preter]Po prostu szukam dodatkowego systemu na lapka ;)[/quote]
Arch linux jest świetną alternatywą. Przy czym jak dostrzegł [b]ArnVaker[/b] trzeba uważać co się instaluje na nim "pacmanem", chociaż od strony konfiguracyjnej Arch daje wiele satysfakcji.

A myślałeś o Slackware?

[b]Pytanie zadam od innej strony, piszesz że:[/b]

[quote=preter]Zainteresowałem się ostatnio systemami innymi niż pochodne Debiana[/quote]
Otóż Debian, Arch etc. są to [u]dystrybucje[/u] oparte o jądro, ergo [b]system o nazwie Linux[/b].
Takoż wybór między dystrybucjami jest tylko wyborem w kwestii ergonomii, przyzwyczajeń użytkowych, bo odgórnie i tak pracujesz na tym samym systemie tj. na Linuxie.

Jeżeli zainteresowałeś się innymi systemami; polecam FreeBSD, NetBSD, OpenBSD.
Kolega zainstalował ostatnio OpenIndiana tj. system oparty na źródłach z jądra Solarisa [Open w zasadzie].
I też jest kontent.

Salut.
Marcin

Ostatnio edytowany przez $pwd (2013-07-03 11:04:11)

Offline

 

#14  2013-07-03 19:20:06

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: OpenSUSE a Mageia

FreeBSD. Windows 7
]:->

Offline

 

#15  2013-07-03 21:21:23

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: OpenSUSE a Mageia

Jak chcesz sobie poklikać to może zainstaluj po prostu Windowsa ;)

A jak coś normalnego to masz Archa, Gentoo, czy coś z rodziny BSD.

Offline

 

#16  2013-07-03 21:33:21

  $pwd - Użytkownik

$pwd
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-02-07

Re: OpenSUSE a Mageia

[quote=yossarian]Jak chcesz sobie poklikać to może zainstaluj po prostu Windowsa ;)[/quote]
Jeszcze jest PC-BSD :)

Offline

 

#17  2013-07-03 23:07:43

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: OpenSUSE a Mageia

[quote=$pwd][quote=yossarian]Jak chcesz sobie poklikać to może zainstaluj po prostu Windowsa ;)[/quote]
Jeszcze jest PC-BSD :)[/quote]
I FreeDOS, ReactOS, Haiku, OpenSolaris, QNX i parę innych ...

Fervi

Offline

 

#18  2013-07-04 12:40:56

  preter - Użytkownik

preter
Użytkownik
Skąd: Lubuskie
Zarejestrowany: 2012-05-16

Re: OpenSUSE a Mageia

[quote=dominbik][quote=preter]Może Arch dostanie jeszcze jedną szansę - zablokuję aktualizację wybranych programów i zobaczymy jak to będzie działało.[/quote]
To miałeś jakieś aplikacje, które poprzez update'y sprawiały kłopoty?[/quote]
Przyznam, że Archa nie używałem zbyt długo, i choć problemów z nim nie miałem, to jednak jako systemu do pracy wolę go nie używać. Lepiej dmuchać na zimne, niż się gorącym sparzyć. Do pracy lepiej nadaje się Debian Testing, nie wspominając już o wersji stabilnej. Ogólnie rzecz biorąc Arch Linux to bardzo fajna dystrybucja.

[quote=$pwd][quote=preter]Zainteresowałem się ostatnio systemami innymi niż pochodne Debiana[/quote]
Otóż Debian, Arch etc. są to [u]dystrybucje[/u] oparte o jądro, ergo [b]system o nazwie Linux[/b].
Takoż wybór między dystrybucjami jest tylko wyborem w kwestii ergonomii, przyzwyczajeń użytkowych, bo odgórnie i tak pracujesz na tym samym systemie tj. na Linuxie.[/quote]
Wiem jaka jest różnica między systemem operacyjnym a dystrybucją. Ale dzięki za wskazanie błędu, poprawię go.

Jeden mały błąd popełniłem, a już polecacie wszystkie możliwe systemy na PC. Spokojnie Panowie, mnie interesują tylko dystrybcje Linuksa, Windows (z konieczności) oraz ewentualnie BSD.

Dziękuję Wam za wszelkie porady. Tak jak napisałem wcześniej - zabieram się za OpenSUSE, później Arch Linux, a jeśli znajdę trochę czasu, to może Gentoo oraz FreeBSD/PC-BSD.

Pozdrawiam,
preter

Ostatnio edytowany przez preter (2013-07-04 12:41:16)


[b]Debian [color=#4040BF]Jessie[/color][/b]
Linux User No. 551991

Offline

 

#19  2013-07-04 13:52:26

  zbig - Użytkownik

zbig
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-02-25

Re: OpenSUSE a Mageia

OpenSUSE jest dość kapryśny. Wszystko zależy czy trafisz na wersję dopracowaną czy spapraną. Ma natomiast jedną poważną zaletę - bodajże najlepiej dopracowane KDE (dość stabilnie chodziło nawet KDE 4.0).

Po Mageia spodziewałem się więcej, ale wpadki które jej się trafiają, mimo działu QA są dość żenujące. Odziedziczone po Mandrivie Centrum Sterowania jest chyba najlepszym tego typu tworem w świecie linuksowym.

Dystrybucją totalnie nastawioną na KDE jest Chakra Linux. Podstawy odziedziczyła po Archlinux to i nowości nie zabraknie ;)

Osobiście uważam że twoje założenia z pierwszego postu może spełnić tylko Gentoo. Tam sam ustalisz co instalujesz i które z nowości chcesz testować. W celach edukacyjnych radzę stawiać system ze stage 1 (czyli zaczynasz od kompilacji kompilatora do kompilowania dystrybucji :-)

Offline

 

#20  2013-07-04 14:00:39

  $pwd - Użytkownik

$pwd
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-02-07

Re: OpenSUSE a Mageia

[quote=preter]Tak jak napisałem wcześniej - zabieram się za OpenSUSE, później Arch Linux, a jeśli znajdę trochę czasu, to może Gentoo oraz FreeBSD/PC-BSD.[/quote]
Wzmacniasz skrzydła kosztem centrum.

Znajdź swój Schwerpunkt.

Offline

 

#21  2013-07-04 14:47:11

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: OpenSUSE a Mageia

netrunner niczym się nie różni od Kubuntu. Chwilę testowałem, ale wydawało mi się, że mały bajzel tam panuje.

Czy OpenSUSE jest dopracowane, trudno mi stwierdzić. Przy 11.4 i 12.1 miałem jakieś dziwne jazdy - na tym pierwszym uwalone były uprawnienia domyślnie i wtedy akurat nie doszedłem czym było to spowodowane, a na drugim miałem jaja z chromium i chromem, które same z siebie nie działały. Na kilku forach forumowicze nie wiedzieli czemu tak się dzieje. Jaja też miałem z 11.3, gdzie aplikacje KDE czasami potrafiły się wywalić. Ale sprawdzę z ciekawości wersję 12.3 - być może poprawili coś w tej kwestii.

Offline

 

#22  2013-07-04 19:09:11

  dominbik - Członek DUG

dominbik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2011-07-25

Re: OpenSUSE a Mageia

[quote=preter]Przyznam, że Archa nie używałem zbyt długo, i choć problemów z nim nie miałem, to jednak jako systemu do pracy wolę go nie używać. Lepiej dmuchać na zimne, niż się gorącym sparzyć[/quote]
Oczywiście, - na początku jest trochę trudniej, ale po jakimś czasie - jak się to w miarę ogarnie, można bezproblemowo używać go do wszystkiego. A gdy jeszcze ktoś przyzwyczai się do tego modelu rolling i narzędzi z AUR (tam może każdy użytkownik wrzucić swój pakiet, mnóstwo softu) ciężko wrócić do innej dystrybucji na desktop.


[img]http://img34.imageshack.us/img34/5092/zw9m.png[/img] [img]http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png[/img]

Offline

 

#23  2013-07-04 19:19:08

  preter - Użytkownik

preter
Użytkownik
Skąd: Lubuskie
Zarejestrowany: 2012-05-16

Re: OpenSUSE a Mageia

[quote=$pwd][quote=preter]Tak jak napisałem wcześniej - zabieram się za OpenSUSE, później Arch Linux, a jeśli znajdę trochę czasu, to może Gentoo oraz FreeBSD/PC-BSD.[/quote]
Wzmacniasz skrzydła kosztem centrum.

Znajdź swój Schwerpunkt.[/quote]
Mein Schwerpunkt ist Debian :)

Ostatnio edytowany przez preter (2013-07-04 19:33:35)


[b]Debian [color=#4040BF]Jessie[/color][/b]
Linux User No. 551991

Offline

 

#24  2013-07-05 10:16:18

  $pwd - Użytkownik

$pwd
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-02-07

Re: OpenSUSE a Mageia

[quote=preter]Mein Schwerpunkt ist Debian :)[/quote]
GNU/Linux czy xBSD, to systemy wymagające pracy, nie tyle nad nimi ile nad własnym jestestwem. Wymagają od użytkownika tego by myślał i trybił.
Często słyszałem że FreeBSD nie nadaje się na desktop. Tyle że pojęcie desktop ma sporą objętość. Poza przeglądarkami pdf/djvu, vim'em, pmarsem w zasadzie nie wiele mi potrzeba, takoż tkwię w tym systemie na fluxboxie od dobrego już czasu.

Przepraszam za wcześniejsze zwrócenie uwagi.

Salut,
Marcin

Ostatnio edytowany przez $pwd (2013-07-05 10:17:55)

Offline

 

#25  2013-07-05 10:45:57

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: OpenSUSE a Mageia

FreeBSD coraz bardziej zbliża się do desktopów i biurowych serwerów plików.
Przy serwerach internetowych coraz ważniejsze są zabezpieczenia, przed exploitami, które się realizuje na poziomie kompilatora gcc, a nie systemu ACL.

W tym miejscu FreeBSD jest mocno w tyle z powodu szczerej nienawiści wobec licencji GPL3, na której są wszystkie GCC od wersji 4.3.
Ciekawe, czy Clang coś zmieni w tej sytuacji.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)

[ Generated in 0.018 seconds, 10 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00011 SET CHARSET latin2
0.00004 SET NAMES latin2
0.00137 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='44.222.220.101' WHERE u.id=1
0.00110 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '44.222.220.101', 1711695889)
0.00091 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1711695589
0.00112 DELETE FROM punbb_online WHERE ident='3.238.6.55'
0.00088 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=23857 AND t.moved_to IS NULL
0.00007 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00456 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=23857 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00166 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=23857
Total query time: 0.01182 s