Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2013-12-07 02:12:02

  tajwan - boss

tajwan
boss
Skąd: Śląsk
Zarejestrowany: 2010-03-30

Repozytorium z najnowszymi pakietami

Z racji, że do debiana stable nie wprowadza się najnowszych pakietów w sumie od tego są backporty. A co byście powiedzieli, aby stworzyć takie DUG-owe nie oficjalne repozytorium z najnowszymi pakietami takich, których nie ma w backportach. Powiedzmy z takimi podstawowymi rzeczami jak przeglądarki, środowiska graficzne i wszystko co by się przydało. Miało by to sens?


NIGDY WIĘCEJ TESTING Z KTÓRYM SĄ SAME PROBLEMY !!!

Offline

 

#2  2013-12-07 02:19:02

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Repozytorium z najnowszymi pakietami

Zależności wykończą człowieka o ile w ogóle będzie możliwe przeniesienie czegoś co nie jest już backportowane, choć w sumie to pewnie będzie możliwe ale czy komuś by się chciało w to bawić? Stable jest na servery (i ewentualnie dla nowych nieznających systemu) gdzie masz relatywnie mało softu do ogarnięcia i się możesz w takie rzeczy bawić, ale jak chcesz przenieść najnowsze programy do stable, na takiej zasadzie jak są dostępne w testingu czy sidzie, to to nie wypali właśnie przez trudności z pogodzeniem zależności.

Offline

 

#3  2013-12-07 02:30:57

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Repozytorium z najnowszymi pakietami

DUG-owe repo teoretycznie jest postawione (kiedyś chyba flash tam był), ale nieużywane. Myślę, że gdyby było kilka osób chętnych się tym zajmować (ilin nawet coś wspominał niedawno), to azhag by je Wam reanimował.


[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

#4  2013-12-07 02:42:08

  tajwan - boss

tajwan
boss
Skąd: Śląsk
Zarejestrowany: 2010-03-30

Re: Repozytorium z najnowszymi pakietami

Chętnie bym pomógł, ale nie jestem na tym poziomie wiedze :-)


NIGDY WIĘCEJ TESTING Z KTÓRYM SĄ SAME PROBLEMY !!!

Offline

 

#5  2013-12-07 02:44:01

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Repozytorium z najnowszymi pakietami

Ja mógłbym się pobawić w ramach nauki, bo raczej na ogarnięcie jeszcze pakietów tak, żeby ktoś inny poza mną ich używał i to na stable, to jeszcze jest za wcześnie. xD

Offline

 

#6  2013-12-07 08:53:27

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Repozytorium z najnowszymi pakietami

Najnowszy iceweasel dla wheezy masz w repozytorium

Kod:

deb http://mozilla.debian.net/ wheezy-backports iceweasel-release

[b]Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW[/b] -> Niech inni na tym skorzystają.
[url=http://dug.net.pl/]Polski portal Debiana[/url]

Offline

 

#7  2013-12-07 09:11:43

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Repozytorium z najnowszymi pakietami

[quote=ArnVaker]DUG-owe repo teoretycznie jest postawione (kiedyś chyba flash tam był), ale nieużywane. Myślę, że gdyby było kilka osób chętnych się tym zajmować (ilin nawet coś wspominał niedawno), to azhag by je Wam reanimował.[/quote]
Otóż to.

Pytanie jednak brzmią:

- co z odpluskwianiem?
- co z drobnymi poprawkami przy kompilacji?
- co z "wdzięcznymi" użytkownikami srodze zawiedzionymi, że XYZ jest w wersji 1.2.3.47 a nie 1.2.3.48? Przecież ta została wydana już godzinę temu?!


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
[url=http://www.opencaching.pl]opencaching[/url] :: [url=http://dug.net.pl/sources.list]debian sources.list[/url] :: [url=http://www.linuxportal.pl/blogi/azhag/wpisy]coś jakby blog[/url] :: [url=http://dug.net.pl/]polski portal debiana[/url] :: linux user #403712

Offline

 

#8  2013-12-07 09:55:41

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Repozytorium z najnowszymi pakietami

[quote=azhag]- co z "wdzięcznymi" użytkownikami srodze zawiedzionymi, że XYZ jest w wersji 1.2.3.47 a nie 1.2.3.48? Przecież ta została wydana już godzinę temu?![/quote]
Przesadzasz.
A w przypadku Użytkowników Debiana to w ogóle się zdarza?

Offline

 

#9  2013-12-07 12:39:39

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: default city
Zarejestrowany: 2010-03-14
Serwis

Re: Repozytorium z najnowszymi pakietami

Owszem.


[img]https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png[/img]

Offline

 

#10  2013-12-07 13:48:13

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Repozytorium z najnowszymi pakietami

Jak ktoś chce nowsze pakiety idzie na Testing lub Unstable, po co marnować potencjał mati'ego75?

Fervi

Offline

 

#11  2013-12-07 14:51:33

  Bitels - Użytkownik

Bitels
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-31

Re: Repozytorium z najnowszymi pakietami

dla mnie to trochę przestrzelony pomysł. Lepiej wg mnie potencjał ludzi którzy zajmowaliby się takim repo lepiej by było wykorzystać przy tworzeniu pakietów dla oficjalnego repo lub backportów. Tajwan, nie musisz być chyba nawet programistą aby pomóc przy tworzeniu oprogramowania, wystarczy, że wspomorzesz jakiś projekt przy np tłumaczeniu. W open source dla wszystkich znajdzie się zajęcie jeżeli tylko mają czas i chęci by pomóc.

Z drugiej strony wolność jaką daje nam właśnie open source pozwala nam na takie manewry i jeżeli ktoś czuje taką potrzebę i ma chęci to czemu nie nie miało by powstać dugowe repo? Wolna wola.

Offline

 

#12  2013-12-07 15:33:02

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Repozytorium z najnowszymi pakietami

Swoją drogą:

[quote=tajwan]A co byście powiedzieli, aby stworzyć takie DUG-owe nie oficjalne repozytorium[/quote]
[quote=tajwan]Chętnie bym pomógł, ale nie jestem na tym poziomie wiedze :-)[/quote]
Wyczuwam klasyczne „weźmy zróbcie”? :>


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
[url=http://www.opencaching.pl]opencaching[/url] :: [url=http://dug.net.pl/sources.list]debian sources.list[/url] :: [url=http://www.linuxportal.pl/blogi/azhag/wpisy]coś jakby blog[/url] :: [url=http://dug.net.pl/]polski portal debiana[/url] :: linux user #403712

Offline

 

#13  2013-12-07 15:34:29

  tajwan - boss

tajwan
boss
Skąd: Śląsk
Zarejestrowany: 2010-03-30

Re: Repozytorium z najnowszymi pakietami

[quote=azhag]Swoją drogą:

[quote=tajwan]A co byście powiedzieli, aby stworzyć takie DUG-owe nie oficjalne repozytorium[/quote]
[quote=tajwan]Chętnie bym pomógł, ale nie jestem na tym poziomie wiedze :-)[/quote]
Wyczuwam klasyczne „weźmy zróbcie”? :>[/quote]
To źle wyczuwasz


NIGDY WIĘCEJ TESTING Z KTÓRYM SĄ SAME PROBLEMY !!!

Offline

 

#14  2013-12-07 15:34:58

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Repozytorium z najnowszymi pakietami

No ta tyle, że jak już ktoś stworzy pakiet do officialnego repo to ten tam trafi za rok albo i później. :]

A co do narzekających ludzi, ci zawsze się znajdą ale czy ktoś ich zmusza do korzystania z jakiegoś repo, zrobić dopiskę,"używasz na własną odpowiedzialność, może ci to wipnąć cały system" i tyle. xD

Offline

 

#15  2013-12-07 15:46:15

  pioki - Użytkownik

pioki
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-10

Re: Repozytorium z najnowszymi pakietami

[quote=morfik]Zależności wykończą człowieka o ile w ogóle będzie możliwe przeniesienie czegoś co nie jest już backportowane (...)[/quote]
Backporty to właśnie coś takiego, co pozwala mieć nowsze pakiety w wersji stabilnej jednocześnie z uniknięciem problemów z zależnościami (mniejszą ich liczbą w porównaniu z instalacją danej aplikacji z wersji testowej lub sida).

[quote=morfik](...)Stable jest na servery (i ewentualnie dla nowych nieznających systemu)(...)[/quote]
Bądź też tych, którzy chcą mieć pracujący system i nie lubią niespodzianek.

Ogólnie fajnie by było, gdyby coś takiego powstało. Oczywiście nie ma sensu przenosić wszystkiego. Każdy pewnie ma jakieś pakiety, w związku z własnymi zainteresowaniami, które mają nowszą wersję bądź też z różnych powodów nie znajdą się w repozytoriach Debiana (ja w swoich zakamarkach mam na przykład stary, dobry program do zgrywania muzyki grip). Zebranie takich rzeczy od forumowiczów i umieszczeniu ich w repozytorium DUG byłoby, hmm, ciekawe.

Z drugiej strony to spory problem techniczny i organizacyjny: kto miałby tym zarządzać, jakie uprawnienia, dla kogo dostęp, dla jakiej gałęzi itp.

Chociaż gdzieś znalazłem w sieci forum, które coś takiego posiadało, więc to chyba nie jest z kategorii rzeczy niemożliwych (albo mi się przewidziało).

Pozdrawiam.

Offline

 

#16  2013-12-07 15:55:57

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Repozytorium z najnowszymi pakietami

[quote=morfik]No ta tyle, że jak już ktoś stworzy pakiet do officialnego repo to ten tam trafi za rok albo i później. :][/quote]
Wydaje mi się, że aż tak długo to nie trwa

A co do Tajwana - wrzuć se repozytorium Testing, na prawdę

Fervi

Offline

 

#17  2013-12-07 16:16:16

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Repozytorium z najnowszymi pakietami

Ja myślę, że jeśli ktoś już posiedział parę lat w linuxie i się nim zainteresował w stopniu większym niż klikanie w przyciski gui, to nie powinien mieć  problemów z używaniem testinga.

Co do samych backportów, to w jaki dokładnie sposób się przenosi pakiety z sida np.? Jeśli np. jakaś paczka korzysta z bibliotek, które są tylko w sidzie, to jak to ogarnąć? Trzeba będzie instalować te niestabilne biblioteki na stable?

[quote=pioki]Z drugiej strony to spory problem techniczny i organizacyjny: kto miałby tym zarządzać, jakie uprawnienia, dla kogo dostęp, dla jakiej gałęzi itp.[/quote]
Zrobić na wzór oficialny, dać deva, sponsorów, mentorów i mainernerów. Porobić takie rangi i przypisać im uprawnienia, choć to by było chyba trochę zabawy z tym. Można by się naexpić przez zostaniem officialnym mainternerem. xD

[quote=fervi]Wydaje mi się, że aż tak długo to nie trwa[/quote]
No to popatrz tutaj: http://ftp-master.debian.org/new.html — udevil już ma prawie pół roku, czemu go nie chcą wpuścić i czemu to tak długo trwa?

Offline

 

#18  2013-12-07 16:53:52

  yantar - Użytkownik

yantar
Użytkownik
Skąd: Galicja
Zarejestrowany: 2009-06-09

Re: Repozytorium z najnowszymi pakietami

Ekhem, może inaczej. Na necie jest sporo fajnych programów i programików (sourceforge.net np), których nie ma w oficjalnym repo i nie mają specjalnych zależności. Wiadomo wygodniej byłoby instalować je z deba z jakiegoś repo niż bawić się ze źródłami itd (mnie to  zawsze słabi dlatego przeważnie szukam debów ;d). Zatem bez ciśnienia, ktoś wynajduje program i zapodaje linka, ktoś inny (jeśli ma czas, wiedzę etc robi deba + drobne poprawki z readme) i wrzuca do repo. Tym sposobem, repo powolutku by się zapełniało. (tia weźmy i zróbcie, ale coś w stylu co zaproponował pioki ;]). Jedynym kryterium w zasadzie byłoby czy program jest na tyle ciekawy, że komuś chciałoby się go wrzucić do repo, zatem obyłoby się bez marudzenia o komponenty systemu w wersji xx.00.00.001 nowszej oraz "ja potrzebuję na już".

Offline

 

#19  2013-12-07 16:58:14

  pioki - Użytkownik

pioki
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-10

Re: Repozytorium z najnowszymi pakietami

[quote=morfik]Ja myślę, że jeśli ktoś już posiedział parę lat w linuxie i się nim zainteresował w stopniu większym niż klikanie w przyciski gui, to nie powinien mieć  problemów z używaniem testinga.[/quote]
No proszę, ja już 10 lat korzystam z Linuksa, i ciągle na wersji stabilnej. Jakiś dziwny jestem... ;)

Co do samych backportów, to w jaki dokładnie sposób się przenosi pakiety z sida np.? Jeśli np. jakaś paczka korzysta z bibliotek, które są tylko w sidzie, to jak to ogarnąć? Trzeba będzie instalować te niestabilne biblioteki na stable?[/quote]
No wtedy to już jest jakiś problem. Zwykle jest jednak tak, że daną aplikację da się skompilować ze starszą wersją bibliotek.

Offline

 

#20  2013-12-07 17:01:46

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Repozytorium z najnowszymi pakietami

Nie takie to proste jak się wydaje.

Przy robieniu debów takich które każdy mógłby używać trzeba przwidzieć wiele .
Nie zawsze da sie określić wszystkie zależności.

Do tego dochodzi ciągła migracja wersji bibliotek w wersji testowej a zwłaszcza niestabilnej.
Może się okazać, ze po tygodniu dany pakiet będzie kolidował w systemie przy aktualizacji.

Wrzuconymi pakietami do repo trzeba się opiekować aby zawsze pasowały do systemu.


[b]Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW[/b] -> Niech inni na tym skorzystają.
[url=http://dug.net.pl/]Polski portal Debiana[/url]

Offline

 

#21  2013-12-07 17:18:54

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Repozytorium z najnowszymi pakietami

[quote=morfik]officialnego[/quote]
:D


[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

#22  2013-12-07 18:36:42

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Repozytorium z najnowszymi pakietami

Ja np. mógłbym utrzymywać te paczki, które staram się lokalnie robić, bo w sumie to nic więcej nie kosztuje czyli to by było:

Kod:

# aptitude search '~O apt.morfikownia.lh'
p   cairo-perf-utils                                                                   - The Cairo 2D vector graphics library performance utilities                                   
i   dnscrypt-proxy                                                                     - A tool for securing communications between a client and a DNS resolver                       
i A libcairo-gobject2                                                                  - The Cairo 2D vector graphics library (GObject library)                                       
p   libcairo-script-interpreter2                                                       - The Cairo 2D vector graphics library (script interpreter)                                    
i A libcairo2                                                                          - The Cairo 2D vector graphics library                                                         
p   libcairo2-dbg                                                                      - The Cairo 2D vector graphics library (debugging symbols)                                     
p   libcairo2-dev                                                                      - Development files for the Cairo 2D graphics library                                          
p   libcairo2-doc                                                                      - Documentation for the Cairo Multi-platform 2D graphics library                               
i   libsodium4                                                                         - a crypto library based on NaCl, with a compatible API                                        
p   libsodium4-dev                                                                     - a crypto library based on NaCl, with a compatible API                                        
i   libssr0                                                                            - A feature-rich screen recorder that supports X11 and OpenGL.                                 
p   libssr0-dev                                                                        - A feature-rich screen recorder that supports X11 and OpenGL.                                 
i   minitube-2.1.4                                                                     - Native YouTube client                                                                        
i A pglcmd                                                                             - PeerGuardian Linux - pglcmd                                                                  
i A pgld                                                                               - PeerGuardian Linux - pgld                                                                    
p   pgld-dbg                                                                           - PeerGuardian Linux - pgld (debug)                                                            
i   pglgui                                                                             - PeerGuardian Linux GUI - pglgui                                                              
p   pglgui-dbg                                                                         - PeerGuardian Linux GUI - pglgui (debug)                                                      
i   ssr                                                                                - A feature-rich screen recorder that supports X11 and OpenGL.

Z tym, że te libcairo są bez gl (mniejsze zużycie ramu) a pozostałe wymagają pracy, w każdym razie działają, a to najważniejsze. Tylko ssr się nie buduje na czystym chroot, nie mam też jeszcze pojęcia jak budować paczki na i386 i amd64 naraz i tam o milionie rzeczy jeszcze nie wiem. Ale ja to kiedyś ogarnę, w każdym razie podpisywać swoje paczuszki umiem i odpowiadam tylko za te podpisane. Staram się wszystko trzymać w najnowszych wersjach, także chęci mam ale potrzebuję czasu na naukę. xD

Offline

 

#23  2013-12-07 18:40:18

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Repozytorium z najnowszymi pakietami

Masz jakieś libcairo2 dla stable? Sam siedzę na jakiejś starej wersji chyba z repo Hadreta, każda nowsza powoduje np. delikatne przycinanie przy przewijaniu strony w przeglądarce. Nie jest to jakieś tragiczne, ale na tej starej działa lepiej.


[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

#24  2013-12-07 18:47:57

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Repozytorium z najnowszymi pakietami

Ja tu tylko wziąłem ściągnąłem źródła z testinga i usunąłem w debian/rules --enable-gl. Ja jeszcze za bardzo z tymi paczkami się nie orientuję, tam jest ze 20 manuali do przeczytania jest i każdy z nich wielkości moich textów, trochę mi to zajmie zanim to wszystko przeczytam. xD

Póki co to najlepiej mi wychodzi dnscrypt-proxy,

Ostatnio edytowany przez morfik (2013-12-07 18:49:29)

Offline

 

#25  2013-12-07 18:49:42

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Repozytorium z najnowszymi pakietami

Aha, OK. Tak popatrzyłem w changeloga tej wersji co mam:

Kod:

cairo (1.10.2-6.1) unstable; urgency=low

  * Non-maintainer upload.
  * Ubuntu patches import.

 -- Filip Chabik <hadret@gmail.com>  Mon, 04 Apr 2011 19:58:29 +0200

To pewnie przez te ubuntowe patche lepiej działa, czysta debianowa wersja zawsze zamulała. ;)


[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)

[ Generated in 0.020 seconds, 9 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00012 SET CHARSET latin2
0.00005 SET NAMES latin2
0.00187 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='18.232.179.191' WHERE u.id=1
0.00369 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '18.232.179.191', 1711687250)
0.00059 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1711686950
0.00048 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=24769 AND t.moved_to IS NULL
0.00036 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00570 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=24769 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00187 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=24769
Total query time: 0.01473 s