Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Wątek Zamknięty
Procesory mają być dostępne niezwłocznie w formie zestawu deweloperskiego. Na razie jest drogo: 2999 dolarów czyli na dzisiaj to ponad 9300 zł, ale to dopiero początek dla osób które chcą jako pierwsze zacząć rozwój oprogramowania dla tych procesorów, na pewno jak już produkcja się zwiększy to mocno stanieją. Sercem zestawu jest AMD Opteron™ serii A1100 czyli procesor ARMv8 dokładniej mikroarchitektura ARM Cortex-A57. Procesory te mają kompatybilność wsteczną wykonywania takiego kodu jak procesory ARMv7.
http://www.amd.com/en-us/press-releases/Pages/64-bit-developer-kit-2014jul30.aspx
The AMD Opteron A1100 Series processor supports:
4 and 8 ARM Cortex-A57 cores
Up to 4 MB of shared L2 and 8 MB of shared L3 cache
Configurable dual DDR3 or DDR4 memory channels with ECC at up to 1866 MT/second
Up to 4 SODIMM, UDIMM or RDIMMs
8 lanes of PCI-Express® Gen 3 I/O
8 Serial ATA 3 ports
2 10 Gigabit Ethernet ports
ARM TrustZone® technology for enhanced security
Crypto and data compression co-processors
The AMD Opteron A1100 development kit is packaged in a microATX form factor and includes:
An AMD Opteron A1100-Series processor with 4 cores
2 Registered DIMM with 16 GB of DDR3 DRAM
PCI Express® connectors configurable as a single x8 or dual x4 ports
8 Serial-ATA connectors
Compatibility with standard power supplies
Standard UEFI boot environment
Linux environment based on Fedora technology from the Red Hat-sponsored Fedora community
Standard Linux GNU tool chain, including cross-development version
Platform device drivers
Apache web server, MySQL database engine, and PHP scripting language for developing robust Web serving applications
Java 7 and Java 8 versions to enable developers to work in a 64-bit ARM environment[/quote]
Offline
Reklama?
Offline
Ostatnio troche mnie najwyrazniej ominelo, bo nie wiedzialem ze ARM Holdings plc rowniez wydalo plytke deweloperska nazwana Juno.
http://liliputing.com/2014/07/arm-introduces-juno-board-64-bit-armv8-development.html
http://www.arm.com/products/tools/development-boards/versatile-express/juno-arm-development-platform.php
Compute Subsystem
Dual Cluster, big.LITTLE configuration
Cortex-A57 MP2 cluster (r0p0)
Overdrive 1.1GHz operating speed
Caches: L1 48KB I, 32KB D, L2 2MB
Cortex-A53 MP4 cluster (r0p0)
Overdrive 850MHz operating speed
Caches: L1 32KB, L2 1MB
Quad Core MALI T624 r1p0
Nominal 600MHz operating speed
Caches: L2 128KB
CoreSight ETM/CTI per core
DVFS and power gating via SCP
4 energy meters
DMC-400 dual channel (2x32bit) DDR3L interface, 8GB 800MHz (1600MT/s)
Internal CCI-400, 128-bit, 533MHz
Rest of SoC
Internal NIC-400, 64-bit, 400MHz
External AXI ports: using Thin- Links
DMAC : PL330, 128-bit
Static Memory Bus Interface : PL354
32bit 50MHz to slow speed peripheral
HDCLD dual video controllers: 1080p
Expansion support
AXI expansion to FPGA daughterboard
USB 2.0 with 4 port hub
Debug
ARM JTAG : 20-way DIL box header
ARM 32/16 bit parallel trace[/quote]
Linaro zajelo sie strona software'owa. Jadro systemu jest oparte o Linux 3.10 zmodyfikowany w taki sposob, ze mozna na tej samej 64 bitowej binarce uruchomic czy to Gnu/Linux czy tez system Android Open Source Project, ktory jest dalej 32 bitowy ale moze byc uruchomiony na tym kernelu.
Jest to referencyjna platforma dla rozwoju oprogramowania na procesory Cortex A53 i A57 pod Androida. Widac po porownaniu specyfikacji z plytka AMD, ze jest bardziej nastawiona na rozwiazania znane z zastosowan mobilnych (Android, GPU Mali, uklad SoC z CoreSight), natomiast plytka AMD znane ze swiata PC (Gnu/Linux, PCI-Express® Gen 3, Ethernet, SATA3).
Offline
Pytanie czy to przebije Nvidię Tegrę K1, która jest najwydajniejszym układem ARM, wyposażony w CUDA czy OpenGL'a
W teorii Nvidia ma najlepsze układy na rynku x86 (grafiki) - i czy to czasem nie przeszkodzi AMD'kom
Fervi
Offline
Wiele aplikacji nie ma akceleracji przez CUDA/OpenCL. Dla tych wazniejsza jest wydajnosc rdzeni (tutaj Corex A57 jest obecnie najszybszym ARM)i reszta procesora czyli np elektronika przewidujaca ktory kod i dane zaladowac do cache z ramu (i tutaj AMD znowu pewnie jest szybsze, chociaz to Intel jest tutaj liderem, ale do ARM bez problemu wystarczy). Do plytki AMD mozesz podlaczyc karte AMD lub Nvidii. Niestety tylko Nvidia zapewnia zamkniete sterowniki pod ARM, a i tak nie wiem czy teraz te sterowniki dzialaja na ARMv8-A. Sprzetowo jednak sie da. Co prawda jest dostepnych tylko 8 linii PCI Express a karty maja zwykle 16, ale chyba powinno dzialac o ile elektronika/oprogramowanie w karcie nie bedzie miec nic przeciw. Co najwyzej trzeba bedzie troche przypilowac plastiku w zlaczu.
Offline
[quote=uzytkownikubunt]tylko Nvidia zapewnia zamkniete sterowniki pod ARM, a i tak nie wiem czy teraz te sterowniki dzialaja na ARMv8-A. Sprzetowo jednak sie da.[/quote]
W tym momencie obsługują tylko architekturę ARMv7.
Offline
Ja się ogólnie boję, dają UEFI (chociaż żaden z ARMowych znanych komputerów nie ma czegoś a'la BIOS nawet), jakiś TrustZone ...
Być może sam komputer byłby fenomenalny, tylko problem jest taki - że jest drogi i nie wiadomo jak się na nim pracuje.
Ogólnie jest to cały problem ARM'ów - każdy komputer ma własny system dla siebie skompilowany, podczas gdy na x86 jest uniwersalny
Fervi
Offline
To jest plytka deweloperska, a nie komputer do normalnej pracy czy zastosowan produkcyjnych (w koncu AMD bardziej pod serwery chce procesory ARMv8 produkowac)...
Offline
[quote=fervi]każdy komputer ma własny system dla siebie skompilowany, podczas gdy na x86 jest uniwersalny[/quote]
A to czasem nie jest tak, że producenci po prostu budują OSy dla swojego sprzętu, żeby był dostosowany pod daną płytkę? Bo coś nie chce mi się wierzyć, że soft skompilowany pod ARMv7 z NEON będzie działać tylko na SOCach Allwinnera, a już na Snapdragonach np. nie pójdzie(zasadniczo to nie ma sensu), ja bym tu upatrywał raczej konfiguracji i zestawu sterowników (jeśli byłoby tak jak mówisz, to praca dewów Debiana nad 3-ma architekturami ARM byłaby bezcelowa)
Pozdrawiam
Ostatnio edytowany przez thomsson (2014-08-17 12:52:37)
Offline
[quote=thomsson][quote=fervi]każdy komputer ma własny system dla siebie skompilowany, podczas gdy na x86 jest uniwersalny[/quote]
A to czasem nie jest tak, że producenci po prostu budują OSy dla swojego sprzętu, żeby był dostosowany pod daną płytkę? Bo coś nie chce mi się wierzyć, że soft skompilowany pod ARMv7 z NEON będzie działać tylko na SOCach Allwinnera, a już na Snapdragonach np. nie pójdzie(zasadniczo to nie ma sensu), ja bym tu upatrywał raczej konfiguracji i zestawu sterowników (jeśli byłoby tak jak mówisz, to praca dewów Debiana nad 3-ma architekturami ARM byłaby bezcelowa)
Pozdrawiam[/quote]
Tak ogólnie jest w przypadku oprogramowania
Tylko ja to odnoszę do smartfonów z ARM'em (co może być wadą), gdzie jeśli wgrasz software nie pod swój telefon (bardziej niskopoziomowy jak Bootloader czy system) to go upierdzielisz.
I być może masz rację, niemniej do każdego komputera na ARM jest oddzielna dystrybucja i oddzielny kernel. Dodatkowo systemów ARM nie instaluje się z płyty
Nie wiem po prostu, bo komputerów z ARM jest jak na lekarstwo :D
Fervi
Offline
W styczniu tego roku została wypuszczona specyfikacja "Server Base System Architecture", która standaryzuje wiele części potrzebnych do stworzenia serwera na architekturach ARMv8. Jak się weźmie specyfikację SBSA + ARMv8-A to jest już ustandaryzowane mnóstwo rzeczy: exception model, memory model, programmers' model, instruction set, PCIe, timers, IOMMU, UART, watchdog, and interrupts. Dokumenty nie standaryzują jeszcze firmware, ale ma powstać do tego oddzielna specyfikacja. Wiadomo o niej, że prawdopodobnie będzie obowiązkowo wymuszała użycie UEFI i ACPI. Warto zauważyć, że do tej pory zamiast ACPI w świecie ARM były używane device trees i część deweloperów ma obawy czy to dobry pomysł teraz implementować ACPI dla ARM. W każdym bądź razie ostatnio wydano specyfikację ACPI 5.1, która po raz pierwszy definiuje ACPI na ARM(v8), Linaro już podjęło prace nad wsparciem i w kernelu 3.17 [url=http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTc1NzA]będzie już trochę kodu[/url] tego dotyczącego.
Offline
Witam,
Czekam na epokę kryptowaluty na ARM'ach jeszcze kilka lat i zaczniemy używać ARM'owych boardów ). Głównie temu że są energooszczędne i wydajne.
Pozdrawiam,
Towarzysz Torrentow.
Offline
[quote=mati75][quote=uzytkownikubunt]tylko Nvidia zapewnia zamkniete sterowniki pod ARM, a i tak nie wiem czy teraz te sterowniki dzialaja na ARMv8-A. Sprzetowo jednak sie da.[/quote]
W tym momencie obsługują tylko architekturę ARMv7.[/quote]
Nvidia wypuscila juz sterownik dla CUDA dla ARMv8 mozna go znalezc tutaj: https://developer.nvidia.com/cuda-downloads
Sterownik testowany byl na plytkach Cirrascale RM1905D i EK003 (z linii produktow E4 ARKA) z procesorami odpowiednio AppliedMicro APM883208-X1 ( 8 rdzeniowy o wlasnej mikroarchitekturze ARMv8). W drugim przypadku widze tylko ogolna informacje 2x APM X-Gene A57 8 cores.
Offline
Google/deweloperzy Chromium [url=http://review.coreboot.org/gitweb?p=coreboot.git;a=commit;h=2af76f4bdc81df699bad55f65335ff518381d7dd&utm_source=anzwix]dodali[/url] kod do Coreboota, ktory jest potrzebny do dzialania na ARMv8. Oczywiscie dalej trzeba bedzie dodaj odrobine kodu do zaladowania jako firmware do konkretnego sprzetu, ale zawsze to krok w dobra strone. Coreboot to firmware, ktore jest odpowiednikiem BIOS/UEFI na Chromebookach i glownie tam jest uzywane, chociaz dodano do niego rowniez kod pozwalajacy bycie firmwarem w m.in. kilku madelach laptopow.
Z jednej strony wskazuje to na pojawienie sie Chromebookow opartych na rdzeniach zgodnych z ARMv8. Dla mnie ciekawsze jest jednak to, ze powstaje alternatywa dla UEFI rowniez tutaj. W zasadzie do UEFI mozna miec obiekcje podobne jak do systemd.
Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2014-09-23 21:40:01)
Offline
[quote="użytkownikubuntu"]...
W zasadzie do UEFI mozna miec obiekcje podobne jak do systemd.[/quote]
Porównanie bez sensu.
UEFI SB dotyczy uruchomienia komputera, nie próbuje przejąć systemu na własność, nie pcha się do PAM, Dbusa, Sysloga, Consolekit i cholera wie, czego jeszcze.
Offline
Spokojnie Jacekalex, już nad tym pracują
Fervi
Offline
[url=http://www.bloomberg.com/news/2014-10-27/microsoft-said-to-work-on-software-for-arm-based-servers.html/]Microsoft Said to Work on Software for ARM-Based Servers[/url]
Pogłoski mówią, że Microsoft pracuje i ma już wstępnie działającą wersję Windows Server na procesory ARM. Na razie jednak nikt z Microsoftu nie skomentował tych pogłosek. Pogłoski mówią, że nie została podjęta jeszcze decyzja czy oprogramowanie zostanie skomercjalizowane. Na decyzję Microsoftu pewnie wpływać będzie m.in. Azure czyli usługi w chmurze, na których Microsoft zarabia.
Offline
http://www.cavium.com/newsevents_Cavium_Introduces_ThunderX_A_2.5_GHz_48_Core_Family_of_Workload_Optimized_Processors_for_Next_Generation_Data_Center_and_Cloud_Applications.html
Cavium Inc wprowadziło rodzinę procesorów ThunderX™. Produkowane w procesie 28nm, mają od 24 do 48 rdzeni zgodnych z ARMv8, do 16 MB Cache L2, w konfiguracji dwu podstawkowej mogące obsłużyć do 1 TB pamięci RAM używając do tego czterech 72 bitowych kontrolerów pamięci DDR3/4. Firma chwali się szeroką gamą układów sprzętowych, które może dla klientów wbudować w układ by zwiększyć możliwości w zakresie bezpieczeństwa, przechowywania danych, obsługi sieci i wirtualizacji.
http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTg0NTA
http://www.nasdaq.com/article/qualcomm-discloses-plans-to-sell-chips-for-servers-20141119-00954
Qualcomm, największy producent układów SoC dla smartfonów, na spotkaniu z analitykami w Nowym Jorku potwierdził, że będzie tworzył procesory ARMv8 dla serwerów. Na razie jednak nie ujawnił dokładnego planu wprowadzania produktów na rynek.
Jay Parikh, wiceprezydent działu odpowiedzialnego za infrastrukturę w Facebooku, wyraził zainteresowanie planami Qualcomma, który stałby się wtedy jednym z dostawców procesorów dla Facebooka. Powiedział: "Oparte o procesory ARM od Qualcomma serwery dałyby nam podstawę do przeprojektowania części naszej infrastruktury".
Offline
Ciekawe jak wydajność w porównaniu do tego:
CPU implementer : 0x56 CPU architecture: 7 CPU variant : 0x2 CPU part : 0x584 CPU revision : 2 processor : 1 model name : ARMv7 Processor rev 2 (v7l) Features : half thumb fastmult vfp edsp thumbee vfpv3 tls idiva idivt vfpd32 lpae CPU implementer : 0x56 CPU architecture: 7 CPU variant : 0x2 CPU part : 0x584 CPU revision : 2 processor : 2 model name : ARMv7 Processor rev 2 (v7l) Features : half thumb fastmult vfp edsp thumbee vfpv3 tls idiva idivt vfpd32 lpae CPU implementer : 0x56 CPU architecture: 7 CPU variant : 0x2 CPU part : 0x584 CPU revision : 2 processor : 3 model name : ARMv7 Processor rev 2 (v7l) Features : half thumb fastmult vfp edsp thumbee vfpv3 tls idiva idivt vfpd32 lpae CPU implementer : 0x56 CPU architecture: 7 CPU variant : 0x2 CPU part : 0x584 CPU revision : 2
Offline
[url=http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTg0NzU]64-bit ARM FreeBSD Support Is Taking Shape[/url]
[url]http://freebsdfoundation.blogspot.com/2014/11/64-bit-arm-architecture-project-update.html[/url]
Projekt FreeBSD pracuje nad wydaniem systemu na AArch64 inaczej zwane ARMv8. Na dzień dzisiejszy jądro jest już w końcowej fazie dostosowywania. Jądro potrafi dojść do poziomu ładowania sesji dla pojedynczego użytkownika na symulatorze sprzętu. Pozostaje jeszcze praca nad sterownikami i częścią przestrzeni użytkownika. Praca obecnie nastawiona jest na uruchomienie systemu na linii procesorów ThunderX firmy Cavium. Firma ta wspiera projekt dostarczając sprzęt i ekspertyzy ich specjalistów.
Offline
http://insidehpc.com/2014/11/allinea-boosts-armv8-architecture-ddt-debugging-tools/
Allinea najwyraźniej też widzi potencjał w ARMv8, gdyż wydało Distributed Debugging Tool na tę platformę. Jest to oprogramowanie do debugowania programów, które uruchomione są na klastrach komputerów. Używane jest m.in. w sporej części najszybszych superkomputerów na świecie. Dla przykładu było pierwszym oprogramowaniem, które pozwoliło na debugowanie na superkomputerze posiadającym wydajność powyżej jednego petaflopa, był to Cray XT5. DDT debugowało równocześnie pracujące 220000 procesów.
Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2014-12-18 15:27:24)
Offline
http://community.arm.com/groups/processors/blog/2014/12/02/the-armv8-a-architecture-and-its-ongoing-development
ARM ogłosiło, że wyda specyfikację architektury procesorów: ARMv8.1. Jest to mały ewolucyjny krok. Wszelkie instrukcje i założenia dotyczące obsługi pamięci itp na procesorach zgodnych z ARMv8 pozostają prawdziwe dla procesorów ARMv8.1. Dodatkowo dodane zostaną nowe instrukcje m.in. zbiór atomowych instrukcji odczytu-zapisu, dwie nowe instrukcje dla części procesora odpowiedzialnej za liczenie na liczbach zmiennoprzecinkowych, zbiór nowych instrukcji load (załaduj z pamięci) oraz store (zapisz do pamięci), które mogą pozwolić na dostęp do pamięci zarezerwowany dla wcześniej skonfigurowanych obszarów pamięci. Instrukcje CRC były opcjonalne dla ARMv8-A, dla ARMv8.1-A są obowiązkowe.
Oprócz tego wprowadzono ulepszenia dla modelu wyjątków i systemu translacji (stronicowanie i te sprawy).
Wprowadzono nowy bit stanu Privileged Access Never (PAN). Zespół grsecurity też o tym zatweetował: https://twitter.com/grsecurity/status/539939087008800769
Zwiększono zakres VMID, co pozwala na uruchomienie większej ilości maszyn wirtualnych.
Opcjonalne wsparcie dla sprzętowej aktualizacji flagi użycia w tablicy stron i standaryzacja opcjonalnej, sprzętowej aktualizacji bitu modyfikacji.
Wprowadzenie Virtualization Host Extensions (VHE). Rozszerzenia te pozwalają zwiększyć wydajność hiperwizorów typu drugiego.
***
Arm64 jest oficjalną architekturą wspieraną w ramach wydania Debian 8 Jessie. Niestety nie wpiera procesora AMD A1100, gdyż potrzebne jest do tego nowsze jądro.
Dla Fedora 21 ARMv8 również jest oficjalną architekturą. Wspiera procesor AMD A1100.
https://fedoraproject.org/wiki/Architectures/AArch64?rd=Architectures/ARM/AArch64
https://lists.fedoraproject.org/pipermail/announce/2014-December/003246.html
Jak sami ludzie z ARM napisali w komunikacie o ARMv8.1-A te dodatkowe instrukcje mogą być nie wystarczające dla producentów sprzętu (szczególnie mobilnego), by od razu przejść na ARMv8. To od mikroarchitektury zależy w głównej mierze wydajność, a nie od tego czy procesor będzie zgodny z ARMv8 czy ARMv8.1.
Offline
http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=X11-ARM-AArch64-Startup
http://marcin.juszkiewicz.com.pl/2015/01/14/started-x11-on-aarch64-hardware-this-time/
Pracownikowi Red Hata, Marcinowi Juszkiewiczowi pochodzącemu ze Szczecina, udało się uruchomić X.Org Server na APM Mustang i zewnętrznej karcie graficznej. Na początku próbował uruchomić na Radeon HD5450 i Geforce GTS250, ale na razie jest jakiś błąd z obsługą ponad 64 MB Ram, a obie karty miały po 512 MB. Udało się jednak uruchomić X11 na karcie Matrox G550 z 32 MB ramu (Linux pokazuje, że jest tylko 16 mb) w rozdzielczości 1920x1080 w 32 bitowym kolorze w częstotliwości odświeżania 60 Hz.
Jak widać można używać zewnętrznych kart, przynajmniej na niektórych, płytach z procesorami kompatybilnymi z ARMv8. Jakby nie patrzeć są one wydajniejsze od CPU (czy to ARMv7,8 czy też amd64) w obliczeniach zmiennoprzecinkowych, więc w pewnych zastosowaniach serwerowych na pewno będzie to wymagane.
Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2015-01-15 10:19:59)
Offline
Tym razem test wydajności. Wątek ma być w założeniu bardziej nastawiony na (mikro)serwery, ale najłatwiej znaleźć benchmarki smartfonów. Odpaliłem na Windowsie Geekbench 3 w wersji darmowej - ograniczonej do 32 bitowego trybu. Mój laptop używając wersji na Windows, procesor Sandy Bridge uzyskał wynik w teście jednowątkowym 1625 pkt. Na Linuksie (Debian Jessie, kernel z repo) osiągnął wynik 1565 pkt. Ze względu na to, że jest to wersja darmowa benchmarku, można go uruchomić tylko w wersji 32 bitowej, przez co pewnie wydajność spadła o kilka do kilkunastu procent.
Dla porównania rdzeń zgodny z ARMv8-A w Iphone 6 (mikroarchitektura Cyclone) osiągnął wynik 1630, natomiast rdzeń w Tegra K1 w mikroarchitekturze Denver, również zgodny z ARMv8-A został oceniony na 1895 pkt. Należy pamiętać, że CPU w układzie SoC w smartfonach ma większe ograniczenia w odprowadzaniu ciepła i poborze mocy do zasilania niż laptop.
Inna sprawa, że same testy składają się z implementacji dosyć prostych algorytmów, a nie programów o bardzo rozbudowanym kodzie.
Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2015-01-29 00:10:29)
Offline
http://arstechnica.com/gadgets/2015/02/arm-announces-64-bit-cortex-a72-cpu-for-2016-doubles-speed-of-a57/
https://twitter.com/ARMMobile/status/562679255436636163
ARM ogłosiło nową mikroarchitekturę Cortex A72 CPU której to rdzenie będą zgodne z ARMv8. Według Arstechnica'i ma być około dwóch razy wydajniejszy od A57 (przy okazji uwzględniając przejście z 28 nm do 16 nm). Dodatkowo ogłoszono nową magistralę Corelink CCI-500 do użytku wewnątrz SoC, która ma przynieść podwójny wzrost maksymalnego transferu.
Dodane:
http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=ARM-Cortex-A72
Dodano wsparcie dla tej mikroarchitektury do Clanga i Gcc.
Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2015-02-04 17:12:48)
Offline
Wątek Zamknięty
Time (s) | Query |
---|---|
0.00027 | SET CHARSET latin2 |
0.00008 | SET NAMES latin2 |
0.00164 | SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='18.226.187.210' WHERE u.id=1 |
0.00110 | UPDATE punbb_online SET logged=1732439660 WHERE ident='18.226.187.210' |
0.00074 | SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1732439360 |
0.00064 | SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=26208 AND t.moved_to IS NULL |
0.00007 | SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring |
0.00519 | SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=26208 ORDER BY p.id LIMIT 0,25 |
0.00093 | UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=26208 |
Total query time: 0.01066 s |