Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2014-12-09 22:19:20

  samurai.jerry - Użytkownik

samurai.jerry
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-01-13

xfce4, wheezy, panel w trybie kiosk, a root nie może nic zrobić...

Witam,

Podczas instalacji debiana przypadkowo podczas sesji root'a wykasowałem o jeden panel xfce4 za dużo. To znaczy wydawało mi się, że usuwałem TYLKO jeden panel (domyślny nr 2, ten na dole), ale po restarcie komputera zniknął także panel nr 1 (ten domyślne szeroki na cały ekran). Potem tak jakby odtworzyłem ten panel przez kliknięcie na pulpit prawym przyciskiem myszy, potem z menu wybrałem "Panel" i panel pojawił się znowu. Problem polega na czym innym, tzn.
POMIMO iż mam zaznaczone w Programy/Ustawienia/Sesja i uruchamianie aby zapisywał obecny stan sesji (czyli w stanie gdy panel jest widoczny), to ZA KAŻDYM RAZEM po restarcie jest komunikat typu:
"Nie odnaleziono uruchomionego wystąpienia xfce4 panel. Uruchomić panel?" -do wyboru "Anuluj" i "Uruchom" (przy czym gdy cierpliwie chwilę się odczeka pulpit z panelem się pokazuje, ale okienko z komunikatem pozostaje).
Po kliknięciu w "Uruchom" (kilkakrotnie) pojawia się drugie okienko z ostrzeżeniem:
"Nie zezwolono na modyfikowanie paneli. Panel uruchomiono w trybie kiosk, przez co zwykły użytkownik nie może wprowadzać zmian do jego konfiguracji". Dodam tylko, że ZA KAŻDYM RAZEM logowałem się na konto root'a, więc takie ostrzeżenia wydają mi się cokolwiek dziwne...

Czy Ktoś z Kolegów dużo lepiej zaznajomionych z podobnym problemem i wiedzący jak to naprawić (żeby okna z ostrzeżeniami się nie uruchamiały, a panel żeby został jeden) mógłby mi pomóc? PROSZĘ!

Pozdrawiam! Jarek

Offline

 

#2  2014-12-09 22:24:43

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: xfce4, wheezy, panel w trybie kiosk, a root nie może nic zrobić...

Cp prawda nie uzywam xfce4 i niezbyt je pamiętam ale cos tu jest nie tak.
Co ma sesja roota do paneli usera.
Cała konfiguracja siedzi przecież w jego katalogu domowym.

Na początek to zrób sobie nowego użytkownika w systemie i zaloguj się na jego konto.
Zobacz czy tam problem będzie występował.


[b]Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW[/b] -> Niech inni na tym skorzystają.
[url=http://dug.net.pl/]Polski portal Debiana[/url]

Offline

 

#3  2014-12-10 01:07:27

  samurai.jerry - Użytkownik

samurai.jerry
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-01-13

Re: xfce4, wheezy, panel w trybie kiosk, a root nie może nic zrobić...

Zrobiłem jak kazałeś Kolego ilin. Niestety, pomimo przeróżnych zabiegów uporczywe powiadomienie dalej się wyświetla. Zabiegi jakie przeprowadziłem (oprócz w pierwszej kolejności tego co zaleciłeś) to m.in.:

Kod:

apt-get remove --purge xfce*

potem

Kod:

apt-get autoremove

To co mogę tylko przypuszczać, to zdaje się coś jest na rzeczy z katalogiem ~/.config/xfce4-*
Porównałem te dwa katalogi (tzn. zwykłego użytkownika i root'a) i zwykły użytkownik miał w katalogu konfiguracyjnym xfce jakieś dodatkowe podkatalogi.
Próbowałem (i wykonałem to) skopiować je do katalogu root'a, tzn. do /root/.config/xfce4-* - to niestety także na nic...

Co ma sesja root'a do paneli usera? Nie, to nie tak. Chodziło mi o to, że ja będąc root'em (będąc zalogowanym jako root) i uruchamiając sesję "okienkową" a nie konsolową mam taki przypadek, że wyświetla mi się ostrzeżenie o którym dokładnie napisałem w poście #1 (kwestia, że "zwykły użytkownik" itd.). Zwykły użytkownik ma panel tak jak mu ustawiłem i żadne ostrzeżenie się nie pojawia, podczas gdy logując się jako root wyskakują mi ostrzeżenia.

Chyba pójdę "trochę krótszą" ścieżką i zainstaluję system od nowa - póki jeszcze za dużo nie skonfigurowałem. Wiem już dzięki Tobie Kolego ilin jak poradzić sobie z kartą dźwiękową usb pod nową alsa'ą, więc reszta konfiguracji nie będzie aż tak straszna.
Ale to już za dnia ;)

Dzięki za zainteresowanie tematem. :) Myślałem, że jak inny dział, to kto inny będzie mi odpowiadał, ale widzę, że chcesz mi pomóc Kolego ilin za co Ci z góry bardzo dziękuję.

Pozdrawiam! Jarek

Ostatnio edytowany przez samurai.jerry (2014-12-10 01:10:56)

Offline

 

#4  2014-12-10 06:39:08

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: xfce4, wheezy, panel w trybie kiosk, a root nie może nic zrobić...

Uściślijmy.
Ty w trybie graficznym pracujesz na koncie roota i tam się takie kwiatki dzieją ?


[b]Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW[/b] -> Niech inni na tym skorzystają.
[url=http://dug.net.pl/]Polski portal Debiana[/url]

Offline

 

#5  2014-12-10 16:54:48

  samurai.jerry - Użytkownik

samurai.jerry
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-01-13

Re: xfce4, wheezy, panel w trybie kiosk, a root nie może nic zrobić...

Z tym pracowaniem na koncie root'a w trybie graficznym to jest tak, że -owszem- pracuję w tym trybie, ale TYLKO podczas początkowej instalacji pakietów/początkowej konfiguracji Debiana, bo jest mi po prostu szybciej, a nie że za każdym razem po restarcie zanim cokolwiek zrobię to wklepuję hasło root'a lub w innych przypadkach konfiguracji systemu gdy hasło jest potrzebne.
Uściślając jeszcze bardziej (nie wchodząc w powyższe dalsze szczegóły), to: tak, pracuję na koncie root'a i tam się takie kwiatki dzieją.
Okey, ale zaraz robię (ostateczną) mam nadzieję reinstalację systemu, bo chociaż szukałem na różnych forach i próbowałem jak inni naprawiać, to coś musiało się stać nie tak u mnie w systemie, bo pomimo różnych prób te okienka z ostrzeżeniami nadal są. Stawiam, że to chodzi coś o plik /root/.config/xfce4* + ew. jeszcze jakieś katalogi konfiguracji xfce4 zależne od root'a. Próbowałem przeróżnych sposobów z xfce4-panel, ale to na nic. Straciłem na to 1 dzień, w tym czasie miałbym już dwa razy zainstalowany i skonfigurowany Debian.

W każdym razie dzięki za pomoc Kolego ilin.

Pozdrawiam! Jarek

Offline

 

#6  2014-12-10 17:26:53

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: xfce4, wheezy, panel w trybie kiosk, a root nie może nic zrobić...

Czyli jak rozumiem na koncie użytkownika panele są ok ?


[b]Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW[/b] -> Niech inni na tym skorzystają.
[url=http://dug.net.pl/]Polski portal Debiana[/url]

Offline

 

#7  2014-12-10 18:28:50

  samurai.jerry - Użytkownik

samurai.jerry
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-01-13

Re: xfce4, wheezy, panel w trybie kiosk, a root nie może nic zrobić...

[quote=ilin]Czyli jak rozumiem na koncie użytkownika panele są ok ?[/quote]
Tak na panelu użytkownika panele są okey. To znaczy były, ponieważ system już przeinstalowany, no i wszystko gra - dosłownie. :) Jeszcze raz dzięki za pomoc z kartą USB. :)

Pozdrawiam! Jarek

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)

[ Generated in 0.010 seconds, 10 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00016 SET CHARSET latin2
0.00004 SET NAMES latin2
0.00146 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='3.138.181.145' WHERE u.id=1
0.00089 UPDATE punbb_online SET logged=1716155558 WHERE ident='3.138.181.145'
0.00044 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1716155258
0.00277 DELETE FROM punbb_online WHERE ident='47.128.124.222'
0.00033 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=26776 AND t.moved_to IS NULL
0.00029 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00114 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=26776 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00082 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=26776
Total query time: 0.00834 s