Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2017-03-04 19:05:12

  samurai.jerry - Użytkownik

samurai.jerry
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-01-13

Jessie, Alsa (pulse-audio) + 2 karty, k.USB snd nie działa.. :(

Cześć,

Pisałem już o tym problemie w podobnym poście, z tym że wówczas sprawa dotyczyła poprzedniego wydania Debiania (Wheezy):
[url]https://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=26773[/url]

Piszę znowu, ponieważ pomimo iż próbuję skonfigurować kartę tak jak w powyższym poście to -pomimo najszczersztych chęci- nic z tego nie wychodzi i dźwięku nadal nie ma. :(
Robię już różne cudawianki, ale nic, ale to nic nie wychodzi.. Pomóżcie, PROSZĘ!

Ustawienia z /etc/modprobe.d/alsa-base.conf:

Kod:

# autoloader aliases
install sound-slot-0 /sbin/modprobe snd-card-0
install sound-slot-1 /sbin/modprobe snd-card-1
install sound-slot-2 /sbin/modprobe snd-card-2
install sound-slot-3 /sbin/modprobe snd-card-3
install sound-slot-4 /sbin/modprobe snd-card-4
install sound-slot-5 /sbin/modprobe snd-card-5
install sound-slot-6 /sbin/modprobe snd-card-6
install sound-slot-7 /sbin/modprobe snd-card-7
# Cause optional modules to be loaded above generic modules
install snd /sbin/modprobe --ignore-install snd && { /sbin/modprobe --quiet snd-ioctl32 ; /sbin/modprobe --quiet snd-seq ; : ; }
install snd-rawmidi /sbin/modprobe --ignore-install snd-rawmidi && { /sbin/modprobe --quiet snd-seq-midi ; : ; }
install snd-emu10k1 /sbin/modprobe --ignore-install snd-emu10k1 && { /sbin/modprobe --quiet snd-emu10k1-synth ; : ; }
# Keep snd-pcsp from beeing loaded as first soundcard
options snd-pcsp index=-2
# Keep snd-usb-audio from beeing loaded as first soundcard

# Prevent abnormal drivers from grabbing index 0
options bt87x index=-2
options cx88_alsa index=-2
options snd-atiixp-modem index=-2
options snd-intel8x0m index=-2
options snd-via82xx-modem index=-2
options snd-usb-audio index=0
options snd-hda-intel index=1

[u]Ustawienia ze skryptu [b]alsa-info.sh[/b] nt.sprzętu:[/u]
[url]http://www.alsa-project.org/db/?f=204a075dab46e27c82d2ba880235adf0c1fe7e00[/url]



Nie wiem czy z powyższego skryptu to widać, ale w związku z kartą dźwiękową (na USB) jest jeszcze jeden problem związany z tym, że karta ta jest podłączona przez hub (4-portowy, bez zewnętrzego zasilacza).
Za każdym razem [u]podczas startu system Debian wysyła serię komunikatów nt. błędu deskryptora urządzenia (odczyt)[/u] o treści mniej/więcej:

Kod:

usb 1-7: device descriptor read/64, error -110

potem poprawne komunikaty coś nt. Kdm a potem ok. 10 razy taka linijka

Kod:

[***] A start job is running for LSB: Raise network interf... 14s / no limit) [22.869795] usb 1-7: device descriptor read/64, error -110

Nie muszę pisać, że uruchamianie tak skonfigurowanego Debiana trwa nieco dłużej... Może nie wieczność, ale zdecydowanie za dlugo jak na możliwości Debiana.



[b]Pomóżcie, PROSZĘ![/b] Nie mogę dojść co robię źle. Już chyba 8 raz reinstalowałem Debiana (częściowo ze względu na dźwięk, częściowo ze względu na kartę nVidia, no i oczywiście ze względu na ten nieszczęsny hub 4-portowy, a on musi być po płyta główna ma tylko 4 usb..).

Pozdrawiam! Jarek

Offline

 

#2  2017-03-05 12:50:55

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Jessie, Alsa (pulse-audio) + 2 karty, k.USB snd nie działa.. :(

Sprobuj przy zatrzymanym pulseaudio.
Bo być może jego konfgi w domowym coś brużdżą.

Wg tego skryptu wszystko jest ok.


[b]Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW[/b] -> Niech inni na tym skorzystają.
[url=http://dug.net.pl/]Polski portal Debiana[/url]

Offline

 

#3  2017-03-17 18:22:09

  samurai.jerry - Użytkownik

samurai.jerry
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-01-13

Re: Jessie, Alsa (pulse-audio) + 2 karty, k.USB snd nie działa.. :(

Przepraszam, że odpisuję z opóźnieniem. Sprawa obecnie wygląda tak. Błędy komunikatów (te "device descriptor") brały się z wadliwie funkcjonującego hub'a, który -jak się po rozkręceniu okazało- niektórych ścieżek nie miał polutowanych (np. nóżki z portu USB zaledwie zagięte o PCB). Szczęście w nieszczęściu, że idzie to naprawić, ale czas na lutowanie trzeba poświęcić. Ok. Do tego tylko jeszcze tyle dodam, że hub to Gembird (nomen omen kiedyś dobra firma, teraz widzę, że trochę się pogorszyła).

Po odinstalowaniu hub'a - stała się dziwna rzecz. Na koncie root'a za nic nie dało się uruchomić dźwięku, na koncie użytkownika działało (pod warunkiem uprzedniego zalogowania na root'a). Ponieważ nie miałem ochoty bawić się w Sherlock'a Holmes'a przeinstalowałem system na nowo. Teraz z kolei dzieją się inne ciekawostki, ale po kolei.
1. Najpierw było tak, że działał pulseaudio + alsamixer i alsamixer widział moją kartę dźwiękową na usb ( ADA-X5 ). Pomimo iż teoretycznie wszystko powinno działać (pliki konfiguracyjne z ustawieniami jak z powyższych postach) to tak naprawdę działał VLC (po skonfigurowaniu wyjścia audio) a reszta systemu jakby karty dźwiękowej usb nie widziała, a raczej hmm.. :) widzi, ale nic nie słychać (tzn. jest sobie ikonka speakera w pasku zadań fxce4, we właściwościach mixera pokazuje, że teraz działa karta dziękowa usb, ok. No, ale dźwiięku nie ma. Oczywiście po wklepaniu w konsolę:

Kod:

alsamixer

pokazuje, że działa domyślny sterownik pulseaudio.
2. Pomimo kilku restartów i kombinacji alpejskich nie udało mi "namówić" pulseaudio żeby "puścił" kartę dźwiękową usb jako domyślną, więc odinstalowałem pulseaudio, została sama alsa. No i niby powinno być okey, tzn. alsamixer pokazuje że karta usb działa (jako domyślna), reszta po staremu (system widzi wszystkie elementy sterujące). Uruchamiam dla testu coś tam z YouTube, żeby sprawdzić czy jest dźwięk, i co? -w głośniczkach pierdzenie i syczenie, a tego dźwięku którego oczekuję prawie nie słychać. Rozumiem to sobie tak, że steronik karty dźwiękowej działa, alsamixer działa jak trzeba, ale mam wrażenie, że któryś z elementów sterujących jest niepotrzebnie włączony i stąd ten szum.

Trochę brakuje mi już pomysłów co może być nie tak, a próbować mogę:
- zmienić plik /etc/modprobe.d/alsa.conf
- z konsoli (ale to za każdym logowaniem) zmienić giośność, wybrać inną kartę dźwiękową (np. tą z płyty głównej, ale to bez sensu)
- skonfigurować pulseaudio tak żeby domyślnie widział kartę usb ADA-X5? -(tzn. konifguracja pliku /etc/pulse/client.conf - ale jak?)

Jak uda mi się uruchomić to wszystko jak należy to oczywiście tutaj napiszę, ale póki co nie działa to jak należy.

Pozdrawiam! Jarek

Offline

 

#4  2017-03-17 19:00:40

  wikingagressor - Użytkownik

wikingagressor
Użytkownik
Skąd: Józefów k.Błonia, mazowieck
Zarejestrowany: 2015-02-03

Re: Jessie, Alsa (pulse-audio) + 2 karty, k.USB snd nie działa.. :(

Nie sprawdzales przypadkiem w alsamixer czy karta jest wyciszona? Niektore sterowniki na starcie wyciszaja jeden lub wiecej wyjsc karty dzwiekowej.
Wejdz w alsamixer i za pomoca F6 zmien karte na jakas z listy i zobacz czy nie jest wyciszona.


Peace, Love and Debian for the World!!!

Offline

 

#5  2017-03-17 22:55:16

  samurai.jerry - Użytkownik

samurai.jerry
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-01-13

Re: Jessie, Alsa (pulse-audio) + 2 karty, k.USB snd nie działa.. :(

[quote=wikingagressor]Nie sprawdzales przypadkiem w alsamixer czy karta jest wyciszona? Niektore sterowniki na starcie wyciszaja jeden lub wiecej wyjsc karty dzwiekowej.
Wejdz w alsamixer i za pomoca F6 zmien karte na jakas z listy i zobacz czy nie jest wyciszona.[/quote]
Nie nie, to nie to. Zresztą już dużo wcześniej już to sprawdzałem i kombinowałem z alsamixer'em jak i z przełączaniem wtyczki do innego portu audio. To nie to.


[u]Niemniej poradziłem sobie i już piszę jak to zrobiłem:[/u]
[b]1. Odinstalowałem pulseaudio, i wszystko co dotyczyło alsamixer[/b], a więc alsa-base (jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś sprawy typu alsa-firmware, alsa-player to być może też przydałoby się to odinstalować).

[b]2. W następujących katalogach:[/b]
   2.1.  /etc
   2.2. /root/.config
   2.3. /<USER>/.config
   - [b]usunąłem wszelkie pozostałości po pulseaudio[/b] (katalog pulse, plik client.conf)

[b]3. Plik w /etc/modprobe.d poprawiłem do postaci:[/b]

Kod:

# autoloader aliases
install sound-slot-0 /sbin/modprobe snd-card-0
install sound-slot-1 /sbin/modprobe snd-card-1
install sound-slot-2 /sbin/modprobe snd-card-2
install sound-slot-3 /sbin/modprobe snd-card-3
install sound-slot-4 /sbin/modprobe snd-card-4
install sound-slot-5 /sbin/modprobe snd-card-5
install sound-slot-6 /sbin/modprobe snd-card-6
install sound-slot-7 /sbin/modprobe snd-card-7
# Cause optional modules to be loaded above generic modules
install snd /sbin/modprobe --ignore-install snd && { /sbin/modprobe --quiet snd-ioctl32 ; /sbin/modprobe --quiet snd-seq ; : ; }
install snd-rawmidi /sbin/modprobe --ignore-install snd-rawmidi && { /sbin/modprobe --quiet snd-seq-midi ; : ; }
install snd-emu10k1 /sbin/modprobe --ignore-install snd-emu10k1 && { /sbin/modprobe --quiet snd-emu10k1-synth ; : ; }
# Keep snd-pcsp from beeing loaded as first soundcard
options snd-usb-audio index=0
options snd-pcsp index=-2
# Keep snd-usb-audio from beeing loaded as first soundcard

# Prevent abnormal drivers from grabbing index 0
options bt87x index=-2
options cx88_alsa index=-2
options snd-atiixp-modem index=-2
options snd-intel8x0m index=-2
options snd-via82xx-modem index=-2
# options snd-usb-audio index=0
options snd-hda-intel index=1

Zwracam tutaj uwagę na linijkę:

Kod:

options snd-usb-audio index

i tam gdzie ona jest zakomentowana to jest miejsce gdzie występowała wcześniej, co częściowo powodowało problem tego typu, że wbudowana karta dźwiękowa nVidia pomimo iż indeksowana była wartością "1", a więc priorytet niższy niż indeksowanie karty dźwiękowej USB (index=0) to i tak była ona brana w alsa jako pierwsza.


[b]4. Zrestartowałem system i... działa... :) - nie mam pojęcia jak, ale działa.[/b]


[b]Podaję co mam zainstalowane w systemie (ograniczenie wyszukiwania do "sound" w synaptic lub apt-cache search):[/b]
gir1.2-gst-plugins-base-1.0, gir1.2-gstreamer-1.0, gstreamer0.10-alsa, libao-common, libao4, libasound2, libasound2-data, libasound2-plugins, libavcodec56, libgme0, libjack-jackd2-0, libmikmod3, libsdl-sound1.2, libsdl1.2debian, libpython3.4, libpython2.7-stdlib, libpython3-stdlib, libpython3.4-stdlib, libtext-soundex-perl, python3, python3.4
oraz
xfce4-mixer i xfce4-volumed


[b]Moje obecne repo ( /etc/apt/sources.list ):[/b]

Kod:

deb http://ftp.pl.debian.org/debian/ jessie main contrib non-free
deb-src http://ftp.pl.debian.org/debian/ jessie main contrib non-free
deb http://security.debian.org/ jessie/updates main contrib
deb-src http://security.debian.org/ jessie/updates main contrib
deb http://www.deb-multimedia.org/ stable main non-free
deb http://ftp.pl.debian.org/debian/ jessie-updates main contrib
deb-src http://ftp.pl.debian.org/debian/ jessie-updates main contrib
deb http://ftp.pl.debian.org/debian/ oldstable main contrib non-free
deb http://security.debian.org/ oldstable/updates main contrib non-free
deb http://ftp.pl.debian.org/debian oldstable-updates main contrib non-free

WIELKIE DZIĘKI dla wszystkich, którzy starali mi się pomóc - w szczególności dla Kolegi Ilin (poprzednio przy distro Wheezy także wydatnie mi pomogłeś - WIELKIE DZIĘKI). Niby tylko zabranie głosu ("Wg tego skryptu wszystko jest ok") a jednak ile daje.. :)

Pozdrawiam! Jarek

P.S. Temat uważam za rozwiązany i gotowy do zamknięcia, chyba że Ktoś ma jakieś konstruktywne uwagi jak można to zrobić lepiej lub prośbę typu, a pokaż mi jak wygląda modprobe.d - jestem do dyspozycji.

Ostatnio edytowany przez samurai.jerry (2017-03-17 23:03:34)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)

[ Generated in 0.014 seconds, 10 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00021 SET CHARSET latin2
0.00004 SET NAMES latin2
0.00182 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='54.146.154.243' WHERE u.id=1
0.00114 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '54.146.154.243', 1711620191)
0.00058 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1711619891
0.00100 DELETE FROM punbb_online WHERE ident='44.201.131.213'
0.00084 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=29409 AND t.moved_to IS NULL
0.00007 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00264 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=29409 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00117 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=29409
Total query time: 0.00951 s