Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2017-11-14 23:54:26

  samurai.jerry - Użytkownik

samurai.jerry
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-01-13

[Jessie][Alsa][Usb] alsaconf > "nie znaleziono polecenia" rozwiązanie?

Witam,

Na początku napomknę tylko, że pisałem już wcześniej o problemach z dźwiękiem w Debian (Wheezy, potem Jessie) w poniższych linkach:
[url]https://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=26773[/url]
[url]https://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=29409[/url]

Innymi słowy nie chcąc poruszać tematu już rozwiązanego (rozwiązanie negocjacji wyboru karty dźwiękowej przez Debian), tym razem problem jest nieco inny. Na wstępie BARDZO proszę o wyrozumiałość i cierpliwość dla mnie (zdaję sobie z faktu że "szukanie nie boli", "google nie boli", etc), niemniej jak dotąd nie znalazłem rozwiązania nt. problemu o którym już piszę.


[i]Historia katastrofy:
Otóż po upgrade z Jessie do Stretch (czyli aktualizowałem wersję stabilną) okazało się, że Stretch nie radzi sobie ze wszystkim najlepiej (m.in. sterowniki do starej karty graficznej) w związku z czym musiałem na nowo reinstalować cały system od początku. Ostatecznie zainstalowałem na nowo Jessie (oldstable).[/i]


[b]Problem z dźwiękiem ALSA:[/b]
Jakkolwiek w repo Jessie można pięknie wybrać i zainstalować wszystkie pakiety alsa, czyli: alsa-base, alsa-utils, etc. o tyle później podczas próby skonfigurowania i wyboru odpowiedniej karty dźwiękowej okazuje się, że:
- polecenie alsaconf nie działa, a dokładnie jest komunikat:

Kod:

bash: alsaconf: nie znaleziono polecenia

- brak pliku: /etc/modprobe.d/alsa-base.conf, który możnaby wyedytować i zmienić ustawienia (tak jak to robiłem w dwóch wyżej wspomnianych linkach) - brak, bo konfigurator alsaconf nie działa :(
- ustawienia kart dźwiękowych są zapisane w /proc/asound/* ale wszelkie próby zmiany ustawień tam nic nie dają (zakładam, że robię to w niewłaściwy sposób...)

[b][u]Jakie rozwiązania biorę pod uwagę:[/u][/b]
[b]1. Ściągnąłem ostatnią najbardziej aktualną wersję sterownika ALSA (w celu ręcznej instalacji) stąd:[/b]
[url]ftp://ftp.alsa-project.org/pub/driver/[/url]
[b]Pytanie:[/b] jak po kolei to poprawnie zainstalować? -wiem, że jest opis, ale jest on typu: najpierw włącz obecne karty dźwiękowe ( (tyle, ale jak to zrobić), potem okey - uruchomić

Kod:

./configure

(z instrukcji INSTALL):

Quick install
=============

1) You must have full configured source for the Linux kernel which you
   want to use for the ALSA drivers. Note that ALSA drivers are part
   of the kernel, so there is necessary to resolve all symbol dependencies
   between the used kernel and ALSA driver code. Partly installed kernels
   (for example from distributor makers) can be unuseable for this action.

2) You must turn on sound support (soundcore module).

3) Run './configure' script.[/quote]
[u]ale[/u] tutaj z kolei wywala błąd:
root@silver:~/Pobrane/alsadrv# ./configure

Kod:

checking for gcc... gcc
checking whether the C compiler works... yes
checking for C compiler default output file name... a.out
checking for suffix of executables... 
checking whether we are cross compiling... no
checking for suffix of object files... o
checking whether we are using the GNU C compiler... yes
checking whether gcc accepts -g... yes
checking for gcc option to accept ISO C89... none needed
checking for ranlib... ranlib
checking for a BSD-compatible install... /usr/bin/install -c
checking how to run the C preprocessor... gcc -E
checking for grep that handles long lines and -e... /bin/grep
checking for egrep... /bin/grep -E
checking for ANSI C header files... yes
checking for an ANSI C-conforming const... yes
checking for inline... inline
checking whether time.h and sys/time.h may both be included... yes
checking whether gcc needs -traditional... no
checking for current directory... /root/Pobrane/alsadrv
checking cross compile... 
checking for directory with ALSA kernel sources... /root/Pobrane/alsadrv/alsa-kernel
checking for directory with kernel source... /lib/modules/3.16.0-4-686-pae/source
checking for directory with kernel build... /lib/modules/3.16.0-4-686-pae/build
checking for kernel linux/version.h ... no
The file /lib/modules/3.16.0-4-686-pae/source/include/INCLUDE_VERSION_H does not exist.
Please install the package with full kernel sources for your distribution
or use --with-kernel=dir option to specify another directory with kernel
sources (default is /lib/modules/3.16.0-4-686-pae/source).

[b]2. Uzyć OSS (ale wcześniej ten pakiet nie bardzo chciał działać...)[/b]

No i to by było tyle nt. przyjętych rozwiązań, bo co prawda słyszałem, że można jakoś przez udev (??) skonfigurować dźwięk, jakkolwiek kompletnie nie wiem jak to zrobić.. :/


Bardzo Was proszę! Pomóżcie! Czy ktoś wie jak obejść ten problem z brakiem reakcji od strony systemu na wpisanie komendy:

Kod:

~/Pobrane/alsadrv# alsaconf
bash: alsaconf: nie znaleziono polecenia

Na koniec załączam zrzut konfiguracji moich kart dźwiękowych (jak to wygląda ta cała konfirguracja):
[url]http://www.alsa-project.org/db/?f=72eec5dea6cb483aa181c87b1718b0bb63bade4b[/url]

Alsamixer z CLI działa, można wybrać kartę, można próbować zapisać przez

Kod:

alsactl store

ale... dźwięku jak nie ma tak nie ma... :(


[b]Pomóżcie - PROSZĘ![/b]

Pozdrawiam! Jarek

Ostatnio edytowany przez samurai.jerry (2017-11-15 00:07:12)

Offline

 

#2  2017-11-15 00:23:08

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: [Jessie][Alsa][Usb] alsaconf > "nie znaleziono polecenia" rozwiązanie?

Debian Stretch nie radzi sobie ze sterami do karty graficznej? co to za karta?
Nvidia? Bardzo dziwne...

Masz tam 2 karty dźwiękowe, możliwe, że dźwięk idzie na złą kartę albo na złe wyjście karty HDMI.

Kod:

 0 [NVidia         ]: HDA-Intel - HDA NVidia
                      HDA NVidia at 0xfcffc000 irq 16
 1 [Device         ]: USB-Audio - USB Sound Device
                      USB Sound Device at usb-0000:00:02.0-1, full speed

Na której z tych kart chcesz mieć dźwięk?

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2017-11-15 00:27:33)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#3  2017-11-15 03:31:02

  samurai.jerry - Użytkownik

samurai.jerry
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-01-13

Re: [Jessie][Alsa][Usb] alsaconf > "nie znaleziono polecenia" rozwiązanie?

[quote=Jacekalex]Debian Stretch nie radzi sobie ze sterami do karty graficznej? co to za karta?
Nvidia? Bardzo dziwne...[/quote]
To prawda dziwne, ale to nie ja odpowiadam za zmianę edycji z testing na STABLE. W kwestii wyjaśnienia karta graficzna to Gigabyte GT-220 z chipsetem nVidii. Powinna być wykrywana podczas upgrade jako nVidia legacy z rodziny 304 (tak wykrywał Jessie), tymczasem Stretch w moim przypadku wykrył ją jako nVidia 340, niestety nie było w tym momencie możliwości cofnięcia instalacji (zresztą to nieistotne, bo wersja STABLE nie powinna robić kłopotu zwłaszcza podczas upgrade'u). Po restarcie system X oczywiście padł. Nie pomogło wyczyszczenie (remove --purge) ze sterowników 340, nie pomogła także reinstalacja poprzez repo do Jessie. Próbowałem też reinstalować Stretch'a (netinst cd, DVD1 w wersji 32bit) - tutaj niestety okazało się, że Stretch nie bardzo radzi sobie z konfiguracją sieci WiFi (zarówno podczas samej instalacji, drugi terminal do zainstalowania firmware-atheros, co akurat się udało, natomiast był problem z narzędziami typu iwconfig, wpasupplicant). Ostatecznie pomógł powrót do reinstalacji Debian Jessie z DVD1 - wszystko pięknie zainstalowało się poza pakietem ALSA, tzn.niby pakiety są zainstalowane, ale komenda konfiguracyjna: alsaconf nie działa.
Dodam jeszcze, że Debiana znam począwszy od wersji Lenny, więc to nie jest z mojej strony jakieś narzekanie na Debiana - w żadnym wypadku. Dodam też, że nie tylko ja doświadczyłem problemów z instalacją i konfiguracją Stretch'a (mimo iż został uznany za wersję stabilną) - dowód (komentarze pod artykułem z linku):
[url]http://linuxblog.darkduck.com/2017/06/debian-9-issues.html?m=1[/url]
[url]http://www.google.ie/search?q=stretch+Debian+problems&oq=stretch+Debian+problems&gs_l=mobile-heirloom-serp.12...17855.32618.0.33257.37.33.4.0.0.0.281.4237.2j30j1.33.0....0...1.1.34.mobile-heirloom-serp..3.34.3839.p-oGB64iwKw[/url]


[quote=Jacekalex]Masz tam 2 karty dźwiękowe, możliwe, że dźwięk idzie na złą kartę albo na złe wyjście karty HDMI.

Kod:

 0 [NVidia         ]: HDA-Intel - HDA NVidia
                      HDA NVidia at 0xfcffc000 irq 16
 1 [Device         ]: USB-Audio - USB Sound Device
                      USB Sound Device at usb-0000:00:02.0-1, full speed

Na której z tych kart chcesz mieć dźwięk?[/quote]
Nr 1, USB Sound Device.

Dzięki za szybką odpowiedź.

Offline

 

#4  2017-11-15 07:38:45

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: [Jessie][Alsa][Usb] alsaconf > "nie znaleziono polecenia" rozwiązanie?

Do Nvidii potrzebujesz tego sterownika:

Kod:

apt-cache policy nvidia-legacy-304xx-driver
nvidia-legacy-304xx-driver:
  Zainstalowana: (brak)
  Kandydująca:   304.137-1
  Tabela wersji:
     304.137-1 990
        990 https://deb.debian.org/debian testing/non-free amd64 Packages
        500 https://deb.debian.org/debian unstable/non-free amd64 Packages
     304.135-2 500
        500 https://deb.debian.org/debian stable/non-free amd64 Packages

Nie wiem tylko, czy pójdzie z nowszymi kernelami, ale skoro jest w repo testinga, to pewnie tak.

Co do karty dźwiękowej, trzeba to ustawić przez plik konfiguracyjny - globalnie [b]/etc/asound.conf[/b], albo lokalnie w pliku [b]$HOME/.asoundrc[/b].


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#5  2017-11-15 08:20:39

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: [Jessie][Alsa][Usb] alsaconf > "nie znaleziono polecenia" rozwiązanie?

[quote=samurai.jerry]tzn.niby pakiety są zainstalowane, ale komenda konfiguracyjna: alsaconf nie działa.[/quote]
Nie działa też taka komenda:

Kod:

zrób mi kanapkę

albo:

Kod:

zamów pizzę

Jakie rozwiązania biorę pod uwagę:
1. Ściągnąłem ostatnią najbardziej aktualną wersję sterownika ALSA (w celu ręcznej instalacji) stąd:
ftp://ftp.alsa-project.org/pub/driver/
Pytanie: jak po kolei to poprawnie zainstalować? -wiem, że jest opis, ale jest on typu: najpierw włącz obecne karty dźwiękowe ( (tyle, ale jak to zrobić), potem okey - uruchomić[/quote]
Wykonujesz jakieś idiotyczne czynności, mając podany (w tych starych wątkach) sposób na ustawienie kolejności kart dźwiękowych.

Offline

 

#6  2017-11-15 09:45:15

  samurai.jerry - Użytkownik

samurai.jerry
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-01-13

Re: [Jessie][Alsa][Usb] alsaconf > "nie znaleziono polecenia" rozwiązanie?

[quote=yossarian][quote=samurai.jerry]tzn.niby pakiety są zainstalowane, ale komenda konfiguracyjna: alsaconf nie działa.[/quote]
Nie działa też taka komenda:

Kod:

zrób mi kanapkę

albo:(...)[/quote]
[b]Moja uwaga i prośba taka:[/b]
1. Proszę czytać WYRAŹNIE i ze zrozumieniem.
2. Proszę o konstruktywne odpowiedzi, a nie jakieś przytykanie i szydzenie.
3. Sposób podany w poprzednich przykładach działa pod warunkiem, że jest plik /etc/modprobe.d/alsa-base.conf KTÓRY TO POWSTAJE po komendzie:

Kod:

 alsaconf

[b]TEGO PLIKU TAM W /etc/modprobe.d/ u mnie [u]NIE MA[/u][/b]
alsaconf nie reaguje zgodnie z zamierzeniem.
Jeśli moje czynności są idiotyczne to jakich ja epitetów powinienem użyć do kogoś kto nie potrafi lub nie chce czytać ze zrozumieniem? Polecam więcej dystansu do ustosunkowania się w dyskusji i pozdrawiam! Jarek

Offline

 

#7  2017-11-15 10:00:33

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: [Jessie][Alsa][Usb] alsaconf > "nie znaleziono polecenia" rozwiązanie?

Własne pliki konfiguracyjne powstają w wyniku ich własnoręcznego napisania, a nie w wyniku jakichś nieistniejących poleceń.

To tyle na temat czytania ze zrozumieniem.

Offline

 

#8  2017-11-15 11:53:49

  samurai.jerry - Użytkownik

samurai.jerry
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-01-13

Re: [Jessie][Alsa][Usb] alsaconf > "nie znaleziono polecenia" rozwiązanie?

[quote=yossarian]Własne pliki konfiguracyjne powstają w wyniku ich własnoręcznego napisania, a nie w wyniku jakichś nieistniejących poleceń.

To tyle na temat czytania ze zrozumieniem.[/quote]
Dobra, przepraszam ze zgryźliwość z mojej strony. Pisałem o tym, że w poprzedniej konfiguracji plik /elc/modprobe.d/alsa-base.conf powstawał z automatu i jedynie co trzeba było zrobić to zmienić jego zawartość. Teraz jest sytuacja, gdzie chcąc mieć alsa musisz wsześniej storzyć sammu plik.

dziękuję z odpowiedzi -> op restarcie działa :)

Pozdrawiam! Jarek

Offline

 

#9  2017-11-15 20:38:11

  samurai.jerry - Użytkownik

samurai.jerry
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-01-13

Re: [Jessie][Alsa][Usb] alsaconf > "nie znaleziono polecenia" rozwiązanie?

Rozwiązanie jest następujące (w moim przypadku):
1. Zainstalować Debian Jessie i386 (32-bit) z DVD 1
2. Zainstalować pakiety: alsa-base, alsa-utils
3. Do katalogu /etc/modprobe.d/ skopiować plik alsa-base.conf z następującą zawartością:

Kod:

# autoloader aliases
install sound-slot-0 /sbin/modprobe snd-card-0
install sound-slot-1 /sbin/modprobe snd-card-1
install sound-slot-2 /sbin/modprobe snd-card-2
install sound-slot-3 /sbin/modprobe snd-card-3
install sound-slot-4 /sbin/modprobe snd-card-4
install sound-slot-5 /sbin/modprobe snd-card-5
install sound-slot-6 /sbin/modprobe snd-card-6
install sound-slot-7 /sbin/modprobe snd-card-7
# Cause optional modules to be loaded above generic modules
install snd /sbin/modprobe --ignore-install snd && { /sbin/modprobe --quiet snd-ioctl32 ; /sbin/modprobe --quiet snd-seq ; : ; }
install snd-rawmidi /sbin/modprobe --ignore-install snd-rawmidi && { /sbin/modprobe --quiet snd-seq-midi ; : ; }
install snd-emu10k1 /sbin/modprobe --ignore-install snd-emu10k1 && { /sbin/modprobe --quiet snd-emu10k1-synth ; : ; }
# Keep snd-pcsp from beeing loaded as first soundcard
options snd-pcsp index=-2
# Keep snd-usb-audio from beeing loaded as first soundcard

# Prevent abnormal drivers from grabbing index 0
options bt87x index=-2
options cx88_alsa index=-2
options snd-atiixp-modem index=-2
options snd-intel8x0m index=-2
options snd-via82xx-modem index=-2
options snd-usb-audio index=0
options snd-hda-intel index=1

4. Zrestartować komputer, sprawdzić w linii komend CLI czy po odpaleniu alsamixer wszystkie suwaki głośności są na zielonej skali.



[b]JAK WYGENEROWAĆ plik alsa-base.conf[/b] w obecnej konfiguracji Jessie, przy nie do końca działającym pakiecie alsa-base - niestety, tego nie wiem, więc jeśli ktoś to by wiedział a mógłby podzielić się wiedzą to bardzo proszę. Jeśli administratorzy/moderatorzy uważają, że to jest temat wyczerpany jeśli chodzi o rozwiązanie problemu to wątek można zaznaczyć jako SOLVED/ROZWIĄZANY (niemniej jest on IMHO rozwiązany tylko połowicznie, nie wiem jak plik konfiguracyjny alsa-base.conf wygenrować samemu).

Za wszelką pomoc i cierpliwość dla moich zgryźliwych uwag BARDZO DZIĘKUJĘ, a jak ktoś poczuł się urażony czymś co napisałem to przepraszam.

Pozdrawiam! Jarek

Offline

 

#10  2017-11-15 21:22:33

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: [Jessie][Alsa][Usb] alsaconf > "nie znaleziono polecenia" rozwiązanie?

Kod:

options snd-usb-audio index=0
options snd-hda-intel index=1

W twoim przypadku plik /etc/modprobe.d/alsa-base.conf   o powyższej zawartosci całkowicie wystarczy.

W nowszych dystrybucjach niektóre pliki i narzędzia albo zmieniły lokalizację, nazwę albo całkiem z nich zrezygnowano.
Trudno porównywać Lennego do Stretcha to inna epoka.
Zrozumiałym jest ze do pewnych rzeczy zastosowano inne narzędzia.


[b]Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW[/b] -> Niech inni na tym skorzystają.
[url=http://dug.net.pl/]Polski portal Debiana[/url]

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)

[ Generated in 0.019 seconds, 12 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00022 SET CHARSET latin2
0.00005 SET NAMES latin2
0.00164 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='35.175.201.245' WHERE u.id=1
0.00146 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '35.175.201.245', 1711713003)
0.00084 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1711712703
0.00133 DELETE FROM punbb_online WHERE ident='44.200.182.101'
0.00113 DELETE FROM punbb_online WHERE ident='47.128.17.120'
0.00097 DELETE FROM punbb_online WHERE ident='47.128.49.55'
0.00122 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=30055 AND t.moved_to IS NULL
0.00008 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00357 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=30055 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00145 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=30055
Total query time: 0.01396 s