Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2018-03-03 20:13:39

  BlackEvo - Driver

BlackEvo
Driver
Skąd: Polska
Zarejestrowany: 2006-05-20

[MOBILE] diagnoza niechcianych polacze/analiza

Witajcie,
Na wstepie dodam, ze nie posiadamy tematycznego dzialu Mobile, ale gdzies chcialbym zadac te pytania - byc moze jest wsrod nas znawca/pasjonat phreaku itp i moglby sie podzielic opinia ;)


Od ponad roku jestem dosc mobilny i przemieszczam sie po europie. Ostatnio moja trasa wyglada nastepujaco: Wlochy -> Francja -> Belgia -> Holandia -> Niemcy i dzis na PL skonczylem.
Wczoraj bedac w Niemczech podczas jazdy dostalem telefon ktorego nie mam na liscie kontaktow - ba...byl to numer +39 333 514 0040 czyli region Wlochy. Nie patrzac na ekran radia kto dzwoni,( zestaw glosnomowiacy ) po prostu odebralem i...cisza, nastepnie polaczenie zakonczono. Odruchowo oddzwonilem, ale dopiero przy ponowym wybieraniu spojrzalem ze to jakis dziwny numer. Oczywiscie juz nie mozna bylo nawiazac polaczenia zwrotnego o czym po niemiecku dostalem stosowny komunikat.

Ciekawostka:

Tego samego dnia, pare godzin pozniej kilka osob z mojej listy kontaktow otrzymalo podobny telefon, kilka zwyczajnie nie odebralo, kilka odruchowo, jak ja nawiazalo polaczenie - po czym cisza. Numery mialy ten sam region ( kraj ), poczatek ale zmienialy sie koncowki numerow.


Do czego zmierzam....wiadomo, dzis mamy ( wiekszosc ) smartfony, staly, badz czasowo spiety z netem i teraz pytanie...( bo gdzies w necie byly tego typu 'historie' ) :
1. Czy jest mozliwosc aby tym sposobem ( poprzez odebranie ) zainfekowac smartfona, aby od momentu polaczenia telefon pobral zlosliwy soft etc i w tle wysylal jakies kluczowe dane, ew na koniec miesiaca powiekszyc moj rachunek tel o jakas kosmiczna kwote? (sic!)
2. Jakiego softu uzyc, aby doglebnie przeskanowac telefon ( Android ) w celu wykrycia i usuniecia syfu?
Antywirusom nie wierze szczerze powiedziawszy, bo pewnie zamula telefon tak, ze korzystanie nie bedzie praktycznie mozliwe - moze sie myle.

Nic by nie wzbudzilo podejrzen, gdyby nie fakt, ze kilka osob z ktorymi czesto gadam otrzymalo podobne polaczenie. Moze jestem przewrazliwiony, ale wole zapytac madrzejszych ;)

Po wstepnym przeszukaniu neta dowiedzialem sie w zasadzie niewiele o numerze, czyli tylko tyle, ze pochodzi od operatora wloskiego oraz jego nazwe.

Jesli dzial niestosowny, prosze o przeniesienie.
Czekam na opinie ;)

Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez BlackEvo (2018-03-03 20:17:04)


[img]http://blackevo.kewlnet.tk/userbar/ThinkPad_userbar.jpg[/img]
[img]http://blackevo.kewlnet.tk/userbar/Archlinux_userbar.jpg[/img]

Offline

 

#2  2018-03-03 20:30:43

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: [MOBILE] diagnoza niechcianych polacze/analiza

Coś mi to przypomina:
https://niebezpiecznik.pl/post/uwaga-na-gluche-telefony-i-nieodebrane-polaczenia-z-numerow-53-kuba/

Offline

 

#3  2018-03-03 21:21:46

  BlackEvo - Driver

BlackEvo
Driver
Skąd: Polska
Zarejestrowany: 2006-05-20

Re: [MOBILE] diagnoza niechcianych polacze/analiza

Hm, ten temat mi umknal na niebezpieczniku, a w sumie nie tak dawno opublikowany. Czyli...pozostaje czekac na fakture i sprawa sie wyjasni. Blad, ze odruchowo oddzwonilem. Ale wiadomo...jak bym wiedzial, ze sie przewroce, to bym sie polozyl.

A co do przefiltrowania telefonu, mozna to zrobic jakims narzedziem 'na systemie' czy trzeba zdobyc root'a i operowac przez zewnetrzny soft?


[img]http://blackevo.kewlnet.tk/userbar/ThinkPad_userbar.jpg[/img]
[img]http://blackevo.kewlnet.tk/userbar/Archlinux_userbar.jpg[/img]

Offline

 

#4  2018-03-04 00:02:54

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: [MOBILE] diagnoza niechcianych polacze/analiza

No w zasadzie trzeba patrzeć na numery. W nowych androidach, przynajmniej w tych AOSP/LOS i pochodnych jest identyfikacja kraju w oparciu o kierunek i np. jak ktoś dzwoni z Polski, to się wyświetla numer i obok (Poland) czy w jakim języku ma ktoś system (ja akurat po angielsku mam). I wtedy bez problemu wiadomo skąd pochodzą połączenia. Wygląda to mniej więcej tak:

[img]https://i.imgur.com/jvtdc3a.png[/img]

A co do skanowania telefonu to tego tupu zabieg jest bez sensu, bo musisz coś zainstalować, coś co się będzie dziwnie zachowywać. Może instalowałeś jakieś podejrzane appki ostatnio? Może jakiegoś klona sobie wgrałeś przez nieuwagę? Sprawdź. Jeśli taka aplikacja znalazła się w fonie, to masz dwie opcje: albo uzyskała prawa root albo nie. Jeśli nie to zwykle można ją wywalić i android posprząta jej pliki automatycznie (ewentualnie jakieś śmieci możesz ręcznie ogarnąć ale one nie powinny już stwarzać zagrożenia) . Ale jeśli aplikacja uzyskała prawa root, to może cię uratować jedynie wgranie całego ROM'u na nowo + factory reset, bo wtedy jak appek ma roota, to może się wgrać w zasoby tylko do odczytu, zwykle partycja /system/ . A tego już tak łatwo nie pousuwasz, zwłaszcza jak nie masz roota. xD

Offline

 

#5  2018-03-04 03:18:11

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: [MOBILE] diagnoza niechcianych polacze/analiza

Telefony mają taką wbudowaną opcję, jak karta Pre-paid. xD

Jeśli masz fona na abonament, to też tam zazwyczaj jest limit kredytu (w PL to zazwyczaj ~500 zł).
Jak masz dalej problem, to zawsze możesz przekierować wychodzące przez Skypa czy Hangoutsa, albo innego Voipa, na którym  trzymasz 5 Ojro na połączenia,
i gotowe.

Abonament już w ogóle lepiej ograniczyć tylko do neta, a telefonię tradycyjną pochować w pięknym, granitowym sarkofagu i zapalić na nim świeczkę. xD

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2018-03-04 04:05:29)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#6  2018-03-04 09:49:42

  BlackEvo - Driver

BlackEvo
Driver
Skąd: Polska
Zarejestrowany: 2006-05-20

Re: [MOBILE] diagnoza niechcianych polacze/analiza

[b]@morfik:[/b]
Wiem, ogarniam na tyle, zeby zawsze zwracac uwage na identyfikator kraju jesli numeru nie mam podpietego pod dany kontakt ;) Ale jak mowilem, bylo to sytuacja 'niestandardowa', bo podczas prowadzenia i przez zestaw glosnomowiacy. Nie spojrzalem na ekran panelu radia tylko odruchowo odebralem wiec...po czesci moj blad :)
Fakt, kazda instalacja podejrzanego softu to ryzyko. Jedyne co ostatnio doinstalowalem, to apka do HDR - Snapseed ale ciezko mi powiazac to z nia, poniewaz kilku znajomych z listy kilka miesiecy wczesniej mialo podobne 'gluche' telefony z kierunku Wloch. Zobaczymy...

[b]@Jacekalex[/b]

Tak, numer mam w abonamencie orange, ale okaze sie wszystko przy wystawionej fakturze. Swoja droga, calkiem niedawno Orange umozylo klientom platnosci za te 'Kubanskie' numery' --> [url]http://www.telko.in/orange-polska-umorzy-oplaty-za-oddzwanianie-na-kubanskie-numery[/url]


[img]http://blackevo.kewlnet.tk/userbar/ThinkPad_userbar.jpg[/img]
[img]http://blackevo.kewlnet.tk/userbar/Archlinux_userbar.jpg[/img]

Offline

 

#7  2018-03-04 11:37:52

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: [MOBILE] diagnoza niechcianych polacze/analiza

[quote=Jacekalex]Telefony mają taką wbudowaną opcję, jak karta Pre-paid. xD[/quote]
No ja mam tego prepaida z poblokowanym chyba wszystkim co można: sms premium, połączenia z zagranicą, numery zastrzeżone i tam chyba coś jeszcze było. Jeszcze w Androidzie jest jakiś filtr molestowania, który jest w stanie zrzucać z automatu połączenia z poza listy kontaktów (można dodać wildcardy na numery też, np. wszystko poza +48) i mój domowy prepaid ma tę opcję włączoną, bo nie spodziewam się, by na niego dzwonił, ktoś kogo nie mam na liście kontaktów. xD

Offline

 

#8  2018-03-04 20:02:11

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: [MOBILE] diagnoza niechcianych polacze/analiza

Ja mam lepsze zabezpieczenie, Fon w A2mobile i ląduję go najwyżej na poziomie 10 zł/mies na pakiet netowy, czasem dodatkowo niewyczerpalne rozmowy.
Na fonie mam Voipa z domowym numerem, płatnym osobno, do którego wlałem we wrześniu 10 zł i jeszcze chodzi na tym.

SMSów wysyłam średnio 3 na 10 lat, MMSy wysłałem ze trzy w całym życiu, także ogólnie to starcza.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#9  2018-03-06 19:43:00

  BlackEvo - Driver

BlackEvo
Driver
Skąd: Polska
Zarejestrowany: 2006-05-20

Re: [MOBILE] diagnoza niechcianych polacze/analiza

Dziś kolejny raz telefon dzwonil, a regionalny znowu Wlochy. Oczywiscie numer juz inny, co swiadczy o tym, ze boty dzialaja dalej....


[img]http://blackevo.kewlnet.tk/userbar/ThinkPad_userbar.jpg[/img]
[img]http://blackevo.kewlnet.tk/userbar/Archlinux_userbar.jpg[/img]

Offline

 

#10  2018-03-07 01:30:15

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: [MOBILE] diagnoza niechcianych polacze/analiza

Zablokuj sobie i będziesz miał spokój. xD

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)

[ Generated in 0.013 seconds, 10 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00011 SET CHARSET latin2
0.00004 SET NAMES latin2
0.00135 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='3.91.17.78' WHERE u.id=1
0.00087 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '3.91.17.78', 1711708865)
0.00087 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1711708565
0.00134 DELETE FROM punbb_online WHERE ident='47.128.37.102'
0.00077 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=30330 AND t.moved_to IS NULL
0.00008 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00287 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=30330 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00109 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=30330
Total query time: 0.00939 s