Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#26  2018-03-26 18:35:22

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Jaki menadżer okiem w miejsce Openbox?

[quote=Bodzio]Ale kraczecie :)[/quote]
To jest fakt i lepiej już się zacząć z nim oswajać. xD

Offline

 

#27  2018-03-27 07:17:35

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Jaki menadżer okiem w miejsce Openbox?

Jak instaluję.  Ściągam obraz Bustera na pendraka, odpalam instalator i stawiam minimalny system.
Potem okienka - LXDE lubię to sru. Na openboxie to chodzi. Tyle tylko, że z automatu dostaję xorga, a nie waylanda...


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
[img]http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif[/img]
[url=https://goo.gl/photos/5XGKFkvaMimLwM2s9]Beskid Niski[/url]

Offline

 

#28  2018-03-27 08:19:54

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Jaki menadżer okiem w miejsce Openbox?

[quote=Bodzio]Jak instaluję.  Ściągam obraz Bustera na pendraka, odpalam instalator i stawiam minimalny system.
Potem okienka - LXDE lubię to sru. Na openboxie to chodzi. Tyle tylko, że z automatu dostaję xorga, a nie waylanda...[/quote]
Pewnie LXDE albo OpenBOX mają Xorga w zależnościach.

Buster ma odpalać Waylanda na razie przy Gnome.
Resztę podłączą jak wyjaśni się się sprawa Mesy i Nvidii.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#29  2018-03-27 10:27:30

  urbinek - Użytkownik

urbinek
Użytkownik
Skąd: Sosnowiec
Zarejestrowany: 2009-10-01
Serwis

Re: Jaki menadżer okiem w miejsce Openbox?

[quote=Jacekalex]Przedyskutuj sprawę z kompozytorem obrazu... ;)[/quote]
kwin to wredny c*uj :D

Testy niby są ok, mogę odpalić kate w waylandowym okienku ale plasma na waylandzie daje mi piękny, czarny ekran


A w wolnym czasie, robię noże :)
[img]http://nginx.urbinek.eu/_photos/signature.png[/img]

Offline

 

#30  2018-03-27 11:01:55

  ciastek1981 - Użytkownik

ciastek1981
Użytkownik
Zarejestrowany: 2016-06-19

Re: Jaki menadżer okiem w miejsce Openbox?

Szkoda, że w Debianie nie ma DDE, prosty, funkcjonalny, przejrzysty. Niestety ma na sztywno wpięte jakieś ficzery, które łączą się z serwerami w Chinach o czym pisali deweloperzy Pardusa.


Burble, Burble, Burble ... hahaaaaaaa :D

Forum Linux Mint Polska http://forum.linuxmint.pl/

Offline

 

#31  2018-03-27 13:15:16

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Jaki menadżer okiem w miejsce Openbox?

[quote=urbinek]Testy niby są ok, mogę odpalić kate w waylandowym okienku ale plasma na waylandzie daje mi piękny, czarny ekran[/quote]
Mam dokładnie to samo i tylko przez sysrq można jako tako jeszcze zresetować system. xD

Offline

 

#32  2018-03-27 13:48:22

  skullman - Użytkownik

skullman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: Jaki menadżer okiem w miejsce Openbox?

[quote=urbinek][quote=Jacekalex]Przedyskutuj sprawę z kompozytorem obrazu... ;)[/quote]
kwin to wredny c*uj :D

Testy niby są ok, mogę odpalić kate w waylandowym okienku ale plasma na waylandzie daje mi piękny, czarny ekran[/quote]
Nie wiem chłopaki co wy tam macie ale u mnie KDE na kilku różnych maszynach (desktopy, laptopy) działa od ręki. To jest tak bezproblemowe jak być powinno. Do tego KDE ma taki fajny bajer jak KDE Connect do ceglofonów. Mam jeszcze lednego lapka z susełkiem i tu dopiero widać jak to środowisko działa, że jak coś nie działa pod Debianem to pewnie nie jest to wina KDE tylko Debiana.

Offline

 

#33  2018-03-27 14:10:13

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Jaki menadżer okiem w miejsce Openbox?

Bo my tu gadamy o waylandzie, a nie o odpaleniu kde na X, na X to póki co wszystko działa bez problemu nawet mój openbox. xD

Offline

 

#34  2018-03-27 16:31:06

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Jaki menadżer okiem w miejsce Openbox?

U mnie na Gentusiu Plasma nawet ruszyła na Nouveau, jakiś czas temu, ale powiesiła się na cudownym kolorowym pulpicie.
W każdym razie KDE musi nad tym kwin_wayland jeszcze sporo popracować, ale chyba też czekają na Nvidię.

[quote=morfik]Bo my tu gadamy o waylandzie, a nie o odpaleniu kde na X, na X to póki co wszystko działa bez problemu nawet mój openbox. xD[/quote]
Xorg właśnie dlatego jest przeznaczony do utylizacji, że działa na nim wszystko, nawet rzeczy, które nie śniły się developerom Xów nawet w najgorszych koszmarach. xD

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2018-03-27 16:42:44)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#35  2018-03-27 17:03:53

  ciastek1981 - Użytkownik

ciastek1981
Użytkownik
Zarejestrowany: 2016-06-19

Re: Jaki menadżer okiem w miejsce Openbox?

Kiedyś jak na Debianie odpaliłem [b]Waylanda[/b] to zamiast [b]Gedita[/b] domyślnym edytorem był [b]Writer[/b], gdyż [b]Gedit[/b] radośnie mrugał ;)


Burble, Burble, Burble ... hahaaaaaaa :D

Forum Linux Mint Polska http://forum.linuxmint.pl/

Offline

 

#36  2018-03-27 17:30:39

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Jaki menadżer okiem w miejsce Openbox?

Jak z tym wsparciem waylanda będzie tak to wyglądać jak w przypadku KDE, to chyba nigdy się nie pożegnamy  z X11. xD

Offline

 

#37  2018-03-27 17:34:55

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Jaki menadżer okiem w miejsce Openbox?

Spoko, QT i Gtk są przystosowane do  Waylanda (oba nawet obrabiają EGLstream), także  KDE ma dwie drogi, do Waylanda albo do /dev/null.
Zobaczymy, która im lepiej wyjdzie. xD

Chociaż podobno łatwiej przystosować appkę do Waylanda niż wywalić z niej support do X11. xD

Mate ma dostać ubuntowego Mira w roli kompozytora Waylanda - to mnie naprawdę przeraża. :D

EDIT:
I3 też walczy:

Kod:

 dev-libs/sway
     Available versions:  ~0.15.1 **9999 {+gdk-pixbuf +swaybar +swaybg swaygrab swaylock +swaymsg systemd +tray wallpapers zsh-completion}
     Homepage:            http://swaywm.org/
     Description:         i3-compatible Wayland window manager

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2018-03-27 21:14:49)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#38  2018-03-27 22:48:58

  skullman - Użytkownik

skullman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: Jaki menadżer okiem w miejsce Openbox?

[quote=morfik]Bo my tu gadamy o waylandzie, a nie o odpaleniu kde na X, na X to póki co wszystko działa bez problemu nawet mój openbox. xD[/quote]
No ja też o waylandzie, przecież nie o uprawie manioku. Z tym, że ja nie mam ani jednej nVidii :) O ile nowości w stylu systemd i inne "usprawniacze" powodują u mnie odrazę to na waylanda nie mogłem się doczekać.

Offline

 

#39  2018-03-28 13:47:12

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Jaki menadżer okiem w miejsce Openbox?

A jesteś pewien, że ci to działa na waylandzie? Bo się jeszcze okaże tak jak w przypadku paru hejterów systemd, że nawet nie byli świadomi, że jednak mieli systemd. Może ty nie jesteś świadom, że ci to działa na X? xD

Napisz mi jak ty startujesz tego KDE, no i też przydałyby się wersje poszczególnych pakietów (kde, wayland i co tam jeszcze jest potrzebne), bo może ja tego nie potrafię uruchomić. xD

Offline

 

#40  2018-03-28 14:14:06

  wikingagressor - Użytkownik

wikingagressor
Użytkownik
Skąd: Józefów k.Błonia, mazowieck
Zarejestrowany: 2015-02-03

Re: Jaki menadżer okiem w miejsce Openbox?

Ktos cos wie, czy XFCE ma zamiar sie przenosic na Waylanda?


Peace, Love and Debian for the World!!!

Offline

 

#41  2018-03-28 14:27:05

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Jaki menadżer okiem w miejsce Openbox?

Zgodnie z tym co pisali na wiki debiana, to jest "planned", a na reddit jest takie info:

2 years ago
-------------------------
The XFCE port to GTK3 is well underway. The next release should have all core components converted. I would guess wayland support will be added the release after. So, with the long dev cycle of XFCE, it will be quite a while before wayland support. But this may prove beneficial to XFCE anyway, as wayland is still in heavy development hence is a moving target. By the time XFCE starts adding support, all things wayland will be more stable and tested.

-- https://www.reddit.com/r/xfce/comments/4aeqda/xfce_wayland_support/[/quote]

Offline

 

#42  2018-03-28 15:20:11

  skullman - Użytkownik

skullman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: Jaki menadżer okiem w miejsce Openbox?

Teraz jestem w robocie i akurat mam lapka z Gnome ale chyba działa na waylandzie:

Kod:

linux-ca18:~> loginctl show-session 4 -p Type
Type=wayland

A kluczowy jest chyba ten pakiet:

Kod:

linux-ca18:~> zypper info gnome-session-wayland
Wczytywanie danych repozytorium...
Odczytywanie zainstalowanych pakietów...


pakiet gnome-session-wayland — informacje:
------------------------------------------
Repozytorium              : openSUSE-Tumbleweed-Oss                      
Nazwa                     : gnome-session-wayland                        
Wersja                    : 3.28.0-1.1                                   
Architektura              : x86_64                                       
Dostawca                  : openSUSE                                     
Rozmiar po zainstalowaniu : 7,4 KiB                                      
Zainstalowano             : Tak                                          
Status                    : aktualny                                     
Pakiet źródłowy           : gnome-session-3.28.0-1.1.src                 
Podsumowanie              : Wayland support for the GNOME Session Manager

A co do uruchamiania to jakoś specjalnie nie uruchamiam, włączam i potem się loguję.

Wszystko chodzi na czymś takim:

Kod:

# lspci -vnn | grep VGA -A 12
00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation Haswell-ULT Integrated Graphics Controller [8086:0a2e] (rev 09) (prog-if 00 [VGA controller])
    Subsystem: Acer Incorporated [ALI] Device [1025:0918]
    Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 46
    Memory at b0000000 (64-bit, non-prefetchable) [size=4M]
    Memory at a0000000 (64-bit, prefetchable) [size=256M]
    I/O ports at 4000 [size=64]
    [virtual] Expansion ROM at 000c0000 [disabled] [size=128K]
    Capabilities: [90] MSI: Enable+ Count=1/1 Maskable- 64bit-
    Capabilities: [d0] Power Management version 2
    Capabilities: [a4] PCI Advanced Features
    Kernel driver in use: i915
    Kernel modules: i915

Offline

 

#43  2018-03-29 02:05:32

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Jaki menadżer okiem w miejsce Openbox?

Udało mi się odpalić plasme na waylandzie ale póki co jedynie przez sddm. Ręcznie bezpośrednio z tty dalej mi wiesza system cały. xD Tak czy inaczej, by przez sddm podnieść plasme na waylandzie, to i tak pierw trzeba podnieść X by odpalić sddm -- to jakaś parodia. xD Choć na wiki archa piszą, że póki co sddm jeszcze w pełni waylanda nie wspiera ale potrafi odpalać jego sesje. Choć niektóre okienka na waylandzie pozbawione są dekoracji i nie mam zielonego pojęcia dlaczego, może to te działające w trybie X? No i jest też oczywiście cała masa innych błędów, które trzeba będzie poprawić w wolnej chwili, no i pewnie trzeba będzie trochę z profilami AppArmora powalczyć. xD

Ostatnio edytowany przez morfik (2018-03-29 02:07:14)

Offline

 

#44  2018-03-29 07:13:28

  skullman - Użytkownik

skullman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: Jaki menadżer okiem w miejsce Openbox?

A jakie na przykład okna? Poza tym pamiętaj, że to całkowicie nowy projekt i może jeszcze nie działać perfekcyjnie w porównaniu do X-ów bo ten ma lata rozwoju za sobą a i tak ma błędy. Poza tym jak już napisałem wcześniej jest różnica w jakości działania pomiędzy Debianem a OpenSuSE na korzyść tego drugiego. Debian kiedyś miał być wzorem stabilności ale jest z nim coraz gorzej. Tak samo jak Arch. Miałem kiedyś Gentoo i system był jak skała a potem coś mnie podkusiło Archa spróbować (podobno alternatywa dla Gentoo) i pomimo zapewnień na różnych forach temu systemowi brakuje duuuużo do bycia jak skała. Debian też mam wrażenie zaczyna ustępować pola nawet wyśmiewanemu Ubuntu. Poza tym odnosząc się do powodu powstania tego wątku to nie musisz migrować na nowe środowisko już dziś czy jutro, chyba kilka miesięcy nie zrobi Ci jakiejś różnicy.

Offline

 

#45  2018-03-29 08:34:23

  jacekz - Użytkownik

jacekz
Użytkownik
Skąd: Lubuskie
Zarejestrowany: 2013-01-20

Re: Jaki menadżer okiem w miejsce Openbox?

W temacie wątku:
Idąc za tym: https://wiki.debian.org/Wayland
Wychodzi że jeśli chcemy korzystać z prostego WM na waylandzie to pozostaje SWAY: http://swaywm.org/
https://github.com/swaywm/sway

Offline

 

#46  2018-03-29 10:45:32

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Jaki menadżer okiem w miejsce Openbox?

[quote=skullman]A jakie na przykład okna? Poza tym pamiętaj, że to całkowicie nowy projekt i może jeszcze nie działać perfekcyjnie w porównaniu do X-ów bo ten ma lata rozwoju za sobą a i tak ma błędy. Poza tym jak już napisałem wcześniej jest różnica w jakości działania pomiędzy Debianem a OpenSuSE na korzyść tego drugiego.[/quote]
Może na bardziej stabilnej wersji to działa, ja w końcu używam sida. xD Wczoraj też była aktualizacja KDE i może coś tam się pozmieniało. Tego typu efektu z brakiem obramowania okienek to ja doświadczyłem instalując minimalne KDE (pakiet kde-plasma-desktop + minimalne zależności, bez rekomendowanych/sugerowanych), bo brakowało kwin-decoration-oxygen. Po zainstalowaniu tego pakietu, na X wszystko zaczęło śmigać. W sumie to doinstalowałem parę rzeczy, które miały "kwin-" w nazwie, (wszystko od waylanda) ale widać czegoś jeszcze mu brakuje. Okienko, które nie miało obramowania to geany (edytor tekstu, który używam na openbox).

[quote=skullman]Poza tym odnosząc się do powodu powstania tego wątku to nie musisz migrować na nowe środowisko już dziś czy jutro, chyba kilka miesięcy nie zrobi Ci jakiejś różnicy[/quote]
Może i nie ale chyba jednak będę wymieniał oprogramowanie wkrótce i pewnie sobie machnę KDE, przynajmniej to najbardziej podstawowe + pewne dodatki. Póki co to na razie testuję różne rzeczy. Jakby nie patrzeć, to ja u siebie mam już część KDE na openbox (amarok, phonon i sporo zależności).

@jacekz , obadam sobie później też tego sway'a.

Ostatnio edytowany przez morfik (2018-03-29 10:47:58)

Offline

 

#47  2018-03-29 12:18:37

  skullman - Użytkownik

skullman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: Jaki menadżer okiem w miejsce Openbox?

Po tym co piszesz to wydaje mi się, że brak dekoracji okien może być wynikiem nie tyle braku obsługi waylanda a raczej tego, że aplikacje używają nadal QT4 albo bibliotek KDE4.

Offline

 

#48  2018-03-29 12:44:47

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Jaki menadżer okiem w miejsce Openbox?

Hmm, generalnie geany to aplikacja GTK. Ja wcześniej sobie zrobiłem test Westona tworząc przy okazji taki [url=https://github.com/morfikov/files/blob/master/configs/home/morfik/.config/weston.ini]plik konfiguracyjny[/url]. Tam w nim można włączyć wsparcie dla zagnieżdżania sesji X. I gdy ja to wsparcie wyłączę, to geany działa na Westonie bez żadnego problemu i ma oczywiście obramowanie. Natomiast firefox nie potrafi wystartować na Weston bez wsparcia dla zagnieżdżania sesji X. Także ja obstawiam, że czegoś brakuje w pakietach KDE (z racji minimalnej instalacji) albo gdzieś coś trzeba ustawić  w konfiguracji.

Offline

 

#49  2018-03-29 15:00:36

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Jaki menadżer okiem w miejsce Openbox?

Brak dekoracji okien może być powodem błędów w implementacji EGL.
W Xorgu na Intelu jest w użyciu biblioteka glamor, na Westonie być może tego glamora nie ma, a kwin_wayland na razie ma syndrom wiecznej bety.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#50  2018-03-29 15:24:59

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Jaki menadżer okiem w miejsce Openbox?

Nie możecie się przestawić na LXDE ? Wygląda jak Win 98 i wszystko działa :D


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
[img]http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif[/img]
[url=https://goo.gl/photos/5XGKFkvaMimLwM2s9]Beskid Niski[/url]

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)

[ Generated in 0.011 seconds, 9 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00011 SET CHARSET latin2
0.00005 SET NAMES latin2
0.00100 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='52.14.130.13' WHERE u.id=1
0.00065 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '52.14.130.13', 1713582967)
0.00054 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1713582667
0.00062 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=30379 AND t.moved_to IS NULL
0.00006 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00259 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=30379 ORDER BY p.id LIMIT 25,25
0.00105 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=30379
Total query time: 0.00667 s