Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2006-11-29 00:30:31

  Kowall_ptk - wieczny student

Kowall_ptk
wieczny student
Skąd: z nienacka :)
Zarejestrowany: 2005-02-17

LVM i /

Co trzeba wkompilować w kernel, żeby nie panikował, że nie może zamontować głównego systemu plików umieszczonego na LVM?


W Linuksie się da, tylko trzeba wiedzieć jak!

Offline

 

#2  2006-11-30 11:29:43

  vilkatla - Użytkownik

vilkatla
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-11-30

Re: LVM i /

po pierwsze - obsluge LVM?

Kod:

Device Drivers -> Multi-device support (RAID and LVM) -> RAID support (BLK_DEV_MD) Device Drivers -> Multi-device support (RAID and LVM) -> Device mapper support (BLK_DEV_DM)

a tam juz sobie poczytaj helpa, bo pewnie nie wszystkie podopcje beda Ci potrzebne. 

po drugie - obsluge systemu plikow partycji glownej? ona zawsze musi byc wkompilowana na stale, podobnie jak support dla IDE i ATA lub SCSI (w zaleznosci od tego, jaki masz dysk) 

po trzecie - ktora wersja kernela? jaka jest dokladnie tresc erroru? jakie dyski, jaki system plikow? takie rzeczy sie pisze...   


pzdr

Offline

 

#3  2006-11-30 18:39:42

  Kowall_ptk - wieczny student

Kowall_ptk
wieczny student
Skąd: z nienacka :)
Zarejestrowany: 2005-02-17

Re: LVM i /

Hmmm... Moja wina, zapomniałem tego wszystkiego napisać.

AD1. Włączyłem obsługę LVM na stałe w jądro

AD2. Obsługa systemu plików, obsługa chipsetu, oraz wszelkich innych wykorzystywanych w systemie urządzeń jest wkompilowana na stałe. Nie mam modułów.

AD3. Kernel ver. 2.6.11.6

System Debian 3.1, dysk 8GB hda1 -> boot; hda2-> swap; hda3->lvm->/

Działa na kernelu dystrybucyjnym z lvm a na moim kompilowanym ni chu chu

Wyskakuje mi kernel panic i że nie może zamontować systemu plików /

Edit:
Dziś stawiam system na qemu, to będę testował wszelkiego typu konfiguracje i sugestie.


W Linuksie się da, tylko trzeba wiedzieć jak!

Offline

 

#4  2006-11-30 19:32:30

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: LVM i /


AD3. Kernel ver. 2.6.11.6

System Debian 3.1, dysk 8GB hda1 -> boot; hda2-> swap; hda3->lvm->/

Działa na kernelu dystrybucyjnym z lvm a na moim kompilowanym ni chu chu
[/quote]
Zrób sobie diffa pomiędzy konfigiem dystrybucyjnym, a Twoim. To powinno doprowadzić Cię do sedna problemu.


[url=http://www.debian.org/][img]http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png[/img][/url]

Offline

 

#5  2006-11-30 20:02:03

  vilkatla - Użytkownik

vilkatla
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-11-30

Re: LVM i /

AD3. Kernel ver. 2.6.11.6[/quote]
kompilujesz ta sama wersje kernela, co wersja dystrybucyjna?
jesli wersja jest nowsza, bycmoze doszly jakies dodatkowe opcje, dotyczace LVM, ktorych obecnosc jest konieczna, a ktorych nie zaznaczasz...
ja mialam podobnie w przypadku migracji z 2.6.15 na 2.6.18 - wkompilowalam obsluge iptables, ale tylko czesciowo, bo sie pogubilam w ilosci podopcji, a chcialam jak najoszczedniej ;]

albo moze to bedzie kwestia devfs? wkompiluj ta opcje, nawet jesli jest w menu oznaczona, jako przestarzala i zerknij, czy cos pomoze.

btw, z czystej ciekawosci wpisalam w google kernel+panic+lvm i okazuje sie, ze nie Ty jeden masz taki problem. poszperaj, moze znajdziesz cos bardziej przydatnego, niz moje rady ;]


pzdr

Offline

 

#6  2006-12-05 17:09:00

  Kowall_ptk - wieczny student

Kowall_ptk
wieczny student
Skąd: z nienacka :)
Zarejestrowany: 2005-02-17

Re: LVM i /

[
btw, z czystej ciekawosci wpisalam w google kernel+panic+lvm [/quote]

No to jeszcze raz z czystej ciekawości wpisz to samo w googlach :)


W Linuksie się da, tylko trzeba wiedzieć jak!

Offline

 

#7  2006-12-05 18:32:40

  vilkatla - Użytkownik

vilkatla
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-11-30

Re: LVM i /

hmm... no i co? moze mam jeszcze poczytac, potlumaczyc, przetestowac empirycznie i dac Ci gotowe rozwiazanie? ;P
no offence, ale nie bardzo rozumiem, o co Ci chodzi...

wkompilowanie devfs nie pomogo?


pzdr

Offline

 

#8  2006-12-05 20:10:44

  Kowall_ptk - wieczny student

Kowall_ptk
wieczny student
Skąd: z nienacka :)
Zarejestrowany: 2005-02-17

Re: LVM i /

hmm... no i co? moze mam jeszcze poczytac, potlumaczyc, przetestowac empirycznie i dac Ci gotowe rozwiazanie? ;P
no offence, ale nie bardzo rozumiem, o co Ci chodzi...
[/quote]

W googlach na pierwszym miejscu jest ten temat :) Jakby cokolwiek wyjaśniał :):):)


W Linuksie się da, tylko trzeba wiedzieć jak!

Offline

 

#9  2006-12-05 23:54:06

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: LVM i /

tak na logike to skoro lvm wymaga kazdorazowego inicowania pewna komenda (nie pamietam obecnie ale jest podana w opisach zakladania lvm) ... to bootowanie nie powinno wygladac:
kernel -> initrd (ewentualne moduly, uruchomienie lvm, podmontowanie /) -> init ?


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#10  2006-12-06 02:16:48

  vilkatla - Użytkownik

vilkatla
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-11-30

Re: LVM i /

W googlach na pierwszym miejscu jest ten temat :) [/quote]
ja mam to:
http://linux.msede.com/lvm_mlist/archive/2001/04/0310.html
i wiele innych ;P

kernel -> initrd[/quote]
racja.
zalozylam z gory, ze initrd zostal stworzony i dodany do bootloadera.
a zostal?


pzdr

Offline

 

#11  2006-12-06 16:15:46

  Kowall_ptk - wieczny student

Kowall_ptk
wieczny student
Skąd: z nienacka :)
Zarejestrowany: 2005-02-17

Re: LVM i /


zalozylam z gory, ze initrd zostal stworzony i dodany do bootloadera.
a zostal?[/quote]

Został. Mam pomysł, co z tym zrobić, ale dziś nie mam czasu. Może jutro się za to wezmę.

Edit:
Kompilacja jądra, generowanie nowego initrd i.... lipa. Natomiast pomogło załadowanie initrd z kernela dystrybucyjnego. Działa to mimo różnicy jąder. Na razie musi starczyć.


W Linuksie się da, tylko trzeba wiedzieć jak!

Offline

 

#12  2006-12-06 19:36:36

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: LVM i /

Kompilacja jądra, generowanie nowego initrd i.... lipa. Natomiast pomogło załadowanie initrd z kernela dystrybucyjnego. Działa to mimo różnicy jąder. Na razie musi starczyć.[/quote] a czy Twoj initrd mial programy niezbedne do uruchomienia LVM i je odpalal ?


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#13  2006-12-06 20:47:47

  Kowall_ptk - wieczny student

Kowall_ptk
wieczny student
Skąd: z nienacka :)
Zarejestrowany: 2005-02-17

Re: LVM i /

[a czy Twoj initrd mial programy niezbedne do uruchomienia LVM i je odpalal ?[/quote]

Przypuszczam, że nie, ale nie wiem jak sprawdzić i nie przystąpiłem do związku wróżbitów polskich. Tak przy okazji, to jest to pierwszy kernel z initrd robiony przeze mnie.


W Linuksie się da, tylko trzeba wiedzieć jak!

Offline

 

#14  2006-12-06 20:58:40

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: LVM i /

initrd mozna montowac z opcja loop i zobaczyc co tam siedzi ... mozna takze przebudowywac sam initrd bez rekompilacji jadra i wstawiac tam rozne dziwadelka ... mozna miec pare initrd do teg samego jajka ... troszke o tym pisalem - http://opcode.eu.org/podstawy_linuxa/#podstawy_linuxa:podstawy_debiana:start_systemu


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#15  2006-12-06 23:19:41

  Kowall_ptk - wieczny student

Kowall_ptk
wieczny student
Skąd: z nienacka :)
Zarejestrowany: 2005-02-17

Re: LVM i /

Mam pytanie z innej beczki. Czy można bezpiecznie używać initrd wygenerowane do innego jądra? Konkretnie chcę używać initrd z kernela dystrybucyjnego (2.6.8-2-386) na jądrze kompilowanym przeze mnie (2.6.11.6).


W Linuksie się da, tylko trzeba wiedzieć jak!

Offline

 

#16  2006-12-07 00:58:16

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: LVM i /

Mam pytanie z innej beczki. Czy można bezpiecznie używać initrd wygenerowane do innego jądra? Konkretnie chcę używać initrd z kernela dystrybucyjnego (2.6.8-2-386) na jądrze kompilowanym przeze mnie (2.6.11.6).[/quote]
Nie, nie zadziała.


[url=http://www.debian.org/][img]http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png[/img][/url]

Offline

 

#17  2006-12-07 08:32:39

  Kowall_ptk - wieczny student

Kowall_ptk
wieczny student
Skąd: z nienacka :)
Zarejestrowany: 2005-02-17

Re: LVM i /

Czadman, ale u mnie działa!! Zresztą nie pytałem, czy zadziała, tylko czy można bezpiecznie używać i nie będzie się sypać.


W Linuksie się da, tylko trzeba wiedzieć jak!

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)

[ Generated in 0.011 seconds, 9 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00009 SET CHARSET latin2
0.00004 SET NAMES latin2
0.00115 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='3.16.79.65' WHERE u.id=1
0.00099 UPDATE punbb_online SET logged=1727594820 WHERE ident='3.16.79.65'
0.00051 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1727594520
0.00062 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=5966 AND t.moved_to IS NULL
0.00020 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00114 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=5966 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00284 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=5966
Total query time: 0.00758 s