Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2007-08-06 23:01:34

  hiciu - Użytkownik

hiciu
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-05-29

Zamknięte sterowni, bądź ich brak a prawo UE

Tak od kilkunastu dni próbuję uruchomić mój laptop pod kontrolą różnych dystrybucji. I muszę stwierdzić, że aby uruchomić jego niektóre funkcje (dajmy na to: akceleracja 3d, dźwięk i wifi) muszę mocno kombinować, a i tak nie chodzi to tak jak pod słusznym systemem operacyjnym. Albo niska wydajność albo niedziałające funkcję albo niestabilna praca (2 z 3 zazwyczaj występują). Najciekawsze w tym wszystkim jest to, iż na sprzęcie innego producenta nie ma problemu z obsługą Linuksa.

Normalnie jeśli coś nie działa to zgłasza się to do reklamacji a usterka jest usuwana. Ale tu nie mogę tak postąpić: producent był na tyle przewidujący, że w warunkach gwarancji zastrzegł, iż (cytat z "podręcznika użytkownika" dołączonego do sprzętu) [i]poleca się stosowanie właśnie tego systemu, przy używaniu innych producent nie gwarantuje stabilności i kompatybilności sprzętu[/i]. Chodzi oczywiście o Microsoft Windows. Tyle, że ten system nie jest dostarczany wraz z sprzętem, trzeba go dokupić osobno. A użytkownik dowiaduje się o tym dopiero po przeczytaniu instrukcji. No i tu jest moje pierwsze zastrzeżenie - [b]czy producent ma prawo reklamować i sprzedawać produkt jako w pełni sprawny, a po transakcji informować klienta iż produkt do poprawnego działania potrzebuje innego produktu innej firmy?[/b] Imo jest to jak sprzedawanie uniwersalnego pudełka, a po kupnie w instrukcji czytamy że do pudełka trzeba jeszcze dokupić pokrywkę i dno.

Druga sprawa: jakiś czas temu "[i]Greg Kroah-Hartman, w imieniu społeczności tworzącej jądro Linuksa, zaproponował producentom sprzętu [b]nieodpłatne tworzenie linuksowych sterowników dla ich urządzeń[/b]. Firmy będą musiały dostarczyć specyfikacje urządzeń lub też kontakt do pracownika, który byłby w stanie w miarę szybko odpowiadać na wszelkie pytania. Mile widziane byłyby też testowe egzemplarze urządzeń. W zamian producenci sprzętu dostaliby gotowe sterowniki, które zostałyby włączone do jądra Linuksa i tym samym trafiłyby do praktycznie wszystkich dystrybucji Linuksa./i]" ([url=http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=15&n=5885]tu źródło[/url]). Na takich warunkach naprawdę nie widzę argumentów za tym, żeby producent nie zdecydował się na współpracę z nimi. Czy którykolwiek z producentów kłopotliwego sprzętu zadał sobie tyle trudu i współpracuje z tymi Developerami? Znając życie nie. Chociaż chciałbym się mylić w tej kwestii.

Chciałem zaproponować zgłoszenie tego problemu do jakiegoś odpowiedniego organu Unii (nie jestem prawnikiem i naprawdę nie znam się na tym) tak, by została podjęta [b]decyzja która zabroni wprowadzać na rynek Unii Europejskiej urządzeń bez wsparcia dla Wolnego Oprogramowania bądź udostępnienia pełnej specyfikacji sprzętu[/b] tak, aby można było samemu napisać sterowniki. Ważne jest też to, aby to wsparcie nie odbiegało jakością od tego dla użytkowników systemów Microsoftu (patrz kochane sterowniki Ati i ich wydajność i stabilność) i aby dokumentacja nie była na poziomie instrukcji użytkownika.

Teraz.. resztę możecie sobie sami dopowiedzieć, mam nadzieję iż nakreśliłem kierunek w którym zmierzają moje myśli. Proponuję przeprowadzić dyskusję, zorganizować się z resztą społeczności, zwrócić uwagę mediów i zanieść to do urzędników. Albo zrównajcie mnie z ziemią albo mnie poprzyjcie :).

Offline

 

#2  2007-08-07 00:17:26

  Ryszard - Piwo DUG

Ryszard
Piwo DUG
Skąd: Zadupia
Zarejestrowany: 2006-06-30

Re: Zamknięte sterowni, bądź ich brak a prawo UE

TU masz kolego odpowiedz na swoje pytania
http://www.linux.pl/?id=article&kategoria=12&show=341
Z całej tej całości pominieto rodzine Bsd a szkoda
Tak ogółem to mam w dupie całą to komputerową politykę softową bo linuch potrafi byc natywny lub  otwarty i zamkniety

<poli> przed chwilą włożyłem do do cd romu płytkę z linuxem
<poli> i się wyświetlił komunikat "System Windows może być zagrożony..."[/quote]

baszzz[/quote]
edit
a tutaj mały wycinek z strony http://sidux.com/index.php?&newlang=pol
To jest oprogramowanie eksperymentalne. Korzystasz z niego na własne ryzyko. Projekt sidux, jego twórcy i członkowie zespołu (reprezentowani przez sidux Foundation, Inc) nie mogą być pociągnięci do odpowiedzialności w żadnych okolicznościach za zniszczenie sprzętu i oprogramowania, utratę danych lub inne bezpośrednie lub pośrednie szkody powstałe w wyniku użycia tego oprogramowania. Jeśli nie zgadzasz się z tymi warunkami, nie wolno ci używać tego oprogramowania, ani dalej go dystrybuować.
i na koniec dodam na CH....... to wszystko


[url=http://img196.imageshack.us/i/freebsde.jpg/][img]http://img196.imageshack.us/img196/3770/freebsde.jpg[/img][/url]

Offline

 

#3  2007-08-07 06:54:53

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Zamknięte sterowni, bądź ich brak a prawo UE

Gdzieś na naszym forum było już pisane, że Microsoft podpisuje umowy z producentami sprzętu, że będą produkować TYLKO sterowniki pod jeden słuszny system.
Kolega ma laptop do sprzedania, naprawdę wypasiony. Pracuje tylko pod Vistą. Nie mój sprzęt więc linucha nie stawiałem. Ale szukałem na stronach producentów grafiki i muzy do tego badziewia i..... okazuje się że nie robią sterów ani pod 98, ani nawet pod XP. Tylko Vista i koniec.
Czy on to sprzeda to nie wiem :) Znając przypadłości Visty - pewnie nie.


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
[img]http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif[/img]
[url=https://goo.gl/photos/5XGKFkvaMimLwM2s9]Beskid Niski[/url]

Offline

 

#4  2007-08-07 10:21:01

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Zamknięte sterowni, bądź ich brak a prawo UE

czy producent ma prawo reklamować i sprzedawać produkt jako w pełni sprawny, a po transakcji informować klienta iż produkt do poprawnego działania potrzebuje innego produktu innej firmy?[/quote]
myślę, że byłoby to dobre pytanie do UOKiK-u, Federacji Konsumentów i podobnych
mi taka praktyka pachnie sprzedażą wiązaną, ale podkreślam, że prawnikiem nie jestem

Czy którykolwiek z producentów kłopotliwego sprzętu zadał sobie tyle trudu i współpracuje z tymi Developerami? Znając życie nie.[/quote]
kilku się zgłosiło, nie potrafię jednak ich wymienić


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
[url=http://www.opencaching.pl]opencaching[/url] :: [url=http://dug.net.pl/sources.list]debian sources.list[/url] :: [url=http://www.linuxportal.pl/blogi/azhag/wpisy]coś jakby blog[/url] :: [url=http://dug.net.pl/]polski portal debiana[/url] :: linux user #403712

Offline

 

#5  2007-08-07 15:52:27

  hiciu - Użytkownik

hiciu
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-05-29

Re: Zamknięte sterowni, bądź ich brak a prawo UE

[b]Ryszard[/b], nie bardzo mi chodzi o kwestie filozoficzne.. Szczerze mam to gdzieś czy będzie działało na sterowniku zamkniętym od producenta czy otwartym. Nie obchodzi mnie czy będzie to legalne rozwiązanie, czy nie. Ma działać i tyle.

[b]Bodzio[/b], ale ja jako klient nie dostałem tego jedynego systemu razem z sprzętem; producent zapewniał mnie przez reklamy, czy specyfikację w sklepie, że jest to rozwiązanie wydajne, stabilne i bezpieczne. A po kupieniu instaluje system i okazuje się że połowa tego sprzętu [b]nie działa[/b]. Po kupnie dowiaduje się, że żeby to wszystko działało muszę jeszcze kupić jakiśtam system. Chodzi mi o to, że jeśli jest sprzedawany sprzęt działający tylko z jednym wybranym systemem, to ten system też musi być dodawany do sprzętu.

Drugą sprawą jest, że sprzęt powinien działać bez względu na oprogramowanie - tu powinien o to zadbać producent.

[b]Azhag[/b], trafiłeś właśnie w to o co mi chodzi. Co do współpracy z programistami.. Szukałem ale nie znalazłem niestety.

Czy przegląda ten wątek ktoś kto się interesuje zagadnieniami prawnymi? Czy mam jakiekolwiek szanse zgłaszając takie praktyki do tych organizacji?

Offline

 

#6  2007-08-07 15:59:39

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Zamknięte sterowni, bądź ich brak a prawo UE

Możesz oddać laptopa powołując się na wprowadzenie w błąd, a dokładniej że nie zostałeś poinformowany o jego "wsparciu" only for WIN. Oczywiście jeśli jest to nowy niedawno kupiony sprzęt.
azhag, ma racje z tą transakcją wiązaną, możesz napisać do UOKiK.
Dobrze przed zakupem laptopa zapytać się czy jest wersja bez windowsa (jeśli go nie chcemy) oraz czy jest dobre wsparcie dla Linuxa/BSD(z tym bywa trudniej, czasem trzeba sportować jakieś sterowniki). No i oczywiście się zapytać o możliwość wymiany/zwrotu jeśli linuch nie będzie działał.
Podam jeszcze taki przykład:
Wybierałem dla kumpla laptop i chciał na nim linucha odpalić, no to wchodzę do sklepu i od razu mówię co mnie interesuje, a koleś spoko, wyjął sprzęt z gablotki i mogłem potestować. Pewnie i by mi zainstalować pozwolił gdyby nie to, że konkretne liveCD poszło bez zgrzytu.

BTW: wiecie jak wygląda sprawa debugingu pod vistą oraz kart referencyjnych?

Offline

 

#7  2007-08-08 12:54:15

  ba10 - Członek DUG

ba10
Członek DUG
Skąd: jesteś ?
Zarejestrowany: 2006-03-07
Serwis

Re: Zamknięte sterowni, bądź ich brak a prawo UE



[b]Bodzio[/b], ale ja jako klient nie dostałem tego jedynego systemu razem z sprzętem; producent zapewniał mnie przez reklamy, czy specyfikację w sklepie, że jest to rozwiązanie wydajne, stabilne i bezpieczne. A po kupieniu instaluje system i okazuje się że połowa tego sprzętu [b]nie działa[/b]. Po kupnie dowiaduje się, że żeby to wszystko działało muszę jeszcze kupić jakiśtam system. Chodzi mi o to, że jeśli jest sprzedawany sprzęt działający tylko z jednym wybranym systemem, to ten system też musi być dodawany do sprzętu.

Drugą sprawą jest, że sprzęt powinien działać bez względu na oprogramowanie - tu powinien o to zadbać producent.

[/quote]
Jeśli nie dostałeś systemu operacyjnego wraz ze sprzętem , to trzeba było wybrać sprzęt z systemem. Jesli kupiłeś bez systemu więc to był Twój świadomy wybór. Czy w danej reklamie było napisane że działa z systemami operacyjnymi takimi, takimi takimi ? A może było określone, że działa z systemami z rodziny jednej słusznej ? Nie koniecznie musisz mieć sprzęt dostarczony z systemem operacyjnym ( nie mogę znależć w tej chwili potwierdzenia tego ale wiem, że coś takiego jest, były też podobne akcje z komputerami z marketów). Czy kontaktowałeś się z działem pomocy technicznej oraz z biurwm obsługi  w tej sprawie ? Może sprzet był testowany tylko z jakimś konkretnym systemem i tylko one podlegają reklamacji, a reszta inna nie jest suportowana ? Czy zapoznałeś się z treścia gwarancji ?  Czy sklep w którym kupowałeś sprzęt jest przygotowany do dystrybucji oprogramowania ? Pamiętaj że producent, a dystrybutor danego sprzętu, czy na końcu sklep czyli sprzedawca to 3 różne rzeczy. Też co rozumiesz, że nie działa połowa tego sprzętu ? Jest uszkodzona mechanicznie ? Pamiętaj, że system operacyjny to nie wszytko, że trzeba jeszcze wgrać odpowiednie sterowniki by sytem wiedział z jakim sprzętem ma do czynienia i co może sobie z nim zrobić. Zakupując jakiś sprzęt warto jest poszukać w internecie czy dany sprzet będzie działał np. po zainstalowaniu linuksa, czy są do niego sterowniki , czy obsługuje on dany sprzęt, dlatego np. gdy kupujemy drukarke dobrze jest zajrzeć na strone www.linuxprinting.org . W czasach których żyjemy  nie tylko wybieramy sprzęt jaki chcemy ale też musimy wziąść pod uwage takie rzeczy jak , gwarancje, serwis, pomoc techniczną, biuro obsługi, regulamin, oferte która jest nam pokazywana i pytać przed zakupem sprzętu oraz szukać w , jak by nie było , wielkim zbiorze inforamcji jakim jest internet.


"Jeżeli chcesz się nauczyć Linuksa, to pierwsze co musisz zrobić to odrzucić wszelkie przyzwyczajenia wyniesione z poprzedniego systemu. Twoja wiedza jest o tyle zgubna, że daje Ci poczucie że coś jednak wiesz — jednak w kontekście Linuksa prawdopodobnie nie wiesz jeszcze nic." Minio
Mój [url=jarekw.eu]Blog[/url], a później [url=tanczymy.com]Tańczymy[/url] ;)

Offline

 

#8  2007-08-08 21:23:32

  hiciu - Użytkownik

hiciu
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-05-29

Re: Zamknięte sterowni, bądź ich brak a prawo UE

Znaczy.. nie do końca się zrozumieliśmy. Nie chcę zwracać sprzętu, to co kupiłem mi działa (powiedzmy że w takim stopniu w jakim jest mi to potrzebne). Omawiam tu tylko hipotetyczną sytuację.

Czy w danej reklamie było napisane że działa z systemami operacyjnymi takimi, takimi takimi ? A może było określone, że działa z systemami z rodziny jednej słusznej ?[/quote]
Reklama nie wspomina nic o systemach, więc zakładam że wybór systemu nie ma znaczenia (wiem że z punktu widzenia informatyka to idiotyzm, ale ZU nie musi się na tym znać)

Nie koniecznie musisz mieć sprzęt dostarczony z systemem operacyjnym[/quote]
(Zakładam że chodziło o oprogramowanie dostarczone z sprzętem). Kupuję sprzęt, który potrafi A, B i C. Przy kupnie nie mam informacji że do poprawnego działa wymaga takiego a takiego oprogramowania. Przychodzę do domu, podłączam sprzęt i się okazuje że pod moim systemem nie działają funkcję B i C. Czytam instrukcję, a tam: "Do poprawnego działania niektórych funkcji jest wymagany system taki-a-taki", a w warunkach gwarancji pisze dokładnie to samo. Co czujecie?
Przy kupnie jakiegokolwiek oprogramowania są tzw. wymagania sprzętowe, a wśród nich wymienione systemy pod którymi dany program działa. Przy sprzęcie nie ma czegoś takiego, a imo powinno być ("wymagania softwarowe" czy coś).

Czy kontaktowałeś się z działem pomocy technicznej oraz z biurwm obsługi w tej sprawie ? Może sprzet był testowany tylko z jakimś konkretnym systemem i tylko one podlegają reklamacji, a reszta inna nie jest suportowana ? Czy zapoznałeś się z treścia gwarancji?[/quote]
Dział pomocy technicznej zazwyczaj twierdzi (odwiedzałem strony paru "kłopotliwych" producentów) że systemy inne niż MS Windows nie są i nie będą wspierane. Tego żeby wspierali inne systemy nie mogę wymagać... Ale mogę wymagać aby poinformowali mnie o wspieranych systemach przed dokonaniem transakcji. Nie mogą z góry zakładać, że każdy używa oprogramowania Microsoftu.

Zakupując jakiś sprzęt warto jest poszukać w internecie czy dany sprzet będzie działał np. po zainstalowaniu linuksa, czy są do niego sterowniki , czy obsługuje on dany sprzęt[/quote]
No właśnie.. Taka informacja powinna być dostępna dla klienta wcześniej, jeszcze przy wyborze sprzętu moim zdaniem. I klient nie powinien jej szukać, powinna być w łatwo dostępnym miejscu.

Offline

 

#9  2007-08-09 10:21:45

  ba10 - Członek DUG

ba10
Członek DUG
Skąd: jesteś ?
Zarejestrowany: 2006-03-07
Serwis

Re: Zamknięte sterowni, bądź ich brak a prawo UE

Znaczy.. nie do końca się zrozumieliśmy. Nie chcę zwracać sprzętu, to co kupiłem mi działa (powiedzmy że w takim stopniu w jakim jest mi to potrzebne). Omawiam tu tylko hipotetyczną sytuację.
[/quote]
Ok :)


Reklama nie wspomina nic o systemach, więc zakładam że wybór systemu nie ma znaczenia (wiem że z punktu widzenia informatyka to idiotyzm, ale ZU nie musi się na tym znać)
[/quote]
Jeśli nic nie wspomina reklama itd. o sytemie to wybór systemu  ma jak największe znaczenie. Moim zdaniem  świat jest tak skomputeryzowany że ZU powinien miec podstawy i jeśli nie ma to szybko powinien zrobic " Prawo jazdy na komputer" lub sie podszkolic, by nie dochodziło do naprawde banalnych sytłacji, banalnych problemów i nerwów. Ale jak wspominałem to jest moje zdanie i możemy podyskutować o tym w innym wątku ;)

Nie koniecznie musisz mieć sprzęt dostarczony z systemem operacyjnym[/quote]

(Zakładam że chodziło o oprogramowanie dostarczone z sprzętem). Kupuję sprzęt, który potrafi A, B i C. Przy kupnie nie mam informacji że do poprawnego działa wymaga takiego a takiego oprogramowania. Przychodzę do domu, podłączam sprzęt i się okazuje że pod moim systemem nie działają funkcję B i C. Czytam instrukcję, a tam: "Do poprawnego działania niektórych funkcji jest wymagany system taki-a-taki", a w warunkach gwarancji pisze dokładnie to samo. Co czujecie?
Przy kupnie jakiegokolwiek oprogramowania są tzw. wymagania sprzętowe, a wśród nich wymienione systemy pod którymi dany program działa. Przy sprzęcie nie ma czegoś takiego, a imo powinno być ("wymagania softwarowe" czy coś).
[/quote]
Nie , chodziło mi o system operacyjny. Co do sterowników , tak owszem powinny być dostarczane razem ze sprzetem ( np. do kart sieciowych jest dostarczana dyskietka z oprogramowaniem,) Ale jest jedno ale... przeważnie jest dostarczane oprogramowanie pod jedyny słuszny system i nie znajdziemy tam innego. Dobrze jest, jeśli  producent zamieści na swojej stronie intermetowej sterowniki pod inne systemy , skąd możemy ściągnąć owe oprogramowanie. Drugą strona medalu jest to, że producent nie jest w stanie sprawdzić wszystkich konfiguracji z jakimi może sprzęt działać i w jakich sytemach, wiadomo czas ucieka , konkurencja nie śpi ...itd. Renomowane firmy przeważnie mają napisane na pudełkach, swoich stronach internetowych "Zalecany sysytem operacyjny to ten jeden słuszny". Wiem, że po takim przypadku ( brak wspierania innych systemów itd. ) człowiek może zostac jednym z tych hakerów walczących o wolność , to nic dziwnego.... ;)

Czy kontaktowałeś się z działem pomocy technicznej oraz z biurwm obsługi w tej sprawie ? Może sprzet był testowany tylko z jakimś konkretnym systemem i tylko one podlegają reklamacji, a reszta inna nie jest suportowana ? Czy zapoznałeś się z treścia gwarancji?[/quote]

Dział pomocy technicznej zazwyczaj twierdzi (odwiedzałem strony paru "kłopotliwych" producentów) że systemy inne niż MS Windows nie są i nie będą wspierane. Tego żeby wspierali inne systemy nie mogę wymagać... Ale mogę wymagać aby poinformowali mnie o wspieranych systemach przed dokonaniem transakcji. Nie mogą z góry zakładać, że każdy używa oprogramowania Microsoftu. [/quote]
Patrz wyżej i fakt wymagać możesz ..........

Zakupując jakiś sprzęt warto jest poszukać w internecie czy dany sprzet będzie działał np. po zainstalowaniu linuksa, czy są do niego sterowniki , czy obsługuje on dany sprzęt[/quote]


No właśnie.. Taka informacja powinna być dostępna dla klienta wcześniej, jeszcze przy wyborze sprzętu moim zdaniem. I klient nie powinien jej szukać, powinna być w łatwo dostępnym miejscu.[/quote]
Strona internetowa, pudełko od sprzętu, informacja w sklepie. Przy nawale sprzetu jaki jest produkowany klient jesli coś chce kupić sam musi się orientowaćco jak, za ile, nie wymagajmy też za dużo TO KLIENT podejmuje decyzje o kupnie i ON musi WIEDZIEĆ co dla niego jest dobre , nie producent.


"Jeżeli chcesz się nauczyć Linuksa, to pierwsze co musisz zrobić to odrzucić wszelkie przyzwyczajenia wyniesione z poprzedniego systemu. Twoja wiedza jest o tyle zgubna, że daje Ci poczucie że coś jednak wiesz — jednak w kontekście Linuksa prawdopodobnie nie wiesz jeszcze nic." Minio
Mój [url=jarekw.eu]Blog[/url], a później [url=tanczymy.com]Tańczymy[/url] ;)

Offline

 

#10  2007-08-13 23:53:44

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Zamknięte sterowni, bądź ich brak a prawo UE

A użytkownik dowiaduje się o tym dopiero po przeczytaniu instrukcji.[/quote]

Przed zakupem sprzetu klient ma prawo zapoznac sie z instrukcja obslugi (a takze warunkami gwarancji) tego sprzetu i wady podane w instrukcji nie stanowia wad ukrytych zatem niestety nie stanowia podstawy do reklamacji ... .


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#11  2007-08-14 00:54:56

  Lacer - Członek DUG

Lacer
Członek DUG
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Zamknięte sterowni, bądź ich brak a prawo UE

...wady podane w instrukcji nie stanowia wad ukrytych zatem niestety nie stanowia podstawy do reklamacji ... .[/quote]

he he
fajnie to zabrzmiało - wady podane w instrukcji ;)

ale w przypadku visty wydaje się to raczej uzasadnione (np. mój kumpel w weekend wyczyścił 2 kolesiom laptoki z visty, bo okrutnie się sprawowała i zamontował na nich lenny'ego)

ale co fakt to fakt - jeżeli w instrukcji/gwarancji stoi to nie zawalczysz...
coś tak jak z tym, że nieznajomość prawa nie zwalnia od jego przestrzegania

pozdrawiam
miłosz


"Myśl i nie ufaj, decyduj sam za siebie
Nie pozwól nigdy by kierowali tobą
Popatrz czy już nie jesteś w stadzie
Bo nie obudzisz się już nigdy sobą..." Post Regiment - Stado

Offline

 

#12  2007-09-23 22:37:49

  dominik - Użytkownik

dominik
Użytkownik
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2007-06-28

Re: Zamknięte sterowni, bądź ich brak a prawo UE

Witam Mam podobny problem:
Kupiłem sobie Laptopa w jednej z sieci marketów - [u]specjalnie brałem takiego, z preinstalowanym linuxem[/u]
Okazuje się, że Linux nie jest w stanie obsłużyć kontroli baterii, temperatury za to ma tendencje do wieszania się - niedziała połowa acpi.
Byłem z tym problemem w sklepie. Usłyzałem, że "[i]linux to prawie system operacyjny[/i]", i ... że "[i]instalują go tylko po to by klient mógł zainstalować sobie pirackiego windowsa[/i]". Niestety nie miałem dyktafonu. (wiem, że takiego nagrania i tak nie mógłbym użyć w sądzie)
Jestem w o tyle lepszej sytuacji, że sprzedawca preinstalował Linuxa, na sprzęcie, który wg producenta jest pod windę - tyle wygoogliłem.

Obecnie, żądam od marketu udostępnienia informacji potrzebnych do uzyskania pełnej funkcjonalności sprzętu pod linuxem - wiem nie do dostania, ale zatanawiam się, czy opłaca się wytaczać im proces (prawa konsumenta) czy lepiej nagłośnić, czy może zmusić ich, lub producenta innymi (nadal legalnymi) sposobami. Najlepsze, że nawet nie chcą udzielić informacji, czy to oni, czy producent zainstalowali tego linuxa.

Podejrzewam, że dałoby się wysądzić zwrot kosztów, ale mnie interesuje albo wysądzenie ujawnienia specyfikacji, albo zafundowanie sprzedawcy kary za nieuczciwe praktyki.
Czy ktoś tu zna prawo na tyle, by wskazać jak to dalej pociągnąć?
Czy opłaca się robić z tego większą aferę?

P.S. mam nadzieje, że nie potraktowałem was tymi emocjami dla marketu


strzeż się: też możesz zostać politykiem

Offline

 

#13  2007-09-23 22:50:36

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Zamknięte sterowni, bądź ich brak a prawo UE

Gdzieś na naszym forum było już pisane, że Microsoft podpisuje umowy z producentami sprzętu, że będą produkować TYLKO sterowniki pod jeden słuszny system.
Kolega ma laptop do sprzedania, naprawdę wypasiony. Pracuje tylko pod Vistą. Nie mój sprzęt więc linucha nie stawiałem. Ale szukałem na stronach producentów grafiki i muzy do tego badziewia i..... okazuje się że nie robią sterów ani pod 98, ani nawet pod XP. Tylko Vista i koniec.
Czy on to sprzeda to nie wiem :) Znając przypadłości Visty - pewnie nie.[/quote]
Zacytuję sam siebie - postawiłem na tym debiana - i wszystko śmiga. Największe kłopoty były z kamerką.
Wniosek może jest taki, że ten synek z hipermarketu nie umiał skonfigurować linuxa ?? Postawił podstawową Mandrivę i olał sprawę - byle było ładnie i kolorowo.


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
[img]http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif[/img]
[url=https://goo.gl/photos/5XGKFkvaMimLwM2s9]Beskid Niski[/url]

Offline

 

#14  2007-09-23 23:26:06

  dominik - Użytkownik

dominik
Użytkownik
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2007-06-28

Re: Zamknięte sterowni, bądź ich brak a prawo UE

Bodzio : jakbyś zgadł - dali mandrivę. Dla próby stawiam ją na stacjonarce, i mimo, że od lat nie tykałem mandrakesoftu, na ślepaka lepiej ją stawiam, ale to pryszcz. Gdy wymusiłem na laptopie zainstalowanie Debiana zobaczyłem dopiero ogrom tragedii.
Obawiam się, że tego żaden linux nie chwyci bez przeróbek, muszę coś dodać do jajka.
Wierz mi chciałbym się mylić. Wolę mieć do czynienia ze sprawą nawet trudną niż z niemożliwą.
Nie mam windy, więc podejrzenie co jest co i zabawa w "kryptografie stosowaną" też odpada.
Ale nie jest to komputer z gwarancją tylko pod windę, był sprzedawany z Linuksem.
Jeśli jest jakaś metoda skonfigurowania tego, to na sprzedawcy spoczywa obowiązek udzielenia takiej instrukcji.

Wydaje mi się, że na froncie "hardware wars" nie ma tylko Jedynie słusznego i wolnego oprogramowania. To też kwestia konsumentów użytkowników posiadających prawo do rzetelnej informacji, przed finalizacją transakcji. Nie można bez końca łatać po zamkniętych sterownikach, nawet jeśli jakiś haker to potrafii. Ważniejsze jest wymuszenie ich otwartości. Inaczej zawsze będziemy tylko naprawiać szkody.


strzeż się: też możesz zostać politykiem

Offline

 

#15  2007-09-24 01:23:19

  Matthew - Użytkownik

Matthew
Użytkownik
Skąd: Lipka/Gdańsk (PG)
Zarejestrowany: 2006-06-09
Serwis

Re: Zamknięte sterowni, bądź ich brak a prawo UE

Dlaczego nie pisze się sterów dla innych systemów niż Windows? Bo to jest nieopłacalne. Systemy poza MacOS X i Windows to mniej niż 1% rynku. Koszta tego by były większe niż zysk.

Dlaczego nie udostępnia się specyfikacji? Z tego samego powodu. Później na tym można by zrobić coś własnego i konkurować z firmą która już takie coś zrobiła. Są też patenty za które jakby wyszło na jaw że są używane nielegalnie trzeba by słono wpłacić.

Dlaczego AMD (nie mylić z ATI) udostępniła specyfikacje i pisze otwarte stery? Prawdopodobnie to za zasługą Novella (trochę zakryć wpadkę z M$ i podwyższyć notowania, bo później będzie można się chwalić... o ile nie spieprzą tego tak jak alsy (działać działa dobrze... ale API ma masakryczne ;/)). Nie wiem czy pamiętacie ale przed tym AMD dało wsparcie dla SuSE. A teraz stery piszą deweloperzy Novella. Idzie też za tym chłodka kalkulacja. Jeżeli będą otwarte stery które pozwolą na 3D z taką samą wydajnością jak zamknięte to rzucą się na ten sprzęt linuksowcy. Będzie chciał go montować w swoich kompach np. taki Dell, Acer czy HP. A co za tym idzie? Kasa. Nie teraz bo rynek jest jeszcze za mały ale zawsze. Ale też nie ma róży bez kolców. Nie będzie wszystkich opatentowanych rzeczy w takich sterach (jak kodowanie HD czy inne).

Dlaczego będzie się pisało stery tylko dla Visty? Bo M$ ma w tym biznes. Zmusi do zakupu komputera z Vistą i tym podciągnie sobie wyniki i rynek. A jak producent nie chce, to M$ odetnie wsparcie itp. a konsumenci przejdą do konkurencji.

Dlaczego w marketach sprzedaje się kompy designe for windows z linuksem? Bo tak jest taniej. Napiszą że system świetny i już mają więcej kupujących (którzy oczywiście się nie znają) niż gdyby sprzedawali ten sam komputer bez systemu. Biznes.

Pamiętajcie: jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Albo o sex. Czasami o te dwie rzeczy na raz (tato, tato, a co ta pani robi przy drodze???). Ale to już inna historia...

Offline

 

#16  2007-09-24 01:36:27

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Zamknięte sterowni, bądź ich brak a prawo UE

kompy w polsce z linuksem, freedosem albo bez systemu w ogóle sprzedaje się dlatego, zeby obniżyć cenę o jakieś 200 PLN, bo tyle mniej-więcej kosztuje preinstalowany shit. shit xp OEM dokupowany osobno kosztuje 300 PLN.

vistę kupuja tylko debile, poniewaz nawet amerykański aparat administracyjny (czyli tacy kapitaliści z krwi i kości - trudno znaleźć bardziej wyrachowanych skurwieli) zarządził, że na viste przesiadać się nie będzie, gdyż nowy system w żaden sposób nie rozszerza funkcjonalności xp-ka, a w skali amerykańskich urzędów kosztuje fortunę.

z resztą dobrze wiesz, że powszechnie stosowaną u nas praktyką jest instalowanie shita 'nieoficjalnego', albo zawołanie 'magika od komputerów', wręczenie mu 5 dych albo zgrzewki browara i tez wszystko gra.


linux regd. user #248790

Offline

 

#17  2007-09-24 01:57:25

  Ryszard - Piwo DUG

Ryszard
Piwo DUG
Skąd: Zadupia
Zarejestrowany: 2006-06-30

Re: Zamknięte sterowni, bądź ich brak a prawo UE

Zyje na zadupiu jest 10 sklepów komputerowych i DZIEWIĘĆIU sprzedawców nie mają pojęcia co to jest LINUX tylko jeden wiedział troche ale o BSD wiedział wszystko
KURWA ludzie w tym miescie zyje 140 tyś ludzi a tu takie gowno ale barow no na kazdej ulicy braknie dania aby wszystkie odwiedzić
Sorki ze nie na temat ale to sie ma tak jak do majkrosofta zgrozy


[url=http://img196.imageshack.us/i/freebsde.jpg/][img]http://img196.imageshack.us/img196/3770/freebsde.jpg[/img][/url]

Offline

 

#18  2007-09-24 11:51:49

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Zamknięte sterowni, bądź ich brak a prawo UE

http://linuxnews.pl/sprzedaz-komputerow-bez-systemu-operacyjnego-propozycja-przedstawiona-ke/


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
[url=http://www.opencaching.pl]opencaching[/url] :: [url=http://dug.net.pl/sources.list]debian sources.list[/url] :: [url=http://www.linuxportal.pl/blogi/azhag/wpisy]coś jakby blog[/url] :: [url=http://dug.net.pl/]polski portal debiana[/url] :: linux user #403712

Offline

 

#19  2007-09-24 12:39:38

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Zamknięte sterowni, bądź ich brak a prawo UE

http://linuxnews.pl/sprzedaz-komputerow-bez-systemu-operacyjnego-propozycja-przedstawiona-ke/[/quote]

Rozumiem wolność wyboru, ale jak ktoś chce sprzedawać kompa z systemem to jego sprawa, a nie  biuroli. Być może dla biurokratów to za trudne na ich ciężkie umysły, ale jak odpowiednio duża ilość nabywców zrezygnuje z zakupu kompa z systemem, to dystrybutorzy  zaczną sprzedawać także bez systemu.


[url=http://www.debian.org/][img]http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png[/img][/url]

Offline

 

#20  2007-09-24 13:01:23

  Matthew - Użytkownik

Matthew
Użytkownik
Skąd: Lipka/Gdańsk (PG)
Zarejestrowany: 2006-06-09
Serwis

Re: Zamknięte sterowni, bądź ich brak a prawo UE

http://linuxnews.pl/sprzedaz-komputerow-bez-systemu-operacyjnego-propozycja-przedstawiona-ke/[/quote]

Rozumiem wolność wyboru, ale jak ktoś chce sprzedawać kompa z systemem to jego sprawa, a nie  biuroli. Być może dla biurokratów to za trudne na ich ciężkie umysły, ale jak odpowiednio duża ilość nabywców zrezygnuje z zakupu kompa z systemem, to dystrybutorzy  zaczną sprzedawać także bez systemu.[/quote]

Problem w tym że tak łatwo zrezygnować się nie da... m$ trochę kasy wkłada w to, żeby był instalowany tylko Windows

Offline

 

#21  2007-09-24 14:04:22

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Zamknięte sterowni, bądź ich brak a prawo UE

ale jak odpowiednio duża ilość nabywców zrezygnuje z zakupu kompa z systemem, to dystrybutorzy  zaczną sprzedawać także bez systemu.[/quote]
czadman pomyśl - masz kupić kompa dla córki/syna na studia. Idziesz do sklepu -tylko z Windowsem i na dokładkę z Vistą. Idziesz do supermarketu - są z Linuxem, a przy okazji połowa wyposażenia kompa nie działa bo dupek nie umiał skonfigurować.
Przychodzisz za miesiąc, dwa, trzy - wakacje się kończą i [b]musisz[/b] kupić. Więc kupujesz z Windowsem. Na nic Twoje gadanie że jak nabywcy zrezygnują..... sprzedawcy mają Cię w dupie.
Ty, ja i paru innych ludziów jest w tej dobrej sytuacji że sobie złożymy, a reszta płaci dla Billa.


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
[img]http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif[/img]
[url=https://goo.gl/photos/5XGKFkvaMimLwM2s9]Beskid Niski[/url]

Offline

 

#22  2007-09-24 14:27:01

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Zamknięte sterowni, bądź ich brak a prawo UE

Mimo braku  uregulowań administracyjnych można kupić laptopy bez systemu, z linuksem i z windows i sytuacja cały czas zmienia sie na lepsze.
Czy odtwarzacze mp3 też mają być sprzedawane bez sytemu, może zegarki elektroniczne także? Jak wytyczyć kryteria kiedy można sprzedać elektronikę z oprogramowaniem, a kiedy bez. Skończyło by się na tym, że biurokraci musieli (pewnie z chęcią posiądą kolejny argument potwierdzający ich "niezbędność") by wydawać zezwolenia na sprzedaż elektroniki z oprogramowaniem. Nonsens.


[url=http://www.debian.org/][img]http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png[/img][/url]

Offline

 

#23  2007-09-25 09:49:36

  interpositus - Członek DUG

interpositus
Członek DUG
Skąd: Nowy Sacz
Zarejestrowany: 2007-08-16

Re: Zamknięte sterowni, bądź ich brak a prawo UE

W niektórych przypadkach to jest chore.
Na przykład taka scenka:

- Witam chciałbym kupić ten laptop z linuxem.
- Dobrze, czyli zapłaci pan 200pln mniej bo bez windowsa.
- Dobrze, ale czy ten system będzie obsługiwać wszystko?
- Tak i napewno pan sobie poradzi z konfiguracją tego Ubuntu.

Gość kupuje i na zajutrz przychodzi do sklepu i mówi:

- Witam chciałbym zgłosić reklamację ten system nie obsługuje sprzętu który mi pan dał, CreativeXtreme etc.
- Nie pan sie tym pobawi, polecam support ubuntu.pl
- Ale ja zapłaciłem za to 3800 pln! I jeszcze nie dostanę fachowej pomocy?
- Nie, mówiliśmy że nie otrzyma pan od nas supportu, jako iż my nie mamy z tego tytułu...
- No dobrze

Gość dopytuje się na ubuntu.pl i dowiaduje się że nie będzie miał akceleracji na swojej karcie oraz dźwięk mu nie będzie działał, bo to jest sprzęt przygotowany pod Viste.

- Witam, dowiedziałem się że na tym systemie nie zadziała mi ubuntu chociażbym robił niewiadomo co.
- Tak? Hmm no tak to najnowszy komp pod viste, chce pan może wersje za 15pln (visty) oczywiście preinstalowana z naszym specjalnym kluczem.
- No dobrze.

Wgrywają mu pirata, a na zajutrz znów przychodzi do sklepu.

- Nie chcę pirackiego systemu! Sprawę zgłosiłem już policji!!
- Nie, wyluzuj pan.
- Ja? Grr
- Wiemy że niepotrzebnie sprzedawaliśmy to z linuxem, ale to nie nasza wina że jeszcze nie ma sterowników pod ten sprzet na ubuntu.
- Wiem, ale...
- Sprzedamy panu za 150pln vistę prof. z pełnym supportem.
- Dobrze
- Ale musi pan powiedzieć policjii że się pan pomylił
- No dobra

I to jest scenaka z realnego świata, co wy o tym powiecie? Potem sprawdziłem i niedawno dopiero Creative zaczął robić stery pod tą karte bo był zajęty robieniem ich pod viste! Oraz ATI ma gdzieś jak i czy będziemy mieć dobrą akceleracje na ich sterach FGLRX, akurat jego karta była zboyt nowa i nie obsługiwały te stery jej.

Offline

 

#24  2007-09-25 10:15:06

  TBH - Członek DUG

TBH
Członek DUG
Skąd: Ruda Śląska
Zarejestrowany: 2006-03-07
Serwis

Re: Zamknięte sterowni, bądź ich brak a prawo UE

-----BEGIN PGP SIGNED MESSAGE-----
Hash: SHA1

jeżeli gość rzuca się na sprzęt z linuksem, i ma możliwość oszczędności około ~200 zł, ale jest mu za ZGNIŁO, żeby sprawdzić w necie czy linuks będzie wspierał nowy sprzęt to moim zdaniem po prostu nie zasługuje na te 200 zł w kieszeni, bo jest zbyt tępy...

a sprzedawca ma rację, płatne wersje linuksa mają support, wiec jak najbardziej powinien powiedzieć klientowi zeby się wypchał ;]





-----BEGIN PGP SIGNATURE-----
Version: GnuPG v2.0.7 (GNU/Linux)
Comment: http://firegpg.tuxfamily.org

iD8DBQFG+MOg7tyJ7YiisagRAttGAJ90h73Qr02yE5mS8sP2i7zY78y9CQCfRvsJ
8wPIVqC4DvXUW9Z374soJek=
=Bo1L
-----END PGP SIGNATURE-----


http://tbhthelolmaker.wordpress.com/kontakt/
<TBH> Gentoo!
<X-dos> cóz, sa ludzie ktorzy nie wiedza co robic ze swoim wolnym czasem :)

Offline

 

#25  2007-09-25 12:31:19

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Zamknięte sterowni, bądź ich brak a prawo UE

Klient się rzuca na laptopa z linuxem, bo mu linux wali. W domu czeka piracka płyta z XP gotowa do zainstalowania. A jak sprzęt jest zbyt nowy, lub brakuje mu sterów do XP i tylko Vista na tym pójdzie to zaczyna się płacz i zgrzytanie zębów.


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
[img]http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif[/img]
[url=https://goo.gl/photos/5XGKFkvaMimLwM2s9]Beskid Niski[/url]

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)

[ Generated in 0.026 seconds, 12 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00020 SET CHARSET latin2
0.00013 SET NAMES latin2
0.00142 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='54.208.135.174' WHERE u.id=1
0.00115 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '54.208.135.174', 1711704135)
0.00082 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1711703835
0.00127 DELETE FROM punbb_online WHERE ident='3.227.0.245'
0.00085 DELETE FROM punbb_online WHERE ident='52.90.131.200'
0.00090 DELETE FROM punbb_online WHERE ident='66.249.64.39'
0.00112 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=8703 AND t.moved_to IS NULL
0.00008 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00647 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=8703 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00151 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=8703
Total query time: 0.01592 s