Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2012-03-05 08:14:37

  olx - Użytkownik

olx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-10-20

[SOLVED] Ubuntu 10.04 - problem z grafiką, 2 karty graficzne

Witam,

zainstalowałam Ubuntu 10.04 na laptopie ASUS K53S.

W kompie pracują 2 karty graficzne:

lspci | grep VGA

Kod:

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Device 0116 (rev 09)
 0.1:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation Device 1051 (rev ff)

Prawdopodobnie jest to przyczyną tego, że laptop pracuje w bardzo słabej rozdzielczości (max 1024 x 768, a matryca - 15,6 '')

Przed startem systemu pokazuje się okno z inf:

"Ubuntu jest uruchomiony w niskiej rozdzielczości. Napotkano na następujący problem. Być może będziesz musiał uaktualnic Twoją konfigurację, aby go rozwiązać. (EE) NVIDIA: Failed to load the NVIDIA kernel module. Please check your (EE) NVIDIA: system's kernel log for additional error messages.
(EE) Failed to load module "nvidia" (module specific error, 0)
(EE) No drivers available"[/quote]
Sterowniki instalowałam, później w System -> Administracja -> Sterowniki sprawdziłam, że odpowiedni jest włączony (nvidia-current), ale nie bangla.
Instalowałam bumblebee, ale nic to nie dało.

Podaję jeszcze wersję jądra:

uname -a

Kod:

 Linux xxx-laptop 2.6.32-38-generic #83-Ubuntu SMP x_86_64 GNU/Linux

Da się to jakoś obejść czy zainstalować Ubuntu 11.10?

Ostatnio edytowany przez olx (2012-03-06 11:03:34)

Offline

 

#2  2012-03-05 08:33:05

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: [SOLVED] Ubuntu 10.04 - problem z grafiką, 2 karty graficzne

Na pewno musisz zainstalować 11.10, tu nie ma bata (on wspiera już Bumblebee), tzn. możesz też kernel wgrać nowy, ale nie wiem czy czegoś jeszcze system Bumble nie wymaga

http://www.ubuntu-pomoc.org/nvidia-optimus-pod-linuksem/

Za dużo się nie zmieniło, tylko Benchmarking musisz zrobić inny (ja polecam z Trackmanii)

Fervi

Offline

 

#3  2012-03-05 08:35:18

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: [SOLVED] Ubuntu 10.04 - problem z grafiką, 2 karty graficzne

Instalowałam bumblebee, ale nic to nie dało.[/quote]
A co to znaczy "nic nie dało".

Przecież w takim przypadku trzeba skonfigurować bumbleebee, postrawidzać konfigi do nvidii i intela, i uruchomić demona bumbleebe.

A żeby całość dzialała, to musisz zainstalować sterownik do Nvidii, i wyłączyć kms, nouveau i nvidiafb, moduły kernela, które blokują ładowanie steru nvidii, o ile przy instalacji steru nvidii się to nie stało.

Sznurek: https://wiki.ubuntu.com/Bumblebee

A poza tym, tu jest forum Debiana, pytaj lepiej na forum [url=http://ubuntu.pl/forum/index.php]Ubuntu[/url], tam więcej Ludzi wie, czego się po Ubuntu spodziewać w takim czy innym wypadku.
A tam było [url=http://ubuntu.pl/forum/viewtopic.php?f=145&t=156293&p=891875&hilit=bumblebee#p891875]conieco[/url] na temat bumblebee.

Poza tym to jajo 2.6.32 o ile pamiętam nie ma modulu vga-switcherro, i w ogóle wyszło znacznie wcześniej, niż pojawił się mechanizm Optimus Nvidii, Ubuntu 10.04 też wyszło wcześniej.
Więc system nie koniecznie (ale radzilbym nowszy), ale jajo wziąłbym nowsze na 100%.

To by było na tyle
;-)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#4  2012-03-05 14:55:15

  dddarek - Gość

dddarek
Gość

Re: [SOLVED] Ubuntu 10.04 - problem z grafiką, 2 karty graficzne

to musisz zainstalować sterownik do Nvidii,[/quote]
Tym nie trzebba sie zajmowac poniewaz BB sam wszystko szuka i instaluje.

Poza tym to jajo 2.6.32 o ile pamiętam nie ma modulu vga-switcherro, i w ogóle wyszło znacznie wcześniej, niż pojawił się mechanizm Optimus Nvidii, Ubuntu 10.04 też wyszło wcześniej.[/quote]
Dokladnie.

W duzym nawiasie i tylko do smiechu => czasami sie zdarza, ze problem jest przed ekranem. Z drugiej strony, kto pyta nie bladzi. Sorry :)

Ostatnio edytowany przez dddarek (2012-03-05 16:38:17)

 

#5  2012-03-05 15:01:35

  olx - Użytkownik

olx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-10-20

Re: [SOLVED] Ubuntu 10.04 - problem z grafiką, 2 karty graficzne

Napisałam na DUG, bo na Ubuntu nie mam konta, a spieszyłam się rano, więc nie za bardzo miałam czas się rejestrować. Poza tym, wg opisu działu "Instalacja systemu, podstawowa konfiguracja i obsługa Debiana oraz dystrybucji na nim bazujących", a Łubudubu tu pasuje.

Dzięki za odpowiedzi, jak wrócę do domu to postawię 11.10, zainstaluję BB i zobaczę jak to dalej będzie działało.

Offline

 

#6  2012-03-05 15:16:59

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: [SOLVED] Ubuntu 10.04 - problem z grafiką, 2 karty graficzne

A propos "to forum Debiana": zasadniczo jest to prawda i trudno się z tym faktem kłócić. Podobnie jak prawdą jest, że o ile system na Debianie bazujący od pierwowzoru zbytnie nie odbiega, to jesteśmy w stanie pomóc. W końcu menedżer pakietów jest taki sam, spora część filozofii działania jest taka sama, itd.

Dlatego upominam, żeby nie wysyłać na bambus wszystkich niedebianowców.


Oczywiście są zagadnienia typowe już dla konkretnej dystrybucji, do rozwiązania których nasze doświadczenie debianowe nie jest odpowiednie, i w takich sytuacjach rzeczywiście najlepiej zasugerować udanie się w miejsce, gdzie ludzie mają głębszą wiedzę nt. danej dystrybucji. Niniejszy wątek, w mojej opinii, nie jest jednym z nich.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
[url=http://www.opencaching.pl]opencaching[/url] :: [url=http://dug.net.pl/sources.list]debian sources.list[/url] :: [url=http://www.linuxportal.pl/blogi/azhag/wpisy]coś jakby blog[/url] :: [url=http://dug.net.pl/]polski portal debiana[/url] :: linux user #403712

Offline

 

#7  2012-03-06 03:39:57

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: [SOLVED] Ubuntu 10.04 - problem z grafiką, 2 karty graficzne

Zapewniam, że w Ubuntu, przy pozornie prostych sprawach można znaleźć problemy nieznane w żadnej innej dystrybucji Linuxa.

W dodatku, o ile pamiętam, tam kiedyś ktoś walczył z bubmleebe na Ubu 10.04, a temat Nvidii Optimus nie schodzi z tapety od dawna, trochę Ludzi używa bumbleebe na różnych wydaniach Ubuntu.
Dlatego prawdopodobieństwo znalezienia rozwiązania dla Ubuntu Lucid jest trochę wyższe, niż gdzie indziej.

Pozdrawiam
;-)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#8  2012-03-06 11:03:04

  olx - Użytkownik

olx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-10-20

Re: [SOLVED] Ubuntu 10.04 - problem z grafiką, 2 karty graficzne

Zainstalowałam jednak 11.10 i działa wszystko pięknie, bez instalowania bumblebee nawet.
Dzięki za opowiedzi.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)

[ Generated in 0.010 seconds, 11 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00012 SET CHARSET latin2
0.00005 SET NAMES latin2
0.00103 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='3.146.221.52' WHERE u.id=1
0.00063 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '3.146.221.52', 1713500011)
0.00059 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1713499711
0.00049 SELECT topic_id FROM punbb_posts WHERE id=196984
0.00110 SELECT id FROM punbb_posts WHERE topic_id=20828 ORDER BY posted
0.00080 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=20828 AND t.moved_to IS NULL
0.00006 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00144 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=20828 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00099 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=20828
Total query time: 0.0073 s