Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Strony: ◀ 1 … 6 7 8 9 10 … 15 ▶
[quote=mrmarkos]Widze, ze uzywales archa. Jakbys w skrocie podsumowal ten system?[/quote]
Wprawdzie pytanie nie do mnie, ale też się wypowiem, bo przeniosłem się na Debiana właśnie z Archa, którego używałem chyba od około 2005 roku.
Zgodzę się z tym co napisał ArnVaker - Arch jest bardzo prosty (nie mylić z "łatwy"), szybki i ogólnie fajnie pomyślany. Do tego ma świetną dokumentację (ale po angielsku - polskie wiki często jest nieaktualne). Poza tym polskie forum w prawie nie istnieje. Tzn. kiedyś było bardzo fajne, potem się okazało, że wygasa domena, czy coś, w każdym razie trzeba się było przenieść, ale nie było kontaktu z adminem forum, więc wszystko poszło w diabły. Przez jakiś czas było forum na google-groups, teraz już działa nowe, ale to już nie to co kiedyś. Zresztą od jakiegoś czasu problemów z Archem jest na tyle mało, że w zasadzie nie trzeba szukać pomocy. Zresztą pod tym względem tu jest podobnie, ale za to więcej tematów "okołolinuksowych".
Jak poszukasz po necie informacji o Archu, to pewnie trafisz na dużo marudzenia typu "po aktualizacji nie działa". Rzeczywiście warto jest przed zaktualizowaniem systemu zajrzeć na archlinux.org, bo można sobie coś popsuć ignorując jakąś informację. Zresztą sam sobie tak popsułem Archa parę dni temu. Z drugiej strony, zawsze jest to do naprawienia. Jedyny kłopot może być z downgradem paczek, bo Arch jest całkowicie rolling-release, więc stare paczki trzeba albo kompilować, albo wyszukiwać w jakichś mniej oficjalnych archiwach.
Poza tym wydaje mi się, że do normalnego, domowego używania Pacman i AUR (obsługiwany na przykład przez yaourta) są wygodniejsze od apt-get, ale to pewnie kwestia przyzwyczajenia.
Offline
[quote=RadekD]Poza tym wydaje mi się, że do normalnego, domowego używania Pacman i AUR (obsługiwany na przykład przez yaourta) są wygodniejsze od apt-get, ale to pewnie kwestia przyzwyczajenia.[/quote]
Na szczęście jest jeszcze aptitude. :)
Offline
[quote=ArnVaker]Na szczęście jest jeszcze aptitude. :)[/quote]
Wiem wiem, a od biedy jest też Synaptic. Archowi z kolei brakuje sensownego graficznego menadżera pakietów, chociaż ten wynalazek zrobiony dla KDE (chyba przez ludzi od KDEmod) rozwija się całkiem prężnie.
Offline
Cóż, korzystałem kiedyś z Archa, więc dorzucę swoje trzy grosze.
Nie jestem specjalnym fanem AUR. Pakiety, które tam się znajdują nie budzą mojego zaufania. Najchętniej bym się obszedł bez AUR, gdyby nie fakt, że część potrzebnych pakietów zostało tam przeniesionych z oficjalnych repozytoriów np. czcionki z Windowsa czy Java od Sun czy RAR. Dla mnie jest to niepotrzebne utrudnianie życia, już w Debianie jest to lepiej rozwiązane, bo jest repozytorium non-free. Gdy wywalić AUR, to oficjalne repozytoria Archa są dość... ubogie. Przynajmniej dla mnie spora ilość pakietów, których używam na co dzień, jest w oficjalnych repozytoriach niedostępna.
Druga sprawa, to fakt jakby wstępnego skonfigurowania pakietów, które to występuje w Debianie, a w Archu było mi tego brak. Pamiętam, że jak instalowałem np. Network Managera, to w Archu by działał on prawidłowo z GNOME 2.x musiałem przeprowadzić jeszcze ręczną konfigurację w odpowiednich plikach. W Debianie wystarczyło zainstalować pakiet, by działał. Dla jednych może być to zaleta, dla mnie to wada. Wolałbym konfigurować pakiet, gdy naprawdę tego potrzebuje, a nie tylko po to, by działał. Wygląda to trochę tak jakby deweloperzy brali goły pakiet i wrzucali do repozytorium, nawet bez sprawdzenia czy działa, bo swego czasu Brasero nie działało tak jak należy, mimo że ta sama wersja w Debianie latała jak należy.
Tak to wyglądało, ze dwa lata temu. Jak jest teraz, nie wiem. Ja się wtedy skutecznie zniechęciłem do Archa, mimo że sama idea nawet mi się podobała. Największymi plusami Archa, poza samą ideą która może się podobać lub nie, jest społeczność. Świetna wiki, doskonałe forum, na którym często zdarza mi się znaleźć rozwiązanie problemów z Debianem.
EDIT.
Przypomniałem sobie dlaczego przestałem korzystać z Archa. Deweloperzy zepsuli pacmana w taki sposób, że przestał instalować grupy pakietów, a KDE było wtedy podzielone na fajne grupy. :)
Ostatnio edytowany przez blind (2012-07-24 13:47:20)
Offline
Fakt, repo non-free jest fajniejsze i łatwiej się je aktualizuje. Pakiety z AUR rzeczywiście nie zawsze są pierwszej jakości - np dość często trafiają się brakujące zależności. Przez to nie zawsze chce się człowiekowi męczyć z ich aktualizacją i zostają potem takie sieroty poinstalowane. Ale to się ostatnio mocno poprawiło, więc Arch idzie w dobrą stronę.
Poza tym ten system ma też tą zaletę, że bardzo łatwo stworzyć własną paczkę.
Co do domyślnej konfiguracji, to o ile się nie mylę, filozofia Archa to właśnie jest branie gołych pakietów. Pewnie stąd braki w domyślnej konfiguracji. Ot - taka filozofia. Dla jednych OK, dla innych nie.
Offline
[quote=RadekD]Jedyny kłopot może być z downgradem paczek, bo Arch jest całkowicie rolling-release, więc stare paczki trzeba albo kompilować albo wyszukiwać w jakichś mniej oficjalnych archiwach.[/quote]
http://arm.konnichi.com/
zwykle bezpieczne. w sumie w Debianie łatwiej mi się wstrzymuje pakiet + są różne opcje typu priorytet itd..., ale w Archu również daje radę. w zasadzie rzadko mam powód wstrzymać pakiet
Offline
[quote=dominbik]zwykle bezpieczne. w sumie w Debianie łatwiej mi się wstrzymuje pakiet + są różne opcje typu priorytet itd..., ale w Archu również daje radę. w zasadzie rzadko mam powód wstrzymać pakiet[/quote]
No właśnie to miałem na myśli pisząc "mniej oficjalnych archiwach" - nigdy tego nie używałem, ale pamiętam że coś takiego jest. Ale jakiegoś automatycznego narzędzia do obsługi różnych wersji chyba nie ma (albo nie zauważyłem). Tak jak piszesz - bardzo żadko potrzeba szukać starych pakietów i najczęściej da się zrobić downgrade z cache'u pacmana, o ile nie czyści się go za często.
Offline
To ja dla odmiany powiem, że Debian instalowany standardowo z wyborem środowiska graficznego w instalatorze jest kiepski. Taka prawda niestety, ciężkie to, brzydkie, powolne… Dopiero instalacja jako system podstawowy bez wchodzenia w wybór zestawów pakietów + wyłączenie instalacji pakietów polecanych i sugerowanych + zainstalowanie tylko tego co potrzebne + optymalizacja kernela, robią z niego fajny system. W Archu takie podejście jest standardem i głównie to czyni go lekkim systemem. Debian przy takim podejściu jest u mnie jeszcze lżejszy. :P
Offline
A jak często instalujecie te Debiany czy Archy?
Bo ja Gentusiowi robię reinkarnację przy okazji zmiany kompilatora, najbliższa planowana przy migracji GCC-4.6.* >>GCC-4.7, reinkarnacja na starych konfigach wychodzi mi latwiej niż przebudowanie całego systemu.
W dodatku paczki się budują w laboratorium, a stadardowy system powstaje w kwadrans, po wyczyszczeniu partycji i wrzuceniu całego systemu sprawdzonego w laboratorium.
Potem aktualizacje idą spokojnie, w tle, nie zajmują głowy i oka, a kłopotów mam mniej, niż kiedykolwiek z Ubuntu, Suse czy nawet Debianem.
Pozdrawiam
;-)
Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2012-07-24 15:42:11)
Offline
Dziwne pytanie. ;) Raz się instaluje, potem się używa. No chyba, że chce się zmienić na coś innego… A Ty po co reinstalujesz przy zmianie kompilatora? Przebudowanie w Gentoo całego systemu nowym kompilatorem to raptem wydanie jednego polecenia przecież.
Offline
W przestrzeni gcc-4.5.1 do 4.5.3 tak, problemów żadnych, ale też nie trzeba niczego specjalnie przebudowywać.
W przypadku zmiany z gcc-4.4 na 4.5 albo 4.5 na 4.6 sytuacja jest o tyle skomplikowana, że czasem coś się sypie.
W dodatku ciągle testuję różne programy, i system obrasta rozmatymi rzeczami, jak np 2 czy nawet 3 środowiska graficzne, jakieś diabelstwa serwerowe, itp.
Taki bajzel wolę czem postawić od zera, niż przebudowywać.
Konfigi zostają, więc to praktycznie ta sama robota.
Pozdrawiam
;-)
Offline
[quote=ArnVaker]Dopiero instalacja jako system podstawowy bez wchodzenia w wybór zestawów pakietów + wyłączenie instalacji pakietów polecanych i sugerowanych + zainstalowanie tylko tego co potrzebne + optymalizacja kernela,[/quote]
To ktoś instaluje go inaczej? ;o Odkąd pamiętam instaluję tak Debiana czyt. bez wyboru żadnego zestawu pakietów, z wyłączeniem pakietów polecanych i sugerowanych. Jedyne co, to kernel zostawiam zwykły, bo się na tym nie znam i nie chce mi się w to bawić. W przeciwnym wypadku można od razu Ubuntu zainstalować.
Offline
[quote=Jacekalex]W przypadku zmiany z gcc-4.4 na 4.5 albo 4.5 na 4.6 sytuacja jest o tyle skomplikowana, że czasem coś się sypie.[/quote]
Mnie się nigdy nic nie sypało przy zmianach kompilatora. Wieczorem [tt]emerge -ave world[/tt], rano było gotowe.
[quote=blind]To ktoś instaluje go inaczej?[/quote]
Tak. :) HINT: To zazwyczaj użytkownicy, którzy narzekają, że Debian jest ciężki, że jak chcą coś usunąć to im GNOME wylatuje itp. ;) Co do kernela, to nawet nie trzeba kompilować. Wystarczy minimalne initrd, zblacklistowanie zbędnych modułów oraz włączenie autogroup.
Offline
o ArnVaker dobrze wyjaśnił, na czym naprawdę polega ta lekkość Archa w porównaniu z Debianem.
[quote=RadekD]i najczęściej da się zrobić downgrade z cache'u pacmana, o ile nie czyści się go za często.[/quote]
no to też jest dobra opcja.
[quote=Jacekalex]A jak często instalujecie te Debiany czy Archy?[/quote]
Debiana już bodajże od pół roku nie instalowałem i chyba szybko to nie nastąpi (robię kopię tar+gzip) przed każdą aktualizacją. Póki co ani razu nie miałem problemów przez aktualizację - wydaje mi się, że będzie niezniszczalna ta instalacja.
szkoda, że skasowali w nowych obrazach instalacyjnych tego AIFa. był to dość prosty i fajny instalator. niektórych może teraz to zrazić.
http://www.youtube.com/watch?v=uJEiyt4-4k8
Offline
[quote=dominbik]szkoda, że skasowali w nowych obrazach instalacyjnych tego AIFa. był to dość prosty i fajny instalator. niektórych może teraz to zrazić.[/quote]
Ciekawe co chcieli tym osiągnąć.
Offline
Mnie na przykład. ;) Napiszcie jakieś wrażenia z tego nowego sposobu instalacji jak już go ktoś przetestuje.
… mrmarkos miał testować, ale gdzieś zaginął. ;D
Offline
… mrmarkos miał testować, ale gdzieś zaginął. ;D[/quote]
Pierwsza ofiara nowego instalatora ;)
Offline
to chyba dlatego, że nie było komu pracować nad instalatorem. pod koniec na archlinux.org napisali jeszcze "AIF had to be dropped due to lack of maintenance and contributions. Of course we would appreciate it if people would start hacking on it to bring it up to par."
co jak co, ale ten instalator był naprawdę ok. obecne rozwiązanie zadziała trochę jak filtr na idiotnewibe, ale dla większości, którzy i tak sobie spokojnie poradzą będzie tylko utrudnieniem.
https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?pid=1135272
Ostatnio edytowany przez dominbik (2012-07-24 21:00:23)
Offline
[quote=dominbik]to chyba dlatego, że nie było komu pracować nad instalatorem[/quote]
Dziwny argument. Nie wiem co sądzić w takim razie o deweloperach Archa, bo przynajmniej dla mnie instalator to jedna z nieodłącznych rzeczy każdej dystrybucji. Jak może nie być nikogo wśród dewów, kto by nad nim czuwał? Pacmana też wywalą i każą ręcznie kompilować, jak pewnego dnia nie będzie nikogo kto by się nim zajmował? To trochę zabawne.
Offline
[quote=blind]dla mnie instalator to jedna z nieodłącznych rzeczy każdej dystrybucji.[/quote]
Gentoo zatem nie istnieje. ;) Swoją drogą Archa też można stawiać w chroocie jak Gentoo, jest nawet [url=https://wiki.archlinux.org/index.php/Install_from_Existing_Linux]opis na wiki[/url].
Offline
Istnieje, Gentoo się stawia z dowolnego systemu lub LiveCD, posiadającego polecenie chroot w systemie. ;)
Na Forum Gentoo do instalacji polecali kiedyś LiveCD Ubuntu, a Gentoo LiveDVD też się świetnie nadaje.
Tylko procedura instalacji jest dość.... "nietypowa".
:D
Offline
[quote=ArnVaker]Gentoo zatem nie istnieje. ;)[/quote]
Każdy doskonale wie, że Gentoo rządzi się swoimi prawami. :D
Offline
No bo nie ma wyjścia — jakby zastosować do niego ogólnie panujące, to nikt by go nie używał.
Offline
Dlaczego?
Na swoich własnych prawach każdy może naskrobać skrypt, który pobierze stage, sprawdzi podpisy cyfrowe, rozpakuje, przekompiluje, i skompiluje KDE i 2000 programów za jednym zamachem.
Warto by tylko podłączyć [url=http://rich0gentoo.wordpress.com/2010/04/02/gentoo-on-ec2-from-scratch/]EC2[/url] Amazonu w roli discc'a, żeby skończył w czasie godziny, a nie 20 godzin. :D
Choć przy obecnych 4 rdzeniówkach, i tym co po nich będzie u obu producentów, ten czas się skraca w postępie geometrycznym co rok lub dwa.
Pozdrawiam
;-)
Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2012-07-25 12:15:14)
Offline
Strony: ◀ 1 … 6 7 8 9 10 … 15 ▶
Time (s) | Query |
---|---|
0.00010 | SET CHARSET latin2 |
0.00006 | SET NAMES latin2 |
0.00089 | SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='18.119.121.234' WHERE u.id=1 |
0.00062 | REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '18.119.121.234', 1732998313) |
0.00051 | SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1732998013 |
0.00057 | SELECT topic_id FROM punbb_posts WHERE id=207234 |
0.00012 | SELECT id FROM punbb_posts WHERE topic_id=18126 ORDER BY posted |
0.00069 | SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=18126 AND t.moved_to IS NULL |
0.00005 | SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring |
0.00257 | SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=18126 ORDER BY p.id LIMIT 175,25 |
0.00139 | UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=18126 |
Total query time: 0.00757 s |