Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2018-12-21 14:24:35

  luxy81 - Użytkownik

luxy81
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-01-02

Czarny ekran po widocznym grubie.

Witam. Domyśla się, że podobny temat przewija się regularnie ale naprawdę nie jestem sobie w stanie poradzić sam. Zainstalowałem Debiana 9 pełnego obok windows 10 i zaraz po wyświetleniu grub i wyborze systemu operacyjnego przeskakuje kilka linijek tekstowych i ukazuje się czarny ekran. Domyślam się, że chodzi o sterowniki do karty graficznej GTX1060, ale nie mam pojęcia jak zabrać się do instalacji. Jeśli ktoś znajdzie trochę cierpliwości, to proszę o opisanie tego tak łopatologicznie.. Tak jakby mówił do upośledzonego.. Debian jest potrzebny mi do zwykłego użytkowania, więc nie chcę zagłębiać się bardzo mocno a tylko zainstalować sterowniki do karty. Do tej pory korzystałem z Kubuntu , ale ten strasznie zamula już po kilku dniach od instalacji. Z góry dziękuję za pomoc.

Offline

 

#2  2018-12-21 14:46:16

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Czarny ekran po widocznym grubie.

System powinien Ci wstać bez względu na kartę. Wtedy tylko problem z rozdzielczością.
Jakieś środowisko graficzne zainstalowałeś  ?


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
[img]http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif[/img]
[url=https://goo.gl/photos/5XGKFkvaMimLwM2s9]Beskid Niski[/url]

Offline

 

#3  2018-12-21 14:53:41

  luxy81 - Użytkownik

luxy81
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-01-02

Re: Czarny ekran po widocznym grubie.

Wybrałem nośnik ze środowiskiem KDE ponieważ znam je z Kubuntu i odpowiada mi bardzo. Tak jak wspominałem pojawia się grub i czarny ekran zaraz po. Wspomnę, że z innymi dystrybucjami takimi jak Ubuntu, czy Kubuntu nie było problemu.

Offline

 

#4  2018-12-21 16:41:51

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Czarny ekran po widocznym grubie.

Różnica miedzy Ubuntu a Debianem 9 to po pierwsze firmware (Debian nie ma w standardowym  instalatorze binarnych blobów, trzeba je doinstalować z repozytorium non-free, albo pobrać obraz instalacyjny z blobami).

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2018-12-21 16:42:17)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#5  2018-12-21 17:03:57

  luxy81 - Użytkownik

luxy81
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-01-02

Re: Czarny ekran po widocznym grubie.

Możesz przybliżyć o co chodzi z blobami? Nie mogę dodać żadnych repozytoriów, bo system nie wyświetla pulpitu.. Jak odróżnić obraz z blobami? Który to obraz?

Offline

 

#6  2018-12-21 17:05:05

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Czarny ekran po widocznym grubie.

Jacekalex jeżeli dobrze pamiętam to jest coś jeszcze, w Stretch-u jest nouveau które jeszcze nie wspiera tej karty. Tak było na pewno, ale może coś zaktualizowali.

[quote=luxy81]... Tak jak wspominałem pojawia się grub i czarny ekran zaraz po. Wspomnę, że z innymi dystrybucjami takimi jak Ubuntu, czy Kubuntu nie było problemu....[/quote]
To dlatego że były oparte na nowszym Debianie testowym, a ty masz za "nową" kartę dla  Stretch-a, by działało out of box, i reszta tak jak wyżej.  Ale to nie znaczy że nie będzie działać na Debianie 9.

Przede wszystkim to.

1. Czy to laptop z nvidią i intelem, czy komputer z samą nvidią. Raczej to drugi bo na intelu mieszanym by działało na sterowniku intela.

2. Czy możesz przełączyć się na terminal powiedzmy drugi, skrótem klawiszowym Ctrl-Alt-f2 i się zalogować.

3. Czy po zalogowaniu masz internet. Możesz sprawdzić ping-iem.

Kod:

ping -c 4 deb.debian.org

Jak nie ma, to pokaż.

Kod:

ip a

Przekieruj sobie wyjście do pliku i skopiuj do wklejenia tu.

Kod:

ip a > /tmp/ifconfig.txt

[b]Korekta[/b]: zmiana ifconfig na ip, zapominałem o zmianie.

Ostatnio edytowany przez jawojx (2018-12-22 09:56:28)

Offline

 

#7  2018-12-21 17:09:23

  luxy81 - Użytkownik

luxy81
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-01-02

Re: Czarny ekran po widocznym grubie.

Komputer jeest stacjonarny z Ryzenem na pokładzie. Dzięki za odpowiedź. Sprawdzę jak wrócę do domu.

Offline

 

#8  2018-12-21 17:36:16

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Czarny ekran po widocznym grubie.

Tak mi się wydaje, że mesa obsłuży wszystko. A potem konkretne sterowniki do karty


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
[img]http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif[/img]
[url=https://goo.gl/photos/5XGKFkvaMimLwM2s9]Beskid Niski[/url]

Offline

 

#9  2018-12-21 17:38:22

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Czarny ekran po widocznym grubie.

Bloby to binarne firmware, w Linuxie zawsze siedzi w lokalizacji [b]/lib/firmware/[/b],
w wielkim skrócie są to niewolne części sterowników potrzebne do uruchomienia rożnych urządzeń.
Jest z nimi sporo kłopotów z bezpieczeństwem i stabilnością, dlatego Developerzy Debiana zdecydowali, że nie będą dodawali blobów do oficjalnych obrazów instalacyjnych.

W praktyce karty graficzne Intela i AMD, karty wifi i sporo kart sieciowych wymaga różnych blobów, w Debianie masz je w komplecie w repozytorium non-free.
Można też paczki z blobami doinstalować w trybie ekspert w czasie instalacji systemu, jeśli przygotujesz paczki z potrzebnymi blobami na pendraku.

Są też nieoficjalne obrazy Debiana z blobami:
https://cdimage.debian.org/cdimage/unofficial/non-free/cd-including-firmware/

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2018-12-21 17:41:47)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#10  2018-12-21 19:29:55

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Czarny ekran po widocznym grubie.

[quote=Bodzio]Tak mi się wydaje, że mesa obsłuży wszystko.[/quote]
Jeżeli wymusisz prace na przykład na sterowniku vesa, wyłączając sterownik nouveau, to tak. Powinno coś się wyświetlić na tej nowej stosunkowo karcie. Na pewno nouveau nie obsługiwało tych kart w Debianie 9, a próbuje sterować nimi. A jak jest teraz, to chyba widać, a nie chce mi się sprawdzać.

Tak jak najnowsze architektury nvidii Volta i Turing nie są jeszcze wspierane przez nouveau.

https://nouveau.freedesktop.org/wiki/CodeNames/

Tak architektura Pascal zaczęła być wspierana po wydaniu Debiana 9. Oczywiście można próbować zaktualizować mese i inne, dodać firmware, tylko.

To i tak mało ważne bo najnowsze karty nvidii na dzisiaj działają wydajnie tylko na zamkniętym sterowniku. Cóż Nvidia jest jaka jest, każdy wie że robi trudności i nie wszystko udostępnia dla otwartego projektu nouveau.

Zawsze można zainstalować testinga i tak jest stabilniejszy niż Ubuntu i klony, nouveau powinno tam prawidłowo obsługiwać to GPU. Ale bez sterowników zamkniętych Nvidii do tej karty GPU się nie obejdzie, na teraz.

Ostatnio edytowany przez jawojx (2018-12-21 19:55:22)

Offline

 

#11  2018-12-21 23:03:37

  luxy81 - Użytkownik

luxy81
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-01-02

Re: Czarny ekran po widocznym grubie.

Ściągnę obraz z blobami, który udostępnił Jacekalex i zobaczę co z tego wyjdzie. Dam znać jutro. Tym czasem dzięki za pomoc :) Choć większość języka , którego używacie nie jest dla mnie zrozumiała.

Offline

 

#12  2018-12-21 23:37:34

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Czarny ekran po widocznym grubie.

Obraz z blobami nie pomoże w przypadku, kiedy masz kartę Nvidia, której nie obsługuje sterownik Nouveau (który czasami nie wie, że nie poradzi sobie z taką czy inną kartą, bo próbuje zawsze wszystkie karty Nvidia obrabiać, choć ma co najmniej roczny obsuw względem steru od Nvidii ).

Może natomiast pomóc z kartami AMD/Radeon czy Intel, których stery w jaju potrzebują blobów do poprawnej pracy, ale daną kartę obsługują.

Także lepiej napisz najpierw, co tam masz za karty graficzne  i którą wersję Debiana chcesz dokładnie instalować.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2018-12-21 23:41:27)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#13  2018-12-22 08:29:22

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Czarny ekran po widocznym grubie.

[quote=luxy81]Ściągnę obraz z blobami, który udostępnił Jacekalex i zobaczę co z tego wyjdzie. Dam znać jutro. Tym czasem dzięki za pomoc :) Choć większość języka , którego używacie nie jest dla mnie zrozumiała.[/quote]
Kombinujesz. Przecież masz już zainstalowanego Debiana 9, wystarczy zainstalować nowszy kernel i sterowniki własnościowe nvidii i ta karta będzie działać prawidłowo na Stretch-u. Ale do tego potrzebny jest internet (znacznie ułatwia), dlatego zadałem takie, a nie inne pytanie. Przecież pisałem że się da.

Oczywiście można zainstalować testowego Debiana i tam uruchomi się sesja graficzna "od razu", ale tak jak pisałem, dla wydajności i tak trzeba instalować własnościowe sterowniki dla tego GPU.

Offline

 

#14  2018-12-22 10:14:30

  luxy81 - Użytkownik

luxy81
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-01-02

Re: Czarny ekran po widocznym grubie.

Zrobiłem reinstalkę z obrazu , który dałeś w linku. ale nic się nie zmieniło... Chciałem zrobić to bez kombinacji ponieważ rzeczy oczywiste dla Was nie są oczywiste dla mnie. Jedyna rzecz jaką potrafie pod linuksem, to instalacja systemu i prostych programów. Niestety nie mogę wejść do konsoli. Kompletny brak reakcji.

Offline

 

#15  2018-12-22 11:12:45

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Czarny ekran po widocznym grubie.

[quote=luxy81]Zrobiłem reinstalkę z obrazu , który dałeś w linku. ale nic się nie zmieniło... Chciałem zrobić to bez kombinacji ponieważ rzeczy oczywiste dla Was nie są oczywiste dla mnie. Jedyna rzecz jaką potrafie pod linuksem, to instalacja systemu i prostych programów. Niestety nie mogę wejść do konsoli. Kompletny brak reakcji.[/quote]
Ja ci nic nie dawałem, na razie.

Możesz trochę poczekać i spróbować przejść na terminal. Jak to nic nie da, to zostaje recovery mode, lub przy starcie wyłączenie sterownika nouveau w grubie. Jak zobaczysz gruba naciśnij [b]e[/b] w linii zaczynającej się od linux na końcu przed słowem quiet (nic się nie bój to nie są zmiany na stałe, nie pomyl się, zawsze możesz spróbować drugi raz), wpisz to :

Kod:

modprobe.blacklist=nouveau

i naciśnij f10, jeżeli uda ci się zalogować sprawdź czy działa internet.

Ostatnio edytowany przez jawojx (2018-12-22 11:14:40)

Offline

 

#16  2018-12-22 12:06:51

  luxy81 - Użytkownik

luxy81
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-01-02

Re: Czarny ekran po widocznym grubie.

Wpisałem ten ciąg, który podałeś. Niestety nie ma efektu. Sprawdziłem , czy nie pomyliłem liter i po wciśnięciu f10 ten ciąg nie zapisuje się. Co do Trybu recovery. To nie przyjmuje mi hasła root, które ustanowiłem.

Ostatnio edytowany przez luxy81 (2018-12-22 12:40:40)

Offline

 

#17  2018-12-22 16:05:32

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Czarny ekran po widocznym grubie.

[quote=luxy81]Wpisałem ten ciąg, który podałeś. Niestety nie ma efektu. Sprawdziłem , czy nie pomyliłem liter i po wciśnięciu f10 ten ciąg nie zapisuje się.[/quote]
Czyli mniej więcej jak w tym przykładowym miejscu wpisałeś.

linux    /boot/vmlinuz-4.9-amd64 root=UUID=5b70c824-5e38-487d-8c5a-fa29e15eb1f9 ro [b]modprobe.blacklist=nouveau[/b] quiet[/quote]
Można na końcu wpisać i skasować quiet, ale chciałem żeby nie przekroczyć linii. Dziwne, to w Debianie 9 ([b]bo masz zainstalowanego Debiana 9[/b]) wyłącza na pewno nouveau. Skasuj quiet i spróbuj jeszcze raz może coś pokaże więcej przy bootowaniu. Jak nie to czytaj dalej.

[quote=luxy81]Co do Trybu recovery. To nie przyjmuje mi hasła root, które ustanowiłem.[/quote]
No to chroot, albo edycja ścieżki w recovery mode (tak samo klawisz e do edycji). W recovery mode zmienić na końcu linii z [b]ro single[/b] na [b]rw single init=/bin/bash[/b] (może być sh, co kto lubi), koniec ma wyglądać tak;

Kod:

rw single init=/bin/bash

I uruchomić f10. Po uruchomieniu będziesz zalogowany jako root i możesz zmień hasło dla root-a.

Kod:

passwd root

Po zmianie wyjdź przez exit (nie działa systemctl reboot), jak będzie kernel panic, restartuj komputer przyciskiem fizycznym.

Można próbować też używać nowszego sposobu systemd.unit= opcja.

Teraz znowu na  recovery mode. ale już "normalnie", tylko zmienić z [b]ro[/b] na [b]rw[/b]. Jak już się zalogujesz to uruchom konfiguracje sieci, przez.

Kod:

dhclient

Sprawdź czy masz internet, tak jak pisałem wyżej. Reszta jak będzie działający intranet.

Ostatnio edytowany przez jawojx (2018-12-22 16:31:18)

Offline

 

#18  2018-12-22 17:07:39

  luxy81 - Użytkownik

luxy81
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-01-02

Re: Czarny ekran po widocznym grubie.

Pierwszy sposób nie zadziałał. Ale mam już dostęp do internetu.

Offline

 

#19  2018-12-22 17:47:56

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Czarny ekran po widocznym grubie.

To jak masz roota z internetem to instalujesz tu jest opis.

https://wiki.debian.org/NvidiaGraphicsDrivers

Dobra napisze wszystko, [b]nie zapomnij o szczegółach ro na rw[/b].

Może na tym Ryzen-ie najlepiej najnowsze z backport-ów.

Dodaj repozytoria stretch-backports dla Debiana 9. Uważnie przepisz, nie pomyl się.

Kod:

echo "deb http://deb.debian.org/debian stretch-backports main contrib non-free" > /etc/apt/sources.list.d/stretch-backports.list

Zaktualizuj bazę repozytoriów.

Kod:

apt-get update

Przydało by się dodać w głównym repozytorium contrib non-free i zaktualizować cały system, ale może później to zrobisz.

Teraz zainstaluj kernel i nagłówki do niego, może bez polecanych.

Kod:

apt-get install -t stretch-backports linux-image-amd64 linux-headers-amd64 --no-install-recommends

[b]Restart[/b]uj żeby być na nowym kernelu (nie jest to konieczne), jak nic się nie zmieniło to tak samo jak wcześniej i zainstaluj sterowniki własnościowe. Oczywiście z root-a.

Kod:

apt-get install -t stretch-backports nvidia-driver nvidia-kernel-dkms

Zrób katalog

Kod:

mkdir /etc/X11/xorg.conf.d

I plik konfiguracji dla sterownika nvidii.

Kod:

echo -e 'Section "Device"\n\tIdentifier "My GPU"\n\tDriver "nvidia"\nEndSection' > /etc/X11/xorg.conf.d/20-nvidia.conf

Wpis w  /etc/X11/xorg.conf.d/20-nvidia.conf ma wyglądając tak.

Kod:

Section "Device"
        Identifier "My GPU"
        Driver "nvidia"
EndSection

[b]Restart i już normalnie uruchom system.[/b]

[b]Uwaga: Poprawka txt na list, w nazwie stretch-backports.list, dobrze że to przeczytałem jeszcze raz.[/b]

Ostatnio edytowany przez jawojx (2018-12-22 19:24:08)

Offline

 

#20  2018-12-23 13:11:54

  luxy81 - Użytkownik

luxy81
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-01-02

Re: Czarny ekran po widocznym grubie.

Nie zauważyłem Twojego ostatniego wpisu :) Trudno najwyżej zrobię od Nowa wszystko po świętach. Wielkie dzięki za pomoc.

Offline

 

#21  2019-01-02 14:54:39

  luxy81 - Użytkownik

luxy81
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-01-02

Re: Czarny ekran po widocznym grubie.

Witaj. Czy mógł byś wkazać dokładnie gdzie ta poprawka ma być? Nie mogę znaleźć wpisu txt, który mam zmienić na list.

Offline

 

#22  2019-01-02 16:38:37

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Czarny ekran po widocznym grubie.

[quote=luxy81]Witaj. Czy mógł byś wkazać dokładnie gdzie ta poprawka ma być? Nie mogę znaleźć wpisu txt, który mam zmienić na list.[/quote]
Bo go już tam we wpisie nie ma, poprawione na prawidłową końcówkę list. Jak tylko zauważyłem błąd poprawiłem, a na dole dałem tylko info o przyczynie edycji.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)

[ Generated in 0.012 seconds, 11 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00012 SET CHARSET latin2
0.00004 SET NAMES latin2
0.00165 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='3.139.82.23' WHERE u.id=1
0.00103 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '3.139.82.23', 1714007875)
0.00061 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1714007575
0.00062 SELECT topic_id FROM punbb_posts WHERE id=322574
0.00139 SELECT id FROM punbb_posts WHERE topic_id=30775 ORDER BY posted
0.00085 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=30775 AND t.moved_to IS NULL
0.00019 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00152 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=30775 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00095 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=30775
Total query time: 0.00897 s