Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2008-01-28 18:28:55

  owca - Członek DUG

owca
Członek DUG
Skąd: Szczerców
Zarejestrowany: 2007-01-30
Serwis

Kilka pytań odnośnie instalacji Debiana w szkolnych pracowniach kompu.

Mam w szkole dwie pracownie komputerowe ze złomami, w których są pirackie Windowsy. Dyrektor kazał zainstalować na nich Linuksy. Jako że bedę współodpowiedzialny za instalację i wybór oprogramowania, chciałbym poprosić was o kilka rad.

Pierwsza pracownia to kompy z procesorami 1,3GHz - 1,7GHz (coś koło tego) i chyba jakieś 128 ramu. Dystrybucja to Debian. Jako że jest to windowsowa młodzież, są przyzwyczajeni do ikonek na pulpicie i windowsowej obsługi, chciałbym w miarę wygodne środowisko graficzne, ale leciutkie. Mam zamiar pocisnąć na nich xfce. Stawiać lepiej fluxa + sporo konfiguracji czy xfce będzie się w miarę zachowywał? Potrzebne mi do nich lekke środowiska do javy i pascala, żeby kolorowało składnię, było w miarę wygodne, było możliwie lekkie i miało przycisk "play" który skompiluje kod źródłowy i wyświetli efekt. Znacie coś takiego? Net beansy i eclipse-y odpadają, bo za duże krowy, a uczniowie nie potrzebują takich bajerów. Zarzućcie propozycjami. Do c++ dam geany.
Druga pracownia nie jest już tak "przyjemna". Procki po jakieś ~400MHz i 64 ramu :-). Na nich fluxboxy to podstawa. Czy waszym zdaniem Debian ma prawo tam w miarę znośnie chodzić? Może zainstalować inną, lżejszą dystrybucję? Jaką proponujecie? W niej niestety też mają chodzic narzędzia programistyczne do pascala, c++ i... javy. Czy istnieje coś tak lekkiego żeby się nie cięło, czy pozostaje mi vim lub emacs?

Czy mozna jakoś zautomatyzować proces instalacji Debiana na wszystkich kompach? Jesli zainstaluje i skonfiguruję wszystko na jednym, zgram to na pendrive-a, skopiuję na pozostałe, zmienię ustawienia internetu i zainstaluję gruba to bedzie działało, czy mogą pojawić się problemy?

Ostatnio edytowany przez owca (2008-01-28 18:30:36)

Offline

 

#2  2008-01-28 18:58:47

  LongeR - Członek DUG

LongeR
Członek DUG
Skąd: DT
Zarejestrowany: 2007-09-03
Serwis

Re: Kilka pytań odnośnie instalacji Debiana w szkolnych pracowniach kompu.

Moim skromnym zdaniem Debian dla użytkownika który nie miał wcześniej kontaktu z linuxem może być szokiem:) Osobiście też wolał bym konfigurować Debianka ale dla początkujących polecał bym Ubuntu jednak. Co do środowiska graficznego myślę że flux będzie się nadawał idealnie a jak by się uparł to by i GNOME  działało. Do c++ tylko geany:)  Jeżeli chodzi o automatyzowanie instalacji to sam zakładałem taki temat gdzieś tu siedzi zaraz Ci znajdę.


[b]LongeR rządzi, LongeR radzi, LongeR nigdy cię nie zdradzi!![/b]
-->Nic na siłę, lekko młotkiem:D<----> Czy myślenie sprawia Ci ból?<--
Nieważne od czego się zaczyna - kończy się zawsze na Debianie : )
Linux register users: #456947

Offline

 

#3  2008-01-28 18:59:52

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Kilka pytań odnośnie instalacji Debiana w szkolnych pracowniach kompu.

Mam zapasowy serwer postawiony na Celerku 333 i coś koło 500 ramu. Kości ramu - stare SDRamy na allegro są po jakieś 15 zł. Myślę że na te ramy to dyrektor kase Ci da. Acha - na tym rzęchu mam ICEWM. Na dokładkę zrobiłem z tego główny serwer wydruku dla sanepidu. Fajnie to działa :)


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
[img]http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif[/img]
[url=https://goo.gl/photos/5XGKFkvaMimLwM2s9]Beskid Niski[/url]

Offline

 

#4  2008-01-28 19:22:42

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Kilka pytań odnośnie instalacji Debiana w szkolnych pracowniach kompu.

[quote=LongeR]Moim skromnym zdaniem Debian dla użytkownika który nie miał wcześniej kontaktu z linuxem może być szokiem:) Osobiście też wolał bym konfigurować Debianka ale dla początkujących polecał bym Ubuntu jednak.[/quote]
be-ze-du-ra
dla użytkownika jest wszystko jedno jaki to system, różnica jest tylko dla administratora

[quote=owca]Jako że jest to windowsowa młodzież, są przyzwyczajeni do ikonek na pulpicie i windowsowej obsługi, chciałbym w miarę wygodne środowisko graficzne, ale leciutkie. Mam zamiar pocisnąć na nich xfce. Stawiać lepiej fluxa + sporo konfiguracji czy xfce będzie się w miarę zachowywał?[/quote]
Pamiętaj, że konfigurujesz tylko raz — potem tylko przenosisz konfigi. Zresztą w Xfce też cośtam będzie trzeba pogrzebać. Więc sam wybierz z czym wolisz się bawić.

Z jednej strony Xfce będzie dla końcowego użytkownika wygodniejszy (łatwiej będzie mu dostroić środowisko pod siebie), z drugiej strony imho lepiej jakby na wszystkich kompach (tych mocniejszych i słabszych) było to samo.

I proszę cię nie nazywaj takich potworów "złomami". :)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
[url=http://www.opencaching.pl]opencaching[/url] :: [url=http://dug.net.pl/sources.list]debian sources.list[/url] :: [url=http://www.linuxportal.pl/blogi/azhag/wpisy]coś jakby blog[/url] :: [url=http://dug.net.pl/]polski portal debiana[/url] :: linux user #403712

Offline

 

#5  2008-01-28 19:41:22

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Kilka pytań odnośnie instalacji Debiana w szkolnych pracowniach kompu.

[quote=owca]Procki po jakieś ~400MHz i 64 ramu :-). Na nich fluxboxy to podstawa. Czy waszym zdaniem Debian ma prawo tam w miarę znośnie chodzić?[/quote]
w mojej opinii powinien chodzic (mam na laptopie wlasnie 400MHz ale 128MB Debiana stable z kde i chodzi bardzo ladnie), jedyne co to moze wlasnie wiecej ramu jak sugerowal Bodzio


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#6  2008-01-28 19:41:47

  AgayKhan - Członek DUG

AgayKhan
Członek DUG
Skąd: Płock
Zarejestrowany: 2006-03-21
Serwis

Re: Kilka pytań odnośnie instalacji Debiana w szkolnych pracowniach kompu.

Procesor potęga, pamięci może troszkę przymało. dodać 512 mega i już KDE by pomykało jak rakieta.


born to be root
linux register user #362473

Offline

 

#7  2008-02-02 05:29:46

  mi5tic - Członek DUG

mi5tic
Członek DUG
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-08-24

Re: Kilka pytań odnośnie instalacji Debiana w szkolnych pracowniach kompu.

Ad. javy -> [url=http://forum.4programmers.net/viewtopic.php?id=121289][www][/url]

Pzdr.


[b][color=cadetblue]Lubię słowo [i]indolencja[/i].
Dzięki niemu moje lenistwo wydaje się czymś niezwykle wyrafinowanym.[/color][/b]
[i][b] - Bern Williams[/b][/i]

Offline

 

#8  2008-02-02 17:27:01

  Piotr3ks - Też człowiek :-)

Piotr3ks
Też człowiek :-)
Skąd: Białystok
Zarejestrowany: 2007-06-24

Re: Kilka pytań odnośnie instalacji Debiana w szkolnych pracowniach kompu.

W obydwu pracowniach śmiało bym zainstalował Debiana. Skonfigurowany Debian nie będzie sprawiał kłopotów dla uczniów. Na kompach w lepszej pracowni KDE pójdzie,Gnome też. W tej słabszej pracowni spokojnie instalujesz Debiana + XFCE/IceWM/Fluxbox

Pozdrawiam!

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)

[ Generated in 0.010 seconds, 11 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00010 SET CHARSET latin2
0.00003 SET NAMES latin2
0.00119 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='54.226.126.38' WHERE u.id=1
0.00084 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '54.226.126.38', 1711630657)
0.00046 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1711630357
0.00052 SELECT topic_id FROM punbb_posts WHERE id=82120
0.00113 SELECT id FROM punbb_posts WHERE topic_id=10464 ORDER BY posted
0.00075 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=10464 AND t.moved_to IS NULL
0.00005 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00096 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=10464 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00092 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=10464
Total query time: 0.00695 s