Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2008-03-24 16:57:35

  KaniBhaal - Użytkownik

KaniBhaal
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-03-24

Problem z GRUBem, instalacją i windowsem

Czesc!
Wersja long (Ad lin-win i problemy)
Od początku:
Mam 3 dyski:     60GB (hda)
        320GB (sda)
        160GB (sdb)
[img]ie.ae.krakow.pl/~walank4p/down/4.jpg[/img]
Mam bardzo starego XPka z mnóstwem syfu i superważnych danych. (hda, primary, na początku dysku, NTFS, aktywna)
Zainstalowałem drugiego XPka na który w najbliższym czasie mam przemigrować (sda, primary, na początku dysku, NTFS, aktywna)
Partycje nie były robione chronologicznie tak więc oznaczenia w winie to mały hardcore.
Teraz debian
[img]ie.ae.krakow.pl/~walank4p/down/3.jpg[/img]
Pomyślałem, że ten grub musi być gdzieś na początku dysku, więc zanim zainstalowałem nowego wina, zrobiłem przed nim małą partycję (podstawowa, ext3) na której miał być /boot. Później gdzieś w połowie dysku (fota z instalatora debiana – ext3 – 16.1GB) / i na sdb /Home. Zresztą instalowałem to już milion razy, w różnych układach partycji. Za każdym razem grub się nie instalował poprawnie. (Dawno temu miałem właśnie debiana, bodaj etch, na tych samych dyskach – może w delikatnie innej konfiguracji partycji i nie miałem, żadnych problemów z instalacją)
W BIOSie dodatkowo próbowałem ustawiać (chcąc zainstalować po raz kolejny) kolejność bootowania: DVD > sda > sdb > hda później: DVD > hda > sda > sdb
Aż w końcu nie dowaliłem totalnie, gdy na hda (zmieniłem – świadomie albo nie – partycje z oldXP z aktywnej...) ustawiłem aktywną partycje /boot z linuksem). Efekt: nie zainstalował się ani linuks, ani nie mogę włączyć żadnego windowsa. Co gorsza, gdy w biosie mam jako pierwszy ustawiony dysk ze starym windowsem nawet po włożeniu płyty z winem ona nie startuje (chwile rozkreca cd... i czarny ekran, restart).
Przy ustawieniu bootowania na DVD > sda (czyli ten dysk z nowym windowsem, 320GB) mogę włączyć konsole odzyskiwania. I dalej. W możliwych do naprawy widnieją 2 opcje ([img]ie.ae.krakow.pl/~walank4p/down/1.jpg[/jpg]), na jednym i drugim próbowałem „fixboot”, „fixmbr” – bez efektów.
Po wpisaniu polecenia „map” w konsoli odzyskiwania... pojawia się cos takiego
[img]ie.ae.krakow.pl/~walank4p/down/2.jpg[/img]
Polecenie fixboot (o ile dobrze pamietam, psulem to wczoraj i przez świeta nie mam okazji już zepsuć tego bardziej) zapytało mnie czy odnowić „cośtam” na L ;]
Dalej zaczął się pluć o NTLDR. Polecenia „expand X:\...\ntldr Y:\...” rzeczywiście skopiowało ten plik ale dalej niczego to nie zmienia.
Przypomniało mi się, że polecenie bootcfg /list wyświetla tylko nowegoWINa i nie pamietam co tam się jeszcze działo ;], ale w każdym razie wyglądało na to, że „konsola odzyskiwania” wie, że na dysku są 2 windowsy, ale jeden ma chyba tak pokopane pliki startowe, że nie wie co z nim zrobić i go jakby nie wykrywa.
Priorytetem jest możliwość odpalenia oldXP. Proszę o porady jak to zrobić, lub czego nie zrobić, żeby sytuacji nie pogorszyć. Wiem, że to forum o debianie/linuksie, ale te tematy się łączą.
PS.
Dotąd sam się śmiałem z podobnych tematów, gdzie ktoś prosi o pomoc, a jego post-tasiemiec przez stylistyczny chaos niczego nie wyjaśnia, ale akurat całkiem sporo namieszałem i nie potrafię przynajmniej na chwilę obecną tego w inny sposób opisać.

Wersja short (Ad linux)
1.    Podczas instalacji Debiana, instalując gruba tak naprawdę pakowany jest on na partycję /boot ,zaś co najważniejsze do mbr-a pierwszego dysku (pierwszego w kolejności do bootowania w biosie) zostaje dodany wpis, gdzie jest grub i kernel Linuksa. Czy tak?
2.    Czy GRUB musi być na tym samym fizycznym dysku co Windows, żeby dało się odpalić wina? (imo nie, ale pamietam, ze wpis w menu.lst w stylu
map hd(0,1) (costam...)
nie działał... tzn. windows na innym dysku nie startował.
3.    Czy kolejność dysków w biosie (tzn. kolejność bootowania) ma wpływ na instalacje debiana ;] chodzi mi o to, który mbr (którego dysku) podczas instalacji zostaje zmieniony.
4.    Czemu u mnie nie dało się zainstalować tego gruba? :]

Z góry wielkie THX za jakiekolwiek odpowiedzi!

Offline

 

#2  2008-03-24 17:05:45

  fnmirk - Użytkownik

fnmirk
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: Problem z GRUBem, instalacją i windowsem

Wrzuć wynik polecenia (zamiast jakieś niedziałające obrazki)

Kod:

 fdisk -l /dev/dysk

za dysk, wstawiaj kolejno hda, sda, sdb

Offline

 

#3  2008-03-24 17:13:17

  KaniBhaal - Użytkownik

KaniBhaal
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-03-24

Re: Problem z GRUBem, instalacją i windowsem

Dzieki za szybką odpowiedź. Na tą chwilę nie mam jak tego sprawdzić, dopiero jutro gdy wróce do domu będę walczył z tematem. Tak więc jeśli ktoś będzie miał jeszcze jakiś pomysł i chęć pomocy proszę pisać... ja rezultaty z walki przedstawie dopiero jutro.
Pozdr!

Offline

 

#4  2008-03-24 22:16:30

  Smike - Użytkownik

Smike
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-08-20

Re: Problem z GRUBem, instalacją i windowsem

Pomyślałem, że ten grub musi być gdzieś na początku dysku, więc zanim zainstalowałem nowego wina, zrobiłem przed nim małą partycję (podstawowa, ext3) na której miał być /boot.[/quote]
No i gdzie jest ta partycja. Jeśli na sda,  to zgodnie z tym co widać na zdjęciu 3.jpg, instalator Debiana jej nie widzi. Jest za to wolna przestrzeń 157,4 MB oznaczona jako główna. Sformatowałeś ten obszar jako ext3? W dalszej części instalacji powinieneś podać ten obszar do sformatowania i zamontowania jako /boot. Dalej masz dwie partycje ext3 po 16,1 GB (być może na którejś z nich zainstalowałeś Debiana) i dopiero na sdb1 10GB ext3 (/home jak rozumiem).
Z twojego opisu wynika że powinieneś instalatorowi podać: sda1 jako /boot, sda8 lub sda9 jako / i sdb1 jako /home. Na hda (na początku listy) też masz wolny niesformatowany obszar. Ważne żeby podczas instalacji wskazać właściwe partycje do zainstalowania poszczególnych części systemu. Do zainstalowania GRUBa możesz oczywiście wskazać MBR ale konkretnego dysku i ustawić go jako pierwszy do bootowania. Poczytaj tego manuala  [url]http://www.gnu.org/software/grub/manual/html_node/index.html[/url]. Tam znajdziesz wyjasnienia poleceń

Kod:

map,  hide, unhide

jeśli map nie skutkuje. Co do uruchomienia Windows (z pominięciem GRUBa) to jeśli nie pomogą rady z tej strony [url]http://www.searchengines.pl/index.php?showtopic=14270&st=0&#entry76658[/url] to chyba tylko ponowna instalacja (REINSTALACJA). Jest podczas instalacji taki wybór, że możesz dokonać instalacji z zachowaniem istniejącego systemu. Wówczas instalator Windows nadpisze MBR. Mnie się kiedyś udało tak, że przerwałem instalację po wskazaniu miejsca a przed kopiowaniem plików na dysk i instalator wpisał do MBR bootstrap do uruchamiania Windows. Masz tyle miejsca, że te ważne mp3, avi możesz skopiować w inne miejsce. Możesz na czas reinstalacji Windows poukrywać pozostałe partycje na dysku a później je przywrócić.
I jeszcze jedno. Z tego zdjęcia wynika, że na dysku hda flagę bootującą posiada niesformatowana partycja 148 MB. Ustaw tą flagę tej partycji na której jest zainstalowany Win. Powinna to być nr 1 (21,1 GB). Dla sda to samo (nr 2,  21,3 GB).

Ostatnio edytowany przez Smike (2008-03-24 22:51:13)

Offline

 

#5  2008-03-25 10:36:25

  KaniBhaal - Użytkownik

KaniBhaal
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-03-24

Re: Problem z GRUBem, instalacją i windowsem

Odnośnie tej trzeciej foty to jest to zdjęcie jedynie poglądowe, żeby bylo wiadomo jak mniej więcej wygląda ten układ partycji. Ponadto fota została zrobiona po kolejnych próbach instalacji linuksa (gdzie /boot`a wrzucałem już na hda - w biosie kolejność włączania dysków była hda>sda>sdb)... tak wiec było to tak:
Najpierw:
hda4 - swp
sda1 - ext3 - /boot
sda8 - ext3 - /
sda9 - ext3
sdb7 - ext3 - /home

a później (po kilku próbach):
hda3 - ext3 - /boot
reszta taka sama.

Offline

 

#6  2008-03-25 12:07:10

  Smike - Użytkownik

Smike
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-08-20

Re: Problem z GRUBem, instalacją i windowsem

Działa już [url]http://www.debian.linux.pl/viewtopic.php?t=819[/url] a tam jest poradnik jak zainstalować Debiana. Wszystko pięknie opisane łącznie ze screenami.

Offline

 

#7  2008-03-25 14:34:29

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Problem z GRUBem, instalacją i windowsem

[quote=Smike]Działa już [url]http://www.debian.linux.pl/viewtopic.php?t=819[/url] a tam jest poradnik jak zainstalować Debiana. Wszystko pięknie opisane łącznie ze screenami.[/quote]
taa Velmafia odwalił kupe roboty przydatnej dla początkujących.
w tamtym temacie jest róznież mój post z linkiem do hawtoforge jak postawić sobie super desktop :) na etchu

Offline

 

#8  2008-03-25 15:09:20

  KaniBhaal - Użytkownik

KaniBhaal
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-03-24

Re: Problem z GRUBem, instalacją i windowsem

skrin po wpisaniu

Kod:

fdisk -l /dev/...

[img]http://ie.ae.krakow.pl/~walank4p/down/zrzutekranu.png[/img]

A co do cudnej urody tutoriala to dzieki za linka, ale ten byl chyba pierwszym jaki przeczytalem chcac zainstalowac po raz pierwszy linuksa... ale w mojej sytuacji chyba niewiele pomaga... no nic, przejze raz jeszcze i moze cos znajde.

Offline

 

#9  2008-03-25 15:47:38

  Zbooj - Dark Sith

Zbooj
Dark Sith
Skąd: Siedziba Wszelkiego Zła
Zarejestrowany: 2005-07-28

Re: Problem z GRUBem, instalacją i windowsem

1. Podczas instalacji Debiana, instalując gruba tak naprawdę pakowany jest on na partycję /boot ,zaś co najważniejsze do mbr-a pierwszego dysku (pierwszego w kolejności do bootowania w biosie) zostaje dodany wpis, gdzie jest grub i kernel Linuksa. Czy tak?[/quote]
Tak
To gdzie jest grub.lst nie ma znaczenia, ważne gdzie wbity jest GRUB (sektor MBR lub patrycja).

2. Czy GRUB musi być na tym samym fizycznym dysku co Windows, żeby dało się odpalić wina? (imo nie, ale pamietam, ze wpis w menu.lst w stylu map hd(0,1) (costam...) nie działał... tzn. windows na innym dysku nie startował.[/quote]
Nie. Nie dziwie się, jeśli zmieniłeś biosowo boot dysku i jeszcze zmapowałeś to się zamotałeś i nic dziewnego ze nie dział. Mapowanie dysków, przydatna rzecz ale niekoniecznie tobie.

3. Czy kolejność dysków w biosie (tzn. kolejność bootowania) ma wpływ na instalacje debiana ;] chodzi mi o to, który mbr (którego dysku) podczas instalacji zostaje zmieniony.[/quote]
Tak, ma wpływ.

4. Czemu u mnie nie dało się zainstalować tego gruba? :][/quote]
Bo pewnie wybrałeś patrycje, na której GRUB się zainstalował, a nie sektor MBR

Co chcesz osiągnąć?
Instalacja działa w ten oto sposób:
- instalując Debiana wybierasz dysk
- instalując GRUB'a plik menu.lst wbija się w /boot a uruchomienie pod wskazany dysk/patrycje
- patrycja musi być aktywna i podstawowa (windows dopuszcza 4 patrycje podstawowe lub patrycje logiczne, linux nie rozgranicza tego typu rzeczy)
- mapowanie potrzebne jest zeby uruchomić windowsa. GRUB oszukuje windowsa pokazując jego dysk jako pierwszy i wskazujac pierwsza patrycje z windowsem
- typ dysku i rodzaj patrycji są nieistotne. GRUB sobie z wszystkim radzi, kwestia jego konfiguracji.
Wobec tego radze na czysto zainstalować Debiana na dysku osobnym dysku a pozniej bawić się dalej z odpalaniem Windowsa, tak jest najprościej.

Ostatnio edytowany przez Zbooj (2008-03-25 15:54:58)


[url=https://www.youtube.com/watch?v=rNg2Dh6gPkw]Nemo sailing home...[/url]

Offline

 

#10  2008-03-25 17:43:20

  Smike - Użytkownik

Smike
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-08-20

Re: Problem z GRUBem, instalacją i windowsem

[quote=KaniBhaal]skrin po wpisaniu

Kod:

fdisk -l /dev/...

[/quote]
W pierwszych słowach mego listu.....:)
Sorry, że tak późno ale miałem poprawiny po świętach.
Co do sda: no to nie jest wesoło.Chyba będziesz musiał jeszcze raz partycjonować.W załączonym listingu pojawia się takie coś "Partition X does not end on cylinder boundary". Kolejne partycje zaczynają się na tych samych cylindrach co poprzednie kończą. Mało tego. Rozszerzona (extended) mieści się pomiędzy 2611 - 38914 cylindrem a sda3 czyli podstawowa znajduję się pomiędzy 6528 - 15412 cylindrem. Wewnątrz rozszerzonej???Moim zdaniem skopana jest tablica partycji dysku sda. Zobacz jak uporzadkowane są partycje na hda i sdb. Czym to partycjonowałeś? Użyj GParted na Ubuntu LiveCD? Być może jest inny sposób na uporządkowanie tej tablicy. Jest takie coś jak "testdisk". Można by spróbować tego użyć. Mam nadzieję, że ten twój screen nie jest takim tylko poglądowym :D

Ostatnio edytowany przez Smike (2008-03-25 17:47:38)

Offline

 

#11  2008-03-26 11:59:25

  KaniBhaal - Użytkownik

KaniBhaal
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-03-24

Re: Problem z GRUBem, instalacją i windowsem

pff... Gdzieżby znowu, skrin jest tró i pr0...

Potrzebowałem parę plików i przy okazji zreinstalowałem windowsa (tzn. zainstalowałem jednego na drugiego - dalo to nic, więc przeinstalowałem go od zera. [mówie o tym 'nowym' winie na sda, nieważne... :]) Wywlokłem interesujące mnie pliki. Nie wiem jak zachowują się filmy na tym sda z pokopanymi partycjami, ale w każdym razie windows je widzi - zobaczymy. Czeka mnie więc format wszystkiego i zrobienie porządku z tymi partycjami.

Na chwilę obecną, WIELKIE DZIĘKI za wszystkie porady. Topic zostanie odświeżony nieco później jak przetworze sobie w bani układ partycji i poprosze szanowne gremium o chwilę skupienia nad szklaną kulą i małą przepowiednię w sprawie, "czy tak będzie dobrze?".

PS.
btw. wie ktoś jak sprawić, żeby windows xp widział viste i vice versa? XD (tak żeby dalo sie przesłać pliki przez sieć)
Lapton [vista] przez wifi > [router z ap] < PC [xp] przez eth
ikspe ma tego  patcha z officialnej MS coby niby sie widziały... :]

Offline

 

#12  2008-03-26 12:52:02

  Smike - Użytkownik

Smike
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-08-20

Re: Problem z GRUBem, instalacją i windowsem

[quote=KaniBhaal]PS.
btw. wie ktoś jak sprawić, żeby windows xp widział viste i vice versa? XD (tak żeby dalo sie przesłać pliki przez sieć)
Lapton [vista] przez wifi > [router z ap] < PC [xp] przez eth
ikspe ma tego  patcha z officialnej MS coby niby sie widziały... :][/quote]
Np. za pomocą SSH (SCP). Ale to dla Ciebie dużo czytania ;)

[url]http://pl.wikipedia.org/wiki/SSH[/url]
[url]http://pl.wikipedia.org/wiki/SCP[/url]
[url]http://sshwindows.sourceforge.net/[/url]

Offline

 

#13  2008-03-26 13:51:26

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Problem z GRUBem, instalacją i windowsem

KaniBhaal, a mozna poznac model routera i najwazniejsze czy czasem nie masz ustawionej separacji sekcji Wi-Fi od LAN?

Offline

 

#14  2008-03-26 13:52:43

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Problem z GRUBem, instalacją i windowsem

[quote=KaniBhaal]PS.
btw. wie ktoś jak sprawić, żeby [b]windows xp[/b] widział [b]viste[/b] i vice versa? (...)[/quote]
[quote=Smike]Np. za pomocą SSH (SCP).[/quote]
Skoro jest mowa o windowsach, to po co zaprzęgać rozwiązania uniksowe?


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
[url=http://www.opencaching.pl]opencaching[/url] :: [url=http://dug.net.pl/sources.list]debian sources.list[/url] :: [url=http://www.linuxportal.pl/blogi/azhag/wpisy]coś jakby blog[/url] :: [url=http://dug.net.pl/]polski portal debiana[/url] :: linux user #403712

Offline

 

#15  2008-03-26 18:29:58

  KaniBhaal - Użytkownik

KaniBhaal
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-03-24

Re: Problem z GRUBem, instalacją i windowsem

Router to EdiMax BR-6215SRg. Próbowałem przeglądać opcje tak na szybko i nie znalazłem, żadnego "rozdzielacza" - ale zobacze jeszcze...
haa... ale przypomniało mi się właśnie w tym momencie, że łącząc te dwa kompy na crossie, też to nie działało, a czasem nawet się w ogóle nie widziały.

Pytanie na teraz... chcąc mieć XP i debiana czy taki układ partycji będzie ok? - to raz
Dwa - wina zainstaluje mając w biosie kolejność bootowania dysków na: sda, sdb, hda
          Debiana zaś ładując w takiej kolejności: sdb, sda, hda
Zatem w menu.lst powinienem wówczas mieć mniej więcej coś takiego:
title XP
root (hd1,0)
savedefault
makeactive
map (hd0) (hd1)
map (hd1) (hd0)
chainloader +1

ni? ;] (ale jak wszystko będzie ok, to grub sam to chyba powinien dodać)

OK, teraz układ partycji, czek dys ałt!
60 GB (hda)
...

320 GB (sda)
Sda1 – primary – aktywna - ntfs – 20 GB – winXP
Sda5 - rozszerzona - swp - 512 MB
Sda6 -  rozszerzona – ext3 – 20 GB  - /home
Sda7 – sda9  => rozszerzona – ntfs

160 GB (sdb)
Sdb1 – primary – aktywna – ext3 – 100 MB - /boot
Sdb5 – rozszerzona – ext3 – 10 GB - /
Sdb6 – rozszerzona – ext3 – 10 GB - na jakieśtam coś
Sdb7 – Sdb8 => rozszerzona – ntfs

Offline

 

#16  2008-03-26 19:33:19

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Problem z GRUBem, instalacją i windowsem

Najlatwiej separacje sprawdzić pingujac maszyny.

Dziwacznie masz zamiar to instalowac po co zmieniac bootowanie?
MBR'a poprostu wpakujesz na sda, a konfig i obrazy jaja będa na sdb. Ja mam MBR na sda, a /boot na hda i to chyba z lenistwa bo nie chce mi sie przenisc go na sda.
Czemu wszedzie widze ext3? Ja tegu uzywam tylko jako /boot - dobry do malych partycji (ta ma ~50mega) i na partycji posredniczacej pomiedzy Win XP a Debianem.

Nie rozumie tez tego zdrobnicownaia partycji NTFS sda7-9 i sdb7-sdb8, chyba że partycji ma byc symetrycznie i działać poprzez jakiś softRAID to co innego :].

BTW: Z zasady nie daje sie / jako rozszerzonej :P

Offline

 

#17  2008-03-26 19:43:43

  Smike - Użytkownik

Smike
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-08-20

Re: Problem z GRUBem, instalacją i windowsem

[quote=KaniBhaal]Pytanie na teraz... chcąc mieć XP i debiana czy taki układ partycji będzie ok? - to raz[/quote]
Tzn. instalacja powinna się powieść a czy takie rozłożenie będzie efektywne?? Tego to ja nie wiem.
Ja też mam zainstalowany  system na trzech partycjach ale jednym dysku ATA.

Dwa - wina zainstaluje mając w biosie kolejność bootowania dysków na: sda, sdb, hda[/quote]
Tak. Windowsa możesz zainstalować na każdym dysku  z tymże partycji podstawowej aktywnej. Wcześniej ustawiając ten dysk jako pierwszy bootujący.

Debiana zaś ładując w takiej kolejności: sdb, sda, hda[/quote]
Debiana zainstalujesz uruchamiając w pierwszej kolejności napęd CD/DVD :)
Dla instalacji Debiana (Linuksa wogóle) bierzesz pod uwagę gdzie zainstalujesz GRUBa a raczej bootstrap
który będzie uruchamiał kolejne stage z partycji /boot. Może rzeczywiście niech to będzie sdb, wówczas w MBR
na sda pozostanie uruchamianie Windows w przypadku niemozliwości uruchomienia Win z GRUBa. Po udanej instalacji Debiana ustawiasz oczywiście jako pierwsze uruchamianie z sdb.

map (hd0) (hd1)
map (hd1) (hd0)
ni? ;] (ale jak wszystko będzie ok, to grub sam to chyba powinien dodać)[/quote]
Czy sam doda mapowanie? Oj, chyba nie.  W każdym razie jest okazja żeby się o tym
przekonać. Pozostaje jeszcze możliwość ukrywania jednej partycji z XP przy uruchamianiu innej.

Offline

 

#18  2008-03-27 18:28:57

  KaniBhaal - Użytkownik

KaniBhaal
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-03-24

Re: Problem z GRUBem, instalacją i windowsem

Jeśli nie ext3 to co? jfs?

Offline

 

#19  2008-03-27 18:44:03

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Problem z GRUBem, instalacją i windowsem

To zalezy do czego będziesz uzywać, zazwyczaj pakuje sie reiserFS, dziala sprawnie - kiedys uzytkowalem go.

Offline

 

#20  2008-03-27 18:51:50

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Problem z GRUBem, instalacją i windowsem

każdy powie co innego, ten poleci reisera (patrz wyżej), inny xfs (patrz ten post ;]), trzeci zdziwi się, że nie chcesz ext3 (tylko chwilę poczekajmy)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
[url=http://www.opencaching.pl]opencaching[/url] :: [url=http://dug.net.pl/sources.list]debian sources.list[/url] :: [url=http://www.linuxportal.pl/blogi/azhag/wpisy]coś jakby blog[/url] :: [url=http://dug.net.pl/]polski portal debiana[/url] :: linux user #403712

Offline

 

#21  2008-03-27 18:55:40

  Zbooj - Dark Sith

Zbooj
Dark Sith
Skąd: Siedziba Wszelkiego Zła
Zarejestrowany: 2005-07-28

Re: Problem z GRUBem, instalacją i windowsem

A ja powiem, że każdy z journalem :)
Zwykły user i tak nie zauważy różnicy w wydajności.

Ostatnio edytowany przez Zbooj (2008-03-27 18:57:00)


[url=https://www.youtube.com/watch?v=rNg2Dh6gPkw]Nemo sailing home...[/url]

Offline

 

#22  2008-03-27 20:30:17

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Problem z GRUBem, instalacją i windowsem

azhag, a ja nie mowie ze go polecam tylko ze najczesciej sie go stosuje. Sam uzywam XFS i jestem z niego bardzo zadowolony :]

Zbooj, w sumie to racja.

Offline

 

#23  2008-03-27 20:34:42

  fnmirk - Użytkownik

fnmirk
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: Problem z GRUBem, instalacją i windowsem

[quote=qluk]azhag, a ja nie mowie ze go polecam tylko ze najczesciej sie go stosuje. Sam uzywam XFS i jestem z niego bardzo zadowolony :][/quote]
Posiadasz ups czy używasz na notebooku.

Offline

 

#24  2008-03-27 20:40:56

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Problem z GRUBem, instalacją i windowsem

[quote=fnmirk]Posiadasz ups czy używasz na notebooku.[/quote]
U mnie stoi na desktopie bez UPS-a. Awarie zasilania zaliczone niejedne. [u]Nigdy[/u] nie było żadnego porblemu.
Co innego ReiserFS — ten co dwa-trzy braki napięcia wymagał fscka. Czasami wymagał ot tak, bez powodu. Pewnego razu fsck już nie miał co zbierać.
Do Ext3 nie miałem specjalnych zastrzeżeń względem działania.

Mmmm, nic tak nie robi dobrze na trawienie jak flame. :)

[quote=qluk]azhag, a ja nie mowie ze go polecam tylko ze najczesciej sie go stosuje. Sam uzywam XFS i jestem z niego bardzo zadowolony :][/quote]
a czy ja robię jakiś wyrzut? ot, przypasowało mi do figury retorycznej :)

---

KaniBhaal:
Zasada jest taka: należy poczytać o systemach plików, o wadach i zaletach i wybrać samemu. A jeśli nie jest się pewnym, to najlepiej wziąć Ext3. Może nei oferuje najlepszych osiągów, ale ma — że tak to ujmę — najlepsze zaplecze.



kurde, muszę wreszcie skończyć ten mój poradnik... przynajmniej ten rodział...

Ostatnio edytowany przez azhag (2008-03-27 20:43:00)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
[url=http://www.opencaching.pl]opencaching[/url] :: [url=http://dug.net.pl/sources.list]debian sources.list[/url] :: [url=http://www.linuxportal.pl/blogi/azhag/wpisy]coś jakby blog[/url] :: [url=http://dug.net.pl/]polski portal debiana[/url] :: linux user #403712

Offline

 

#25  2008-03-27 21:11:37

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Problem z GRUBem, instalacją i windowsem

Potwierdzam słowa azhag'a, z XFS'em nie miałem problemów przy brakach zasilania (UPS wysiadl przy gdy siadł prąd :D). Z reiseremFS bywa róznie raz zrobiłem mu siłowy restart to sie posypało, a raz jka chcialem odzyskac przypakdowo skasowane zdjecia to odzyskałem... Pliki ktore pamietaly czasy nawet przed reisere a system nadawal sie tylko do postawienia na nowo - od tamtego czsau / ma swoja własna partycje :]
Z ext3 mialem rozne przygody, ale z pracy z nim stwierdzam iz na /boot nie ma lepszej opcji niz ext3, na malych partycjach dziala wysmienicie. No i mozna na nim postawic "most" pomiedzy Win a Debianem.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)

[ Generated in 0.023 seconds, 11 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00019 SET CHARSET latin2
0.00006 SET NAMES latin2
0.00172 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='44.222.146.114' WHERE u.id=1
0.00135 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '44.222.146.114', 1711628290)
0.00087 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1711627990
0.00178 SELECT topic_id FROM punbb_posts WHERE id=86753
0.00356 SELECT id FROM punbb_posts WHERE topic_id=10980 ORDER BY posted
0.00105 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=10980 AND t.moved_to IS NULL
0.00012 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00230 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=10980 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00196 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=10980
Total query time: 0.01496 s