Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2008-07-30 18:38:35

  zomer - Użytkownik

zomer
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-03-17

Knoppix instalowanie porgramów

Takie pytanie. Jak i gdzie pod montować partycje żeby możliwe było zapisanie pobranych i zainstalowanych pakietów. Na czas trwania sesji to wszystko jest w ramdisk`u, ale przy następnej sesji konieczna jest ponowna instalacja. (strata czasu) Używam knoppix 5.1.1 jako LiveCD
[nie mam zamiaru go instalować na twrdym dysku]
Podobno jest możliwość zainstalowania pakietów tak aby były dostępne przy następnym uruchomieniu knoppix`a z płyty CD lub DVD tylko jak?

Ostatnio edytowany przez zomer (2008-07-30 18:42:14)

Offline

 

#2  2008-07-30 20:12:51

  Paciocha - Użytkownik

Paciocha
Użytkownik
Skąd: z ulicy Ogrodowej
Zarejestrowany: 2004-05-08

Re: Knoppix instalowanie porgramów

Uhh, dokładnie tej wersji nie znam. W czasach gdy KX raczkował były 2 opcje: w menu pod prawym przyciskiem była możliwość zapisania sesji (tylko jako root). 2 podczas zamykania systemu pytał czy zapisać zmiany, wtedy był wybór gdzie (automatycznie zapisywał na FDD). Podczas ponownego bootowania pytał czy wczytać zapisana sesje. W ten  sposób udało mi się w miarę spersonalizować bestie. Ale to było dawno i nie prawda.
Podejrzewam, że wiele się nie zmieniło. Jeżeli nie jest to "oficjalnie widoczne" spróbuj się zalogować jako root, albo załadować sesje w KDE dla roota i popatrzeć co tam ciekawego w ustawieniach systemowych i banalnie czy pod prawym przyciskiem nie ma czego, albo w menedżerze logowania czy nie ma nic związanego z zapisem/odczytem sesji.


No i nic nie zadekowaliśmy
Asus EeePC 1000H
analfabetyzm wsteczny
"Strzępy zbłąkanych wspomnień scementowanych śmiercią" - [b]OMamo[/b]

Offline

 

#3  2008-07-31 14:12:47

  zomer - Użytkownik

zomer
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-03-17

Re: Knoppix instalowanie porgramów

To co piszesz to prawda. Jednak zapisanie sesji ogranicza sie do zawartosci katalogu domowego knoppix`a. Zapisywanie sa takie zeczy jak: uklad ikon, tlo pulpitu itp. Ustawienia programow tez zostana zapisane, ale jak zapisac zainstalowane podczas sesji programy?
----
sory za brak polskich znakow, zaraz sobie poprawie xorg.conf

Offline

 

#4  2008-08-01 11:48:12

  fnmirk - Użytkownik

fnmirk
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: Knoppix instalowanie porgramów

Zainteresuj się projektem UnionFS.
[url=http://www.fsl.cs.sunysb.edu/project-unionfs.html]http://www.fsl.cs.sunysb.edu/project-unionfs.html[/url]

Offline

 

#5  2008-08-20 15:01:42

  zomer - Użytkownik

zomer
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-03-17

Re: Knoppix instalowanie porgramów

Może Her Klaus Knopper to zmieni. Bo ja się nie czuję na siłach.  Ta dystrybucja "Pendrivelinux 2008" oparta na Mandrivie chyba działa na UnionFS bo bez problemów można instalować programy na usb. Tylko że rpmdrake nie bardzo mi podchodzi.

Offline

 

#6  2008-08-21 00:01:30

  fnmirk - Użytkownik

fnmirk
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: Knoppix instalowanie porgramów

[b]zomer[/b], zaktualizowałem Knoppiksa. Instaluję programy i usuwam programy. Wszystko działa bardzo szybko i sprawnie. Jak w normalnie zainstalowanym systemie na dysku. Nie widać specjalnej różnicy, że jest to system uruchamiany z płyty CD. Wydaje mnie się, że nie korzystasz z opcji UnionFS.
Jedyny mankament, system uruchamia się dłużej.

Nic nie instalujesz. Formatujesz jedynie dysk USB. Dowolny system plików. Ja wybrałem ReiserFS.
Konfigurujesz Knoppiksa. Tworzysz na dysku USB (K->KNOPPIX->Configure->Create a persistent KNOPPIX disk image) informacje gdzie system ma zapisywać zmiany, określasz wielkość miejsca jaką pragniesz na to przeznaczyć i to wszystko.
Restart systemu i wybierasz w trakcie rozruchu z podpiętym dyskiem usb, żeby system z niego skorzystał. Teraz wszystkie zmiany są zapisywane i zachowane do następnych sesji, jak w systemie zainstalowanym na dysku. Ogranicza Cię tylko pojemność dysku usb. Możesz też użyć do tego celu normalnej partycji. Wtedy możesz przeznaczyć więcej miejsca.

Znasz [url=http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=11978]ten temat.[/url]

[b]Edit:[/b]

Jest bardzo duża różnica w działaniu UnionFS, zależy to od wersji używanego systemu. Ja opisywałem cały czas działanie na wersji Knoppiksa 5.3.
Uruchomiłem z ciekawości wersję Knoppiksa 5.1 i dzieli je olbrzymia przepaść w działaniu. Na 5.3 wszystko działa i instaluje się jak w normalnym systemie, 5.1 to już nie to samo, ma mniej możliwości i pojawiają się błędy przy korzystaniu z apta (inna sprawa to nie udaje mnie się na 5.1 połączyć z internetem).

Ostatnio edytowany przez fnmirk (2008-08-21 11:05:16)

Offline

 

#7  2008-10-10 17:41:01

  zomer - Użytkownik

zomer
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-03-17

Re: Knoppix instalowanie porgramów

Połączenie z internetem to faktycznie problem na 5.1. Mi się udało dopiero gdy podałem IP wewnętrzne inne niż to na które zrobiłem przekierowanie portów na routerze.
Co do wersji 5.3 to mam tylko takie ale. Ale jak okroić ten system żeby zmieścić na 2 GB. Nie chodzi o brak większych nośników na rynku. Chodzi o to że te większe niż 2 GB wymagają idealnego napięcia w gnieździe USB. Jak zasilacz jest słaby lub płyta główna źle podaje napięcie to nie da się kopiować większych danych na USB 4 GB.

Nawet miałem pisać do Pana Klausa, co usunąć z jego systemu 5.3 żeby miał około 1,5 GB i nie stracił na funkcjonalności.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)

[ Generated in 0.013 seconds, 11 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00019 SET CHARSET latin2
0.00005 SET NAMES latin2
0.00137 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='3.229.124.236' WHERE u.id=1
0.00124 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '3.229.124.236', 1711634632)
0.00100 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1711634332
0.00069 SELECT topic_id FROM punbb_posts WHERE id=95708
0.00151 SELECT id FROM punbb_posts WHERE topic_id=11951 ORDER BY posted
0.00090 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=11951 AND t.moved_to IS NULL
0.00028 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00140 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=11951 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00132 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=11951
Total query time: 0.00995 s