Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#51  2008-07-28 16:39:24

  svL - Użytkownik

svL
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-06-17

Re: PLD - opinie uzywajacych tej dystrybucji

[quote=svL]powinno być lada dzień[/quote]
juz jest :) leży w th-test


"God, root, what is difference?"

Offline

 

#52  2008-08-03 10:41:23

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Re: PLD - opinie uzywajacych tej dystrybucji

[quote=azhag]PS. debianus_userus: dobrze mi się wydaje, że bieszczaders to ty? :)[/quote]
[OT]
Tak to ja :)
Troche glupio mi bylo wklepac nicka debianus_userus na forum PLD :D
[/OT]

Offline

 

#53  2008-08-28 20:03:40

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: PLD - opinie uzywajacych tej dystrybucji

PLD zainstalowałem sobie wg http://cri.pld-linux.org po kolei 2 wersje Ti oraz Th. Następnie zaktualizowałem do najnowszej wersji pakiety. Nasz rodzimy linux bardzo ciekawe rozwiązanie.  Czas instalacji wg tego rozwiązania trwa około 5 minut (stworzenie partycji, utworzenie systemu plików, swapa, następnie za pomoca jednego polecenia instaluje nam sie bazowy system wraz z menagerem bootowania. Rebbot i chodzi..) Po instalacji aktualizacja oczywiście ...
System bardzo szybko wstaje po uruchomieniu, posiada dość dużo prekompilowanych pakietów (twórcy systemu sa tego zdania, że administrator nie ma czasu na zbędne kompilacje i potrzebuje minimalnego wysiłku i czasu aby postawić "bezpieczny serwer, wydajny i łatwy w zarządzaniu system produkcyjny". Założenia twórców możemy przeczytać wg linku http://pl.docs.pld-linux.org/wstep_cechy.html.
Ogólnie pozytywne opinie na temat tego systemu. Bardzo szybko można postawić działający serwer (kernel z grsecurity, iptables od razu z nałozonymi łatami (wystarczy spojrzeć w speca, jakie to łaty), domyślne podwyższone bezpieczeństwo, cześć usług działających od razu w środowisku chroot.. Wybór oprogramowania jakie chcemy mieć w systemie, nie jest nam z góry narzucane jakiego oprogramowania mamy uzywać, możemy natomiast sami sobie wybrać jakie usługi/programy chcemy uzywać. Mała powierzchnia dysku zajmowana przez system gdyż nie sa standardowo instalowane niepotrzebne rzeczy (kompilatory, niepotrzebne paczki do działania itp.). Duże rozdrobnienie paczke pozwala na dokładny wybór co chcemy miec w systemie. Nie instalujemy nic co nie jest nam niezbędne. :)

Offline

 

#54  2008-08-29 09:30:49

  milyges - inż.

milyges
inż.
Skąd: Gorlice/Kraków
Zarejestrowany: 2006-04-09
Serwis

Re: PLD - opinie uzywajacych tej dystrybucji

OK to może teraz ja się wypowiem ]:->

Posiadam laptopa Compaq Armada e500,
za namową pewnego towarzysza z DUGa postanowiłem zainstalować na nim PLD.
Na początku zainstalowałem Th, system się zainstalował, ale po aktualizacji kernela i glibc padł całkowicie :)
No nic, postanowiłem spróbować jeszcze raz, tym razem bez aktualizacji czegokolwiek, przy bootowaniu niektóre skrypty startowe pokazywały dziwne błędy, musiałem doinstalować kilka paczek ręcznie, zainstalowałem sobie ładnie xorg'a oraz sterownik VESA (modułu do mojej grafiki nie było), wygenerowałem xorg.conf sprawdziłem czy wszystko ok, i próbuje odpalać.... i okazuje się że sterownik VESA nie udostępnia odpowiednich funkcji dla xorg'a, po 30minutach prób naprawienia, podejście 3, instaluje Ti.
Tutaj było nieco lepiej, po upgrade nic sie nie posypało, parę paczek musiałem doinstalować ręcznie, system zabootował, zainstalowałem xorg'a i ster VESA, zrobiłem konfig, próbuję odpalać, widzę tylko konsolę tty9, klawiatura nie działa, jedyny możliwy powrót do systemu to odpięcie zasilania... Postanowiłem spróbować inny sterownik, zainstalowałem fbdev i tylko na nim działa.
Do tego PLD ma mało paczek :/
Nie ma nawet stylu QT3 Polymer.....

Żeby nie było niejasności że może mój laptop jest zły, na Gentoo działało wszystko ok i na sterowniku VESA i na sterowniku mach64 :)

Pozdrawiam.

Ostatnio edytowany przez milyges (2008-08-29 09:31:56)


[url=http://mhroczny.net][b]strona domowa[/b][/url] || [url=http://dug.net.pl][b]polski portal debiana[/b][/url]

Offline

 

#55  2008-08-29 11:24:34

  jerryS - Użytkownik

jerryS
Użytkownik
Skąd: Bydgoszcz
Zarejestrowany: 2007-05-12

Re: PLD - opinie uzywajacych tej dystrybucji

[quote=milyges]...Do tego PLD ma mało paczek :/ ...[/quote]
Paczek ma może dużo, ale to przez to rozdrobnienie. Natomiast brak niektórych programów dla zwykłego usera (teraz nie przytoczę dokładnie, ale w stylu kino, dvdstyler, raw therapee itp.).

Poza tym dystrybucja przyjemna i bardzo szybka, ale chyba coś w tym jest, że developerzy robią ją głównie dla siebie ;) .

Offline

 

#56  2008-08-29 11:56:15

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: PLD - opinie uzywajacych tej dystrybucji

Jest taki troszke mały minus przy instalacji np przy paczkach metapackage - wybrałem metapackage-gnome. Trzeba troche czasu poświęcic aby konkretnie powybierac co ma nam zainstalowac system aby postawic kompletne środowisko gnome. No ale z 2 strony mamy świadomy wybór co będziemy instalować i asmi wybieramy i nie zawsze możemy dokonac właściwego wyboru, gdyz system nie pokazuje nam jako defaultowy wybór najlepszego rozwiązania.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)

[ Generated in 0.019 seconds, 12 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00010 SET CHARSET latin2
0.00003 SET NAMES latin2
0.00173 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='44.200.230.43' WHERE u.id=1
0.00202 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '44.200.230.43', 1711664169)
0.00368 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1711663869
0.00097 DELETE FROM punbb_online WHERE ident='47.128.96.125'
0.00034 SELECT topic_id FROM punbb_posts WHERE id=97889
0.00006 SELECT id FROM punbb_posts WHERE topic_id=11833 ORDER BY posted
0.00042 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=11833 AND t.moved_to IS NULL
0.00040 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00390 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=11833 ORDER BY p.id LIMIT 50,25
0.00136 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=11833
Total query time: 0.01501 s