Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#26  2008-06-13 22:07:46

  Piotr3ks - Też człowiek :-)

Piotr3ks
Też człowiek :-)
Skąd: Białystok
Zarejestrowany: 2007-06-24

Re: Jaki system plików pod linuksa jest obecnie najlepszy?

Zgodzę się z przedmówcą. Używam reiserfs'a odkąd pamiętam . Różne miałem przygody ze sprzętem , ale do utraty danych nigdy nie doszło . Restarty, nie restarty - zawsze pliki przeżywały. Gorąco polecam ReiserFS.

Offline

 

#27  2008-07-04 17:38:10

  iwo - Użytkownik

iwo
Użytkownik
Skąd: 51.770 N, 19.459 E
Zarejestrowany: 2006-11-20

Re: Jaki system plików pod linuksa jest obecnie najlepszy?

Wyjmę na światło dzienne teraz wszystkich cytaty, niczym koledzy z IPN i wypiszę tutaj:
[quote=azhag]Co innego ReiserFS — ten co dwa-trzy braki napięcia wymagał fscka. Czasami wymagał ot tak, bez powodu. Pewnego razu fsck już nie miał co zbierać.[/quote]
[quote=fnmirk]Używałem XFS. U mnie zdarzają się braki zasilania (zasadne i bezzasadne). I straciłem kilka razy system i dane na XFS.[/quote]
[quote=qluk]Z ext3 mialem rozne przygody, ale z pracy z nim stwierdzam iz na /boot nie ma lepszej opcji niz ext3, na malych partycjach dziala wysmienicie. No i mozna na nim postawic "most" pomiedzy Win a Debianem.[/quote]
[quote=nightwish86 (z artykułu z Ubuntu)]Wniosek: Dla szybkich operacji na małych plikach wybierz Ext3 lub XFS. Często mówi się, że należy dla tego celu użyć ReiserFS, lecz w ogólnych warunkach, gdzie pliki nie mają stałej wielkości (wahają się od 10KB do 5MB) szybsze okazują się inne systemy plików.
Wniosek: Dla szybkich operacji na dużych plikach wybierz JFS lub XFS. Jeśli zależy Tobie na niskich zużyciu procesora, wybierz JFS.[/quote]
Nikt z Was nie powiedział ani słowa o ext4... Czy ktoś mógłby mi podać powód i porównać do innych?
http://www.linuxinsight.com/first_benchmarks_of_the_ext4_file_system.html
Czyli mam rozumieć, że najlepszym systemem plików dla "/" jest nadal ext3, a dla /home → xfs lub jfs?


Iwo - Linux user numer #457448

Offline

 

#28  2008-07-04 18:13:51

  fnmirk - Użytkownik

fnmirk
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: Jaki system plików pod linuksa jest obecnie najlepszy?

[b]iwo[/b] żaden z piszących o polecanych i używanych systemach plików nie napisze tak: używaj tego systemu i będzie to dla ciebie najlepsze rozwiązanie.
Najczęściej używanym systemem plików w Linuksie jest ext3. Jest najwięcej użytkowników i najłatwiej uzyskać pomoc, w razie problemów.
Pozostałe systemy powstały pod specyficzne rozwiązania i jak pokazują powyższe wypowiedzi, są różne z nimi doświadczenia.
Używam na swoim podstawowym systemie ReiserFS, sprawdził się u mnie. Inni mają inne doświadczenia.
Zainstaluj sobie podstawowy system do codziennej pracy (na razie) z wykorzystaniem ext3.
Pozostałe z wymienionych tu systemów plików najlepiej przetestuj w różnych sytuacjach na jakiejś osobnej partycji przeznaczonej do tego celu czy nawet dysku. W tedy zdecydujesz co wybrać. Takie jest moje zdanie.

Offline

 

#29  2008-07-04 18:23:21

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Jaki system plików pod linuksa jest obecnie najlepszy?

[quote=iwo]Nikt z Was nie powiedział ani słowa o ext4... Czy ktoś mógłby mi podać powód (...)?[/quote]
Powodem jest pewnie mała popularność. Ext4 nie jest dostępny w instalatorze, chyba nawet nie wszedł do głównej gałęzi jądra (ale mogę się mylić, nie śledzę changeloga czy kerneltrap).


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
[url=http://www.opencaching.pl]opencaching[/url] :: [url=http://dug.net.pl/sources.list]debian sources.list[/url] :: [url=http://www.linuxportal.pl/blogi/azhag/wpisy]coś jakby blog[/url] :: [url=http://dug.net.pl/]polski portal debiana[/url] :: linux user #403712

Offline

 

#30  2008-07-04 18:45:49

  arturek - Członek DUG

arturek
Członek DUG
Zarejestrowany: 2006-08-19

Re: Jaki system plików pod linuksa jest obecnie najlepszy?

[quote=azhag]Powodem jest pewnie mała popularność. Ext4 nie jest dostępny w instalatorze, chyba nawet nie wszedł do głównej gałęzi jądra (ale mogę się mylić, nie śledzę changeloga czy kerneltrap).[/quote]
W instalatorze jeszcze nie ,
w kernelu jest ( już w Lenny )
w E2fsprogs jest ( z experimental )  ,

Niby z formatowałem partycje w Ext4 , ale już nie mogłem zamontować
czytałem
[url=http://www.ibm.com/developerworks/linux/library/l-ext4/?ca=dgr-lnxw01LinuxFSext4&S_TACT=105AGX59&S_CMP=GR]Migrating to ext4[/url]

ale nic mi z tego nie wychodzi ,
jak by komuś się udało i już jest na Ext4 w Debianie ,
niech się pochwali jak to zrobił

Ostatnio edytowany przez arturek (2008-07-04 18:52:17)


Debian “buster” Xfce

Offline

 

#31  2008-08-08 00:22:50

  Just - Użytkownik

Just
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-08-08

Re: Jaki system plików pod linuksa jest obecnie najlepszy?

Witam Wszystkich!
Jestem bardzo początkujący w sprawach wszelkich systemów opartych na Linuksie, więc proszę wybaczyć moje czasem proste pytania.
Obecnie używam systemu Ubuntu 8.04 (choć to pewnie nie ma większego znaczenia). Chcę przez jakiś czas przetestować ten system abym mógł ostatecznie zdecydować o przesiadce z Windows. Mam kilka ważnych danych na moich partycjach i chciałbym pod kątem ich bezpieczeństwa wybrać najlepszy system plików. Dane mam na partycjach NTFS oraz ext2 - obecnie (system).
Pracuję także z multimediami, więc ważna jest dla mnie szybkość, ale to na drugim miejscu. Przede wszystkim liczy się dla mnie bezpieczeństwo.
I tutaj pojawiają się pytania:

- na jakiej partycji przechowywać bezpiecznie wszelkie ważne dane (chodzi mi o system plików; że na partycji nie systemowej to wiem)?

- czy w razie twardego resetu partycje są bezpieczne przed utratą danych. Podczas kilku lat używania Windows XP z partycją NTFS nigdy nie spotkałem się z jakąkolwiek utrata danych w ten sposób czy jakąkolwiek awarią dysku (partycji). Chciałbym utrzymać ten stan także na Linuksie :)

Nie stać mnie za bardzo na zabawę z systemami plików, więc proszę o suche dane poparte Waszymi bogatymi jak mniemam doświadczeniami :)

Z góry dziękuję :)
Pozdrawiam.

Offline

 

#32  2008-08-08 00:31:32

  urug - Członek DUG

urug
Członek DUG
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2008-04-22
Serwis

Re: Jaki system plików pod linuksa jest obecnie najlepszy?

Może się teraz narażę tutejszym specjalistom... ale moim zdaniem czy użyjesz ext3, czy reiserfs - nie zauważysz różnicy. Sam od dawna używam obu systemów plików i nie miałem nigdy żadnych problemów. Reiserfs przetrwał u mnie niejedną awarię (brak prądu), ext3 pracował w mniej bojowych warunkach, ale też z nim problemów nie było. Xfs używałem zbyt krótko by cokolwiek napisać, a z resztą popularniejszych fs nie miałem styczności. Ext2 oczywiście można już obecnie pominąć z przyczyn oczywistych.

A podział na partycje? Na desktopie zawsze robię osobną partycję na / i /home - taki podział sprawdza się dobrze, bo podczas reinstalacji ewentualnej nigdy nie tracę swoich danych, a system idzie w cholere ;]

Życzę Ci pozytywnych doświadczeń i wesołego bootowania.

Ostatnio edytowany przez urug (2008-08-08 00:31:44)


Pozdrawiam, Tomek

Offline

 

#33  2008-08-08 00:50:25

  Just - Użytkownik

Just
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-08-08

Re: Jaki system plików pod linuksa jest obecnie najlepszy?

Z racji tego, że posiadam jeszcze oba systemy tzn. Windows i Ubuntu na chwilę obecną zadowalam się partycją NTFS jako miejscem do wymiany danych pomiędzy systemami. Czy jest to bezpieczne rozwiązanie na chwilę obecną, szczególnie pod kontrolą Linuksa? Dawno temu słyszałem pogłoski o możliwości utraty danych podczas korzystania z partycji NTFS pod kontrolą Linuksa (zapis/odczyt) i nie wiem czy mam się teraz czego obawiać :) ?

Oczywiście czekam także na dalsze opinie na temat wyboru optymalnego dla mnie systemu plików biorąc pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo przechowywanych danych :)

Offline

 

#34  2008-08-08 08:02:31

  urug - Członek DUG

urug
Członek DUG
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2008-04-22
Serwis

Re: Jaki system plików pod linuksa jest obecnie najlepszy?

http://www.google.pl/search?q=Linux+and+ntfs&btnG=Szukaj&hl=pl&lr=&sa=2
http://www.google.pl/search?hl=pl&q=Linux+best+filesystem&btnG=Szukaj&lr=


Pozdrawiam, Tomek

Offline

 

#35  2008-12-03 23:28:14

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Jaki system plików pod linuksa jest obecnie najlepszy?

http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=ext4_benchmarks - trochę pomiarów wydajności ext4, jak ktoś ma ochotę.


[url=http://www.debian.org/][img]http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png[/img][/url]

Offline

 

#36  2008-12-04 00:26:13

  giegiel - Członek DUG

giegiel
Członek DUG
Skąd: Chrzypsko Wielkie/Poznań
Zarejestrowany: 2006-04-15

Re: Jaki system plików pod linuksa jest obecnie najlepszy?

[quote=marcusdavidus]ja  osobiscie moge 0polecic od siebie reiserfs , mam komp raczejnei pierwszej mmlodos ci, i takoz sama instalacje a moj ups sie nadaje :( czasami mi pdanie prad , Gdy uzywalem ext3 to w pewnym momencie poprstu nie wstal rozsypal sie calkowicie
odkad uzywam reiser to znaczy z jakies poltora roku  nie mialem zadnej utraty danych , a nagle restarty mialem z 20-30 razy i zawsze system wstaje . dlatego reiser jest wedlog mnie dobrym systemem plikow jesli chodzi o niezawodnosc[/quote]
O kurcze a myślałem że u mnie często prąd wyłączają ;P hehe ;P

Offline

 

#37  2008-12-04 21:01:34

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Jaki system plików pod linuksa jest obecnie najlepszy?

[quote=czadman][quote=azhag][quote=czadman]Sądzę, że nie będzie go w instalatorze dopóki bootloadery nie będą potrafiły ładować systemu z partycji ext4.[/quote]
grub z XFS ma problemy, jednak ten jest w instalatorze
na partycji montowanej w /boot/, można po prostu dać inny system plików[/quote]
No tak, ale extended to jest czysto linuksowy system plików, xfs jest zaprojektowany dla uniksa. Może faktycznie nie ma takiej potrzeby, ale wypadałoby.

No i 2 sek w google i znalazł się patch na gruba dodający wsparcie dla ext4.  :)[/quote]
Blah, xfs nie byl dla unix'a robiony :P Powstal na potrzeby Irix'a, czyli pochodnej od unix'a a wiec nie by,o az takich problemow z portowaniem.

azhag: nigdy nie mialem problemow z xfs + grub, ale poniewaz ten FS jest badziewny bo malych partycji (/boot - ~100mega) wiec siedzi tutaj ext3, a i jakies archiwalne w kosmos liveCD moze wtedy boot'a edytowac jak cos zdupce :).


Za ext4 przemiawia po tych testach fakt posiadania wiekszego fps w UT2003 ;]
Napewno ext4 jest dobry dla ludzi przywiazanych do ext'a, ale patrzac na roznice pomiedzy XFS, a Ext4 w testach widac ze albo jest minimalna albo w naprawde specyficznych sytuacjach jeden wygrywa. Ja jednak twardo bede siedzial na xfs ktory ma sporo dodtakowych opcji bardzo waznych dla mnie (choc jak juz mowilem w stosunku ro irixowej wersji tutaj troche wykastrowali xfs'a, szkoda choc to wzgledy zueplnie innej architektury IO i jadra).

Offline

 

#38  2008-12-27 00:15:13

  iwo - Użytkownik

iwo
Użytkownik
Skąd: 51.770 N, 19.459 E
Zarejestrowany: 2006-11-20

Re: Jaki system plików pod linuksa jest obecnie najlepszy?

no i ext4 jest stabilnym
http://osnews.pl/linux-kernel-2628-wydany/


Iwo - Linux user numer #457448

Offline

 

#39  2008-12-27 01:33:49

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Jaki system plików pod linuksa jest obecnie najlepszy?

oj, to trzeba zassać czem prędzej :]


linux regd. user #248790

Offline

 

#40  2008-12-27 12:17:35

  paoolo - Oldtimer

paoolo
Oldtimer
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2006-05-20

Re: Jaki system plików pod linuksa jest obecnie najlepszy?

okey, pytanie za 102: wiadome mi jest ze w momencie pracy na czyms poteznym (dajmy na to Netbeans na Java'ie) to w duzej mierze dysk gra role (w przypadku slabych komputerow, na przyklad mojego), wypadaloby zamienic system plikow na inny z ext3? :]

Offline

 

#41  2008-12-27 12:25:43

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Jaki system plików pod linuksa jest obecnie najlepszy?

Nie należy się spodziewać cudownego wzrostu wydajności, na małą poprawę można liczyć. Dużo większa jest natomiast niezawodność systemu plików powinna być dużo większa.


[url=http://www.debian.org/][img]http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png[/img][/url]

Offline

 

#42  2009-01-05 19:20:01

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Jaki system plików pod linuksa jest obecnie najlepszy?

a ostatni otez sobie myślałem co to by ext4 zarzucic na lennym. ale jeszcze chyba poczekam

Offline

 

#43  2009-01-05 19:41:28

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Jaki system plików pod linuksa jest obecnie najlepszy?

[quote=czadman]Dużo większa jest natomiast niezawodność systemu plików powinna być dużo większa.[/quote]
Ale żem napisał, hyhy. :)


[url=http://www.debian.org/][img]http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png[/img][/url]

Offline

 

#44  2009-03-01 19:06:47

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Jaki system plików pod linuksa jest obecnie najlepszy?

Ja polecam ext4.

Mam Ubuntu - próbowałem ext3, xfs, ostatnio cały dysk miałem na reiserfs, wraz z nową dystrybucją testową spróbowałem [b]ext4[/b] - i muszę przyznać - ze twórcy odwalili kawał dobrej roboty.

Dysk jest jakieś 10% - 20% szybszy niż ext3 czy reiserfs.

Nie ma jeszcze narzędzia do odzyskiwania danych - takiego -  jak [b]ext3grep[/b] - ale myślę - że niedługo powstanie.

Ważnym faktem jest - że twórcy systemów ext*  - po wielu latach udowadniania - że "defragmentacja nie jest potrzebna"
tworzą narzędzie [b]e4defrag[/b] - własnie do defragmentacji.

Natomiast objawem wszystkich systemów plików - które próbowałem na linuxie był wzrotst hałasu przy pracy dysku w miare jak się zapełniał (z czasem).

Dlatego myśle - że ext4 to dobry wybór.
Mam go na 4 partycjach, 77, 130, 19 i 21 GB, pozostałe dwie są na reiserfs.

To by było na tyle.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2009-03-01 19:07:18)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#45  2009-03-01 21:34:24

  arturek - Członek DUG

arturek
Członek DUG
Zarejestrowany: 2006-08-19

Re: Jaki system plików pod linuksa jest obecnie najlepszy?

Na Debianie trzeba jeszcze poczekać , system nie jest przygotowany na ext4
np. Instalator , Grub , Gnome 2.22 , Nautilus 2.20 i na pewno inne programy

miałem osobną partycję na ext4 , jak coś próbowałem usunąć ,
to nie pokazywało się koszu na pulpicie , tylko musiałem szukać w

/.Trash-1000/files

Oczywiście są sposoby żeby mieć na siłę ext4,
ja zaczekam jak to będzie działać


Debian “buster” Xfce

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)

[ Generated in 0.014 seconds, 9 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00018 SET CHARSET latin2
0.00010 SET NAMES latin2
0.00140 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='3.135.200.211' WHERE u.id=1
0.00118 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '3.135.200.211', 1713553150)
0.00065 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1713552850
0.00084 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=11597 AND t.moved_to IS NULL
0.00006 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00424 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=11597 ORDER BY p.id LIMIT 25,25
0.00121 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=11597
Total query time: 0.00986 s