Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2008-08-26 22:30:56

  owca - Członek DUG

owca
Członek DUG
Skąd: Szczerców
Zarejestrowany: 2007-01-30
Serwis

W pale się nie mieści...

Patrzcie co ludzie potrafią zrobić zwierzętom:
http://w-s-a.blog.onet.pl/

Offline

 

#2  2008-08-26 22:35:07

  TBH - Członek DUG

TBH
Członek DUG
Skąd: Ruda Śląska
Zarejestrowany: 2006-03-07
Serwis

Re: W pale się nie mieści...

Żałujecie bitych zwierząt? Dobry odruch.

A ilu z Was pomogłoby gościowi którego kopie paru dresów na przystanku?
Obrona nie ma więcej pytań.


http://tbhthelolmaker.wordpress.com/kontakt/
<TBH> Gentoo!
<X-dos> cóz, sa ludzie ktorzy nie wiedza co robic ze swoim wolnym czasem :)

Offline

 

#3  2008-08-26 22:35:56

  giegiel - Członek DUG

giegiel
Członek DUG
Skąd: Chrzypsko Wielkie/Poznań
Zarejestrowany: 2006-04-15

Re: W pale się nie mieści...

Ja P*********** brak słów ;/ mój Tata jest weterynarzem i nie wyobrażam sobie czegoś takiego

Offline

 

#4  2008-08-26 22:37:20

  iwo - Użytkownik

iwo
Użytkownik
Skąd: 51.770 N, 19.459 E
Zarejestrowany: 2006-11-20

Re: W pale się nie mieści...

chciałem Ci wysłać zdjęcia z jakiejś wojny, co ludzie potrafią zrobić ludziom.
Jednak się powstrzymałem. Obraża się zwierzęta, nazywając nimi niektórych ludzi.


Iwo - Linux user numer #457448

Offline

 

#5  2008-08-26 22:49:35

  owca - Członek DUG

owca
Członek DUG
Skąd: Szczerców
Zarejestrowany: 2007-01-30
Serwis

Re: W pale się nie mieści...

[quote=TBH]A ilu z Was pomogłoby gościowi którego kopie paru dresów na przystanku?[/quote]
I co by to miało niby odnieść za skutek? Dostał bym po ryju tak samo jak tamten koleś; nic więcej. Moim zdaniem dużo lepszym rozwiązaniem byłoby zawiadomienie policji.

Offline

 

#6  2008-08-26 22:55:40

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: W pale się nie mieści...

[quote=owca]I co by to miało niby odnieść za skutek? Dostał bym po ryju tak samo jak tamten koleś; nic więcej. Moim zdaniem dużo lepszym rozwiązaniem byłoby zawiadomienie policji.[/quote]
Niestety policja się boi, a jeszcze bardziej straż miejska. O wiele łatwiej dorwać kierowcę i mandacik za złe parkowanie. Czysto, skutecznie, i zasługa dla szefa jest...


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
[img]http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif[/img]
[url=https://goo.gl/photos/5XGKFkvaMimLwM2s9]Beskid Niski[/url]

Offline

 

#7  2008-08-26 23:03:37

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: W pale się nie mieści...

A czy ktoś się zastanawiał jak powstaje część mięsna posiłku dla ludzi? A warto!


[url=http://www.debian.org/][img]http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png[/img][/url]

Offline

 

#8  2008-08-26 23:20:33

  adam05 - Adamin

adam05
Adamin
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-12-15
Serwis

Re: W pale się nie mieści...

[quote=czadman]A czy ktoś się zastanawiał jak powstaje część mięsna posiłku dla ludzi? A warto![/quote]
Tak. Najpierw zwierze jest zabijane. A potem trafia na talerz. Co innego, kiedy ludzie się znęcają nad zwierzęciem i zmaltretowane porzucają (sadyści).

[quote=TBH]A ilu z Was pomogłoby gościowi którego kopie paru dresów na przystanku?
Obrona nie ma więcej pytań.[/quote]
Napewno nie przeszedłbym obojętnie :) Podszedlbym do jednego dresa i pokazalbym mu miedzynarodowy gest przyjaźni i pokoju (środkowy palac) Po czym pociągnąłbym jednemu z byka, a 2 z kolanka. Po czym okazałoby się że bity gość przez dresów ukradł im kase i byłoby mi głupio :) Dlatego między innymi aż tak chętnie nie pomagamy innym. Co innego zwierze (pies / kot) one są zawsze niewinne!!!.

Ostatnio edytowany przez adam05 (2008-08-26 23:21:42)


Wszedzie dobrze, ale w 127.0.0.1 najlepiej...

Offline

 

#9  2008-08-26 23:22:32

  davidoski - Użytkownik

davidoski
Użytkownik
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2007-04-17

Re: W pale się nie mieści...

[quote=czadman]A czy ktoś się zastanawiał jak powstaje część mięsna posiłku dla ludzi? A warto![/quote]
Słuszna uwaga. U niektórych litość dla zwierząt, a na obiadek kotlecik...

Offline

 

#10  2008-08-26 23:38:50

  owca - Członek DUG

owca
Członek DUG
Skąd: Szczerców
Zarejestrowany: 2007-01-30
Serwis

Re: W pale się nie mieści...

[quote=czadman]A czy ktoś się zastanawiał jak powstaje część mięsna posiłku dla ludzi? A warto![/quote]
Jeb je młotkiem lub prądem i umierają w ciągu 1 do 5 sekund. Nikt ich nie podpala, nie katuje godzinami, nie głodzi, nie kopie ani nie wyżywa się na nich. Co by nie było to ludzie od zawsze byli miesożerni (m.in.) i tak pozostanie. Podobnie jak ludzie, zwierzeta też zabijają aby miały co jeść (jednak robią to w dużo brutalniejszy sposób). Jak by nikt niczego nie zabijał, to by wszyscy z głodu wyzdychali - kwestia przetwania.

Offline

 

#11  2008-08-26 23:41:37

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: W pale się nie mieści...

[quote=adam05][quote=czadman]A czy ktoś się zastanawiał jak powstaje część mięsna posiłku dla ludzi? A warto![/quote]
Tak. Najpierw zwierze jest zabijane. A potem trafia na talerz. Co innego, kiedy ludzie się znęcają nad zwierzęciem i zmaltretowane porzucają (sadyści).[/quote]
To się nie dzieje tak po prostu. Np. krowy płaczą jak idą na śmierć, wiedzą! Ale nie będę się rozwodził na te tematy.

W ogóle ciekawe dlaczego jedzenie psów w Chinach wzbudza takie oburzenie, a już jedzenie drobiu czy wołowiny wcale?
To jest pytanie retoryczne. :)

@owca
Ja nie widzę różnicy między zabijaniem psa, krowy czy świni. Zwierzęta są głodzone przed ubojem, bo inaczej nikt nie chciałby kupować przetłuszczonej padliny. A tak na prawdę to mięso człowiekowi do życia nie jest potrzebne. Ja żyję bez mięsa wiele lat i wiele ludzi także, są zdrowi i mają się wyśmienicie. W tym samym wieku wyglądają młodziej niż przeciętny zjadacz mięsa. Już wiele razy praktycznie się przekonano, że wzrost spożycia mięsa w społecznościach powodował wzrost ilości zachorowań na tzw. choroby cywilizacyjne.
No ale niestety świat kręci się w okół kiełbasy, a nie musi. Ale kiedyś pewnie przestanie. :)

Ostatnio edytowany przez czadman (2008-08-26 23:53:23)


[url=http://www.debian.org/][img]http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png[/img][/url]

Offline

 

#12  2008-08-26 23:46:46

  owca - Członek DUG

owca
Członek DUG
Skąd: Szczerców
Zarejestrowany: 2007-01-30
Serwis

Re: W pale się nie mieści...

Kapuście tez jest smutno kiedy jest zrywana...

Offline

 

#13  2008-08-26 23:49:52

  Lacer - Członek DUG

Lacer
Członek DUG
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: W pale się nie mieści...

[quote=owca][quote=czadman]A czy ktoś się zastanawiał jak powstaje część mięsna posiłku dla ludzi? A warto![/quote]
Jeb je młotkiem lub prądem i umierają w ciągu 1 do 5 sekund. Nikt ich nie podpala, nie katuje godzinami, nie głodzi, nie kopie ani nie wyżywa się na nich. Co by nie było to ludzie od zawsze byli miesożerni (m.in.) i tak pozostanie. Podobnie jak ludzie, zwierzeta też zabijają aby miały co jeść (jednak robią to w dużo brutalniejszy sposób). Jak by nikt niczego nie zabijał, to by wszyscy z głodu wyzdychali - kwestia przetwania.[/quote]
hehe
a farmiane chowanie kur w przepełnionych klatkach?
a tuczenie gęsi?
to nie jest męczenie...?
sam nie jadam mięsa - od niedawna, bo od jakichś 6 lat, a znam wiele osób, które [b]nigdy w życiu[/b] nie miały kawałka mięsa w ustach i żyją i czują się znakomicie - tak więc dla mnie teza, że ludzie są mięsożercami jakoś nie ma sensu

żeby nie było - nie jestem przeciwnikiem jedzenia mięsa, sam bym je jadł, gdybym musiał,
ale całe szczęście jestem w tej komfortowej sytuacji, że nie muszę zabijać zwierząt by przeżyć

pozdrawiam :)


"Myśl i nie ufaj, decyduj sam za siebie
Nie pozwól nigdy by kierowali tobą
Popatrz czy już nie jesteś w stadzie
Bo nie obudzisz się już nigdy sobą..." Post Regiment - Stado

Offline

 

#14  2008-08-26 23:56:20

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: W pale się nie mieści...

Jak bym nie miał wyjścia i chciał przeżyć to bym zabił i zjadł mięso. To naturalne. Ale na szczęście też nie muszę. :)


[url=http://www.debian.org/][img]http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png[/img][/url]

Offline

 

#15  2008-08-27 00:27:35

  terefere - Członek DUG

terefere
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-09-16
Serwis

Re: W pale się nie mieści...

[quote=czadman][quote=adam05][quote=czadman]A czy ktoś się zastanawiał jak powstaje część mięsna posiłku dla ludzi? A warto![/quote]
Tak. Najpierw zwierze jest zabijane. A potem trafia na talerz. Co innego, kiedy ludzie się znęcają nad zwierzęciem i zmaltretowane porzucają (sadyści).[/quote]
To się nie dzieje tak po prostu. Np. krowy płaczą jak idą na śmierć, wiedzą! Ale nie będę się rozwodził na te tematy.

W ogóle ciekawe dlaczego jedzenie psów w Chinach wzbudza takie oburzenie, a już jedzenie drobiu czy wołowiny wcale?
To jest pytanie retoryczne. :)

@owca
Ja nie widzę różnicy między zabijaniem psa, krowy czy świni. Zwierzęta są głodzone przed ubojem, bo inaczej nikt nie chciałby kupować przetłuszczonej padliny. A tak na prawdę to mięso człowiekowi do życia nie jest potrzebne. Ja żyję bez mięsa wiele lat i wiele ludzi także, są zdrowi i mają się wyśmienicie. W tym samym wieku wyglądają młodziej niż przeciętny zjadacz mięsa. Już wiele razy praktycznie się przekonano, że wzrost spożycia mięsa w społecznościach powodował wzrost ilości zachorowań na tzw. choroby cywilizacyjne.
No ale niestety świat kręci się w okół kiełbasy, a nie musi. Ale kiedyś pewnie przestanie. :)[/quote]
Czadman o ile dobrze mi się zdaje chodzi nie o to, że u nas się psów nie jada. Chodzi raczej o fakt iż te psy są ostro bite (celem wydzielenia w nich adrenaliny która to ma wpływ na późniejszy smak mięsa)zanim je się zabije, Podobnie zresztą jest z kotami które to żywcem wkłada się do garnka. Zwróć uwagę na to że nikt się nie oburza faktem jedzenia ślimaków czy też żabich udek przez francuzów, w tym wypadku mamy do czynienia jedynie z obrzydzeniem.

Ostatnio edytowany przez terefere (2008-08-27 00:28:12)


Nigdy się niektórych rzeczy nie dowiesz, jeśli na niektóre pytania samemu sobie nie odpowiesz - STFW

Offline

 

#16  2008-08-27 01:58:42

  davidoski - Użytkownik

davidoski
Użytkownik
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2007-04-17

Re: W pale się nie mieści...

Dopóki niektórzy ludzie nie postawią się w sytuacji zwierząt nigdy nie zrozumieją na czym polega problem.

Offline

 

#17  2008-08-27 02:11:31

  iwo - Użytkownik

iwo
Użytkownik
Skąd: 51.770 N, 19.459 E
Zarejestrowany: 2006-11-20

Re: W pale się nie mieści...

[quote=davidoski]Dopóki niektórzy ludzie nie postawią się w sytuacji zwierząt nigdy nie zrozumieją na czym polega problem.[/quote]
davidoski, nie raz sami się zachowujemy jak zwierzęta: słyszałeś o napalmie, gazie musztardowym, granatach odłamkowych, Iron maiden, TCDD? Mógłbym tak wymieniać przez całą stronę. Wracając do zwierząt: Człowiek potrzebuje mięsa i żadna kotlety sojowe GMO tego nie zmienią. Ważne, by niepotrzebnie nie męczył innych żywych stworzeń. Od tego są odpowiednie służby zresztą. Ta dyskusja do niczego nie prowadzi. Proponuję wręcz zamknąć.


Iwo - Linux user numer #457448

Offline

 

#18  2008-08-27 02:32:10

  davidoski - Użytkownik

davidoski
Użytkownik
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2007-04-17

Re: W pale się nie mieści...

Oportunizm w czystej postaci - lubię kotlecik więc na resztę macham ręką i udaję, że nie widzę, że w pokoju stoi słoń (uwaga: metafora). A gdy ktoś mówi: "Tu jest słoń!", to odpowiadam: "On tu zawsze był, tak to już jest że on tu stoi."

Ostatnio edytowany przez davidoski (2008-08-27 02:48:06)

Offline

 

#19  2008-08-27 07:42:53

  AgayKhan - Członek DUG

AgayKhan
Członek DUG
Skąd: Płock
Zarejestrowany: 2006-03-21
Serwis

Re: W pale się nie mieści...

Nie jadłem mięsa podczas studiów. Bo wiecie: kotki, świnki, ptaszki, krowy o wielkich smutnych oczach. Nie jadłem mięsa z przyczyn ideologicznych. Gotowałem godzinami soję, robiłem mleko i masło sojowe, jadłem kotlety sojowe z tej tektury ( czy to są resztki z produkcji paszy sojowej?) . Człowiek chciał być lepszy, bardziej wrażliwy. A potem poznałem takich fest ideologicznych wegan i ekologów, którzy potrafili tylko mówić jak człowiek niszczy świat, trzeba wprowadzić sterylizację, eutanazję, obowiązkową aborcję. Dało to dużo do myślenia. Człowiek nie staje się lepszy od tego, co je. Wegeterianie twierdzą inaczej, że brak mięsa eliminuję agresję. W takim razie Hitler był bardzo spokojnym człowiekiem. Komendant Auschwitz nie pozwalał chodzić po jego domu w butach, bo to kanarki denerwowało. Wrażliwośc na cierpienie zwierząt nie przekłada się na wrażliwość na cierpienie człowieka, ale okrucieństwo wobec zwierząt przekłada się na okrucieństwo wobec człowieka. Patrz bunty chłopskie.
A człowiek nie jest ani roślinożerny, ani mięsożerny , jest wszystkożerny . A jedzenie mięsa stworzyło ludzką cywilizację, zamiast ganiać za korzonkami cały dzień , to po upolowaniu zwierzaka był czas na inne zajęcia.


born to be root
linux register user #362473

Offline

 

#20  2008-08-27 08:16:18

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: W pale się nie mieści...

Trzeba odróżnic zabicię dla zaspokojenia potrzeb (pokarmu) a zabicie dla pryjemności.
Przeciez zwierzeta też zabijają zwierzęta dla pokarmu.

W tym nie ma nic nienaturalnego tak świat jest skonstruowany.

Co innego dręczenie zwierząt.

I trudno tu doszukiwac sie jakichś prawidłowaosci w grupach społecznych.
To bardziej zależy od danego odobnika.

Tak jest też u zwierząt.
Jeden kot po złowieniu myszy zjada ją od razu inny musi się nią najpierw pobawić (potorturować)


[b]Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW[/b] -> Niech inni na tym skorzystają.
[url=http://dug.net.pl/]Polski portal Debiana[/url]

Offline

 

#21  2008-08-27 08:46:16

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: W pale się nie mieści...

Z cywilizacją było na odwrót. To rezygnacja z ciągłego uganiania się za stadami zwierząt i rozpoczęcie uprawiania roli i osiadły tryb życia pozwolił na rozwój społeczeństw, na rozwój architektury, infrastruktury i nauki.

Jeśli ktoś traktuje soję jako zastępnik mięsa, to faktycznie może nie powinien przestawać jego jeść. Mięsa nie trzeba zastępować, jest ono zupełnie zbędne, a wręcz trujące, gnije w przewodzie pokarmowym, powoduje wypryski na skórze, uzależnia. Mięso można ot tak wykreślić z jadłospisu, a poza tym jeść to co dotychczas i nic się nie stanie, ponieważ mięso nie posiada żadnych szczególnych właściwości odżywczych. A witaminę B12 wytwarzają bakterie jelitowe, oczywiście u człowieka, którego flora bakteryjna nie jest zniszczona przez nieprawidłowe odżywianie. :)


[url=http://www.debian.org/][img]http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png[/img][/url]

Offline

 

#22  2008-08-27 08:56:05

  owca - Członek DUG

owca
Członek DUG
Skąd: Szczerców
Zarejestrowany: 2007-01-30
Serwis

Re: W pale się nie mieści...

[quote=czadman][...]ponieważ mięso nie posiada żadnych szczególnych właściwości odżywczych.[...][/quote]
Jadłeś kiedyś rybę lub wątróbkę? Jak by mięso to była sama kiełbasa i smalec to też bym nie jadł.

Offline

 

#23  2008-08-27 08:59:34

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: W pale się nie mieści...

Kod:

 rezygnacja z ciągłego uganiania się za stadami zwierząt i rozpoczęcie uprawiania roli i osiadły tryb życia pozwolił na rozwój społeczeństw, na rozwój architektury, infrastruktury i nauki.

Ja bym dodal jeszcze hodowla zwierząt rzeźnych i pociągowych.

Ja bez mięsa na dłuższą metę nie potrafił się obejść.

Chleb i mięso to moi główni dostawcy energii.
Bezz tego brakuje mi sil niestety.


[b]Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW[/b] -> Niech inni na tym skorzystają.
[url=http://dug.net.pl/]Polski portal Debiana[/url]

Offline

 

#24  2008-08-27 10:31:16

  Ventrue - Użytkownik

Ventrue
Użytkownik
Skąd: Lubin
Zarejestrowany: 2007-08-16

Re: W pale się nie mieści...

Ktoś tu wspominał o cierpiącej kapuście, to ja tylko dodam to:
http://img502.imageshack.us/my.php?image=plantshavefeelingstoobyyx5.jpg


P.S: Dobre mięsko nie jest złe :)


[i]The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it.[/i]
[b]Linus Torvalds[/b]

Offline

 

#25  2008-08-27 13:42:15

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Brno, Česko
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: W pale się nie mieści...

Pisałem wcale długi post na ten temat, ale zamknęła mi się zakładka w Operze i wszystko straciłem, a drugi raz całości pisać mi się po prostu nie chce (zwłaszcza że i tak była ona w dużej mierze wtórna). W związku z tym ograniczę się jedynie do konkluzji:
[i]Anatomia ludzkiej destrukcyjności[/i] Ericha Fromma — bardzo obszerne (przeszło 500 stron), dokładne i naukowe (ostrzegam!) studium nad ludzką agresją. Niektórym z was, zwłaszcza tym twierdzącym że człowiek jest równie agresywny jak zwierzeta, otworzy oczy na pewne sprawy.
(Z czysto subiektywnych i zupełnie niezwiązanych z główną tematyką powodów nie jestem w stanie jej polecić, chociaż to słowo byłoby tutaj najodpowiedniejsze.)


Spinnen Essen: [url=http://fluxboxpl.org/portal/]FluxboxPL[/url] [url=http://przepis-na-lo.pl/]Przepis na LibreOffice[/url]

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)

[ Generated in 0.014 seconds, 10 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00017 SET CHARSET latin2
0.00007 SET NAMES latin2
0.00152 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='18.221.15.15' WHERE u.id=1
0.00081 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '18.221.15.15', 1715197341)
0.00049 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1715197041
0.00083 DELETE FROM punbb_online WHERE ident='47.128.46.36'
0.00073 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=12146 AND t.moved_to IS NULL
0.00009 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00238 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=12146 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00143 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=12146
Total query time: 0.00852 s