Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2009-04-17 17:22:35

  Grzeslaw - Użytkownik

Grzeslaw
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-02-12

[SOLVED] Nowy interfejs sieciowy

Witam

Dzisiaj udało mi się przywiesić maszynkę (miałem kvm więc szybko naprawilem), ale chciałbym zapytać was gdzie był mój błąd, oraz czy dobrze myślę:

Chciałem dodać sobie nowy interfejs eth0:1 z dodatkowym ipekiem
Powiedzmy że główny adres servera to 1.1.1.1 a ten który chciałem dodać to 1.1.1.2, przy bramie 1.1.1.10.

Kod:

allow-hotplug eth0
iface eth0 inet static
  address 1.1.1.1
  netmask 255.255.255.248
  gateway 1.1.1.10

auto eth0:1
iface eth0:1 inet static
  address 1.1.1.2
  netmask 255.255.255.248
  gateway 1.1.1.10

Do maszynki byłem podpięty po ssh, bez screena. No i po dodaniu tego nowego interfejsu dałem /etc/init.d/networking restart - i maszynka się przywiesiła.
Rozumiem, że problem był taki że byłem połączony po ssh i powinienem to zrobić na screenie tak? Czy też może zrobić restart serwera?

I jeszcze jedno pytanko, jak mogę zoribć sobie backdoora w przypadku powiedzmy kiedy pomylił się przy wpisywaniu interfejsu?

Pozdr.

Ostatnio edytowany przez Grzeslaw (2009-04-26 00:53:16)

Offline

 

#2  2009-04-17 18:41:31

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: [SOLVED] Nowy interfejs sieciowy

1. ladniej/lepiej/... bezposrednio przypisawac dodatkowe ip do interfejsu poprzez "ip addr add"
2. maszynka sie przywiesila czy tylko nie wstal net? ... glowny problem z restartowaniem sieci przez ssh jest taki ze jak zrobi down i sypnie blad lub cos to nie ma szans na zrobienie up ... oczywiscie mozliwe tez ze skrpt sie zakonczy w zwiazku z utrata terminala (na to pomoe screen)
3. uzyc konsoli po porice szeregowym (a jezeli bardziej profejsjonalny serwer to jego SP potrafi nawet wystawiac taka konsole po LAN)


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#3  2009-04-20 10:03:56

  Grzeslaw - Użytkownik

Grzeslaw
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-02-12

Re: [SOLVED] Nowy interfejs sieciowy

[quote=bercik]1. ladniej/lepiej/... bezposrednio przypisawac dodatkowe ip do interfejsu poprzez "ip addr add"[/quote]
no tak, tak bym dodał najchętniej, ale jak potem zapisać ustawienia sieci?

[quote=bercik]2. maszynka sie przywiesila czy tylko nie wstal net? ... glowny problem z restartowaniem sieci przez ssh jest taki ze jak zrobi down i sypnie blad lub cos to nie ma szans na zrobienie up ... oczywiscie mozliwe tez ze skrpt sie zakonczy w zwiazku z utrata terminala (na to pomoe screen)[/quote]
Nie wstał net. Czyli rozmiem, że jeśli konfiguracja byłą poprawna, to na screenie nie wystąpiłaby tego typu akcja si ?

Pozdr

Offline

 

#4  2009-04-20 12:44:54

  graczu - Użytkownik

graczu
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-06-09

Re: [SOLVED] Nowy interfejs sieciowy

oo można robić na 2 kartach sieciowych jeden interfejs eth?.

Offline

 

#5  2009-04-20 15:16:05

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: [SOLVED] Nowy interfejs sieciowy

można.

Offline

 

#6  2009-04-20 20:15:50

  bolos_11 - Użytkownik

bolos_11
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-10-30

Re: [SOLVED] Nowy interfejs sieciowy

[quote=graczu]oo można robić na 2 kartach sieciowych jeden interfejs eth?.[/quote]
zwie sie toto BRIDGE

Offline

 

#7  2009-04-20 22:31:54

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: [SOLVED] Nowy interfejs sieciowy

[quote=Grzeslaw][quote=bercik]1. ladniej/lepiej/... bezposrednio przypisawac dodatkowe ip do interfejsu poprzez "ip addr add"[/quote]
no tak, tak bym dodał najchętniej, ale jak potem zapisać ustawienia sieci?[/quote]
niestety obecnie chyba nadal tylko przez post-up i pre-down ...

[quote=Grzeslaw][quote=bercik]2. maszynka sie przywiesila czy tylko nie wstal net? ... glowny problem z restartowaniem sieci przez ssh jest taki ze jak zrobi down i sypnie blad lub cos to nie ma szans na zrobienie up ... oczywiscie mozliwe tez ze skrpt sie zakonczy w zwiazku z utrata terminala (na to pomoe screen)[/quote]
Nie wstał net. Czyli rozmiem, że jeśli konfiguracja byłą poprawna, to na screenie nie wystąpiłaby tego typu akcja si ?[/quote]
nie koniecznie ... wystaczy ze rzuci jakims bledem niezwiazanym z konfiguracja i tez moze nie pojsc ... ogolnie ja takich komend nie wydaje gdy nie mam dostepu po rs lub maszynka na ktorej to robie nie jest w promioeniu 100m :-)


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#8  2009-04-21 10:55:57

  Grzeslaw - Użytkownik

Grzeslaw
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-02-12

Re: [SOLVED] Nowy interfejs sieciowy

[quote=bercik][quote=Grzeslaw][quote=bercik]1. ladniej/lepiej/... bezposrednio przypisawac dodatkowe ip do interfejsu poprzez "ip addr add"[/quote]
no tak, tak bym dodał najchętniej, ale jak potem zapisać ustawienia sieci?[/quote]
niestety obecnie chyba nadal tylko przez post-up i pre-down ...[/quote]
mmh.. nie rozumiem, jaki post-up/pre-down - mógłbyś objaśnić, chodzi ci o sztywny wpis w interfaces ta? :>

[quote=bercik]nie koniecznie ... wystaczy ze rzuci jakims bledem niezwiazanym z konfiguracja i tez moze nie pojsc ... ogolnie ja takich komend nie wydaje gdy nie mam dostepu po rs lub maszynka na ktorej to robie nie jest w promioeniu 100m :-)[/quote]
no ja miałem dostęp dlatego zaryzykowałem hehe, a zrobiłem to aby sprawdzić czy interfejs sie podniesie po restarcie. Jest jakiś skrypt to sprawdzania poprawnośći konfiguracji interfejsów, czy po prostu trzeba się skupić i przejżeć 10x config czy nie ma błędów?

Offline

 

#9  2009-04-21 12:50:41

  mariaczi - Użytkownik

mariaczi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-10-02

Re: [SOLVED] Nowy interfejs sieciowy

[quote=bolos_11][quote=graczu]oo można robić na 2 kartach sieciowych jeden interfejs eth?.[/quote]
zwie sie toto BRIDGE[/quote]
Yyyyyyy...
Brydż kolego to połączenie dwóch interfejsów razem a to co pytał kolega, to alias (na jednym fizycznym interfejsie wiecej niz jeden IP).

Offline

 

#10  2009-04-21 19:24:36

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: [SOLVED] Nowy interfejs sieciowy

@Grzeslaw ogolnie nakazuje wykonanie jakiesj komendy (np. ip addr add) po podniesieniu / przed opuszczeniem interfejsu - poprztrz w man 5 interfaces

@mariaczi graczu wyraznie napisal: [quote=graczu]oo można robić [b]na 2 kartach sieciowych jeden interfejs eth[/b]?.[/quote]
a to jak sam pisales jest bridge


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#11  2009-04-24 01:41:12

  Grzeslaw - Użytkownik

Grzeslaw
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-02-12

Re: [SOLVED] Nowy interfejs sieciowy

Pomogło ustawienie auto eth0 zmiast allow-hotplug eth0, serwerek ładnie przyjął wszystkie inetrfejsy sieciowe.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)

[ Generated in 0.014 seconds, 10 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00011 SET CHARSET latin2
0.00004 SET NAMES latin2
0.00182 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='3.131.95.49' WHERE u.id=1
0.00110 UPDATE punbb_online SET logged=1716110288 WHERE ident='3.131.95.49'
0.00054 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1716109988
0.00102 DELETE FROM punbb_online WHERE ident='54.36.148.26'
0.00065 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=13966 AND t.moved_to IS NULL
0.00005 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00358 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=13966 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00142 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=13966
Total query time: 0.01033 s