Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2009-09-23 16:48:42

  r2d2 - Użytkownik

r2d2
Użytkownik
Skąd: Kielce
Zarejestrowany: 2006-10-26

Slot PCI - kierunek

Witam,

mam takie pytanie na które odpowiedzi nie znalazłem w google
Czy przy umieszczaniu kart rozszerzeń w gniezdzie Pci obowiązuje jakiś kierunek czy tez nie ważne jest jak wsadze karte?
Mam malutką płyte mini itx do której chce dorzucić karte sieciową ale mieści się ona tylko w jedną strone

Tu zdjęcia aby lepiej zobrazować to co wyzej opisałem

[url]http://4rturr.mydevil.net/q.jpg[/url]
[url]http://4rturr.mydevil.net/w.jpg[/url]

Offline

 

#2  2009-09-23 19:18:40

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Slot PCI - kierunek

karty PCI nie mozna wkladac na opak ... co ciekawe wydaje sie ze mechaniczna konstrukcja pozwala na wlozenie obroconej o 180 stopni karty jezeli wkladamy kare 5V do gniaza 3.3V lub na odwrot lub wkladamy karte uniwersalna ... oczywiscie karta wlozona na odwrot nie bedzie dzialac a oprocz tego moze to skutkowac zniszczeniem karty i/lub plyty

co do Twojego problemu sprawdz czy nie wkladasz karty 3.3V do slotu 5V ...

Edit:
po blizszemu przyjrzeniu sie widze ze wkladasz karte uniwersalna (3.3V/5V) czyli taka majaca dwa wyciecia ...  wydaje mi sie iz sposob na obrazku http://4rturr.mydevil.net/w.jpg jest poprawny (w pierwszym sposobie nie wlozylbys karty majacej zalozonego sledzia) ... ale sprawdz w instrukcji do plyty czy ona ma PCI 5V

Ostatnio edytowany przez bercik (2009-09-23 19:25:43)


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#3  2009-09-23 19:24:35

  kamikaze - Administrator

kamikaze
Administrator
Zarejestrowany: 2004-04-16

Re: Slot PCI - kierunek

Co za głupie pytanie, sam sobie na nie odpowiedziałeś.

[quote=r2d2]Czy przy umieszczaniu kart rozszerzeń w gniezdzie Pci obowiązuje jakiś kierunek czy tez nie ważne jest jak wsadze karte?[/quote]
Odpowiedź:

[quote=r2d2]mieści się ona tylko w jedną strone[/quote]
Dla jasności, bo może nie kumasz dalej. Skoro mieści się tylko w jedną stronę to znaczy, że "obowiązuje jakiś kierunek". Inaczej mówiąc gniazdo da się włożyć tylko na jeden sposób. Przyjrzyj się, przecież widać że nie jest symetryczne.

Offline

 

#4  2009-09-24 12:06:15

  r2d2 - Użytkownik

r2d2
Użytkownik
Skąd: Kielce
Zarejestrowany: 2006-10-26

Re: Slot PCI - kierunek

@bercik

Tak, masz rację, karta ma dwa wcięcia. Niestety w manualu nie udało mi się zbyt wiele znaleźć na temat napięcia. Gdybyś miał chwilkę to rzuć okiem
[url]http://4rturr.mydevil.net/epia-5000.pdf[/url]


@kamikadze

Nie ma głupich pytań, są tylko odpowiadający, którzy nie do końca zrozumieli zadane pytanie. Karta mieści się tylko w jedną strone w OBUDOWIE a nie w slocie, gdybym płytę zamontował w innej budzie to pewnie nie byłoby problemu

Offline

 

#5  2009-09-24 13:23:04

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Slot PCI - kierunek

ta karta jest jakaś pojebana. faktycznie jak się przyjrzeć, to na zdjęci widać dwa wycięcia w karcie, tak, że można ją wsadzić do slotu na dwa sposoby. nie wiem, co za ludzie wyprodukowali tą kartę, ale chyba nie do końca zrozumieli, po co te nacięcia się robi. chyba, że to była promocja: jedno nacięcie gratis

moja rada: weź jakąś [b]normalną[/b] kartę pci (z jednym nacięciem) i spróbuj włożyć do tej swojej płytki. zwróć uwagę, z której strony po włożeniu karty znajduje się śledź (ten metalowy płaskownik z gniazdami). śledź ci wskaże, jak powinna być zamocowana twoja zajebiaszcza sieciówka.


linux regd. user #248790

Offline

 

#6  2009-09-24 13:39:43

  r2d2 - Użytkownik

r2d2
Użytkownik
Skąd: Kielce
Zarejestrowany: 2006-10-26

Re: Slot PCI - kierunek

No mam jeszcze dwie inne sieciowki oprocz tej ale:

[url]http://4rturr.mydevil.net/p1000527.jpg[/url]

wszytkie maja dwa wciecia! lol to ja juz nic nie rozumiem

Offline

 

#7  2009-09-24 13:44:45

  Robot_ - Członek DUG

Robot_
Członek DUG
Skąd: Zabrzeg
Zarejestrowany: 2006-07-04

Re: Slot PCI - kierunek

[quote=rychu]ta karta jest jakaś pojebana. faktycznie jak się przyjrzeć, to na zdjęci widać dwa wycięcia w karcie, tak, że można ją wsadzić do slotu na dwa sposoby. nie wiem, co za ludzie wyprodukowali tą kartę, ale chyba nie do końca zrozumieli, po co te nacięcia się robi. chyba, że to była promocja: jedno nacięcie gratis

moja rada: weź jakąś [b]normalną[/b] kartę pci (z jednym nacięciem) i spróbuj włożyć do tej swojej płytki. zwróć uwagę, z której strony po włożeniu karty znajduje się śledź (ten metalowy płaskownik z gniazdami). śledź ci wskaże, jak powinna być zamocowana twoja zajebiaszcza sieciówka.[/quote]
Akurat dwa nacięcia na karcie PCI często się spotyka.
Cały problem jest że ta karta nie ma śledzia to by całą sprawę rozwiązało.
Zresztą zobacz jak masz resztę wyprowadzeń z płyty głównej, po co Ci gniazdo karty sieciowej wyprowadzone do środka kompa?
Nie wiem o co te całe zamieszanie?

[quote=r2d2]No mam jeszcze dwie inne sieciowki oprocz tej ale:

http://4rturr.mydevil.net/p1000527.jpg

wszytkie maja dwa wciecia! lol to ja juz nic nie rozumiem[/quote]
Ręce opadają.
Masz dwie karty włóż tą z śledziem do płyty i zobacz z której strony jest gniazdo.
A później z drugą zrób tak samo.

Ostatnio edytowany przez Robot_ (2009-09-24 13:47:19)


Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem

Offline

 

#8  2009-09-24 14:17:21

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Slot PCI - kierunek

...czyli tak jak jest na drugim obrazku w twoim pierwszym poście, http://4rturr.mydevil.net/w.jpg

[quote=Robot_]Akurat dwa nacięcia na karcie PCI często się spotyka.[/quote]
mógłbyś mi wytłumaczyć jaki to ma sens?


linux regd. user #248790

Offline

 

#9  2009-09-24 14:28:35

  kamikaze - Administrator

kamikaze
Administrator
Zarejestrowany: 2004-04-16

Re: Slot PCI - kierunek

[quote=r2d2]@bercik

Tak, masz rację, karta ma dwa wcięcia. Niestety w manualu nie udało mi się zbyt wiele znaleźć na temat napięcia. Gdybyś miał chwilkę to rzuć okiem
[url]http://4rturr.mydevil.net/epia-5000.pdf[/url]


@kamikadze

Nie ma głupich pytań, są tylko odpowiadający, którzy nie do końca zrozumieli zadane pytanie. Karta mieści się tylko w jedną strone w OBUDOWIE a nie w slocie, gdybym płytę zamontował w innej budzie to pewnie nie byłoby problemu[/quote]
Aha czyli twoje pytanie w takim razie było jeszcze bardziej idiotyczne. Coś w stylu czy karcie lepiej w płycie obróconej w danym kierunku czy o 180 stopni w drugą stronę. Pisałeś o wkładaniu karty pci do slotu pci, nie domyśliłem się że chodzi o ułożenie płyty głównej w obudowie. Mój błąd?!

Offline

 

#10  2009-09-24 14:29:12

  Robot_ - Członek DUG

Robot_
Członek DUG
Skąd: Zabrzeg
Zarejestrowany: 2006-07-04

Re: Slot PCI - kierunek

[quote=rychu]...czyli tak jak jest na drugim obrazku w twoim pierwszym poście, http://4rturr.mydevil.net/w.jpg

[quote=Robot_]Akurat dwa nacięcia na karcie PCI często się spotyka.[/quote]
mógłbyś mi wytłumaczyć jaki to ma sens?[/quote]
Wynika to z tego że karty mogą być na 3,3V oraz na 5V i nacięcie są ważna aby nie włożyć karty o niewłaściwym napięciu.
Karta która ma dwa wcięcia może pracować na 3,3 oraz 5 V [url=http://en.wikipedia.org/wiki/Peripheral_Component_Interconnect]Tutaj[/url] masz diagram to opisujący.


Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem

Offline

 

#11  2009-09-24 14:41:29

  r2d2 - Użytkownik

r2d2
Użytkownik
Skąd: Kielce
Zarejestrowany: 2006-10-26

Re: Slot PCI - kierunek

@robot

Po to do srodka ze inaczej sie nie da, jak jest nie do srodka to port ethernet przylega do obudowy i nie ma jak wpiac kabla sieciowego, o to to cale zamieszanie.

@kamikadze
dobra widze ze dalej nie kumasz, nie mam zamiaru sie klocic dalej.

Offline

 

#12  2009-09-24 14:47:56

  Robot_ - Członek DUG

Robot_
Członek DUG
Skąd: Zabrzeg
Zarejestrowany: 2006-07-04

Re: Slot PCI - kierunek

[quote=r2d2]@robot

Po to do srodka ze inaczej sie nie da, jak jest nie do srodka to port ethernet przylega do obudowy i nie ma jak wpiac kabla sieciowego, o to to cale zamieszanie.

@kamikadze
dobra widze ze dalej nie kumasz, nie mam zamiaru sie klocic dalej.[/quote]
Teraz to mi ręce opadły.

Co znaczy że port przylega do obudowy?
Z tego co mnie uczyli to tam są zaślepki żeby je wyrwać i wtedy karta bez problemu wejdzie Ci w slot łącznie z śledziem który ją przytrzyma.
Jeśli sobie nie radzisz sobie z taką pierdołą to idź do dowolnego serwisu i za 20 zł Ci to zamontują.

[url=http://forum.dobreprogramy.pl/montaz-karty-sieciowej-krok-kroku-t40890.html]Instrukcja krok po kroku[/url]


Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem

Offline

 

#13  2009-09-24 14:53:14

  r2d2 - Użytkownik

r2d2
Użytkownik
Skąd: Kielce
Zarejestrowany: 2006-10-26

Re: Slot PCI - kierunek

Jak ci ciagle rece opadaja to moze przymocuj je sobie sznurkiem.
To jest obudowa mini itx i nie ma tam zaslepek. Juz rozumiesz mistrzu?

Ostatnio edytowany przez r2d2 (2009-09-24 14:53:31)

Offline

 

#14  2009-09-24 14:57:49

  Robot_ - Członek DUG

Robot_
Członek DUG
Skąd: Zabrzeg
Zarejestrowany: 2006-07-04

Re: Slot PCI - kierunek

[quote=r2d2]Jak ci ciagle rece opadaja to moze przymocuj je sobie sznurkiem.
To jest obudowa mini itx i nie ma tam zaslepek. Juz rozumiesz mistrzu?[/quote]
Słuchaj zadajesz głupie pytanie to czego się spodziewasz?
Wróżki ostatnio zastrajkowały i się wyprowadziły.
Skąd mamy wiedzieć jaką obudową dysponujesz?
Pytałeś się o kierunek karty PCI a nie jak ją wepchnąć do twojej obudowy, marnujesz czas ludzi na forum głupim pytaniem które ni jak nie pasuje do Twojego problemu.

Nie pomyślałeś że jak napiszesz mam płytę XXX obudowę YYY i jak włożyć kartę PCI najlepiej wszystko z zdjęciami to będzie prościej.


Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem

Offline

 

#15  2009-09-24 14:58:30

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Slot PCI - kierunek

zawsze możesz sobie wywiercić dodatkowy otwór...


linux regd. user #248790

Offline

 

#16  2009-09-24 15:00:00

  r2d2 - Użytkownik

r2d2
Użytkownik
Skąd: Kielce
Zarejestrowany: 2006-10-26

Re: Slot PCI - kierunek

W pierwszym poscie napisalem jaka plyta dysponuje. Chyba mozna sie domyslic ze nie wsadze plyty 17x17 cm do zwyklej obudowy atx....

Offline

 

#17  2009-09-24 15:00:14

  kamikaze - Administrator

kamikaze
Administrator
Zarejestrowany: 2004-04-16

Re: Slot PCI - kierunek

[quote=r2d2]@kamikadze
dobra widze ze dalej nie kumasz, nie mam zamiaru sie klocic dalej.[/quote]
Ha. Skumałem ;] Nie przyjrzałem się dobrze zdjęciom. Myślałem, że to to samo z drugiej strony. To ta twoja karta ma drugie wcięcie i można je na dwa sposoby wkładać. W takim razie wielkie przepraszam :/ No ale czegoś dalej nie kumam, bo w drugiej pozycji karta wydaje się być ok. Jest na zdjęciu strzałka i napis gniazdo, ale nie widzę by karta jakieś zasłaniała. Na drugim zdjęci wydaje się to normalne dobre położenie z tej strony też wychodzą inne gniazda na płycie więc powinno wszystko pasować do odpowiedniej obudowy. Jeśli nie pasuje masz złą obudowę, powinna być dopasowana do formatu płyty. To chyba mini-itx, poszukaj obudowy pod to. Do jakiej obudowy wkładasz. Raczej dobrze to robisz i problemem jest obudowa, bo chyba śledzia wywaliłeś co?

Offline

 

#18  2009-09-24 15:07:23

  r2d2 - Użytkownik

r2d2
Użytkownik
Skąd: Kielce
Zarejestrowany: 2006-10-26

Re: Slot PCI - kierunek

Masz racje, problemem jest obudowa, jest to co prawda ten sam format co plyta na ale niestety nie ma tego nieszczesnego otworu. Sledzia odkrecilem faktycznie. Zrobie tak jak poradzil Rychu i otwor wywierce.

Pozdrawaim

Offline

 

#19  2009-09-24 19:46:31

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Slot PCI - kierunek

niestety przy wprowadzaniu PCI 3.3V drugie wyciecie zrobiono symetrycznie i z tad (gdy rozwazamy karte bez sledzia, plyte poza obudowa itd) pojawia sie mozliwosc fizycznego wetkniecia karty obroconej o 180st ... tak wlozona karta nie bedzie jednak dziala (a z duzm prawdopodobienstwem pujdzie dymek z jakiegoz z elementow tej ukladanki) ... (jezeli w dokumentacji nie precyzuja takich rzeczy jak naoopiecia) pozostaje tu stosowac zdroworozsadkowa zasade ze wyjscia karty kierowane sa na zewnatrz plyty i powinny byc w jednej plaszczyznie z wyjsciami plyty ... zatem pozostaje przerobic obudowe ...

Ostatnio edytowany przez bercik (2009-09-24 19:47:07)


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)

[ Generated in 0.013 seconds, 10 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00018 SET CHARSET latin2
0.00007 SET NAMES latin2
0.00132 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='3.12.108.236' WHERE u.id=1
0.00095 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '3.12.108.236', 1714641613)
0.00116 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1714641313
0.00150 DELETE FROM punbb_online WHERE ident='3.144.104.29'
0.00081 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=15066 AND t.moved_to IS NULL
0.00007 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00174 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=15066 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00096 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=15066
Total query time: 0.00876 s