Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#201  2010-03-11 09:24:15

  MrWarum - Członek DUG

MrWarum
Członek DUG
Zarejestrowany: 2010-03-06
Serwis

Re: Szkoła rodzenia [Gentoo] — niekończąca się opowieść

Że się tak zapytam, po co się z tym wszystkim bawić skoro wzrost wydajności na szybszych komputerach jest nie zauważalny dla ludzkiego oka? :)
Nie lepiej zainstalować arch'a który jest zoptymalizowany pod i686 i amd64?

Ostatnio edytowany przez MrWarum (2010-03-11 09:25:19)


Wir müssen wissen
Wir werden wissen

Offline

 

#202  2010-03-11 09:30:04

  ippo76 - fakam fszycho

ippo76
fakam fszycho
Zarejestrowany: 2009-02-22
Serwis

Re: Szkoła rodzenia [Gentoo] — niekończąca się opowieść

[quote=MrWarum]Że się tak zapytam, po co się z tym wszystkim bawić skoro wzrost wydajności na szybszych komputerach jest nie zauważalny dla ludzkiego oka? :)[/quote]
Ja nie mam szybkich komputerów a po nowy nie polecę, bo mam 2 sprawne :)


Nie lepiej zainstalować arch'a który jest zoptymalizowany pod i686 i amd64?[/quote]
Dziękuję, postoję. Miałem już to g...o i nigdy więcej. Ja chcę stawiać system raz a nie po co drugiej aktualizacji.

Poszukaj, jeśli Twojej ciekawości nie zaspokoiłem, na tym forum jest kilka wątków, w których odradzam/jadę po archu :)


Poza tym - podobno DUG stoi na gentoo... :)

Ostatnio edytowany przez ippo76 (2010-03-11 09:33:24)


ippo76@jid.dug.net.pl

Moja składka do ZUS = 2/3, moja składka do OFE = 1/3;
Stan mojego konta w ZUS = 2XYZ, stan konta w OFE = 3XYZ.

Offline

 

#203  2010-03-11 09:33:55

  sal_i - Członek DUG

sal_i
Członek DUG
Skąd: Neverhood
Zarejestrowany: 2007-01-01

Re: Szkoła rodzenia [Gentoo] — niekończąca się opowieść

Warum? Darum!
Bo Gentoo jest fajne, a jak ktoś woli Archa to proszę bardzo. To cały urok mnogości dystrybucji i wolnego wyboru.


“Generowanie liczb losowych jest zbyt ważne, żeby zostawiać to przypadkowi”

Offline

 

#204  2010-03-11 09:48:08

  MrWarum - Członek DUG

MrWarum
Członek DUG
Zarejestrowany: 2010-03-06
Serwis

Re: Szkoła rodzenia [Gentoo] — niekończąca się opowieść

[quote=ippo76][quote=MrWarum]Że się tak zapytam, po co się z tym wszystkim bawić skoro wzrost wydajności na szybszych komputerach jest nie zauważalny dla ludzkiego oka? :)[/quote]
Ja nie mam szybkich komputerów a po nowy nie polecę, bo mam 2 sprawne :)[/quote]
Jakieś cztery lata temu, używałem gentoo przez półtora roku na wolniejszym sprzęcie i dobijały mnie czasy instalacji nowego oprogramowania. Pamiętam jak KDE kompilowało mi się coś około 18 godzin... :)

[quote=ippo76][quote=MrWarum]Nie lepiej zainstalować arch'a który jest zoptymalizowany pod i686 i amd64?[/quote]
Dziękuję, postoję. Miałem już to g...o i nigdy więcej. Ja chcę stawiać system raz a nie po co drugiej aktualizacji.[/quote]
Każdy system może zawieść, gentoo również może się wyłożyć podczas aktualizacji [url]http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=16151[/url]

[quote=ippo76]Poza tym - podobno DUG stoi na gentoo... :)[/quote]
Tak słyszałem :)

[quote=sal_i]Warum? Darum!
Bo Gentoo jest fajne, a jak ktoś woli Archa to proszę bardzo. To cały urok mnogości dystrybucji i wolnego wyboru.[/quote]
Zgadza się, ale dobrze jest wiedzieć, co motywuje kogoś do korzystania z takiej a nie innej dystrybucji.
Ok, czas kończyć ten offtop, bo jeszcze jakiś flame war z tego wyniknie ;p


Wir müssen wissen
Wir werden wissen

Offline

 

#205  2010-03-11 10:21:50

  ippo76 - fakam fszycho

ippo76
fakam fszycho
Zarejestrowany: 2009-02-22
Serwis

Re: Szkoła rodzenia [Gentoo] — niekończąca się opowieść

Co do zasady, to lubię, żeby było stabilnie i jakiś ~rok działam na obu maszynach na lennym; wielokrotnie go zachwalałem, ze względu na stabilność. Ale

1) stał się .. nudny (chociaż przestał mi działać touchapd, a to sensacja, jak na lennego :) ) Zachciało mi się pobawić w inną dystrybucję. Nie do końca sobie zaprzeczam, bo ta inna ma swoją partycję, obok lennego. Czyli stabilny system jest, jakby co. Nie zawsze masz ochotę grzebać w systemie, czasami musisz zrobić przelew albo coś wydrukować, a w archu ryzykowne było zrobić przed tym aktualizację systemu :) bo zamiast przelewu/drukowania trzeba było edytować PolicyKit :))

2) jest ociężały, wprawdzie po przesiadce z fedory 10 lenny z gnome zabierał tylko ~120-140 MB RAM (fedora ~250, a w dodatku system co chwila swapował) wydawał się demonem prędkości; na blaszaku lenny działa dość dobrze ale na lapku budzi się z minutę (lapek ma sporo sprzętu na pokładzie), potem gnome zamula, ogólnie - nie jest dobrze :)

3) mógłbym bawić się w optymalizację lennego ale zrobiłem wszystkie sztuczki przyspieszające bootowanie - bez efektu, próbowałem usmażyć swoje jajko ale nie wstało :)

4) 2 tygodnie męczyłem się z cruksem ale ma za mało pakietów, a budowanie własnych portów mnie przerasta (dependency hell)

5) nie chciałem gentoo, bo skoro mam słaby sprzęt, to kompilacja na nim jest perwersją :) dlatego chcę wpiąć do tego blaszaka..

6) i oto cała, zwyczajna, historia, jakich wiele :)


ippo76@jid.dug.net.pl

Moja składka do ZUS = 2/3, moja składka do OFE = 1/3;
Stan mojego konta w ZUS = 2XYZ, stan konta w OFE = 3XYZ.

Offline

 

#206  2010-03-11 11:34:33

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Szkoła rodzenia [Gentoo] — niekończąca się opowieść

[quote=MrWarum]Każdy system może zawieść, gentoo również może się wyłożyć podczas aktualizacji http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=16151[/quote]
To akurat kiepski przykład, bo kolega sam napytał sobie biedy wywalając wcześniej nagłówki kernela — sugerując się zapewne przyzwyczajeniem z nazewnictwa pakietów w Debianie. [i]"Te"[/i] nagłówki w Debianie zawarte są bodajże w pakiecie [deb]linux-libc-dev[/deb].


Jakiej kto dystrybucji używa to głównie kwestia gustu... a jak nie spróbuje, to się nie dowie :)


[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

#207  2010-03-11 11:49:16

  MrWarum - Członek DUG

MrWarum
Członek DUG
Zarejestrowany: 2010-03-06
Serwis

Re: Szkoła rodzenia [Gentoo] — niekończąca się opowieść

[quote=ArnVaker]Jakiej kto dystrybucji używa to głównie kwestia gustu... a jak nie spróbuje, to się nie dowie :)[/quote]
No dokładnie kwestia gustu... dlatego ja używam Mac OSX 10.6 (Snow Leopard) :D, a na serwerze domowym oczywiście Debian...


Wir müssen wissen
Wir werden wissen

Offline

 

#208  2010-03-11 20:06:07

  ippo76 - fakam fszycho

ippo76
fakam fszycho
Zarejestrowany: 2009-02-22
Serwis

Re: Szkoła rodzenia [Gentoo] — niekończąca się opowieść

Jest dobrze; usmażyłem jajko na blasze i nawet wstało :) Tzn. ekran się zrobił czarny po wyborze w grubie ale policzyłem 1...,2,.....3, wziąłem wdech, zalogowałem się i reboot i zadziałało :)

Spróbuję wywali parametr vga=791, na lapciaku pomogło...


ippo76@jid.dug.net.pl

Moja składka do ZUS = 2/3, moja składka do OFE = 1/3;
Stan mojego konta w ZUS = 2XYZ, stan konta w OFE = 3XYZ.

Offline

 

#209  2010-03-11 20:08:13

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Szkoła rodzenia [Gentoo] — niekończąca się opowieść

[quote=ippo76]Spróbuję wywali parametr vga=791, na lapciaku pomogło...[/quote]
To argument dla framebuffera vesafb. Tyś go wkompilował w ogóle?

[b]Edit:[/b] Jak nie śmiga na vesie, to sprawdź uvesafb.

Ostatnio edytowany przez ArnVaker (2010-03-11 20:09:41)


[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

#210  2010-03-12 08:18:29

  ippo76 - fakam fszycho

ippo76
fakam fszycho
Zarejestrowany: 2009-02-22
Serwis

Re: Szkoła rodzenia [Gentoo] — niekończąca się opowieść

Usunięcie vga=791 pomogło i jest ok.

Inaczej sprawa ma się z lapkiem; używam wciąż tego samego configa spod cruksa; wkompilowałem sobie modesetting na sztywno*. Wujek gugiel powiedział, że nie będzie działał z parametrem vga i faktycznie - ekran był czarny (w cruksie).

Po co mi vga=791? Używam na debianie i dzięki temu konsola ma ładną rozdzielczość, bez tego jest jakiś dramat, chyba 640x480?

Wywalenie vga z gruba przy jednoczesnym wkompilowaniu modesetting powodowało w cruksie taki efekt, że na początku bootowania było 640x480 ale po załadowaniu się modesetting rozdziałka zmienia się na 1024x768 czyli pożądaną rozdzielczość.

Na gentoo jednak ten trick nie działa, w każdym razie nie zawsze - raz jest 1024x768 ale częściej 640x480.
Jest jeszcze możliwość wyrzucenia modesetting z jajka i wpisanie go do gruba, tak jak vga ale skoro działało na cruksie i czasami na gentoo, to może sprawa jest do uratowania?

* modesetting jest wkompilowane na sztywno ale jest podwieszone pod i915, który jest modułem <M>
[url=http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=16213]zrzut menuconfig[/url]

Ostatnio edytowany przez ippo76 (2010-03-12 08:19:59)


ippo76@jid.dug.net.pl

Moja składka do ZUS = 2/3, moja składka do OFE = 1/3;
Stan mojego konta w ZUS = 2XYZ, stan konta w OFE = 3XYZ.

Offline

 

#211  2010-03-12 10:56:04

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Szkoła rodzenia [Gentoo] — niekończąca się opowieść

[quote=ArnVaker]Jak nie śmiga na vesie, to sprawdź uvesafb.[/quote]
http://dev.gentoo.org/~spock/projects/uvesafb/
http://en.gentoo-wiki.com/wiki/Framebuffer#uvesafb

Mój wpis w grubie:

Kod:

title         GENTOO
root          (hd0,4)
kernel        /jajco-2.6.31-zen12 video=uvesafb:1280x1024-32@75,mtrr:3,ywrap splash=verbose,fadein,theme:fuck fbcon=scrollback:128K quiet
initrd        /condecor-fuck

[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

#212  2010-03-12 13:46:18

  ippo76 - fakam fszycho

ippo76
fakam fszycho
Zarejestrowany: 2009-02-22
Serwis

Re: Szkoła rodzenia [Gentoo] — niekończąca się opowieść

To nie jest tak, że śmiga (1) - nie śmiga (0). Raz śmiga, raz nie śmiga - raz modesetting "wykrywa" "natywną" rozdziałkę ekranu, a raz nie.

[url=http://www.heise-online.pl/open/features/Jadro-Linux-co-przyniesie-wersja-2-6-29-zarzadzanie-rozdzielczoscia-ekranu-przez-kernel-KMS-778267.html]kernel-mode-setting[/url]

Edyta:
Hehe, np. teraz działa :)

Edyta2:

distcc też działa :) widać na blaszaku w htopie, jak laptok pożycza rdzenie i pamięć hehehe :)

a paczkowanie w gentoo też z d**y wzięte, jedną z pierwszych rzeczy jakie instaluję na lapku jest acpid i laptop-mode-tools; ten miał gdzieś flagę bluetooth a za tym ciągnęło się gnome-bluetooth ze swymi za...kichanymi zależnościami, w sumie ponad 150 pakietów :)

Ostatnio edytowany przez ippo76 (2010-03-12 22:32:19)


ippo76@jid.dug.net.pl

Moja składka do ZUS = 2/3, moja składka do OFE = 1/3;
Stan mojego konta w ZUS = 2XYZ, stan konta w OFE = 3XYZ.

Offline

 

#213  2010-03-13 12:58:16

  ippo76 - fakam fszycho

ippo76
fakam fszycho
Zarejestrowany: 2009-02-22
Serwis

Re: Szkoła rodzenia [Gentoo] — niekończąca się opowieść

Mam teraz problemik z polonizacją systemu. W handbooku coś się śliznęli po temacie

Ustawienia lokalizacji są zapisywane w zmiennych środowiskowych, które ustawia się w pliku /etc/env.d/02locale[/quote]
Sęk w tym, że nie mam tego pliku :) mam za to /etc/env.d/02distcc a boję się tu mieszać.
Utworzyłem /etc/env.d/99locale, zgodnie z [url=http://yoshi314.blogspot.com/2007/06/gentoo-spolszczenie.html]tym opisem[/url]

No i mam polską czcionkę w konsoli ale w mc mam krzaki zamiast polskich liter, htop jest dalej po anglijsku. Fluxbox się spolszczył (tak, tak, odpaliłem X-y)


ippo76@jid.dug.net.pl

Moja składka do ZUS = 2/3, moja składka do OFE = 1/3;
Stan mojego konta w ZUS = 2XYZ, stan konta w OFE = 3XYZ.

Offline

 

#214  2010-03-13 13:18:10

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Szkoła rodzenia [Gentoo] — niekończąca się opowieść

[quote=ippo76]a paczkowanie w gentoo też z d**y wzięte, jedną z pierwszych rzeczy jakie instaluję na lapku jest acpid i laptop-mode-tools; ten miał gdzieś flagę bluetooth a za tym ciągnęło się gnome-bluetooth ze swymi za...kichanymi zależnościami, w sumie ponad 150 pakietów :)[/quote]
Nie z dupy wzięte i nie paczkowanie :) Masz profil desktop — w nim ta flaga jest domyślnie zaznaczona, wrzuć [b]-bluetooth[/b] do [i]make.conf[/i] i po sprawie. Jak taki jesteś cięty na zależności to zapodaj sobie flagę [b]-*[/b] — domyślnie nie będziesz miał zaznaczonej żadnej, wszystkie będziesz musiał zdefiniować sam.

[quote=ippo76]W handbooku coś się śliznęli po temacie[/quote]
Nic się nie [i]"śliznęli"[/i] — jak nie masz danego pliku a jest Ci potrzebny, to go sobie utwórz :)


[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

#215  2010-03-13 17:46:29

  ippo76 - fakam fszycho

ippo76
fakam fszycho
Zarejestrowany: 2009-02-22
Serwis

Re: Szkoła rodzenia [Gentoo] — niekończąca się opowieść

Kurka no pol systemu sie spolonizowalo ale ogonkow wciaz nie ma. Za to taki samemu skompilowany abiword odpala sie "na pstryk" :)

A z tym distcc to byl zajefajny pomysl :) Mam na blaszaku gole gentoo, nawet bez sysloga ale z distcc i pomaga kompilowac.

Pytanie o hala - zainstalowal sie z czymstam, nie dodalem go do "autostartu"; ale podejrzewam, ze jest potrzebny :)
Jak go odpalam z palca, to dbusa ciagnie; dodac ich obu, czy hal wystarczy?


A co do flag, to juz troche zakumalem i wylaczam niektore tylko na pakietach przez /etc/portage/package.use


ippo76@jid.dug.net.pl

Moja składka do ZUS = 2/3, moja składka do OFE = 1/3;
Stan mojego konta w ZUS = 2XYZ, stan konta w OFE = 3XYZ.

Offline

 

#216  2010-03-13 19:32:14

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Szkoła rodzenia [Gentoo] — niekończąca się opowieść

[quote=ippo76]Kurka no pol systemu sie spolonizowalo ale ogonkow wciaz nie ma.[/quote]
Nie wiem co już zrobiłeś i jak to zrobiłeś. Nie wiem czy ogonków nie widzisz czy nie możesz ich pisać, nie wiem czy chodzi o konsolę czy o środowisko graficzne — nic nie wiem. Czego oczekujesz? Łap linka, może Ci pomoże => [url=http://rofrol.wordpress.com/2008/02/25/lokalizacja-gentoo-i-utf-8/]link[/url]

[quote=ippo76]Jak go odpalam z palca, to dbusa ciagnie; dodac ich obu, czy hal wystarczy?[/quote]
Kombinuj, testuj, wyciągaj wnioski :) Ja w każdym razie mam oba w [i]"default"[/i].


[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

#217  2010-03-13 19:54:58

  ippo76 - fakam fszycho

ippo76
fakam fszycho
Zarejestrowany: 2009-02-22
Serwis

Re: Szkoła rodzenia [Gentoo] — niekończąca się opowieść

Sam juz nie pamietam, co zrobilem, ale na pewno:
1) wygenerowalem locale,
2) porobilem wpisy do consolefont

Kod:

 CONSOLEFONT="lat2-16"

i keymap (

Kod:

EYMAP="pl" 
....
DUMPKEYS_CHARSET="iso-8859-2"

- w efekcie w konsoli mam ogonki, tzn. moge pisac z polska czcionka ale mc nie wyswielta polskiej czcionki, tylko ?

W X-ach emulator ma polskich znakow - nie moge ich uzyc, podobnie jak w Fx, ale o dziwo - mc wyswietla ogonki poprawnie.

W menu fluxboksa (przenioslem config spod debiana) moje wpisy typu "uspij" nie maja polskich znakow, ale jak wejde w te defaultowe opcje w menu fluxboksa jak konfiguracja, to jest polska czcionka...
W X-ach jade bez xorg.con ale dodam wpis dot. ukladu klawy, zobacze co bedzie.


[url=http://img695.imageshack.us/i/zrzuty.png/][img]http://img695.imageshack.us/img695/3875/zrzuty.png[/img][/url]

Ostatnio edytowany przez ippo76 (2010-03-13 20:00:20)


ippo76@jid.dug.net.pl

Moja składka do ZUS = 2/3, moja składka do OFE = 1/3;
Stan mojego konta w ZUS = 2XYZ, stan konta w OFE = 3XYZ.

Offline

 

#218  2010-03-13 21:35:46

  ippo76 - fakam fszycho

ippo76
fakam fszycho
Zarejestrowany: 2009-02-22
Serwis

Re: Szkoła rodzenia [Gentoo] — niekończąca się opowieść

[quote=ArnVaker].....
Kombinuj, testuj, wyciągaj wnioski :) Ja w każdym razie mam oba w [i]"default"[/i].[/quote]
To wcale nie bylo trudne... bez hala mam X-y bez myszki i klawy ;)

Dodalem samego hala, bo on ciagnie dbusa za soba...


ippo76@jid.dug.net.pl

Moja składka do ZUS = 2/3, moja składka do OFE = 1/3;
Stan mojego konta w ZUS = 2XYZ, stan konta w OFE = 3XYZ.

Offline

 

#219  2010-03-13 22:14:18

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Szkoła rodzenia [Gentoo] — niekończąca się opowieść

[b]/etc/conf.d/consolefont[/b] (odpalony)

Kod:

consolefont="ter-v16b"

[b]/etc/conf.d/keymaps[/b] (odpalony)

Kod:

keymap="pl2"

[b]/etc/env.d/02locale[/b]

Kod:

LANG="pl_PL.utf8"

[b]/etc/rc.conf[/b]

Kod:

unicode="YES"

[b]/etc/locale.gen[/b]

Kod:

en_US ISO-8859-1
en_US.UTF-8 UTF-8
pl_PL ISO-8859-2
pl_PL.UTF-8 UTF-8

[b]/etc/make.conf[/b]

Kod:

LINGUAS="pl"

Chyba o niczym nie zapomniałem — tak mam i u mnie wszystko działa tak jak powinno.


[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

#220  2010-03-13 22:48:08

  ippo76 - fakam fszycho

ippo76
fakam fszycho
Zarejestrowany: 2009-02-22
Serwis

Re: Szkoła rodzenia [Gentoo] — niekończąca się opowieść

[quote=ArnVaker][b]/etc/conf.d/consolefont[/b] (odpalony)

Kod:

consolefont="ter-v16b"

[b]/etc/conf.d/keymaps[/b] (odpalony)

Kod:

keymap="pl2"

[/quote]
Musiałem zmienić (wrócić) na lat2-16 bo z terminusem wypluł błędy przy boocie

Kod:

[b]/etc/env.d/02locale[/b] ...

Chyba o niczym nie zapomniałem — tak mam i u mnie wszystko działa tak jak powinno.[/quote]
To się u mnie nazywa 99locale.

Konsola się już spolonizowała - jak piszę mam ogonki i nawet mc ma już polskie znaki; tylko elinks nie :)

Za to pod X-ami jest tak, że i mc i elinks wyświetlają polskie znaki w swoim menu, np [Kończ]. Polskie znaki są też w terminalu, np po wpisaniu "su" pojawia się "Hasło", natomiast ja pisząc nie mam polskich ogonków *, czyli to kwestia xorg.cong i układu klawiatury.


* Nadaję spod debiana.


Edyta:

wpisy do xorg.conf nic nie dają (stworzyłem taki szczątkowy wpis tylko z klawiaturą), aczkolwiek generalnie system reaguje na zmiany  w tym pliku, bo zahaszowanie drivera kbd powoduje error - pluje się o brak drivera i server nie wstaje.

Znalazłem takie obejście problemu - system reaguje an polecenie

Kod:

setxkbmap pl

więc dodałem to do .xinit i mam ogonki :)

Ostatnio edytowany przez ippo76 (2010-03-14 09:36:20)


ippo76@jid.dug.net.pl

Moja składka do ZUS = 2/3, moja składka do OFE = 1/3;
Stan mojego konta w ZUS = 2XYZ, stan konta w OFE = 3XYZ.

Offline

 

#221  2010-03-14 10:12:37

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Szkoła rodzenia [Gentoo] — niekończąca się opowieść

[quote=ippo76]Znalazłem takie obejście problemu[/quote]
Czytaj co portage ma Ci do przekazania :)

The HAL daemon needs to be running for certain applications to
work. Suggested is to add the init script to your start-up
scripts, this should be done like this :
`rc-update add hald default`
Access to hal is not protected by either policykit or the plugdev group.
If you have problems discovering/configuring hardware, try adding
yourself to plugdev.
IF you have additional applications which consume ACPI events, you
should consider installing acpid to allow applications to share ACPI
events.
[b]If you wish to use a non US layout, you may do so by executing:
setxkbmap <layout> or by utilizing your Desktop Environment's
Keyboard Layout Settings mechanism.
Under GNOME, this is gnome-keyboard-properties, and under KDE
it is kxkb.[/b]
In order have suspend/hibernate function with HAL or apps that use HAL
(such as gnome-power-manager), you should build HAL with the laptop
useflag which will install pm-utils.
[b]X Input Hotplugging (if you build xorg-server with the HAL useflag)
reads user specific configuration from /etc/hal/fdi/policy/.
You should remove the Input sections from your xorg.conf once you have
migrated the rules to a HAL fdi file.[/b][/quote]
Kopiujesz regułkę:

Kod:

cp /usr/share/hal/fdi/policy/10osvendor/10-keymap.fdi /etc/hal/fdi/policy/

I zmieniasz w tym skopiowanym już pliku układ klawiatury z:

Kod:

<merge key="input.xkb.layout" type="string">us</merge>

na:

Kod:

<merge key="input.xkb.layout" type="string">pl</merge>

Ostatnio edytowany przez ArnVaker (2010-03-14 10:14:17)


[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

#222  2010-03-14 11:03:51

  ippo76 - fakam fszycho

ippo76
fakam fszycho
Zarejestrowany: 2009-02-22
Serwis

Re: Szkoła rodzenia [Gentoo] — niekończąca się opowieść

Działa :)

Ale mój sposób też jest sprytny :)


Tak to wygląda:
[url=http://img638.imageshack.us/i/zrzut.png/][img]http://img638.imageshack.us/img638/629/zrzut.png[/img][/url]

[url=http://img411.imageshack.us/i/zrzut2.png/][img]http://img411.imageshack.us/img411/6636/zrzut2.png[/img][/url]

Ostatnio edytowany przez ippo76 (2010-03-14 15:53:42)


ippo76@jid.dug.net.pl

Moja składka do ZUS = 2/3, moja składka do OFE = 1/3;
Stan mojego konta w ZUS = 2XYZ, stan konta w OFE = 3XYZ.

Offline

 

#223  2010-03-14 17:30:26

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Szkoła rodzenia [Gentoo] — niekończąca się opowieść

Hmm... ale [i]"Twój"[/i] sposób też jest w tym komunikacie :)

If you wish to use a non US layout, you may do so by executing:
[b]setxkbmap <layout>[/b] or by utilizing your Desktop Environment's
Keyboard Layout Settings mechanism.
Under GNOME, this is gnome-keyboard-properties, and under KDE
it is kxkb.[/quote]
[b]Tip:[/b] Zmerguj sobie [b]elogv[/b], a do [i]make.conf[/i] coś takiego:

Kod:

PORTAGE_ELOG_CLASSES="log warn error"
PORTAGE_ELOG_SYSTEM="echo save"

Przykładowo takiego, więcej info znajdziesz w [i]/usr/share/portage/config/make.conf.example[/i].


[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

#224  2010-03-14 17:34:08

  ippo76 - fakam fszycho

ippo76
fakam fszycho
Zarejestrowany: 2009-02-22
Serwis

Re: Szkoła rodzenia [Gentoo] — niekończąca się opowieść

Wiesz, że ja ten Twój sposób chyba w cruksie użyłem :) Ale pamięć krótka....

Ostatnio edytowany przez ippo76 (2010-03-14 17:37:20)


ippo76@jid.dug.net.pl

Moja składka do ZUS = 2/3, moja składka do OFE = 1/3;
Stan mojego konta w ZUS = 2XYZ, stan konta w OFE = 3XYZ.

Offline

 

#225  2010-03-14 17:36:56

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Szkoła rodzenia [Gentoo] — niekończąca się opowieść

Na krótką pamięć przydaje się właśnie [b]elogv[/b] :D Szukajka jest pod "[b]/[/b]".


[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)

[ Generated in 0.020 seconds, 10 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00009 SET CHARSET latin2
0.00004 SET NAMES latin2
0.00095 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='18.188.40.207' WHERE u.id=1
0.00084 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '18.188.40.207', 1714600727)
0.00045 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1714600427
0.00062 DELETE FROM punbb_online WHERE ident='85.208.96.207'
0.00055 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=16056 AND t.moved_to IS NULL
0.00007 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.01011 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=16056 ORDER BY p.id LIMIT 200,25
0.00152 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=16056
Total query time: 0.01524 s