Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#551  2013-01-26 18:52:57

  drelbrown - Użytkownik

drelbrown
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-01-07

Re: Szkoła życia - FreeBSD

I Sarge :) Wcześniejszych już mi nie chce się sprawdzać :D
[url=http://ompldr.org/vaDhnMg/sarge.png][img]http://ompldr.org/taDhnMg[/img][/url]

Offline

 

#552  2013-01-26 22:50:25

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Linux nie obsługuje GPT?
Bierze się LiveCD, w Gpartrted ustawia tablicę GPT i partycję, a potem instalacja.

Gentuś w ten sposób bez problemu się instaluje na GPT :D

Natomiast widzę jedną cechą charakterystyczną zwolenników *BSD.
W Debianie Squeeze nie ma GPT w instalatorze? haha, Linux nie obsługuje?
Linux kończy się na Debianie Squeeze?
Nawet *buntu bez problemu można posadzić na GPT.
Wystarczy partycje ustawić przez gparted z LiveCD.
*buntu ma spier* Pulseaudio - haha, Linux ma spartolony dźwięk.
*buntu bazuje na Linuxie, ale Linux chyba raczej nie kończy się na *buntu.

Tylko taki system, polegający na szukaniu jakiegoś błędu w jednym wydaniu jednej z XX aktywnych dystrybucji uogólnia  na zasadzie, a Linux to a tamto, może pozwala wychwalać BSD, może fajnie brzmi, jak słucha tego ktoś, kto Linuxa na oczy nie widział, albo od tygodnia ma Ubuntu, ale u mnie budzi co najwyżej politowanie.

Ale jak pytam o odpowiednik cgroup w FBSD - to jest sposób na ograniczenie procka, ale cgroup na procku się nie kończy, można nim limitować również dostęp do dysku twardego, pamięci, lub użyć modułu net_cls do limitowania transferu sieciowego.

Kod:

 ls /sys/fs/cgroup
blkio  cpuacct  debug    freezer  memory   net_prio  perf_event     
cpu    cpuset   devices  hugetlb  net_cls

Tu macie nazwy wszystkich opcji, dokumentacja
siedzi np tutaj:

Kod:

ls  /usr/src/linux/Documentation/cgroups/
00-INDEX                 cpusets.txt            memory.txt
blkio-controller.txt     devices.txt            net_prio.txt
cgroup_event_listener.c  freezer-subsystem.txt  resource_counter.txt
cgroups.txt              hugetlb.txt
cpuacct.txt              memcg_test.txt

Pozdrawiam
;-)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#553  2013-01-26 22:53:03

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Szkoła życia - FreeBSD

[quote=Jacekalex]W Debianie Squeeze nie ma GPT w instalatorze? haha, Linux nie obsługuje?[/quote]
Gwoli ścisłości: drelbrown pokazał wyżej, że instalator Debiana obsługuje GPT przynajmniej od Sarge wydanego osiem lat temu.


[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

#554  2013-01-27 08:39:22

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Gwoli ścisłości, cytujesz pytanie.

Ja natomiast pisałem o uogólnieniach, gdzie na podstawie jednej jednego wydania jednej dystrybucji, widzianego przez 5 minut, robi się hasło w typie "Linux to a tamto", i przykleja łatkę wszystkiemu, co chodzi na jaju Linux.

Co ciekawsze, fanboye BSD w tym celują.
Tylko niestety  nieczęsto mają rację, przeważnie nie mają jej w ogóle. :D

Pozdrawiam
;-)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#555  2013-01-27 10:01:10

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Szkoła życia - FreeBSD

[quote=Jacekalex]Gwoli ścisłości, cytujesz pytanie.[/quote]
Coś w tym dziwnego? ;)


[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

#556  2013-01-27 10:03:41

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Szkoła życia - FreeBSD

[quote=Jacekalex]Co ciekawsze, fanboye BSD w tym celują.[/quote]
Gwoli ścisłości to cecha charakterystyczna dla fanboyów nie tylko BSD.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
[url=http://www.opencaching.pl]opencaching[/url] :: [url=http://dug.net.pl/sources.list]debian sources.list[/url] :: [url=http://www.linuxportal.pl/blogi/azhag/wpisy]coś jakby blog[/url] :: [url=http://dug.net.pl/]polski portal debiana[/url] :: linux user #403712

Offline

 

#557  2013-02-03 00:25:12

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Się tak zapytam...

Idzie zainstalować tego FreeBSD 9.1 na partycji podstawowej? Pytam się, bo instalator wywala, że "freebsd-ufs" na /dev/sda2 (partycja ufs) jest złym argumentem. Poza tym wnioskuję, że instalator chce mi rozszerzoną utworzyć, zamiast pierdyknąć / na sda2....

Ostatnio edytowany przez PavloAkaLogan (2013-02-03 00:26:08)

Offline

 

#558  2013-02-03 00:44:05

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Szkoła życia - FreeBSD

A to partycja MBR czy GPT?

Doh, you are right, and I misread it.  It's the type that is the
problem: freebsd-ufs is a not an MBR partition type, it should be just
freebsd:

# gpart modify -i1 -t freebsd /dev/da1[/quote]
http://www.mentby.com/Group/freebsd-questions/advanced-format-drive.html

Ostatnio edytowany przez yossarian (2013-02-03 00:45:26)

Offline

 

#559  2013-02-03 01:10:09

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Szkoła życia - FreeBSD

[quote=PavloAkaLogan]Poza tym wnioskuję, że instalator chce mi rozszerzoną utworzyć, zamiast pierdyknąć / na sda2....[/quote]
Na podstawowej tworzysz slice, wewnątrz niego tworzysz partycje/partycję pod FreeBSD. No chyba, że coś się pozmieniało odkąd dawno temu instalowałem.


[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

#560  2013-02-03 01:28:32

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

[quote=ArnVaker][quote=PavloAkaLogan]Poza tym wnioskuję, że instalator chce mi rozszerzoną utworzyć, zamiast pierdyknąć / na sda2....[/quote]
Na podstawowej tworzysz slice, wewnątrz niego tworzysz partycje/partycję pod FreeBSD. No chyba, że coś się pozmieniało odkąd dawno temu instalowałem.[/quote]
Czym jest slice?

@yossarian

Zerknę później, za późna pora już...

Offline

 

#561  2013-02-03 01:50:15

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Szkoła życia - FreeBSD

E, no jak Ty się do FreeBSD zabierasz, że pytasz co to slice nawet? Według ich terminologii slice to partycja podstawowa, takie mogą być cztery, z czego jedna może być rozszerzona. Na FreeBSD potrzebujesz jednej podstawowej wewnątrz której dopiero tworzysz partycje (według terminologii FreeBSD) na „/” itd. To dotyczy tylko MBR, ale skoro pytasz o instalację na partycji podstawowej, to najwyraźniej takiej tablicy partycji używasz.


[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

#562  2013-02-03 02:40:58

  bryn1u - Użytkownik

bryn1u
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-17

Re: Szkoła życia - FreeBSD

A Decade of OS Access-control Extensibility - Warte przeczytania !

[b][url]https://queue.acm.org/detail.cfm?id=2430732[/url][/b]

A co do slice. BSD wykorzystują slice, będący odpowiednikiem dosowskiej partycji rozszerzonej. W slice mamy labele, będące odpowiednikami dysków logicznych. Konkluzja jest taka, że do instalacja *BSD może odbyć się tylko na partycji podstawowej i nie ma na to rady. Innym wyjsciem jest uzywac linuksa tam chyba nie ma takich wymogow.

Ostatnio edytowany przez bryn1u (2013-02-03 02:47:41)


E-Booki: FreeBSD, OpenBSD, Linux, Hacking, PHP, Catia, Perl_CGI, Mysql ...
[b]http://unix-ebooki.neth.pl/[/b]

Offline

 

#563  2013-02-03 06:33:27

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Pewnie wkur... Fanboyów FreeBSD, ale zastanawia mnie jedno:
wątek ma nazwę "Szkoła życia", a ja się pytam, co to za szkoła życia w kontekście systemu  tak trudnego i skomplikowanego, jak Debian Etch czy Ubuntu 7.04.

Co prawda, żeby Pf'a i limity procka per/user skonfigurować, trzeba zajrzeć do dokumentacji, ale poza tym, to tam nic trudnego nie zauważyłem.
Dziwnie się ściąga źródła jajka przez cvsup, ale podobno można przez svn, ciekawe, w której wersji (zakładam że około 25.9) źródła jajka  FreeBSD będzie można pociągnąć przez gita, lub coś równie strasznego.

@bryn1u
Na serwerze już wrzuciłeś FreeBSD (jak każdy normalny człowiek), czy dalej się z tym strasznym Gentoo męczysz. ;)

Pozdrawiam
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2013-02-03 06:34:41)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#564  2013-02-03 11:42:58

  bryn1u - Użytkownik

bryn1u
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-17

Re: Szkoła życia - FreeBSD

@Jaceklex

Co do gentoo to sie poblokowalem tymi patchami hardened i nie moglem sie dostac do servera, ale walka trwa, mam nadzieje, ze pomozesz. FreeBSD uzywalem znacznie dluzej, wiec wszystko jest "klikane" z palca. Strasznie mnie tam denerwuje brak rozwiazan jak np z grsec'a czy pax'a. Po prostu nie ma tam takich rzeczy, albo ja czegos nie wiem. Co z tego, ze jest jail i odseparowywuje od hosta matki jak mi potrzeba zapobiec dostaniu sie do jaila (buszowaniu po nim przez). Rozwiazanie typu ooooo mam jaila i jestem bezpieczny no bo przeciez sie zrobi backup i wszystko gra. Dla mnie to nie jest argument, wiec moim skromnym zdaniem FreeBSD pod tym wzgledem jest troszke do tylu. Jest niby Mandatory Access Control, ale jest bardzoo malo dokumentacji na ten temat. Jedyny konkretny wpis to jest z 2004 roku gdzie ktos i tak wspomnial w liscie mailingowej bo tam jest ten opis, ze to co jest opisane w handbooku na temat MAC to jest po prostu nic. No i ten wpis zostal bez odpowiedzi do dnia dzisiejszego. Teraz zas dziura wyszla na ftpd pod FreeBSD 9.1 - DoS, ktora obcuje na starym zbugowanym libc (CVE-2011-0418)  (patrzymy na rok !). W NetBSD to nie dziala i w OpenBSD tez nie. Ehhh

P.S

Zacytuje slowa czlowieka, ktory jest koderem, pisze w C++ tak jak my mowimy po polskiemu, uzywa fbsd od poczatkow jego narodzin, kiedys byly dev:

"FreeBSD sie schujowil a linux sie odchujowil". Sam osobiscie poleca dostep do shella, linuksa z grsec, gdyz freebsd nie dostarcza nam takich rozwiazan (ponoc).

Ostatnio edytowany przez bryn1u (2013-02-03 15:02:45)


E-Booki: FreeBSD, OpenBSD, Linux, Hacking, PHP, Catia, Perl_CGI, Mysql ...
[b]http://unix-ebooki.neth.pl/[/b]

Offline

 

#565  2013-02-03 16:10:44

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Jak się poblokowałeś?
Nie masz dostępu na roota do shella ssh bo przesadziłeś z z firewallem lub z konfigiem sshd, czy przekombinowałeś z Grsecuirty ACL, i grsec teraz wpuszcza w trybie ochrony tylko te hosty, które widział w trybie nauki?

Czy ewentualnie po restarcie pax ubija ssh?
Co się raczej nie powinno zdażyć:

Kod:

paxctl-ng `which sshd` -v
/usr/sbin/sshd:
    PT_PAX: PeMRS
    XT_PAX: PeMRS

Kod:

grep -i pax /proc/`pidof sshd`/status
PaX:    PeMRs

U mnie całego grseca nie mam włączonego, bo na niektórych opcjach nie podnosi się ani Virtualbox ani nawet KVM.

"FreeBSD sie schujowil a linux sie odchujowil". Sam osobiscie poleca dostep do shella, linuksa z grsec, gdyz freebsd nie dostarcza nam takich rozwiazan (ponoc)[/quote]
Masz może gdzieś sznurka do tekstu, z którego jest ten cytat?

Poza tym OpenBSD ma praktycznie wszystko, co oferuje grsec, tylko troszkę ładniej podane. ;)

Pozdrawiam
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2013-02-03 17:38:46)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#566  2013-02-03 16:44:13

  bryn1u - Użytkownik

bryn1u
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-17

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Napewno wszystko ? Bo z tego co gdzies ostatnio czytalem to na tylko na poczatku tworzenia projektu, grupa PaX pozyczyla sobie funkcjonalnosc z OpenBSD, a do tego czasu ponoc tej funkcjonalnosci PaX posiada wiecej. OpenBSD to nie jest to samo co FreeBSD. Co do cytatu to jest to cytac z gruypy dyskusyjnej na ircu jak byla prowadzona rozmowa na ten temat. To byl jakis niecaly rok temu. Niestety logu z kanalow nie prowadze a wkleil bym :D

Ostatnio edytowany przez bryn1u (2013-02-03 16:44:42)


E-Booki: FreeBSD, OpenBSD, Linux, Hacking, PHP, Catia, Perl_CGI, Mysql ...
[b]http://unix-ebooki.neth.pl/[/b]

Offline

 

#567  2013-02-03 16:46:36

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

[quote=ArnVaker]E, no jak Ty się do FreeBSD zabierasz, że pytasz co to slice nawet? Według ich terminologii slice to partycja podstawowa, takie mogą być cztery, z czego jedna może być rozszerzona. Na FreeBSD potrzebujesz jednej podstawowej wewnątrz której dopiero tworzysz partycje (według terminologii FreeBSD) na „/” itd. To dotyczy tylko MBR, ale skoro pytasz o instalację na partycji podstawowej, to najwyraźniej takiej tablicy partycji używasz.[/quote]
Czyli u nich partycją podstawową jest partycja rozszerzona pod linux'em? Dziwnie to jest rozwiązane... Spytałem się, bo myślałem, że jest podobnie jak pod Linuksami - mój błąd.

Offline

 

#568  2013-02-03 16:48:08

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Szkoła życia - FreeBSD

No niezupełnie, podstawowa to podstawowa, rozszerzona to rozszerzona, po prostu zamiast nazwy partycja używają nazwy slice. Do tego u nich dochodzi jeszcze dzielenie podstawowej na „podpartycje”, które według nich nazywane są partycjami. ;)


[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

#569  2013-02-18 11:30:39

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Na szczęście jest GPT i zabawy z BSDLabelami  ida powoli w zapomnienie.

Offline

 

#570  2013-04-17 11:15:42

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Z całą przyjemnością mogę ogłosić, że w końcu zrobili paczki dla FreeBSD 9.1-release.  Tuż przed wydaniem 8.4. Zapewne to te same paczki  troche przerobione z 8.4 dla 9.1   :D  .   

Kod:

root@freebsd:/root # pkg_add -r xorg
Fetching ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/i386/packages-9.1-release/Latest/xorg.tbz... Done.
Fetching ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/i386/packages-9.1-release/All/xorg-docs-1.6,1.tbz... Done.
Fetching ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/i386/packages-9.1-release/All/xineramaproto-1.2.1.tbz... Done.
Fetching ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/i386/packages-9.1-release/All/xf86vidmodeproto-2.3.1.tbz... Done.
^C

Nawet LibreOffice zbudowali, co było rzadkością. Jeszcze  3.5.4 ale jest :)

Kod:

root@freebsd:/root # pkg_add -r libreoffice
Fetching ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/i386/packages-9.1-release/Latest/libreoffice.tbz... Done.
Fetching ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/i386/packages-9.1-release/All/libexttextcat-3.3.1_1.tbz... Done.
Fetching ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/i386/packages-9.1-release/All/hyphen-2.8.6.tbz... Done.
Fetching ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/i386/packages-9.1-release/All/lp_solve-5.5.2.0.tbz... Done.
Fetching ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/i386/packages-9.1-release/All/sampleicc-1.6.6.tbz... Done.
Fetching ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/i386/packages-9.1-release/All/curl-7.24.0_1.tbz... Done.
Fetching ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/i386/packages-9.1-release/All/yajl-2.0.4_1.tbz... Done.
Fetching ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/i386/packages-9.1-release/All/linuxlibertine-g-20120116.tbz... Done.
Fetching ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/i386/packages-9.1-release/All/libGLU-7.6.1_1.tbz... Done.
Fetching ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/i386/packages-9.1-release/All/icu-4.8.1.1_1.tbz... Done.
Fetching ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/i386/packages-9.1-release/All/db41-4.1.25_4.tbz... Done.
Fetching ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/i386/packages-9.1-release/All/mythes-1.2.3.tbz... Done.
Fetching ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/i386/packages-9.1-release/All/graphite2-1.1.3.tbz... Done.
Fetching ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/i386/packages-9.1-release/All/raptor2-2.0.8.tbz... Done.
Fetching ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/i386/packages-9.1-release/All/rasqal-0.9.29.tbz... Done.
Fetching ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/i386/packages-9.1-release/All/redland-1.0.15_1.tbz... Done.
Fetching ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/i386/packages-9.1-release/All/libcmis-0.1.0.tbz... Done.
Fetching ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/i386/packages-9.1-release/All/libcroco-0.6.2_1.tbz... Done.
Fetching ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/i386/packages-9.1-release/All/gtk-engines2-2.20.2_1.tbz... Done.
Fetching ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/i386/packages-9.1-release/All/libwpd-0.9.4_1.tbz... Done.
Fetching ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/i386/packages-9.1-release/All/libwps-0.2.7.tbz... Done.
Fetching ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/i386/packages-9.1-release/All/libwpg-0.2.1_2.tbz... Done.
Fetching ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/i386/packages-9.1-release/All/libvisio-0.0.19.tbz... Done.
Fetching ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/i386/packages-9.1-release/All/librsvg2-2.34.1_1.tbz... Done.
root@freebsd:/root # pkg_add -r pl-libreoffice
Fetching ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/ports/i386/packages-9.1-release/Latest/pl-libreoffice.tbz... Done.
root@freebsd:/root #

Offline

 

#571  2013-05-04 15:17:13

  dominbik - Członek DUG

dominbik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2011-07-25

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Chce właśnie spróbować tego FreeBSD 9.1 na starym laptopie. Mam 128MB RAMu i trochę swapu. Moglibyście doradzić jak ustawić poniższe wartości;

Kod:

vfs.zfs.arc_min="128M"
vfs.zfs.arc_max="512M"
vm.kmem_size="768M"
vm.kmem_size_max="1024M"

?


[img]http://img34.imageshack.us/img34/5092/zw9m.png[/img] [img]http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png[/img]

Offline

 

#572  2013-05-04 19:41:24

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Szkoła życia - FreeBSD

[b]dominbik[/b] wrzucasz do /boot/loader.conf  aby działało po każdym uruchomieniu

A ile masz pamięci?

http://forums.freebsd.org/showthread.php?t=26662

To use ZFS, at least 1 GB of memory is recommended (for all architectures) but more is helpful as ZFS needs *lots* of memory. Depending on your workload, it may be possible to use ZFS on systems with less memory, but it requires careful tuning to avoid panics from memory exhaustion in the kernel.[/quote]
https://wiki.freebsd.org/ZFSTuningGuide

Offline

 

#573  2013-08-18 11:43:28

  hello_world - Członek DUG

hello_world
Członek DUG
Skąd: Rymanów Zdrój
Zarejestrowany: 2010-06-03
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Tak jak napisałem zapewne w repo znajdzie sie więcej programów (to moc linuksa) Jednak chcę podkreślić, że zawsze jak doświadczałem systemów rodziny BSD to na to wygląda, że robiłem to bardzo niedbale. W końcu od kilku mc-y zacząłem się tym systemom lepiej przyglądać i dostrzegam wiele zalet.
Okazuje się, że te systemy są świetne na wykorzystanie w roli różnej maści usług sieciowych (dns, bgp, ospf, vpn, dhcp,bezpieczeństwo) Tak naprawdę wystarczy ustawić flagę w pliku rc.conf i nanieść zmiany w pliku (zazwyczaj tylko w jednym) i działa. Poza tym te usługi które są domyślnie wkomponowane w system są sygnowane przez głównych developerów *BSD.
Trochę przeraża mnie proces aktualizacji ale wszystko przede mną.
Zaletą jest to że system nie zmienia się z numeru na numer.
Co do cgroups to nigdy nie używałem tego narzędzia ale w open/freeBSD masz jeden plik w którym wypełniasz sobie opcje. Dla mnie jest to bardziej logiczne niż zabawa z cgroups.
Ponadto login.conf jest czyms innym niż cgroups. Cgroups możnaby porównać raczej z jails

Proszę mnie nie źle nie zrozumieć, nie zapalam pochodni i nie będę nawracać ludzi. Wydaje mnie się że przy takim BSD na router idzie się mniej namęczyć i mieć poczucie że jest to przygotowane z naciskiem na wydajność i bezpieczenstwo.

Offline

 

#574  2013-08-19 16:41:43

  hello_world - Członek DUG

hello_world
Członek DUG
Skąd: Rymanów Zdrój
Zarejestrowany: 2010-06-03
Serwis

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Czy w linuksie taki ifconfig jest mozliwy?
root@freebsd-vm1:/root # ifconfig -m em0

Kod:

em0: flags=8843<UP,BROADCAST,RUNNING,SIMPLEX,MULTICAST> metric 0 mtu 1500
    options=209b<RXCSUM,TXCSUM,VLAN_MTU,VLAN_HWTAGGING,VLAN_HWCSUM,WOL_MAGIC>
    capabilities=1389b<RXCSUM,TXCSUM,VLAN_MTU,VLAN_HWTAGGING,VLAN_HWCSUM,WOL_UCAST,WOL_MCAST,WOL_MAGIC,VLAN_HWFILTER>
    ether 52:54:00:4e:af:80
    inet 192.168.0.173 netmask 0xffffff00 broadcast 192.168.0.255
    inet6 fe80::5054:ff:fe4e:af80%em0 prefixlen 64 scopeid 0x2 
    nd6 options=29<PERFORMNUD,IFDISABLED,AUTO_LINKLOCAL>
    media: Ethernet autoselect (1000baseT <full-duplex>)
    status: active
    supported media:
        media autoselect
        media 1000baseT
        media 1000baseT mediaopt full-duplex
        media 100baseTX mediaopt full-duplex
        media 100baseTX
        media 10baseT/UTP mediaopt full-duplex
        media 10baseT/UTP

Bardzo mi imponuje pokazanie zwykłym ifconfig czy karta obsługuje WOL i inne takie

Offline

 

#575  2013-08-19 16:49:13

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Szkoła życia - FreeBSD

Bardzo mi imponuje pokazanie zwykłym ifconfig czy karta obsługuje WOL i inne takie[/quote]
W Linuxie do tego jest ethtool. :D
To, co pokazujesz, to są praktycznie połączone wyniki z poleceń:

Kod:

 ethtool {interfejs}

Kod:

ip a s dev {interfejs}

Przykład:

Kod:

ip a s dev lan; ethtool lan
4: lan: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc pfifo_fast state UNKNOWN qlen 1000
    link/ether 00:04:76:e9:48:c1 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
    inet 192.168.0.1/24 brd 192.168.0.255 scope global lan
       valid_lft forever preferred_lft forever
    inet 192.168.5.1/24 brd 192.168.5.255 scope global lan
       valid_lft forever preferred_lft forever
    inet 192.168.6.1/24 brd 192.168.6.255 scope global lan
       valid_lft forever preferred_lft forever
    inet 192.168.7.1/24 brd 192.168.7.255 scope global lan
       valid_lft forever preferred_lft forever
    inet 192.168.8.1/24 brd 192.168.8.255 scope global lan
       valid_lft forever preferred_lft forever
    inet 192.168.9.1/24 brd 192.168.9.255 scope global lan
       valid_lft forever preferred_lft forever
    inet6 fe80::204:76ff:fee9:48c1/64 scope link 
       valid_lft forever preferred_lft forever
Settings for lan:
    Supported ports: [ TP MII ]
    Supported link modes:   10baseT/Half 10baseT/Full 
                            100baseT/Half 100baseT/Full 
    Supported pause frame use: No
    Supports auto-negotiation: Yes
    Advertised link modes:  Not reported
    Advertised pause frame use: No
    Advertised auto-negotiation: No
    Speed: 100Mb/s
    Duplex: Full
    Port: MII
    PHYAD: 24
    Transceiver: internal
    Auto-negotiation: off
    Supports Wake-on: g
    Wake-on: g
    Current message level: 0x00000001 (1)
                   drv
    Link detected: yes

Pozdro
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2013-08-19 16:52:36)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)

[ Generated in 0.069 seconds, 11 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00010 SET CHARSET latin2
0.00011 SET NAMES latin2
0.00122 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='3.136.18.218' WHERE u.id=1
0.00054 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '3.136.18.218', 1727458100)
0.00044 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1727457800
0.00059 DELETE FROM punbb_online WHERE ident='185.233.100.23'
0.00047 DELETE FROM punbb_online WHERE ident='213.180.203.216'
0.00044 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=16211 AND t.moved_to IS NULL
0.00006 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.06007 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=16211 ORDER BY p.id LIMIT 550,25
0.00086 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=16211
Total query time: 0.0649 s