Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2011-09-14 18:52:21

  Grzeslaw - Użytkownik

Grzeslaw
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-02-12

Debian 6 - porównanie do poprzedników 4/5..

witam,

Przymierzam się do instalacji debiana na desktopie.. Jakieś 8lat temu używałem debiana na desktopie przez dobre 4/5lat. Jednak z czasem wkurzało mnie grzebanie w nim, i nie miałem zbytnio czasu na personalizację i upiększanie mego desktopu, ze względu na jednostkowo pojawiające się problemy... postanowiłem przesiąść się 3lata temu na ubuntu, które w pełni spełniło me desktopowe oczekiwania..

Jednak ostatnio kolega pokazał mi całkiem sprawie chodzącego debiana na swoim desktopie..  Mówi że od paru lat się wiele zmieniło i nie ma z nim żadnych problemów. Osobiście mam lenovo 3000 N100 i zawsze coś bylo nie halo jak miałem debiana.. Zastanawiam się czy nie spróbować ponownie...
Znalazłem też pewien art, który troszkę zjechał nowego debiana,  [url]http://www.osnews.com/story/24535/Debian_6_Squeeze_Not_Good/[/url] i na podstawie tego zastanawiam się czy przesiadka z desktopowego ubunciaka, na debiana 6 będzie dobrym rozwiązaniem dla osoby która od 8lat używa w środowiskach serwerowych głównie debiana..

Jakie macie opinie w porównianiu z poprzednią wersją na desktop... Warto? Zaznaczam, iż nie jestem osobą mającą wiele czasu ;) I jak coś instaluje to ma działać (zabawę z systemem zostawiam na serwery :) )

Pozdr

Ostatnio edytowany przez Grzeslaw (2011-09-14 18:58:31)

Offline

 

#2  2011-09-14 19:25:20

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Debian 6 - porównanie do poprzedników 4/5..

Hmmm powiem tak: jeżeli sprzęt zostanie wykryty i będą stery w jajcu to Debian powinien być stabilniejszy i szybszy od Ubuntu, pytanie czy wszystko Ci wykryje.

Jeżeli chodzi o konfigurację czy to grafy czy to sieci to raczej wielkich różnic nie odczujesz. Pamiętać tylko trzeba że czasami starsze pakiety mogą trochę przeszkadzać. Ale zawsze można przejść na testing ;]

Offline

 

#3  2011-09-14 19:29:39

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Debian 6 - porównanie do poprzedników 4/5..

jest duza przepasc. bedziesz na pewno zadowolony instalując 6

Offline

 

#4  2011-09-14 19:37:38

  Andrzej66 - Użytkownik

Andrzej66
Użytkownik
Skąd: Elbląg
Zarejestrowany: 2009-08-26

Re: Debian 6 - porównanie do poprzedników 4/5..

Witam.
Debiana uzywam od 3-lat. Wcześniej testowałem różne dystrybucje linuxa od mandrivy, opensuse fedorę jazzlinux poprzez ubuntu mint i  pododbne. W obecnej chwili na stacjonarnym mam lennego i aptosida, a na laptopie squeeze ( wczesniej długo był pclinuxos) i najwyżej sobie cenię lennego mimo, że trochę czasu trzeba poświcić na konfigurację - wszystko można znaleźć w poradnikach  na dugu bez zadawania pytań na forum..Ze squeeze miałem trochę problemów, ale to były problemy związane ze sprzętem. W tej chwili pozostanę przy debianie - bo ta dystrybucja najbardziej mi odpowiada. Dodam, że konfigurowanie w pracy lennego dwa lata temu zajęło mi mniej czasu, jak wgrywanie w xp sterów i potrzebnych programów. Pozdrawiam i polecam Debiana.

Ostatnio edytowany przez Andrzej66 (2011-09-14 19:38:21)

Offline

 

#5  2011-09-14 21:29:17

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Brno, Česko
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: Debian 6 - porównanie do poprzedników 4/5..

Pytanie nie brzmi „czy warto instalować Debiana”; pytanie brzmi: „co mi przeszkadza w Ubuntu?”.

Jeżeli Ubuntu spełnia Twoje oczekiwania i jesteś zadowolony z tego, co Ci oferuje, to nie widzę powodu, żeby go wymieniać na Debiana.


Spinnen Essen: [url=http://fluxboxpl.org/portal/]FluxboxPL[/url] [url=http://przepis-na-lo.pl/]Przepis na LibreOffice[/url]

Offline

 

#6  2011-09-15 17:41:57

  parrotlarch - Członek DUG

parrotlarch
Członek DUG
Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 2007-06-08

Re: Debian 6 - porównanie do poprzedników 4/5..

Jak ci działa, to pewnie, że nie ruszaj. Ja mam na jednym laptopie debiana i ubuntu. Właściwie to samo, ale ubuntu było gotowe od instalacji, a w Debianie (niby nic, ale zawsze) musiałem edytować xorg.conf, żeby uruchomić tapping w touchpadzie synaptica, i na własne ryzyko używam w nim programów do obsługi klawiszy funkcyjnych wydanych dla ubuntu, poza tym ubuntu stawiałem bez problemu na wifi, a dla debiana musiałem na chwilę wyciągnąć z szafy kabel. Można mieć szczęście i wszystko może działać od postawienia, ale w ubuntu są na to większe szanse. Po kilku chwilach spędzonych na forach wszystko śmiga i pewnie znacznie stabilniej niż na ubu (bo ono nie lubi jak się wprowadza poważniejsze zmiany), ale jak nie masz czasu, a ubuntu ci działa...

Ostatnio edytowany przez parrotlarch (2011-09-15 17:49:31)


Linux Registered user 437054

Offline

 

#7  2011-09-15 18:01:09

  pink - Użytkownik

pink
Użytkownik
Skąd: P17PY93
Zarejestrowany: 2005-09-16
Serwis

Re: Debian 6 - porównanie do poprzedników 4/5..

unstable instaluj, sid tu rzadzi na tym forum i nie ma problemu z porownywaniem do innych wersji.
A jak nawet sie cos posypie to forum sie tym nakarmi.
ps. a co do linka to graficzny instalator debiana jest stworzony (tak mysle) po to aby odstraszyc wlasnie takich ignorantow jak autor owego newsa.


T430 think-box 4.9-custom x86_64 Intel(R) Core(TM) i5-3230M CPU @ 2.60GHz GenuineIntel GNU/Linux
"Doktor plama i maharadża są pod złotym leszczem." "Człowieka od zwierzęcia odróżnia ciekawość świata. Patrze słucham i wyciągam wnioski."
http://przemyslawmamon.com/
https://www.behance.net/przemyslawmamon

Offline

 

#8  2011-09-15 19:05:43

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Debian 6 - porównanie do poprzedników 4/5..

instaluje + konfiguruje debiana do użyttku desktopowego w około 2h ( squeeze)

Offline

 

#9  2011-09-15 21:08:57

  thalcave - prawie jak admin

thalcave
prawie jak admin
Skąd: odległa galaktyka
Zarejestrowany: 2007-05-17

Re: Debian 6 - porównanie do poprzedników 4/5..

Co do artykułu to No comment.
Parę ładnych lat temu jak instalowałem WinXP na moim nowiutkim komputerze wyposażonym w kontroler i dysk SATA to instalator Windowsa poprosił mnie o sterowniki na dyskietce xD Dobrze, ze miałem stacje dyskietek w domu :) Ale jakoś zainstalowałem XP i zapomniałem. Autor artykułu widać nie umie tak :)

Co do tematu... zgadzam się z kolegami, że jeśli Ubuntu Ci działa i zadowala to nie ma sensu zmieniać. Jeśli nie... wtedy możesz pomyśleć o innym distro


linux register user: 484281
"[i]It's great to be here. It's great to be anywhere[/i]"
[b]Keith Richards[/b]

Offline

 

#10  2011-09-16 08:52:40

  ba10 - Członek DUG

ba10
Członek DUG
Skąd: jesteś ?
Zarejestrowany: 2006-03-07
Serwis

Re: Debian 6 - porównanie do poprzedników 4/5..

[quote=thalcave]Co do artykułu to No comment.
Parę ładnych lat temu jak instalowałem WinXP na moim nowiutkim komputerze wyposażonym w kontroler i dysk SATA to instalator Windowsa poprosił mnie o sterowniki na dyskietce xD Dobrze, ze miałem stacje dyskietek w domu :) Ale jakoś zainstalowałem XP i zapomniałem. Autor artykułu widać nie umie tak :)[/quote]
Wszyscy się śmieją z "tej dyskietki", a nikt nie weźmie pod uwagę, że ten system (WinXp) jest z 2001 roku,system  tworzony wcześniej, kiedy dyskietki były jeszcze w obiegu codziennym, więc chyba naturalnym jest że o taki nosnik prosi ( tak wiem, że były już cd :) ).
A to że ktoś sobie nie umiał z tym poradzić... cóż...bez komentarza.

Ostatnio edytowany przez ba10 (2011-09-16 08:54:31)


"Jeżeli chcesz się nauczyć Linuksa, to pierwsze co musisz zrobić to odrzucić wszelkie przyzwyczajenia wyniesione z poprzedniego systemu. Twoja wiedza jest o tyle zgubna, że daje Ci poczucie że coś jednak wiesz — jednak w kontekście Linuksa prawdopodobnie nie wiesz jeszcze nic." Minio
Mój [url=jarekw.eu]Blog[/url], a później [url=tanczymy.com]Tańczymy[/url] ;)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)

[ Generated in 0.011 seconds, 9 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00014 SET CHARSET latin2
0.00008 SET NAMES latin2
0.00140 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='18.220.130.165' WHERE u.id=1
0.00073 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '18.220.130.165', 1714313705)
0.00061 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1714313405
0.00067 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=19707 AND t.moved_to IS NULL
0.00006 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00302 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=19707 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00130 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=19707
Total query time: 0.00801 s