Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2012-12-21 21:10:57

  dowoszek - Użytkownik

dowoszek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-14

Laptop Samsung - Windows 7 jest, jak dodać partycje dla Linuksa?

Cześć,
Chciałbym dodać partycje dla Linuksa a podobno jakakolwiek ingerencja kończy się brakiem dostępu do partycji Recovery i, co za tym idzie, brakiem możliwości ponownego zainstalowania Windowsa 7. Czy ktoś z forumowiczów ma doświadczenie z nowszymi laptopami Samsunga?
Pozdrawiam

Offline

 

#2  2012-12-21 21:17:28

  qba1707 - Użytkownik

qba1707
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-08-16

Re: Laptop Samsung - Windows 7 jest, jak dodać partycje dla Linuksa?

Ja na jednym dysku mam win7 i debiana, formatowałem dysk nie raz i nie dwa, po czym instalowałem windowsa od nowa bez żadnych problemów. Instalator nie usunie Ci partycji z Windowsem, czy recovery, a utworzy nowe partycje na wolenj przestzrenie dyskowej, zresztą sam sobie ustawiasz partycje dla linuksa.

Offline

 

#3  2012-12-21 21:17:29

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Laptop Samsung - Windows 7 jest, jak dodać partycje dla Linuksa?

Zacznij od podania wyniku:

Kod:

fdisk -l

z jakiegoś LiveCD.

Offline

 

#4  2012-12-21 21:25:28

  dowoszek - Użytkownik

dowoszek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-14

Re: Laptop Samsung - Windows 7 jest, jak dodać partycje dla Linuksa?

[quote=qba1707]Ja na jednym dysku mam win7 i debiana, formatowałem dysk nie raz i nie dwa, po czym instalowałem windowsa od nowa bez żadnych problemów. Instalator nie usunie Ci partycji z Windowsem, czy recovery, a utworzy nowe partycje na wolenj przestzrenie dyskowej, zresztą sam sobie ustawiasz partycje dla linuksa.[/quote]
A jaka wersja Windowsa, tzn. skąd instalowałeś? Twój laptop to Samsung? Bo recovery Samsunga nie daje możliwości partycjonowania...

Offline

 

#5  2012-12-21 21:26:41

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Laptop Samsung - Windows 7 jest, jak dodać partycje dla Linuksa?

[quote=dowoszek]Bo recovery Samsunga nie daje możliwości partycjonowania...[/quote]
Co dokładnie masz na myśli?

Ostatnio edytowany przez yossarian (2012-12-21 21:27:02)

Offline

 

#6  2012-12-21 21:35:48

  qba1707 - Użytkownik

qba1707
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-08-16

Re: Laptop Samsung - Windows 7 jest, jak dodać partycje dla Linuksa?

[quote=yossarian][quote=dowoszek]Bo recovery Samsunga nie daje możliwości partycjonowania...[/quote]
Co dokładnie masz na myśli?[/quote]
no właśnie... myślałem, że boisz się, że podczas instalacji linuxa instalator usunie Ci partycję recovery( z tego co wiem recovery to patycja, która w razie problemu pomoże Ci odzyskać system)...dobrze myślę?

Offline

 

#7  2012-12-21 21:44:12

  dowoszek - Użytkownik

dowoszek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-14

Re: Laptop Samsung - Windows 7 jest, jak dodać partycje dla Linuksa?

[quote=yossarian][quote=dowoszek]Bo recovery Samsunga nie daje możliwości partycjonowania...[/quote]
Co dokładnie masz na myśli?[/quote]
Jest to wersja Windowsa preinstalowana na dysku (jej obraz znajduje się właśnie na ukrytej partycji recovery) i służy wyłącznie do powrotu do stanu 'fabrycznego' laptopa. Przy instalacji nie ma programu partycjonującego (przynajmniej o ile mi wiadomo, bo jeszcze z niej nie korzystałem).

[quote=qba1707][quote=yossarian][quote=dowoszek]Bo recovery Samsunga nie daje możliwości partycjonowania...[/quote]
Co dokładnie masz na myśli?[/quote]
no właśnie... myślałem, że boisz się, że podczas instalacji linuxa instalator usunie Ci partycję recovery( z tego co wiem recovery to patycja, która w razie problemu pomoże Ci odzyskać system)...dobrze myślę?[/quote]
Boję się tego, że zmieniając układ partycji (np. gparted live) bezpowrotnie utracę partycję recovery (w sensie: będzie ona nieczytelna dla Samsung Recovery Solution). Znalazłem takie informacje na sieci. Jest to trochę dziwne, dlatego chciałem zasięgnąć informacji z pierwszej ręki. Czy któryś z Was korzysta właśnie z Samsunga?

Ostatnio edytowany przez dowoszek (2012-12-21 21:47:02)

Offline

 

#8  2012-12-21 21:50:32

  qba1707 - Użytkownik

qba1707
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-08-16

Re: Laptop Samsung - Windows 7 jest, jak dodać partycje dla Linuksa?

"służy wyłącznie do powrotu do stanu 'fabrycznego' laptopa" -dokładnie. Ale teraz... rozumiem, że chcesz zainstalować Debiana, lub inna wersję linuksa?Jeśli chodzi o Debiana, to w trakcie instalacji dzielisz dysktak jak chcesz, albo właśnie jakaś wersja liuksa live i partycjonujesz fdiskiem lub cfdiskiem.

ja instalowałem Debiana kumplowi na samsungu. Jeśli zainstalujesz linuksa na wolnej przestrzeni dysku, nieruszając pozostałych partycji to nic sie nie stanie.

Dajmy na to masz recovery, partycje z windowsem, i iles GB wolego miejsca to na partycje linuksa dzielisz tylko to wolne miejsce. Z resztą partycji nie ma prawa się nic stać

Offline

 

#9  2012-12-21 21:54:09

  dowoszek - Użytkownik

dowoszek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-14

Re: Laptop Samsung - Windows 7 jest, jak dodać partycje dla Linuksa?

Ale ja właśnie nie mam wolnego miejsca i muszę przyciąć 700GB partycję, która znajduje się pomiędzy partycją recovery i jakąś 100MB (megabajt) partycją SYSTEM, którą Win7 podobno tworzy automatycznie. Taka operacja z tego co znalazłęm na sieci sprawia, że pratycja recovery jest nieczytelna dla programu przywracającego Samsung Recovery Solution.

Offline

 

#10  2012-12-21 21:56:19

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Laptop Samsung - Windows 7 jest, jak dodać partycje dla Linuksa?

Może w końcu pokażesz wynik, o którym pisałem wczesniej?

Ostatnio edytowany przez yossarian (2012-12-21 22:00:19)

Offline

 

#11  2012-12-21 21:58:14

  dowoszek - Użytkownik

dowoszek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-14

Re: Laptop Samsung - Windows 7 jest, jak dodać partycje dla Linuksa?

W tym momencie właśnie nie mam za bardzo możliwości. Wrzucę jak najszybciej.

Offline

 

#12  2012-12-21 22:08:58

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Laptop Samsung - Windows 7 jest, jak dodać partycje dla Linuksa?

jak sie nie da zainstalować windowsa po raz drugi. Może chodzi o to że nie da się go przywrócić z recovery?

Offline

 

#13  2012-12-21 22:21:24

  dowoszek - Użytkownik

dowoszek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-14

Re: Laptop Samsung - Windows 7 jest, jak dodać partycje dla Linuksa?

[quote=Yampress]Może chodzi o to że nie da się go przywrócić z recovery?[/quote]
Tak.

Offline

 

#14  2012-12-21 22:27:48

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Laptop Samsung - Windows 7 jest, jak dodać partycje dla Linuksa?

O ile mi wiadomo to samsung daje program którym się robi obraz partycji.
Nie ma tam żadnej partycji recovery.


[b]Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW[/b] -> Niech inni na tym skorzystają.
[url=http://dug.net.pl/]Polski portal Debiana[/url]

Offline

 

#15  2012-12-21 23:46:57

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Laptop Samsung - Windows 7 jest, jak dodać partycje dla Linuksa?

Tak pokrótce jak ja robiłem. Lenovo i partycja recovery na pokładzie.

Wkładam live CD -> GRML
Odpalam Gparted
Zmniejszam partycję Windowsa
Zostaje pusta przestrzeń
Odpalam płytę lub pendraka z instalatorem
Wolną przestrzeń dzielę na 3 części: root, home, swap
Instaluję
Grub na głównym dysku
Gotowe
...
Windowsa i Linuksa odpalasz z Gruba

===edit===
lepszym rozwiązaniem jest:
masz klucz
ściągnąć obraz płyty z Microsoftu (dzięki kluczowi)
wypalić obraz
wywalić z dysku Windowsa
na całości zainstalować Linuksa
Windowsa zainstalować na Virtualbox.

Korzyści: chodzi szybciej :)
nie musisz się przełączać


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
[img]http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif[/img]
[url=https://goo.gl/photos/5XGKFkvaMimLwM2s9]Beskid Niski[/url]

Offline

 

#16  2012-12-22 08:31:01

  Rafcio6179 - Użytkownik

Rafcio6179
Użytkownik
Skąd: Budzyń / Wielkopolska
Zarejestrowany: 2012-04-05

Re: Laptop Samsung - Windows 7 jest, jak dodać partycje dla Linuksa?

Zmiana fabrycznego układu partycji i nadpisanie MBR innym programem rozruchowym , skutkuje brakiem możliwości uruchomienia recovery i odzyskania systemu lub błędem w czasie przywracania systemu.
W programie recovery na pewno istnieje możliwość utworzenia dysków do odzyskiwania , możesz wykonać również obraz partycji recovery , w Win7 masz narzędzia do tworzenia dysku ratunkowego i obrazu działającego systemu.

Jak pisał [b]Bodzio[/b] możesz ściągnąć lub pożyczyć płytkę z systemem zgodną z Twoją architekturą 32/64 bit i aktywować przy pomocy swojego klucza, masz czysty system ,sterowniki dociągniesz ze strony producenta sprzętu.

Teraz możesz wywalić bezużyteczne recovery bez modyfikacji partycji i w to miejsce zainstalować Debiana . Partycja powinna ważyć około 15GB , co w zupełności wystarczy.


Linux Register User #550664

Offline

 

#17  2012-12-22 09:10:48

  parrotlarch - Członek DUG

parrotlarch
Członek DUG
Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 2007-06-08

Re: Laptop Samsung - Windows 7 jest, jak dodać partycje dla Linuksa?

Ja mam 2 samsungi i pierwsze co z nimi robiłem to wywalalem partycję recovery. Przywrócenie tej sterty śmieci mija się z celem i sensem jakim jest reinstalacja systemu. Masz oryginalny klucz to zainstaluj takiego samego windowsa z płyty i po kłopocie. Raz przywracałem system z tego recovery i się załamałem. Naprawdę nie polecam.


Linux Registered user 437054

Offline

 

#18  2012-12-22 10:15:57

  pink - Użytkownik

pink
Użytkownik
Skąd: P17PY93
Zarejestrowany: 2005-09-16
Serwis

Re: Laptop Samsung - Windows 7 jest, jak dodać partycje dla Linuksa?

Co nie zmienia faktu ze - cala operacja jest nie mozliwa ze wzgledu na to ze recovery przechowuje informacje o tablicy partycji i jaka kolwiek ingerencja, konczy sie tym ze tracimy caly watpliwy pozytek z takowego fabrycznego udogodnienia bo przywracac systemu po przepartycjonowaniu dysku sie nie da.
Wiec, pozostaje to co panowie powyzej proponuja plus odwieczna walka z wiatrakami czyli wymaganie od producentow sprzetu albo pelnej wersji
plytowej windozy, plus sterowniki lub mozliwosc zakupu sprzetu bez preinstalowanego softu.

Ostatnio edytowany przez pink (2012-12-22 13:37:49)


T430 think-box 4.9-custom x86_64 Intel(R) Core(TM) i5-3230M CPU @ 2.60GHz GenuineIntel GNU/Linux
"Doktor plama i maharadża są pod złotym leszczem." "Człowieka od zwierzęcia odróżnia ciekawość świata. Patrze słucham i wyciągam wnioski."
http://przemyslawmamon.com/
https://www.behance.net/przemyslawmamon

Offline

 

#19  2012-12-22 10:22:38

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Laptop Samsung - Windows 7 jest, jak dodać partycje dla Linuksa?

To pewnie zależy od modelu i roku produkcji sprzętu.
Ja mam samsunga z początku tego roku na którym są dwie partcje ntfs.
Na mniejszej jest system i wieksza na dane.

Tak było fabrycznie.

Nie ma żadnej partycji recovery.
Dołączyli do tego oprogramowanie do robienia obrazu partycji systemowej i przywracania tego obrazu.
Przy pierwszym uruchomieniu pluł sie o to aby zrobić obraz partycji systemowej.
Nawt zalecał aby nagrać to na plyty dvd bo robi obrazy wielkości 4.3 Giga aby zmieścilo sie na płycie.


W tym układzie nie widzę przeszkód aby dlubać przy drugiej partycji.


[b]Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW[/b] -> Niech inni na tym skorzystają.
[url=http://dug.net.pl/]Polski portal Debiana[/url]

Offline

 

#20  2012-12-22 13:46:18

  pink - Użytkownik

pink
Użytkownik
Skąd: P17PY93
Zarejestrowany: 2005-09-16
Serwis

Re: Laptop Samsung - Windows 7 jest, jak dodać partycje dla Linuksa?

To przynajmiej wpadli na to aby zrobic 2 partycje jest jakis postep.
Nasuwaja sie nastepujace hipotezy:
- wspanialomyslni producenci z gory zakladaja ze konsumenci sa kretynami i nie potrafia zainstalowac systemu.
- sa chciwi wiec nie chca dac zarobic innym (wszak nieumiejtnosc zainstalowania systemu nie koniecznie musi swiadczyc o kretynizmie, nie kazdy musi sie znac na wszystkim).


T430 think-box 4.9-custom x86_64 Intel(R) Core(TM) i5-3230M CPU @ 2.60GHz GenuineIntel GNU/Linux
"Doktor plama i maharadża są pod złotym leszczem." "Człowieka od zwierzęcia odróżnia ciekawość świata. Patrze słucham i wyciągam wnioski."
http://przemyslawmamon.com/
https://www.behance.net/przemyslawmamon

Offline

 

#21  2012-12-22 18:02:32

  dowoszek - Użytkownik

dowoszek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-14

Re: Laptop Samsung - Windows 7 jest, jak dodać partycje dla Linuksa?

[quote=pink]To przynajmiej wpadli na to aby zrobic 2 partycje jest jakis postep.
Nasuwaja sie nastepujace hipotezy:
- wspanialomyslni producenci z gory zakladaja ze konsumenci sa kretynami i nie potrafia zainstalowac systemu.
- sa chciwi wiec nie chca dac zarobic innym (wszak nieumiejtnosc zainstalowania systemu nie koniecznie musi swiadczyc o kretynizmie, nie kazdy musi sie znac na wszystkim).[/quote]
Pierwsza partycja ma standardowo 100MB i (poza tym, że jest startową) posiada chyba tylko kopię głównych plików systemowych. Cała reszta ze swapem musi się znaleźć na co najwyżej 2 partycjach (tak jest chyba ze wszystkimi instalatorami korzystającymi z recovery). Co ciekawe podziału miejsca na te dwie partycje można dokonać tylko przed pierwszą instalacją systemu. Ja przy mojej pierwszej instalacji w ogóle nie dostałem tej możliwości (ktoś stworzył jedną ponad 600GB partycję na wszystko :( Wniosek chyba prosty - ktoś wcześniej korzystał z tego lapka, chociaż niby fabrycznie zapakowany. Ciekawe czy to podpada pod reklamację... :x

Do mojego (w cudzysłowie) Samsunga dodali płytkę "System Recovery Media Windows 7 HP SP1". Jest to prawdopodobnie czysta instalka tego systemu, do której możemy sami doinstalować sterowniki. Taką informację uzyskałem na innym forum. Ktoś z was to może potwierdzić, tzn. robił już tą 'czystą' instalkę z tego dysku? Pytam przezornie, bo informację uzyskałem od Amerykańca, a 'polytyka' MS czy też Samsunga w naszym kraju może być inniejsza.

Ostatnio edytowany przez dowoszek (2012-12-22 18:12:57)

Offline

 

#22  2012-12-22 18:12:45

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Laptop Samsung - Windows 7 jest, jak dodać partycje dla Linuksa?

A skąd ktoś ma wiedzieć co masz na dysku?
Do jasnowidzów i wróżek z takimi pytaniami.

Zamiast pytać "przezornie" zobacz w swojej instrukcji jak to ma działać. A jak już pytasz na forum to podaj układ partycji na swoim dysku.
Dla świętego spokoju pobierz Clonezillę i zrób kopię Windowsowej partycji.

Ostatnio edytowany przez yossarian (2012-12-22 18:13:37)

Offline

 

#23  2012-12-22 18:15:45

  dowoszek - Użytkownik

dowoszek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-14

Re: Laptop Samsung - Windows 7 jest, jak dodać partycje dla Linuksa?

[quote=yossarian]A skąd ktoś ma wiedzieć co masz na dysku?
Do jasnowidzów i wróżek z takimi pytaniami.

Zamiast pytać "przezornie" zobacz w swojej instrukcji jak to ma działać. A jak już pytasz na forum to podaj układ partycji na swoim dysku.
Dla świętego spokoju pobierz Clonezillę i zrób kopię Windowsowej partycji.[/quote]
Co jest na dysku a co zostanie zainstalowane to dwie różne rzeczy. Stąd moje pytanie czy ktoś już instalował z tego dysku.

Offline

 

#24  2012-12-22 18:18:12

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Laptop Samsung - Windows 7 jest, jak dodać partycje dla Linuksa?

Przecież zamiast tego zasyfionego trialami obrazu możesz pobrać najzwyklejszego Windowsa i sam doinstalować sterowniki.
Zainstalujesz wtedy dwa systemy jak normalni ludzie ;)

Ostatnio edytowany przez yossarian (2012-12-22 18:23:04)

Offline

 

#25  2012-12-22 18:23:51

  dowoszek - Użytkownik

dowoszek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-14

Re: Laptop Samsung - Windows 7 jest, jak dodać partycje dla Linuksa?

[quote=yossarian]Przecież możesz pobrać najzwyklejszego Windowsa i sam doinstalować sterowniki.[/quote]
Ok, ale przecież mogę też zapytać czy ktoś instalował :) Czy może nie mogę?
A jak już poruszyłeś kwestię sterowników, to jedna panna zainstalowała taki czysty system, po czym doinstalowała sterowniki ze strony Samsunga i okazało się, że część funkcji nie jest w pełni obsługiwana i potrzebne są 'pełniejsze' sterowniki obecne za recovery... Także niespodzianki czasami się zdarzają.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)

[ Generated in 0.016 seconds, 9 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00014 SET CHARSET latin2
0.00005 SET NAMES latin2
0.00179 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='18.217.6.114' WHERE u.id=1
0.00178 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '18.217.6.114', 1714327696)
0.00078 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1714327396
0.00092 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=22554 AND t.moved_to IS NULL
0.00008 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00382 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=22554 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00115 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=22554
Total query time: 0.01051 s