Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2013-02-05 09:46:53

  zientas - Użytkownik

zientas
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-11-12

wirtualizacja w konsoli

Witam,
mam server z debianem na pokładzie, system bez okien.
na razie służy jako server samby i UPnP.
Komputer ma spory zapas mocy obliczeniowej (4 rdzeniowy pentium) 4gb ram, jak na server domowy wykorzystywany przez 2-3 h na dobę.
Jak zwykle jak coś stoi nie wykorzystane to człowieka kusi robić doświadczenie (zgłębianie tajników linux)
Aby nie popsuć tego co jest czy istnieje możliwość postawienia wirtualnej maszyny wewnątrz takiego środowiska?
virtualbox to tylko grafika, a tej nie mam.
a może postawić podstawowy system na jakimś lekkim graficznym i zrobić to na virtualbox.
jest jeszcze jeden problem - zaniki napięcia, choć nie są częste ale się zdarzają. Jeśli jest to minimalny system nawet jak się wyłączy nie tracę nic, no może jak się to stanie podczas zapisu.
Ale jak nastawiam takich konsol, jedna będzie zależna od drugiej, dojdą okna czyli więcej softu to żeby się to nie krzaczyło.
Jak byście to rozwiązali.

Offline

 

#2  2013-02-05 11:18:10

  redelek - Członek DUG

redelek
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-07-17

Re: wirtualizacja w konsoli

Jak masz taką maszynkę to zainstaluj sobie VmWare ESXi wersja darmowa 5 komputerków wirtualnych, możesz mieć windy i linux. Jeśli darmowe to pobaw się
Xen - darmowy
OpenVz [url]http://wiki.openvz.org/Main_Page[/url] - obecnie testyję miły i lekki klient do Wirtualizacji. Niestety narazie zapomnij o windows z tego co czytałem jeszcze nie daje rady.

Pozdro
Redelek

Ostatnio edytowany przez redelek (2013-02-05 11:19:33)


Pozdrawiam
Redelek
--------------------------------------------------------
Polecam hosting ViPower https://vipower.pl/panel/aff.php?aff=208, TikTalik https://tiktalik.com/pl/

Offline

 

#3  2013-02-05 12:11:42

  jurgensen - Użytkownik

jurgensen
Użytkownik
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2010-01-26

Re: wirtualizacja w konsoli

VirtualBox działa w pełni funkcjonalnie z konsoli (wiem, bo przez długi czas używałem w ten sposób). Ewentualnie możesz użyć KVM.

Offline

 

#4  2013-02-05 12:18:38

  thomsson - Dyskutant

thomsson
Dyskutant
Zarejestrowany: 2011-10-26

Re: wirtualizacja w konsoli

a qemu nie da rady?


ilin napisał
[i]"DUG to tez moja mała ojczyzna"[/i]

Offline

 

#5  2013-02-05 12:43:23

  jurgensen - Użytkownik

jurgensen
Użytkownik
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2010-01-26

Re: wirtualizacja w konsoli

Używanie samego Qemu, bez KVM, nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ będzie wolne. KVM wykorzystuje wsparcie procesora dla wirtualizacji, dzięki czemu wydajność znacznie wzrasta.

Offline

 

#6  2013-02-05 12:50:42

  zientas - Użytkownik

zientas
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-11-12

Re: wirtualizacja w konsoli

Panowie, nie bardzo rozumiem wszystkich propozycji.
vmvare jak i virtualbox są mi znane ale mogę je zainstalować tylko w środowisku graficznym? czy także w tekstowym? (nie chodzi mi o klienta ale o serwer)
wind jako klientów nie przewiduję, cały komputer stoi na strychu więc dostępu do niego nie mam na zawołanie np włożyć pendrive lub cd - którego nawet tam nie ma.
dlatego moje pytanie było czy w trybie tekstowym można utworzyć maszyny wirtualne, które też będą głównie tekstowe np, to testwoania zabezpieczeń sieci.
Założenie jest takie aby nie zepsuć systemu matki.

Offline

 

#7  2013-02-05 13:06:26

  jurgensen - Użytkownik

jurgensen
Użytkownik
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2010-01-26

Re: wirtualizacja w konsoli

VirtualBoxa można używać bez trybu graficznego. Całą konfigurację można ustawić przez vboxmanage. Do systemu gościa (nawet bez uruchamiania na nim sieci) dostać się można przez VNC (łączysz się VNC do systemu gospodarza na zdefiniowanym porcie, a on transmituje obraz z systemu gościa). Dodatkowo zdalnie możesz nim zarządzać graficznie przez Remotebox.

Offline

 

#8  2013-02-05 15:15:51

  zientas - Użytkownik

zientas
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-11-12

Re: wirtualizacja w konsoli

a możesz przybliżyć troszkę bardziej.
gospodarz to czysty tryb tekstowy co i jak zrobić.
bo nawet nie wiem jak vnc uruchomić na trybie tekstowym

Offline

 

#9  2013-02-05 15:35:03

  jurgensen - Użytkownik

jurgensen
Użytkownik
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2010-01-26

Re: wirtualizacja w konsoli

Robiłem to już sporo czasu temu, ale większość informacji znajdziesz w helpie do vboxmanage. W razie czego, napiszę więcej wieczorem, jak wrócę do domu i odświeżę sobie swoją starą konfigurację.

Offline

 

#10  2013-02-05 17:48:40

  Pakos - Członek DUG

Pakos
Członek DUG
Zarejestrowany: 2007-06-12
Serwis

Re: wirtualizacja w konsoli

ja tam sobie na serwerze od dawna qemu uzywam po ssh odpalane i sobie chwale.

Offline

 

#11  2013-02-05 17:52:11

  jurgensen - Użytkownik

jurgensen
Użytkownik
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2010-01-26

Re: wirtualizacja w konsoli

Niestety, okazało się, że już nie mam starej konfiguracji. Ale całe zarządzanie opiera się o narzędzie vboxmanage (używająć tego, pewnie będziesz musiał często zaglądać do helpa, bo ma naprawdę dużo opcji). Ogólnie, to zaczynasz od stworzenia maszyny przez createvm (najlepiej od razu z opcją --register, ale w razie czego, później możesz zarejestrować ją poleceniem registervm). Następnie definiujesz właściwości maszyny (jak ram, CPU, czy karta sieciowa) poprzez modifyvm. Należy jeszcze stworzyć i podpiąć dysk twardy (polecenia createhd, storagectl, storageattach).
Na koniec maszynę startujemy komendą vboxheadless --startvm (tu też możemy skonfigurować ustawienia VNC).

[url]http://www.virtualbox.org/manual/ch08.html[/url] - dokumentacja do vboxmanage

W razie czego to w sieci jest dużo poradników.
I jeszcze jedna rzecz. Virtualbox nie posiada mechanizmów, do automatycznego uruchamiania maszyn, dlatego też musiałem napisać własny skrypt init.d do automatycznego startowania i zatrzymywania maszyn.

Offline

 

#12  2013-02-07 21:49:52

  quartist - Użytkownik

quartist
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-06-09

Re: wirtualizacja w konsoli

mozesz polaczyć sie po ssh z przelacznikiem -X do hosta na ktorym masz virtualbox w trybie tekstowym. nastepnie odpalasz w konsoli virtualke i..... otwiera Ci sie w komputerze z którego wykonales ssh okienko vboxa. Rozwiazanie to działa ze wiekszoscia oprogramowania jakie bedziesz mial na hoscie w ktorym nie bedzie srodowiska graficznego.

Ostatnio edytowany przez quartist (2013-02-07 21:51:11)

Offline

 

#13  2013-02-08 11:33:07

  chmuri - [=Centos=]

chmuri
[=Centos=]
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-11-25
Serwis

Re: wirtualizacja w konsoli

Kombinacje alpejskie są z vboxem OpenVZ naprawdę zrobisz w jeden dzień wszystko postawisz co potrzebujesz i zobaczysz zalety takich kontenerów w domciu. Jeśli nie potrzebujesz zmieniać kernela to nic nie będzie szybsze od OpenVZ.


[img]http://wiki.centos.org/ArtWork/Brand?action=AttachFile&do=get&target=centos-logo-light.png[/img]

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)

[ Generated in 0.017 seconds, 9 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00016 SET CHARSET latin2
0.00007 SET NAMES latin2
0.00142 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='3.145.215.83' WHERE u.id=1
0.00105 UPDATE punbb_online SET logged=1716023755 WHERE ident='3.145.215.83'
0.00047 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1716023455
0.00059 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=22887 AND t.moved_to IS NULL
0.00006 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00819 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=22887 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00090 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=22887
Total query time: 0.01291 s