Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2013-04-14 20:30:03

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Etat - wątpliwości dotyczące urlopu - od kiedy przysługuje?

Witam.

Pracując na etet ostatnio zacząłem się zastanawiać nad kwestia urlopu - mianowicie: od kiedy przysługuje? O co mi dokładnie chodzi:

Teoretycznie jako pracownik mam w roku 20 dni urlopowych, załóżmy że przyszedłem do nowej pracy i zaczynam 1 stycznia, czy już w tym momencie mogę (nie wnikam tutaj czy wypada pierwszego dnia prosić o urlop ;p) poprosić szefa o całe 20 dni, czy też realnie o 2 dni, za miesiąc o 4, za dwa o 6 itd ? (zakładając że jakiegoś po drodze nie wykorzystam) Jak to jest?

Druga sprawa - załóżmy że na powyższe odpowiedź jest "możesz pierwszego dnia poprosić o 20 dni",  to kolejna sytuacja: jest czerwiec, ja zużyłem już cały urlop w firmie "A" w której pracuję, chcę się przenieść do firmy "B" - czy tam będzie mi urlop naliczany jakoś na nowo czy do końca roku jestem bez urlopu? Czy muszę jakoś finansowo wynagrodzić szefowi przenosiny w takim wypadku?

Z góry dzięki za informacje.

Pozdro.

Offline

 

#2  2013-04-14 21:18:59

  Rafcio6179 - Użytkownik

Rafcio6179
Użytkownik
Skąd: Budzyń / Wielkopolska
Zarejestrowany: 2012-04-05

Re: Etat - wątpliwości dotyczące urlopu - od kiedy przysługuje?

Hej !
Posiadasz 20 dni urlopu na rok , czyli 20 dni  dzielisz przez 12 m-cy co daje  1,67 dnia urlopu na m-c . Pracodawca teoretycznie nie powinien pozwolić na nadebranie urlopu i w przypadku gdy zmieniasz zakład pracy , pracodawca powinien rozliczyć się z Tobą za urlop do momentu ostatniego dnia pracy w jego firmie , czyli wypłaci Tobie ekwiwalent  lub wybierzesz zaległy urlop.

Pozdrawiam.


Linux Register User #550664

Offline

 

#3  2013-04-14 21:54:48

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Etat - wątpliwości dotyczące urlopu - od kiedy przysługuje?

@Rafcio6179:

Tylko właśnie chodzi mi jak się ma teoria do praktyki ;] w starej firmie w której robiłem już w styczniu mieliśmy 20 dni urlopowych w aplikacji do ich zgłaszania - nikt praktycznie nie patrzał przez pryzmat dzielenia 20/12 o którym wspomniałeś. Można było spokojnie brać więcej niż z podziałki wynikało (samemu zresztą z tego co pamiętam do lutego brałem chyba 6 czy 7 dni bo zdawałem akurat prawo jazdy), bardziej chodzi mi czy ktoś miał doświadczenia w podobnej sytuacji "nadebrania" ;]

Offline

 

#4  2013-04-15 02:17:16

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Etat - wątpliwości dotyczące urlopu - od kiedy przysługuje?

Art. 153.
§ 1. Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w któ-
rym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pra-
cy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu
roku.

[...]

Art. 154.
§ 1. Do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu,
wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w za-
trudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy.[/quote]
[url=http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU19740240141&type=3]kodeks pracy[/url]


linux regd. user #248790

Offline

 

#5  2013-04-15 03:47:40

  yantar - Użytkownik

yantar
Użytkownik
Skąd: Galicja
Zarejestrowany: 2009-06-09

Re: Etat - wątpliwości dotyczące urlopu - od kiedy przysługuje?

Można teoretycznie wziąć od razu i 20 dni (choć wiadomo jak się na coś takiego będzie patrzyło, pomijając fakt, że ten urlop musi ktoś udzielić). Tylko w pierwszym roku jest przy tym lekkie zamieszanie. W przypadku rozstania z firmą czas wykorzystanego urlopu w danym roku jest wyszczególniony na świadectwie pracy, że pracownik wykorzystał tyle i tyle dni. W następnej pracy stosownie nam to odejmą w danym roku kalendarzowym.

Ostatnio edytowany przez yantar (2013-04-15 03:49:53)

Offline

 

#6  2013-04-15 07:40:49

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Etat - wątpliwości dotyczące urlopu - od kiedy przysługuje?

Aha czyli wychodzi na to że jak zwykle niby się nie powinno dać ale zależy to od firmy :) dzięki wszystkim za informacje.

Sprawa w zasadzie wyjaśniona.

Pozdro.

Offline

 

#7  2013-04-15 08:38:17

  bns - unknown

bns
unknown
Zarejestrowany: 2005-12-25
Serwis

Re: Etat - wątpliwości dotyczące urlopu - od kiedy przysługuje?

Przepis jest taki, że urlop powinno się wybrać cały, można go podzielić ale wtedy zaleca się aby jedna z części nie była krótsza niż 14 dni. Czyli dzielisz 20 na 14 i 6.
Wiem, że są kary dla firm jeśli pracownik w ciągu roku nie będzie na urlopie, który trwa 14 dni ciągiem (łącznie z dniami wolnymi).


Pozdrawiam,
[url=http://banasiak.me]bns[/url]

Offline

 

#8  2013-04-15 17:15:16

  yantar - Użytkownik

yantar
Użytkownik
Skąd: Galicja
Zarejestrowany: 2009-06-09

Re: Etat - wątpliwości dotyczące urlopu - od kiedy przysługuje?

bns to chyba, że teraz ktoś się tego uczepił. Do tej pory nikt nie zwracał na to uwagi (może jakieś specyficzne branże). Jest jedna sprawa, która potrafi komplikować życie, a jest to mianowicie plan urlopowy firmy. Sprawa jest prosta gdy firma ma w roku zaplanowany przestój, a robi burdel gdy praca jest przez cały rok. W teorii pracownik powinien mieć zaplanowany urlop przez pracodawcę już na początku roku, a życie sobie. Osobiście jak mi ktoś stękał o urlopie lub próbował mnie na niego wyrzucić w kiepskim dla mnie czasie (choć tu zawsze starałem się iść jakoś na rękę pracodawcy) to była, krótka piłka. Jest zrobiony plan urlopowy? Nie. No to nie ma o czym rozmawiać, termin urlopu ustalam ja.
Dochodzi jeszcze taka pierdoła, wystarczy wypisać blankiet z urlopem nawet na trzy miesiące do przodu i jest to traktowane już jako udzielenie urlopu czym skwapliwie pracodawcy wymachują przed inspekcją.

Ostatnio edytowany przez yantar (2013-04-15 17:18:03)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)

[ Generated in 0.012 seconds, 9 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00013 SET CHARSET latin2
0.00004 SET NAMES latin2
0.00147 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='44.203.58.132' WHERE u.id=1
0.00095 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '44.203.58.132', 1711661637)
0.00069 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1711661337
0.00087 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=23343 AND t.moved_to IS NULL
0.00006 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00273 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=23343 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00153 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=23343
Total query time: 0.00847 s