Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2013-05-09 15:39:09

  krzys - Użytkownik

krzys
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-09-19

Wheezy na sprzętowym raid, problem z grub i załadowaniem systemu

Witam,

naszło mnie aby zainstalować na testowej maszynce 7.0 na sprzętowym raid, dodałem dmraid=true i instalator ładnie wykrył macierz. Pozostała część poszła jak po maśle, dysk 73G podzieliłem ręcznie, 20G na system, 2,1G na swap i reszta na home. Pod koniec instalacji wyrzuciło że nie może zainstalować gruba w /dev/mapper - tragedii nie ma, można było pewnie prościej ale skorzystałem z instalatora i w trybie ratunkowym załadowałem jak poprzednio dmraid-true uruchomiłem powłokę w /dev/dm-1 i zainstalowałem gruba na dysku asr_1. No i mam gruba który startuje zaczyna ładować i problem modprobe: dm-raid45 not found on modules.dep.

Ja póki co wymiękłem. edit: Za każdą pomoc wdzięczność gwarantowana.

Ostatnio edytowany przez krzys (2013-05-09 15:43:03)

Offline

 

#2  2013-05-09 18:36:45

  bobycob - Członek z Ramienia

bobycob
Członek z Ramienia
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2007-08-15

Re: Wheezy na sprzętowym raid, problem z grub i załadowaniem systemu

Przecież dm (diskmapper) to jest programowy raid. Ile razy instalowałem na sprzętowym zawsze robiłem to bez dodatkowych parametrów. Może robiłem źle, ale zawsze działa.

Offline

 

#3  2013-05-09 21:27:59

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Wheezy na sprzętowym raid, problem z grub i załadowaniem systemu

Ja robiłem RAID prosto z instalatora partycjonowania Debiana, zaznaczasz, że chcesz Programowy RAID, wybierasz skąd i powstaje

Fervi

Offline

 

#4  2013-05-09 21:37:08

  qlemik - Użytkownik

qlemik
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-11-27

Re: Wheezy na sprzętowym raid, problem z grub i załadowaniem systemu

Kod:

sprzętowym raid

nic nie powinieneś kombinować sprzętowy raid powinien być "przeźroczysty" dla systemu, system operacyjny  widzi dysk i nic do szczęścia mu nie potrzeba odpal instalkę jak dla zwykłego pojedyńczego dysku

Offline

 

#5  2013-05-09 22:37:56

  krzys - Użytkownik

krzys
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-09-19

Re: Wheezy na sprzętowym raid, problem z grub i załadowaniem systemu

Nie dodałem, że instalacja jest wykonywana na sprzętowej macierzy raid dysków SCSI, która nie zawsze da się obsłużyć wprost w systemie, zwłaszcza podczas instalacji. Od zawsze jak sięgam pamięcią każdy system począwszy od 5.0 widział dyski SCSI jako oddzielne, mimo, że pod sprzętowym kontrolerem było utworzone np. lustro nie mówiąc już od RAID 5. (wcześniejszych 3.0 i 4.0 nie instalowałem na SCSI). Serwery Dell, HP lub jak w tym przypadku Fujitsu-Siemens, wyposażone są w macierz sprzętową dysków SCSI Ultra 320 na sterowniku firmy Adaptec AIC-xxxx, który jest tam praktycznie standardem.
Stworzenie macierzy sprzętowej podczas uruchamiania serwera jest banalne, jednak moje próby uruchomienia instalacji Debiana na przygotowanej wcześniej partycji macierzy RAID 1 lub 5 zawsze spotykał ten sam problem. Program do partycjonowania dysków w trakcie instalacji systemu zawsze widział dyski sprzętowe – nigdy macierzy. Rozwiązanie znalezione w sieci okazało się proste - należało przy wyborze sposobu instalacji przejść do linii komend, lub jak w przypadku wheezy za pomocą TAB dopisać na końcu opcji instalacji systemu parametr dmraid=true. Program do partycjonowania podczas instalacji znalazł utworzoną macierz i instalował się jak na pojedynczym dysku (w tym przypadku fałszywym dysku). Na squeezy działało. I na wheezy również. Zaskoczyło mnie ładowanie. Wygląda jakby mimo wszystko w kernel brakowało modułu?

Ostatnio edytowany przez krzys (2013-05-09 22:47:05)

Offline

 

#6  2013-05-10 00:26:38

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Wheezy na sprzętowym raid, problem z grub i załadowaniem systemu

Weź lepiej jakieś LiveCD (np GRML), zamontuj Raida, i postaw system przez debootstrap.
To jest pewniejszy sposób, niż płytka instalacyjna, i nie wiadomo jaki sterownik do Raida.

Pozdrawiam
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2013-05-10 00:29:27)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#7  2013-05-10 09:19:52

  bobycob - Członek z Ramienia

bobycob
Członek z Ramienia
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2007-08-15

Re: Wheezy na sprzętowym raid, problem z grub i załadowaniem systemu

Nie jestem może master stawiacz raidów.

Jednak spotkałem na swojej drodze kilka generacji serwerów IBM,HP,DELL nawet jakiś Compaq. Od SCSI UW po SCSI UW320 i współczesne SAS.
Na każdej maszynie instalator standardowo widział tylko macierz - pojedynczych dysków się nie tykał.
Stąd moje zdziwienie - jakie i po co dodawać parametry i ręcznie jakieś  operacje wykonywać.


Chyba, że stawiasz macierz programową i radośnie nazywasz ją sprzętową ;).

Ostatnio edytowany przez bobycob (2013-05-10 09:24:35)

Offline

 

#8  2013-05-10 09:42:44

  krzys - Użytkownik

krzys
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-09-19

Re: Wheezy na sprzętowym raid, problem z grub i załadowaniem systemu

Pod Adaptec AIC-7902 na kanale A tworzę macierz Raid 1 na dwóch dyskach SCSI, instalator bez dmraid widzi mi niestety 2 dyski jako sda i sdb, przy dmraid widzi to jako dm-1, jeden "fałszywy" dysk - nie ma tutaj żadnego radosnego nazywania macierzy programowej sprzętową.
Identycznie sprawa się miała na HP DL180G6 jak i DL120G5 z tym że ilość dysków w nich była większa niż 2.
Ponieważ maszynka jest luźna/testowa a ja nie instalowałem jeszcze systemu z debootstrap to skorzystam z podpowiedzi kolegi. @Jaceklex - dzięki za info.

edit: problem w większej części rozwiązany, co prawda modułu nadal nie ma - ale system się ładuje. Problem był z wpisami w fstab, porównałem wyniki blkid z wpisami fstab.

Dzięki za śledzenie tego wątku i dyskusję

Z pozdrowieniami.

Ostatnio edytowany przez krzys (2013-05-10 10:42:32)

Offline

 

#9  2013-05-10 10:57:59

  milyges - inż.

milyges
inż.
Skąd: Gorlice/Kraków
Zarejestrowany: 2006-04-09
Serwis

Re: Wheezy na sprzętowym raid, problem z grub i załadowaniem systemu

Pierwszy wynik z google: http://lists.freebsd.org/pipermail/freebsd-scsi/2003-July/000349.html

A 7902 by itself is _just_ a scsi chip.  Any RAID functionality comes
either from software drivers or extra hardware[1].[/quote]
z dmraid jest  to tzw FakeRaid :)


[url=http://mhroczny.net][b]strona domowa[/b][/url] || [url=http://dug.net.pl][b]polski portal debiana[/b][/url]

Offline

 

#10  2013-05-10 11:09:15

  krzys - Użytkownik

krzys
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-09-19

Re: Wheezy na sprzętowym raid, problem z grub i załadowaniem systemu

Taki to właśnie ten raid widziany - jak wyżej napisałem - jako fałszywy dysk. Nie wiem czy wydajniejszy jest programowy mdadm czy ten na adaptec. Myślę, jednak że skoro już jest ten kontroler to niech coś jeszcze robi pożytecznego.

Offline

 

#11  2013-05-10 11:10:37

  bobycob - Członek z Ramienia

bobycob
Członek z Ramienia
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2007-08-15

Re: Wheezy na sprzętowym raid, problem z grub i załadowaniem systemu

czyli radość i entuzjazm biorą górę ;) - oba są programowe

Ostatnio edytowany przez bobycob (2013-05-10 11:11:59)

Offline

 

#12  2013-05-10 11:24:06

  krzys - Użytkownik

krzys
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-09-19

Re: Wheezy na sprzętowym raid, problem z grub i załadowaniem systemu

No tak, poniekąd szumnie nazwany sprzętowym, ale wpisu wyżej nie poprawiam, gdyż w mojej wypowiedzi chodziło mi że nie jest tworzony programowo pod systemem tylko na kontrolerze i tam następuje przeliczanie sum kontrolnych, a nie przez CPU, ale jak kolega poniżej zauważył nie w przypadku FakeRAID.

Radość i entuzjazm, euforia, pasja ...  :) zawsze jest górą.

Ostatnio edytowany przez krzys (2013-05-10 13:34:16)

Offline

 

#13  2013-05-10 11:25:13

  milyges - inż.

milyges
inż.
Skąd: Gorlice/Kraków
Zarejestrowany: 2006-04-09
Serwis

Re: Wheezy na sprzętowym raid, problem z grub i załadowaniem systemu

[quote=krzys]i tam następuje przeliczanie sum kontrolnych, a nie przez CPU.[/quote]
Zdziwiłbyś się ;)


[url=http://mhroczny.net][b]strona domowa[/b][/url] || [url=http://dug.net.pl][b]polski portal debiana[/b][/url]

Offline

 

#14  2013-05-10 11:44:37

  krzys - Użytkownik

krzys
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-09-19

Re: Wheezy na sprzętowym raid, problem z grub i załadowaniem systemu

Tak, masz rację w FakeRAID obliczanie sum konrolnych zlecane jest CPU.

Offline

 

#15  2013-05-10 11:58:21

  bobycob - Członek z Ramienia

bobycob
Członek z Ramienia
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2007-08-15

Re: Wheezy na sprzętowym raid, problem z grub i załadowaniem systemu

W każdym razie zostawiając przepychanki sprzętowo/programowe - konfigurowałem wielokrotnie raid programowy (linux raid) za pomocą instalatora. Spokojnie tą metodę mogę polecić - czy coś wydajniej będzie przy Twojej metodzie - nie wiem nie miałem nigdy okazji ani powodu w ten sposób budować macierzy.

Offline

 

#16  2013-05-13 08:36:08

  Luc3k - Użytkownik

Luc3k
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-10-09
Serwis

Re: Wheezy na sprzętowym raid, problem z grub i załadowaniem systemu

Jakiś miesiąc temu dowiedziałem się co jest wart kontroler raid na płycie głównej. Po awarii jednego z dysku nie udało się uruchomić systemu. Wszystkie te kontrolery są na płytach są bezużyteczne bez dodatkowego oprogramowania, które monitoruje ich pracę w systemie. Najczęściej takowe oprogramowanie jest dostępne tylko pod Windows. Postawiłem nowy serwer przy użyciu mdadem, przetestowałem jego działanie i jestem z niego zadowolony. Polecam.

PS. da się jakoś w mdadm zrobić, aby wysłał powiadomienie o awarii macierzy na innego maila niż konsolowy w systemie?

Offline

 

#17  2013-05-13 08:39:24

  qlemik - Użytkownik

qlemik
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-11-27

Re: Wheezy na sprzętowym raid, problem z grub i załadowaniem systemu

[quote=Luc3k]Jakiś miesiąc temu dowiedziałem się co jest wart kontroler raid na płycie głównej. Po awarii jednego z dysku nie udało się uruchomić systemu. Wszystkie te kontrolery są na płytach są bezużyteczne bez dodatkowego oprogramowania, które monitoruje ich pracę w systemie. Najczęściej takowe oprogramowanie jest dostępne tylko pod Windows. Postawiłem nowy serwer przy użyciu mdadem, przetestowałem jego działanie i jestem z niego zadowolony. Polecam.

PS. da się jakoś w mdadm zrobić, aby wysłał powiadomienie o awarii macierzy na innego maila niż konsolowy w systemie?[/quote]
w pliku /etc/mdadm.conf

Kod:

MAILADDR uzytkownik@mydomain.tld

Ostatnio edytowany przez qlemik (2013-05-13 08:46:47)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)

[ Generated in 0.023 seconds, 9 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00030 SET CHARSET latin2
0.00008 SET NAMES latin2
0.00175 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='18.224.64.89' WHERE u.id=1
0.00178 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '18.224.64.89', 1715456634)
0.00081 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1715456334
0.00452 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=23489 AND t.moved_to IS NULL
0.00009 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00541 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=23489 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00356 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=23489
Total query time: 0.0183 s