Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#26  2013-11-24 16:56:27

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Jaka dystrybucja

[quote=miszasty93]Chyba po prostu dobrze skonfigurowałem samego Archa (bo dużo czasu na to poświęciłem)[/quote]
A ile tego czasu było? xD

Offline

 

#27  2013-11-24 19:52:59

  Evilus - Użytkownik

Evilus
Użytkownik
Skąd: Zielona Góra
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Jaka dystrybucja

@Yangberg: Polecam Slackware, można się naprawdę wiele nauczyć.


AUDI - automatyczna ucieczka degradowanego ikarusa
Mój łebpejdż: [url]http://evilus.noip.me/[/url] :: Jabber: jarek@evilus.noip.me

Offline

 

#28  2013-11-24 20:06:31

  miszasty93 - Użytkownik

miszasty93
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-08-21

Re: Jaka dystrybucja

[quote=morfik][quote=miszasty93]Chyba po prostu dobrze skonfigurowałem samego Archa (bo dużo czasu na to poświęciłem)[/quote]
A ile tego czasu było? xD[/quote]
Ponad 8h, części rzeczy musiałem się nauczyć, część czynności powtórzyłem z Debiana. Głównie chodzi mi o konfigurację TLP, thermald, bumblebee i ustawienie parametrów dla modułów.Niby nie dużo, ale z niektórymi był kłopot (np. z dyskiem,lanem i wifi). Gdyby to był Debian to jeszcze bym jądro skompilował a tak na Archu jeszcze się za to nie brałem.

Offline

 

#29  2013-11-24 20:35:30

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Jaka dystrybucja

8h to wcale nie tak dużo. Mi tam moja instalacja/konfiguracja, która mam obecnie zajęła parę miechów,  ale sukcesywnie sobie dokumentuje moje poczynania [url=http://dug.net.pl/autor/6565/]na portalu[/url] jak i [url=http://forum.dug.net.pl/search.php?search_id=839287908]na forum[/url] — przyda się jak książkę będę pisał xD No i co raz mniej problemów miewam z systemem.

Offline

 

#30  2013-11-24 21:38:27

  miszasty93 - Użytkownik

miszasty93
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-08-21

Re: Jaka dystrybucja

Bez urazy, ale coś kiepsko konfigurujesz skoro nadal masz problemy :P Parę miesięcy i jeszcze problemy, no no no :) A tak na poważnie, zależy do czego używasz systemu i czego od niego wymagasz. Ja chcę mieć szybki soft, który służy mi do kodzenia i internetu - stąd taki czas konfigurowania. Przy okazji chciałem mieć w pełni wykorzystany sprzęt, długi czas pracy na baterii, ładny i spójny desktop bez bajerów.

Offline

 

#31  2013-11-24 21:55:20

  dominbik - Członek DUG

dominbik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2011-07-25

Re: Jaka dystrybucja

tak z ciekawości; w czym programujesz?


[img]http://img34.imageshack.us/img34/5092/zw9m.png[/img] [img]http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png[/img]

Offline

 

#32  2013-11-24 22:31:07

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Jaka dystrybucja

miszasty93 -- może dlatego, że linux to nie zagadnienie na jedną nockę? I żeby go poznać i zrozumieć potrzeba czasu. xD

Offline

 

#33  2013-11-24 23:17:03

  miszasty93 - Użytkownik

miszasty93
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-08-21

Re: Jaka dystrybucja

[quote=dominbik]tak z ciekawości; w czym programujesz?[/quote]
Matko kochana, jakie prywatne pytania xD W czym w sensie, że język? C,C++, zaczynam Javę po mału, w wakacje dojdzie Ruby i RoR. A jeśli chodzi o to w czym piszę to piszę w Vimie lub QtCreatorze, jeśli ma być gui.

@morfik Nie wiem o co Ci chodzi... EDIT: Czy to ja nie załapałem, czy Ty, czy sam nie wiem...

Ostatnio edytowany przez miszasty93 (2013-11-24 23:19:08)

Offline

 

#34  2013-11-25 00:42:21

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Jaka dystrybucja

A o co ma chodzić? Piszesz, że ogarnąłeś Archa w 8h i, że to dużo czasu na poznanie systemu, co jest, według mnie kompletną bzdurą, pewnie jakbym cię przepytał z samego pacmana (choć już niewiele pamiętam) to byś pewnie tylko umiał zainstalować i odinstalować pakiet. xD No fakt większości to wystarcza. Ale ja ci tam nie wróże przyszłości na archu z minimalną znajomością systemu. Pożyjemy zobaczymy czy przez najbliższy miesiąc faktycznie nie będziesz miał żadnych problemów, nawet z windowsem po zainstalowaniu nie ma się żadnych problemów. xD

Offline

 

#35  2013-11-25 13:29:49

  miszasty93 - Użytkownik

miszasty93
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-08-21

Re: Jaka dystrybucja

Nie no bez urazy :) Zrobiłem sobie podstawowy system w 8h. Ale w całości na pewno go nie poznałem. Niestety nie trafiłeś z pacmanem :P Umiem troszkę więcej, "pacman --help" i "man pacman" mi nie straszne ;) Moja przyszłość na Archu z minimalną znajomością systemu? Nie, ja nie zatrzymuję się na podstawach.

Bardzo pradopodobne, że różnica między nami w tej kwestii polega, na tym, że Ty korzystasz ze zdecydowanie większej ilość dóbr oferowanych przez Archa czy Debiana niż ja. Z pewnością gdybym również z nich korzystał miałbym więcej kłopotów :) Tu się zgadzam.

A tymczasem nie widzę, z czego mógłbym jeszcze skorzystać. Jakieś propozycje? Chętnie poczytam wieczorkiem co nie co :)

EDIT: A co do Windowsa, wczoraj postawiłem 8.1, gdy komputer powinien być w spoczynku on... skanuje cały dysk w poszukiwaniu nie-wiem-czego... Myślałem, że przeskanuje raz i koniec. Nie, jeśli tylko komputer przez chwilę będzie "odpoczywał" - od razu zapuszcza skanowanie, idiotyzm. Na W8 było ok. Dzięki za takie zmiany.

Ostatnio edytowany przez miszasty93 (2013-11-25 13:34:46)

Offline

 

#36  2013-11-25 16:34:12

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Jaka dystrybucja

Operowanie i używanie systemu nie ma (przynajmniej w moim odczyciu) polegać na ciągłym man i help, bo w przypadku gdy przyjdzie ci zrobić jakieś zadanie na, dajmy na to, 50 poleceń, to jak to będzie wyglądać?

google -- zadanie
polecenie 1 -- man
polecenie 2 -- man
polecenie 3 -- help bo nie pamiętam ale tam są 2 podobne opcje
polecenie 3 -- man xD
polecenie 4 -- oo to znam
polecenie 5-50.... w końcu po 2 dniach się udało wykonać zadnie

To co powyżej jest napisane to jest standard uczenia się -- im więcej masz styczności, tym więcej będzie "oo to znam" i o to właśnie chodzi, jednak po drodze nie ma bata by nie natrafić na stada problemów, z którymi trzeba się uporać i prędzej czy później napotkasz je i im głębiej będziesz wchodził tym więcej ich będzie, a głównie od znajomości systemu będzie zależeć jak szybko sobie z nimi poradzisz i wykonasz faktycznie to za co się zabrałeś. xD

Ja z winami to podobnie jak bill -- nie umiem tego używać xD, także ja się nie wypowiem na temat tego co ci się tam dzieje.

Offline

 

#37  2013-11-25 17:12:31

  miszasty93 - Użytkownik

miszasty93
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-08-21

Re: Jaka dystrybucja

Tak, właśnie o to mi chodzi, żeby uczyc sie obsługi, czytać a nie wbijać z każdym duperelem na forum. Raz czy dwa użyć helpa bądź man'a i zostaje w pamięci :)

Offline

 

#38  2013-11-25 22:01:21

  dominbik - Członek DUG

dominbik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2011-07-25

Re: Jaka dystrybucja

[quote=miszasty93]A tymczasem nie widzę, z czego mógłbym jeszcze skorzystać. Jakieś propozycje? Chętnie poczytam wieczorkiem co nie co :)[/quote]
coś do obsługi AUR sobie zainstalowałeś?

[quote=miszasty93]EDIT: A co do Windowsa, wczoraj postawiłem 8.1, gdy komputer powinien być w spoczynku on... skanuje cały dysk w poszukiwaniu nie-wiem-czego... Myślałem, że przeskanuje raz i koniec. Nie, jeśli tylko komputer przez chwilę będzie "odpoczywał" - od razu zapuszcza skanowanie, idiotyzm. Na W8 było ok. Dzięki za takie zmiany.[/quote]
no ten system jest masakryczny. Generalnie ludzie się zachwycają, że Windows 7 stabilny a "ósemka" szybka itd.. ale kto nie siedział na porządnym Linuxie ma słabe rozeznanie (zwykle bazujące na poprzednich wersjach Windows). I nie rozumiem dlaczego M$ dalej idzie w złym kierunku. Zwłaszcza, że na przestrzeni lat wydajność dysków w porównaniu do reszty podzespołów wzrosła najmniej. U mnie po zalogowaniu do systemu, ósemka jeszcze przez dobre 2minuty tak mieli, że nie idzie nic zrobić. Później jest już lepiej dopóki coś w tle nie zacznie swojej "pracy" (antywirus, aktualizacje itd....).


[img]http://img34.imageshack.us/img34/5092/zw9m.png[/img] [img]http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png[/img]

Offline

 

#39  2013-11-25 22:31:09

  $pwd - Użytkownik

$pwd
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-02-07

Re: Jaka dystrybucja

Dennis Ritchie zapytany parę lat temu w wywiadzie, czy używał kiedyś Linuxa, stwierdził że do codziennej pracy na komputerze nie miał sposobności używania tego systemu. Jednocześnie zaznaczył że jego własny świat  jest mieszaniną systemów Plan 9, Windows oraz Inferno.

Mało w istocie jest dyskusji na temat założeń współczesnych systemów operacyjnych. Wydaje się że trend odchodzenia od jąder monolitycznych, wraz ze wzrostem możliwości obliczeniowych układów staje się coraz bardziej przybliżać nas do konstrukcji modułowej, rozproszonej [np. Inferno], czy mikrokerneli [Minix].

Bardzo dobrą, chociaż mało znaną książką, a przecież współcześnie wydaną jest praca Comera, Operating System Design - The Xinu Approach, Linksys Version, CRC Press, 2011.

Xinu [Unix pisane od tyłu ;) ], kolejny zdawać by się mogło system widmo.

Jeżeli o mnie chodzi polecam OpenBSD.

Ostatnio edytowany przez $pwd (2013-11-25 22:31:27)

Offline

 

#40  2013-11-26 12:34:53

  miszasty93 - Użytkownik

miszasty93
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-08-21

Re: Jaka dystrybucja

[quote=dominbik]coś do obsługi AUR sobie zainstalowałeś?[/quote]
Nie no bez przesady, toż to podstawowa rzecz :) Często korzystam z yaourta.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)

[ Generated in 0.014 seconds, 10 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00022 SET CHARSET latin2
0.00006 SET NAMES latin2
0.00180 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='18.116.63.236' WHERE u.id=1
0.00074 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '18.116.63.236', 1713484755)
0.00047 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1713484455
0.00091 DELETE FROM punbb_online WHERE ident='47.128.120.59'
0.00068 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=24492 AND t.moved_to IS NULL
0.00005 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00475 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=24492 ORDER BY p.id LIMIT 25,25
0.00146 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=24492
Total query time: 0.01114 s