Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2013-11-08 12:59:55

  zientas - Użytkownik

zientas
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-11-12

server domowy na multimedia i pliki.

Witam
chcę zmienić swój serwer bo teraz stoi na debianie, uruchomione usługi to: mini dlna, samba.
komp pod to za mocny bo: intel core i5 chłodzony wodą, grafika gf 9800 chłodzona wodą 2 dyski po 2T i 2 dyski po 0,5T. taki komp miałem i na razie go wykorzystuję, ale zastanawiam się nad 3 rozwiązaniami.
Wymagania:
udostępnianie filmów, zdjęć i muzyki w sieci domowej dla systemów: linux windows i android oraz dla HTPC na openelec.
magazyn plików, sterowników.
przewidywany ruch to tylko dla 2-3 użytkowników, teraz radzi sobie to bardzo dobrze.
***zależy mi na ograniczeniu poboru prądu***

rozwiązania:
1. NAS - czyli gotowa skrzynka na 2 dyski - wystarczy - ok 400PLN
2. słabszy komputer (procesor+płyta+w miarę cichy zasilacz) i postawić na nim FreeNas (z tym oprogramowaniem nie miałem wiele do czynienia)
3. słabszy komputer jak wyżej ale postawić debiana czyli to co mam teraz ale mniej prądożerne.( na pewno muszę zmienić płytę na taką z kartą graf lub dołożyć małą kartę grafiki), jak wygląda sprawa poboru przy takim sprzęcie kiedy pracuje na 5% mocy.

zaletą roziązań 2i3 jest to że nie ogranicza mnie miejsce dyskowe bo obudowa mieści ich 6, minusem pobór prądu, ale mogę się mylić bo jak pracuje na 5% mocy to może mało pobiera - nie mam jak tego zmierzyć.
Jak zachowują się dyski w każdym z tych rozwiązań jeśli chodzi o prądożerność w warunkach kiedy się z nich nie korzysta.

Może możecie polecić jakiś sprzet pod to rozwiązanie, zastanawiałem się nawet nad płytą ze zintegrowanym procesorem np: Asus e350,
pozdrawiam
zientas

Offline

 

#2  2013-11-08 13:02:56

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: server domowy na multimedia i pliki.

Raspberry Pi lub podobne nie da rady?


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
[url=http://www.opencaching.pl]opencaching[/url] :: [url=http://dug.net.pl/sources.list]debian sources.list[/url] :: [url=http://www.linuxportal.pl/blogi/azhag/wpisy]coś jakby blog[/url] :: [url=http://dug.net.pl/]polski portal debiana[/url] :: linux user #403712

Offline

 

#3  2013-11-08 13:24:08

  enether - wiecznie niewyspany

enether
wiecznie niewyspany
Zarejestrowany: 2012-05-01

Re: server domowy na multimedia i pliki.

@azhag: Malinka może sobie nie poradzić ze strumieniowaniem video. 100Mb/s + dysk zapięty po USB to raczej słabo jak na wideo w FullHD

@zientas: Mały gotowy NAS jest fajny, ale może być ubogi w funkcjonalności. Moim skromnym zdaniem najlepiej wypadałoby zebrać jakiegoś energooszczędnego Atoma, wcisnąć mały pasywnie chłodzony zasilacz, mała płytę główną typu Mini-ITX, zapakować do niej trochę pamięci (1GB powinien dać radę spokojnie, może być nawet mniej), grafiki takowy NAS nie potrzebuje, tyle tylko żeby dawał obraz w 640x480 na monitor w celu instalacji i diagnostyki ;)
Taki mini-ITX powinien mieć spokojnie z 4 złącza SATA do których możesz pozapinać dyski. Instalujesz sobie OpenMediaVault (distro NASowe bazujące na Debianie, bardzo mało wymagające o świetnym webowym panelu zarządzającym) i jazda. Do tego wyklikujesz potrzebne pluginy z panelu.

FreeNAS ma dwie zasadnicze wady (pomijając fakt że to BSD [ uprasza się kolegę Yampress'a o powstrzymanie się od przemocy z racji tego małego żarciku ]): Potrafi być wybredny co do sprzętu oraz używa ZFS, który jest owszem doskonałym systemem plików, ale lubi pamięć.

FreeNAS® with ZFS typically requires a minimum of 8 GB of RAM in order to provide good performance and stability.[/quote]
http://doc.freenas.org/index.php/Hardware_Recommendations#RAM

Do tego jest to rozwiązanie w pełni elastyczne, bo możesz potem na tej maszynie stawiać wszystko to co na normalnym Debianie. Poustawiać sobie np. wyłączanie dysków przy nieaktywności and stuff, postawić serwer WWW, wsio wsio.

Ostatnio edytowany przez enether (2013-11-08 13:31:05)

Offline

 

#4  2013-11-08 14:04:15

  diabolic - Użytkownik

diabolic
Użytkownik
Skąd: okolice Leżajska
Zarejestrowany: 2007-10-08

Re: server domowy na multimedia i pliki.

Tak jak pisze enether, do tego typu rzeczy dobre są właśnie płyty mini-ITX z jakimś zintegrowanym Atomem (mało prądu pobierają), tylko najlepiej szukaj, aby karta sieciowa była 1Gb a nie 100Mb. Do tego trochę ramu i podpiąć dyski i powinno być ok.


I am the one who chose my path

Offline

 

#5  2013-11-08 15:01:51

  zientas - Użytkownik

zientas
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-11-12

Re: server domowy na multimedia i pliki.

myślałem o płycie z amd na pokładzie, tam procek chłodzony  jest pasywnie, przynajmniej w modelu asus'a: ASUS E35M1-M E-350 HDMI HD6310 AM3+ DDR3
ale zasilacze chłodzone pasywnie to już wydatek 600 pln.
Malinka tak, ale ona nie ma możliwości podłączenia dysków sposób zapewniający szybkość działania.
Jeden dysk to mało więc najlepiej 2 lub 3 a to trzeba zrobić po hubie, więc nie wiem jak z szybkością ( ale enerooszczędność jest i cisza)
zientas

Offline

 

#6  2013-11-08 18:05:00

  Bitels - Użytkownik

Bitels
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-31

Re: server domowy na multimedia i pliki.

z mojej strony bym powiedzial, że mimo wszystko wolał by zapiąć jakiegoś zwykłego celeronka niż atoma. Raz, że większy wybór w płytach, minus to troche większa buda ale można sie pokusić o pasywne chłodzenie wrzucając do budy tylko jakiś 120mm wentylator, a w razie potrzeby łatwo go rozbudować tworząc z niego kombajn który cały ten bajzel uciągnie.

Offline

 

#7  2014-03-01 11:49:15

  zientas - Użytkownik

zientas
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-11-12

Re: server domowy na multimedia i pliki.

choć minęło kilka miesięcy to jeszcze server nie stoi, sciągnołem sobie OpenMediaVault, chciałem zainstalować to na pen drive, ale po nagraniu obrazu na płytę uruchamia się do pierwszego napisu i stoi, zarówno wersja 32 jak i 64 bit.
jeszcze mam pytanie co do instalacji na penie, jak się zabezpieczyć przed jego padnięciem, z dysków raid więc są zabezpieczone a pen?
będą się na nim instalowały też aktualizacje, jakiś obraz tego pena robić raz na jakiś czas, chyba to trzeba na wyłączonej maszynie?
zientas

Offline

 

#8  2014-03-01 19:21:19

  andreq - Członek DUG

andreq
Członek DUG
Skąd: Nisko
Zarejestrowany: 2005-01-11

Re: server domowy na multimedia i pliki.

Proponuję instalację OMV z debiana https://wiki.debian.org/InstallOpenMediaVaultOnDebian masz większą kontrolę nad instalacją

Zabezpieczenie się przed padem pena?! Dla spokoju dajesz /tmp /var/log w ramdysk, jak się upierasz robisz kopie na innym, ewentualne pociągniecie aktualizacji to nie problem.

PS. RAID to nie panaceum na wszystko...

Offline

 

#9  2014-03-01 20:11:33

  zientas - Użytkownik

zientas
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-11-12

Re: server domowy na multimedia i pliki.

wiem że nie panaceum na wszystko ale na moje założenia tak, czyli:
zapewniam działanie serwera i po części danych.
na tym samym kompie będzie jeszcze jeden dysk nie wpięty w raid do robienia backupów.
to zapewnia nieprzerwalną pracę serwera oraz bezpieczeństwo danych bo będzie ich backup.

zaczołem czytać to co podałeś i zastanawiam się czy nie postawić raida podczas instalacji systemu, wtedy i system będzie działał nieprzerwalnie.
ale wiem że postawienie raida w ten sposób nie jest proste.
jeszcze duuużo czytania mi zostało.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)

[ Generated in 0.011 seconds, 9 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00015 SET CHARSET latin2
0.00005 SET NAMES latin2
0.00107 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='3.22.77.117' WHERE u.id=1
0.00091 UPDATE punbb_online SET logged=1716032885 WHERE ident='3.22.77.117'
0.00050 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1716032585
0.00087 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=24566 AND t.moved_to IS NULL
0.00007 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00257 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=24566 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00121 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=24566
Total query time: 0.0074 s