Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2013-11-22 23:33:50

  kaziu - Użytkownik

kaziu
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-05-07

Debian testing - automatyczne aktualizacje - jak wyłączyć?

Witam,

Mam dość prozaiczny problem. Mam w domu stary komputer, który jest wykorzystywany przez moich rodziców głównie do korzystania z Internetu. Windows odpad w przed biegach ponieważ wszelkie antywirusy zamulają go totalnie. Postawiłem na Linuksa, a że lubię Debiana to zainstalowałem testing'a  z KDE. Wszystko chodzi dobrze, zrobiłem rodzicom ikonkę na pulpicie "Internet", zainstalowałem sterowniki grafiki..itd. Ale jest jedno ale. Zawsze gdy się uruchomi komputer to wyskakują powiadomienia Appera o aktualizacjach pakietów, a że to jest testing to jest to notoryczne..Moi rodzice nie ogarniają komputerów i nie wiedzą co mają zrobić i jest problem. Grzebałem w KDE ale nigdzie nie mogę znaleźć "wyłącznika" aktualizacji. Może pomoże mi jakaś dobra dusza? ;)

Mały offtopic...

Mam jeszcze jeden mniejszy problem. Komputer rodziców łączy się z internetem poprzez Wifi, puntem dostępowym jest domowy router. Sieć oparta o dhcp, zabezpieczenie WEP. Wszystkie pingi zarówno wewnątrz jak i  na zewnątrz są w porządku. Jednak jeśli chodzi o wczytywanie stron w przeglądarce to laptopy z windows'em robią to dużo szybciej. Drogą dedukcji doszedłem do wniosku, że coś nie tak jest z tłumaczeniem DNS. Serwery DNS są pobierane z routera przez dhcp, jednak na Linuksie, chyba jakoś inaczej jest to zarządzane. Miał może już ktoś podobny problem? Da się to jakoś poprawić?

Pozdrawiam
Kaziu

Offline

 

#2  2013-11-22 23:39:27

  enether - wiecznie niewyspany

enether
wiecznie niewyspany
Zarejestrowany: 2012-05-01

Re: Debian testing - automatyczne aktualizacje - jak wyłączyć?

Witaj,

Co do KDE i Appera nie umiem Ci pomóc, ponieważ nie korzystałem z KDE jakieś 4 lata. Spróbuj poszukać go na jakiejś liście programów uruchamianych przy starcie środowiska.

Co do prędkości ładowania stron: jeżeli przeglądarka zamula się na etapie "ustalanie adresu  www.blablabla.net" to najprawdopodobniej jest to DNS. Nie opisałeś od jakiego dostawcy jest sieć, ale np. DNSy TP (teraz Orendż) to katastrofa. Polecam ustawienie w Network Managerze, bo zakładam że tego używasz do łączenia się z WiFi  (edytujesz połączenie, w sekcji IPv4 wybierasz "automatycznie(DHCP), tylko adresy" oraz dopisz sobie w polu DNS adresy serwerów OpenDNS oddzielone przecinkami.
(208.67.222.222, 208.67.220.220 o ile dobrze pamiętam)
Poza tym na czas ładowania stron znacząco wpływa ładowanie całego syfu który na tych stronach jest, czyli kochane reklamy, o adresy których przeglądarka dodatkowo musi odpytywać DNSy. Doinstaluj Adblock Edge i polską listę adresów do blokowania i powinno dostać kopa.

BTW: Skoro to stary komputer to KDE nie jest przypadkiem mordercze dla niego? LXDE się całkiem fajne ostatnio zrobiło, przynajmniej w takiej konfiguracji jak w przelocie widziałem na Lubuntu 13.10

Ostatnio edytowany przez enether (2013-11-22 23:43:30)

Offline

 

#3  2013-11-22 23:47:51

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Debian testing - automatyczne aktualizacje - jak wyłączyć?

Aktualizacje:
Wywal z autostartu appkę od aktualizacji. Lub ustaw ją, żeby nie sprawdzała.

Offline

 

#4  2013-11-22 23:50:52

  kaziu - Użytkownik

kaziu
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-05-07

Re: Debian testing - automatyczne aktualizacje - jak wyłączyć?

Nie jest źle z KDE, myślałem, że będzie gorzej ;) . Miałem chwilę Lubuntu na tym komputerze, ale tam problem z ładowaniem stron był naprawdę morderczy...potrafiły się nie raz nie ładować. Wg mnie same serwery DNS nie mają znaczenia, ponieważ korzystam z tych samych ustawień na komputerach z windows'em i jest wszystko w porządku.

LXDE dla Debiana jest dobrze dopracowane? Warto instalować?

Offline

 

#5  2013-11-22 23:53:58

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Debian testing - automatyczne aktualizacje - jak wyłączyć?

Co do DNS'ów pod Windowsem

Nie jestem pewien, ale chyba Windows pobiera "wycinki DNS" na komputer, by później szybciej się łączyć

coś się używa z /flushdns (jeśli dobrze pamiętam) i usuwa te wycinki

Poczytaj o tym i daj znać, bo może faktycznie problem jest z DNS'ami

Fervi

Offline

 

#6  2013-11-23 00:00:41

  enether - wiecznie niewyspany

enether
wiecznie niewyspany
Zarejestrowany: 2012-05-01

Re: Debian testing - automatyczne aktualizacje - jak wyłączyć?

@fervi: chodzi Ci zapewne o cache'owanie zapytań DNS.

@kaziu: niestety nie wiem, nigdy nie instalowałem. I sugerowałbym mimo wszystko sprawdzić te DNSy ;)

Offline

 

#7  2013-11-23 00:15:13

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Debian testing - automatyczne aktualizacje - jak wyłączyć?

IPv6 też potrafi zamulić wczytywanie stron.


[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

#8  2013-11-23 00:19:01

  kaziu - Użytkownik

kaziu
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-05-07

Re: Debian testing - automatyczne aktualizacje - jak wyłączyć?

To, że to wina DNS to jestem pewien na 99,99% ponieważ przeważnie zatrzymuje się ładowanie strony na tłumaczeniu nazwy hosta. Tylko problem polega na tym jak to naprawić?

Jak sprawdzić czy mam włączone ipv6? i jak to wyłączyć? ;)

Ostatnio edytowany przez kaziu (2013-11-23 00:21:53)

Offline

 

#9  2013-11-23 00:25:08

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Debian testing - automatyczne aktualizacje - jak wyłączyć?

Domyślnie w debianowych kernelach jest włączone. Kiedyś można było wyłączyć via:

Kod:

echo net.ipv6.conf.all.disable_ipv6=1 > /etc/sysctl.d/disableipv6.conf

To z roota oczywiście, możesz przekręcić system po tym. Żeby przywrócić do stanu pierwotnego:

Kod:

rm /etc/sysctl.d/disableipv6.conf

Aczkolwiek zaznaczam, że nie wiem czy ta metoda jest aktualna, u siebie używam innego kernela.


[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

#10  2013-11-23 00:59:20

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Debian testing - automatyczne aktualizacje - jak wyłączyć?

Można też w linijce kernela przy boocie dodać:

Kod:

ipv6.disable=1

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)

[ Generated in 0.014 seconds, 12 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00030 SET CHARSET latin2
0.00011 SET NAMES latin2
0.00190 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='3.143.4.181' WHERE u.id=1
0.00128 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '3.143.4.181', 1719389225)
0.00082 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1719388925
0.00153 DELETE FROM punbb_online WHERE ident='173.252.83.115'
0.00085 DELETE FROM punbb_online WHERE ident='18.118.95.65'
0.00091 DELETE FROM punbb_online WHERE ident='54.36.149.12'
0.00075 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=24669 AND t.moved_to IS NULL
0.00023 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00111 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=24669 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00111 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=24669
Total query time: 0.0109 s