Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2014-06-25 14:23:20

  maca_maca - Użytkownik

maca_maca
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-06-25

Zamykanie portów na serwerze oraz podział internetu

Cześć Wam wszystkim!
na początku się przedstawię jestem adminem nowego serwera debianowego w mojej małej firmie.
problem polega na tym że za diabły nie umiem sobie z nim poradzić a mianowicie:
- problem z otwartymi portami tcp (nie chcę ich blokować przez firewalla tylko chcę żeby były zamknięte wszystkie)
pytanie konkretne który plik konfiguracyjny muszę zmienić i jak żeby zamknąć wszystkie  porty tcp?
lub czy jest jakieś skrypt który trzeba uruchomić żeby to zrobić?
- chcę mieć otwarty tylko jeden port na ssh oraz telneta (oba demony zainstalowane)

-  permanentny problem z podziałem internetu, mam dwie karty sieciowe w serwerze proszę podajcie mi jak dla "osła" krok po kroku co zrobić, bo testowałem już chyba prawie wszystkie porady internetowe i nic.

Proszę od razu wszystkich czytających tego posta o niedenerwowanie się ze po raz kolejny ktoś zamiast używania szukajki pyta oto samo, wiem jak to denerwuje bo sam prowadzę duże forum. Proszę tylko weźcie pod wzgląd to że nie jestem informatykiem i nie chcę nim być , jestem szefem firmy który nie ma czasu na czytanie setek stron i zastanawianie sie która porada jest właściwa ale chcę jedynie  ograniczyć dostęp swoich pracowników do stron "zakazanych" oraz prowadzić ich kontrolę aktywności w sieci.
Dla osób które chcą pomóc a zarazem trochę mnie nauczyć chętnie się zrewanżuję.

proszę o odpowiedzi konkretne bez zbędnych docinek :)
Marcin
strimer@strimer.pl

Offline

 

#2  2014-06-25 14:29:57

  ethanak - Użytkownik

ethanak
Użytkownik
Skąd: Ungwenor
Zarejestrowany: 2010-07-19
Serwis

Re: Zamykanie portów na serwerze oraz podział internetu

zacznijmy od tego: które porty masz otwarte i (po wymienieniu) dlaczego je chcesz zamknąć.
co do podziału netu... wybacz, ale dokumentacja dostępna w sieci jest na tyle szczegółowa że nie ma sensu jakiekolwiek podawanie przykładów na forum. masz konkretny problem - ktoś pewnie pomoże.
a jeśli jesteś szefem firmy... może zatrudnij admina? bo to wyjdzie i szybciej, i taniej.

Ostatnio edytowany przez ethanak (2014-06-25 14:32:30)


Nim mechaniczne larum zagrasz mi, kanalio,
głosząc nadejście Javy - śmiertelnego wroga!
[i]Zespół Adwokacki Dyskrecja[/i]

Offline

 

#3  2014-06-25 15:03:23

  maca_maca - Użytkownik

maca_maca
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-06-25

Re: Zamykanie portów na serwerze oraz podział internetu

system jest świeżo zainstalowany
otwarte porty
wydruk z nmapa
Not shown: 995 closed ports
PORT    STATE    SERVICE
21/tcp  open     ftp
22/tcp  filtered ssh
80/tcp  open     http
443/tcp open     https
631/tcp open     ipp
w zamknięciu portów chodzi żeby był dostęp zdalny ssh lub telnet (najlepiej dla mnie telnet)
zatrudnianie admina na cały etat jest bez sensu bo serwer zrobiony dobrze a raz z moim nadzorem będzie chodził, chyba że admin z doskoku, to jest myśl. Tylko skąd go wziąć ? (bo z ogłoszenia to od razu będą chcieli tysiące zarabiać)

Offline

 

#4  2014-06-25 15:19:40

  ethanak - Użytkownik

ethanak
Użytkownik
Skąd: Ungwenor
Zarejestrowany: 2010-07-19
Serwis

Re: Zamykanie portów na serwerze oraz podział internetu

otwarty port ftp oznacza, że masz uruchomiony serwer ftp. tyle. jeśli ftp na serwerze nie jest ci potrzebny - po prostu go odinstaluj. to samo dotyczy portów 80 i 443 (serwer www - jeśli nie potrzebujesz to odinstaluj).
z portem ipp... masz tam jakieś drukarki które udostępnia serwer? jeśli nie - po prostu wywal cupsa.
przy okazji - w bieżącym tysiącleciu nie widzę sensu demona telnet, czy naprawdę jest do czegoś potrzebny?
co do zatrudniania admina: nie masz nikogo znajomego, co się za stówkę od godziny zgodzi na opiekę nad serwerkiem? przecież nie musi być to pełny etat, a stówka każdemu się przyda... szczególnie że podstawa to będą dwie godziny pracy...
jeśli jesteś szefem firmy i nie masz nic wspòlnego z informatyką - nawet jeśli wyceniasz godzinę swojej pracy na 20 pln to i tak znalezienie dochodzącego admina będzie tańsze (przy caLym szacunku - mogę się założyć że w ciągu 10 godzin nie będziesz w stanie nawet zrozumieć tego, co trzeba zrobiç)


Nim mechaniczne larum zagrasz mi, kanalio,
głosząc nadejście Javy - śmiertelnego wroga!
[i]Zespół Adwokacki Dyskrecja[/i]

Offline

 

#5  2014-06-25 15:20:57

  svL - Użytkownik

svL
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-06-17

Re: Zamykanie portów na serwerze oraz podział internetu

Wyłącz usługi, z których nie korzystasz. Zostaw ssh (najlepiej zmień port z 22 na jakiś wysoki), o telnecie zapomnij.


"God, root, what is difference?"

Offline

 

#6  2014-06-25 15:33:26

  menel - Użytkownik

menel
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-11-02

Re: Zamykanie portów na serwerze oraz podział internetu

mogę się założyć że w ciągu 10 godzin nie będziesz w stanie nawet zrozumieć tego, co trzeba zrobiç)[/quote]
a niby czemu, 10 piw albo flaszka trochę lektury i ogarnie;)

http://dug.net.pl/tekst/31/udostepnienie_polaczenia_internetowego_%28masq%29/

http://zsk.wsti.pl/publikacje/iptables_przystepnie.htm
http://www.debian.pl/content/402-Iptables-dla-pocz%C4%85tkuj%C4%85cych-cz-1
http://www.debian.pl/content/403-Iptables-dla-pocz%C4%85tkuj%C4%85cych-cz.-2

http://jakilinux.org/aplikacje/ujarzmij-squida-czesc-i-%E2%80%93-warstwa-sprzetowa/
http://jakilinux.org/aplikacje/ujarzmij-squida-czesc-ii-%E2%80%93-konfiguracja/
http://jakilinux.org/aplikacje/ujarzmij-squida-czesc-iii-sarg/

Offline

 

#7  2014-06-25 15:39:26

  ethanak - Użytkownik

ethanak
Użytkownik
Skąd: Ungwenor
Zarejestrowany: 2010-07-19
Serwis

Re: Zamykanie portów na serwerze oraz podział internetu

tylko weź pod uwagę drobiazg - facet zarabia kasę na sprzedawaniu pietruszki, i 10 godzin spędzonych na znalezieniu najlepszej hurtowni warzyw to 10 godzin które się opłaciły.
10 godzin spędzonych na konfiguracji serwera i uczeniu się jakichś tam podstaw administracji to czas stracony.


Nim mechaniczne larum zagrasz mi, kanalio,
głosząc nadejście Javy - śmiertelnego wroga!
[i]Zespół Adwokacki Dyskrecja[/i]

Offline

 

#8  2014-06-25 16:36:27

  menel - Użytkownik

menel
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-11-02

Re: Zamykanie portów na serwerze oraz podział internetu

jeżeli wszystko przeliczasz na hajsy to masz w zupełności rację, lepiej zatrudnić fachowca ale weź też pod uwagę, że za każdym razem będzie musiał bulić a jak raz ogarnie przez te kilkanaście godzin i się nauczy nie będzie musiał nikomu płacić i zawsze to coś nowego dla głowy a wiedzy "nabytej" za papierki nie kupisz;)

Ostatnio edytowany przez menel (2014-06-25 16:55:31)

Offline

 

#9  2014-06-26 11:49:04

  maca_maca - Użytkownik

maca_maca
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-06-25

Re: Zamykanie portów na serwerze oraz podział internetu

dzięki za wypowiedzi.
ftp-a już odinstalowuję
www również
drukarek nie udostępniam więc cups-a wywalam

ps no i odinstalowałem ftpa i nadal mam otwarty port :(

Offline

 

#10  2014-06-26 12:08:36

  ethanak - Użytkownik

ethanak
Użytkownik
Skąd: Ungwenor
Zarejestrowany: 2010-07-19
Serwis

Re: Zamykanie portów na serwerze oraz podział internetu

a zrób mu po prostu reboot i zobacz co zostanie - czasem mimo odinstalowania usluga nie zostaje zatrzymana.
tak przy okazji - zamiast nmapem lepiej sprawdzić przez

Kod:

lsof -i -n

i popatrzeć na wszystko co zawiera LISTEN.


Nim mechaniczne larum zagrasz mi, kanalio,
głosząc nadejście Javy - śmiertelnego wroga!
[i]Zespół Adwokacki Dyskrecja[/i]

Offline

 

#11  2014-06-27 08:09:58

  maca_maca - Użytkownik

maca_maca
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-06-25

Re: Zamykanie portów na serwerze oraz podział internetu

nieco się wyjaśniło :
internet mam z modemu (wraz z routerem) Huawei i to był problem, ponieważ miał zainstalowany wirtualny serwer którego parametrów nie dało się zmienić w ustawieniach. Nawet T-mobile nie pomógł. Kupiłem modem (z palca) i jest lepiej, okazało się że porty mam pozamykane, tylko teraz następny problem z utworzeniem sieci i internetu wewnątrz firmy.
Użyłem instrukcji http://dug.net.pl/tekst/31/udostepnienie_polaczenia_internetowego_%28masq%29/
i zamiast etho0 wpisałem ppp0 - niestety nie działa. Brama sieci w kompach wewnętrzynych jest widoczna ale brak dostępu do internetu.
Hilfe ! :)
Ps nie sprzedajemy marchewek tylko jesteśmy firmą produkcyjną i produkujemy izolatory do linii wysokich napięć. (to jak by ktoś był chętny)

Ostatnio edytowany przez maca_maca (2014-06-27 08:11:11)

Offline

 

#12  2014-06-27 09:28:51

  ethanak - Użytkownik

ethanak
Użytkownik
Skąd: Ungwenor
Zarejestrowany: 2010-07-19
Serwis

Re: Zamykanie portów na serwerze oraz podział internetu

Czegoś mi tam w tym artykule brakuje...
Pokaż wynik:

Kod:

cat /etc/sysctl.conf | grep forward

Powinieneś mieć m.in. linię:

Kod:

net.ipv4.ip_forward=1

Jeśli jest zakomentowana lub zamiast 1 jest 0  zmień na taką jak wyżej i wydaj (z roota) polecenie:

Kod:

sysctl -p /etc/sysctl.conf

Jeśli już taka była to bez dostępu do maszyny to będziemy sobie wróżyć z fusów. Jeśli się zmieniło to daj znać. Sprawdzaj na końcówkach przez ping na adres IP a nie na nazwę (to wykluczy wszelkie machloje z niedziałającymi DNS-ami) - np.

Kod:

ping 213.180.141.140

a nie

Kod:

 ping onet.pl

A tak w ogóle to Ty chcesz mieć router a nie serwer...

PS. Użyłem porównania z pietruszką jako przykładu branży dalekiej od informatyki. Mam nadzieję że się nie obraziłeś - moim zdaniem handel warzywami jest bardzo zacnym zajęciem!


Nim mechaniczne larum zagrasz mi, kanalio,
głosząc nadejście Javy - śmiertelnego wroga!
[i]Zespół Adwokacki Dyskrecja[/i]

Offline

 

#13  2014-06-30 08:31:07

  maca_maca - Użytkownik

maca_maca
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-06-25

Re: Zamykanie portów na serwerze oraz podział internetu

no i pomogło
tą wartość miałem na 0 net.ipv4.ip_forward=1
dzielenie internetu działa, oraz blokowanie stron przez squida (nie wiedziałem że konfiguracja tego demona będzie tak prosta)
są jeszcze dwie rzeczy do zrobienia.
Połączenie internetowe mam na ppp0 jak zrobić żeby ppp0 startował wraz z systemem (jest to modem Huawei standardowy na usb)?
polecicie jakiś sprawdzony sposób ?
druga rzecz to pytanie czy jest możliwe aby cały ruch sieci wewnętrznej hostów był zapisywany do pliku, chodzi mi o wgląd na to na jakie strony pracownicy wchodzą- jet to możliwe?

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)

[ Generated in 0.014 seconds, 9 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00018 SET CHARSET latin2
0.00007 SET NAMES latin2
0.00164 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='18.224.63.87' WHERE u.id=1
0.00125 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '18.224.63.87', 1714455688)
0.00083 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1714455388
0.00084 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=26042 AND t.moved_to IS NULL
0.00009 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00314 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=26042 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00129 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=26042
Total query time: 0.00933 s