Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2014-08-15 13:05:29

  P@blo - Nadworny matematyk

P@blo
Nadworny matematyk
Skąd: Wrocław v Jasło
Zarejestrowany: 2010-11-11

Jak zmienić mapowanie klawiszy jasności ekranu?

Hej,

Pozwoliłem sobie na opisanie rozwiązania pewnego problemu na portalu. ([url=http://dug.net.pl/tekst/294/problem_ze_zmiana_ustawien_jasnosci_ekranu_(kernel_%3E3_16)]link[/url]).

Ale zastanawiam mnie, czy nie da się zamienić jakoś przypisania klawiszy z [tt]acpi_video0[/tt] na [tt]intel_backlight[/tt]?

Kod:

$ ls -l /sys/class/backlight/
razem 0
lrwxrwxrwx 1 root root 0 sie 15 12:32 acpi_video0 -> ../../devices/pci0000:00/0000:00:02.0/backlight/acpi_video0
lrwxrwxrwx 1 root root 0 sie 15 12:32 intel_backlight -> ../../devices/pci0000:00/0000:00:02.0/drm/card0/card0-LVDS-1/intel_backlight

Nasuwa się pomysł zmiany dowiązań symbolicznych... ale chyba po reboocie wróci wszystko do normy?

Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez P@blo (2014-08-15 13:06:16)


[tt]ThinkPadX220i
| Procesor: Intel(R) Core(TM) i3-2310M CPU @ 2.10GHz |
|  Debian: sid   |   Arch: amd64   |   Sound: alsa   |
| No DE | WM: DWM  |  DM: .bash_profile  |  BIOS+MBR |[/tt]

Offline

 

#2  2014-08-15 13:07:47

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Jak zmienić mapowanie klawiszy jasności ekranu?

To są dwa zupełnie inne sterowniki i mieszanie ich chyba nie jest najlepszym pomysłem.

U mnie nic się nie zmieniło. W 3.16 (aptosid) nadal jest /sys/class/backlight/acpi_video0.

Kod:

ls /sys/class/backlight/acpi_video0
actual_brightness  bl_power  brightness  device  max_brightness  power  subsystem  type  uevent

Offline

 

#3  2014-08-15 15:07:49

  dominbik - Członek DUG

dominbik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2011-07-25

Re: Jak zmienić mapowanie klawiszy jasności ekranu?

[b]P@blo[/b] a po co chcesz tak robić skoro

Kod:

video.use_native_backlight=0

jest całkiem niezłym sposobem. Nie wiem czy wgl też masz ten problem no ale opiszę;

Mi na Archu 3.16 w lapku przestała też przestała działać regulacja podświetlenia a może dokładniej:
regulacja działa przez np.

Kod:

echo "3000" >> /sys/class/backlight/intel_backlight/brightness

ale część starych skryptów korzystająca z np. /sys/class/backlight/acpi_video0/brightness przestała działać. O ile w przypadku własnych i innych gównoskryptów mnie to nie dziwi (dobre skrypty, appki powinny działać bez względu na  /sys/class/backlight/[b]TĄ_NAZWE[/b]/brightness to że siadło sterownie podświetleniem przez fn + f6/f7 już mnie dziwi. Nie używam żadnych zewnętrznych aplikacji typu xbacklight, gbacklight, bo zawsze działało to u mnie OOTB i nawet w konsoli. Teraz zastanawiam się co w czystym Linuxie (z systemd) za to odpowiada (handlers akcje pod fn + f6/f7). Sprawdziłem mam acpida włączonego (doinstalowałem go kiedyś), ale sprawdziłem /etc/acpi/handler.sh i to nie on za to odpowiada, zresztą dodanie twojej opcji wszystko naprawia i sterowanie podświetleniem klawiszami działa bez acpida (który to jest wgl zewnętrzną aplikacją), więc już skończyły mi się pomysły jaki mechanizm za to odpowiada. Zastanawia mnie też czy ta zmiana to jakiś BUG w jądrze czy jakaś nowinka. Jakieś kilka dni temu po przejściu na 3.16 mi się to popsuło, specjalnie nie miałem czasu i nie chciało mi się szukać rozwiązania. Po dodaniu twojej opcji włącza się stary interfejs (nie wiem czy stary, może prawidłowy) jak przed 3.16 i wszystko działa jak wcześniej (póki co tak zostawiłem jeżeli działa):

Kod:

ls -l /sys/class/backlight/
razem 0
lrwxrwxrwx 1 root root 0 08-15 13:36 acpi_video0 -> ../../devices/pci0000:00/0000:00:01.0/0000:01:00.0/backlight/acpi_video0
lrwxrwxrwx 1 root root 0 08-15 13:36 acpi_video1 -> ../../devices/pci0000:00/0000:00:02.0/backlight/acpi_video1
lrwxrwxrwx 1 root root 0 08-15 13:36 intel_backlight -> ../../devices/pci0000:00/0000:00:02.0/drm/card0/card0-LVDS-1/intel_backlight

tutaj wątek z archlinux.org z moim łamanym angielskim + wcześniej inny BUG dotyczący zmieniania się podświetlenia przy przełączaniu Xy -> VT i na odwrót.
https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?pid=1446658#p1446658

PS Przepraszam za język i składnie, ale czas.


[img]http://img34.imageshack.us/img34/5092/zw9m.png[/img] [img]http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png[/img]

Offline

 

#4  2014-08-15 16:27:45

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Jak zmienić mapowanie klawiszy jasności ekranu?

U mnie dla odmiany niby wszystko działa, ale nie odpala się ten skrypt przy podłączaniu/odłączaniu kabla.
Ręczne wprowadzenie wartości w pliku /sys/class/backlight/acpi_video0/brightness natomiast działa. Sterowanie klawiszami również działa.

Przy okazji zauważyłem, że musiały się zmienić nazwy parametrów i915 bo stare wpisy w i915.conf nie działały:

Kod:

parm:           modeset:Use kernel modesetting [KMS] (0=DRM_I915_KMS from .config, 1=on, -1=force vga console preference [default]) (int)
parm:           panel_ignore_lid:Override lid status (0=autodetect, 1=autodetect disabled [default], -1=force lid closed, -2=force lid open) (int)
parm:           powersave:Enable powersavings, fbc, downclocking, etc. (default: true) (int)
parm:           semaphores:Use semaphores for inter-ring sync (default: -1 (use per-chip defaults)) (int)
parm:           enable_rc6:Enable power-saving render C-state 6. Different stages can be selected via bitmask values (0 = disable; 1 = enable rc6; 2 = enable deep rc6; 4 = enable deepest rc6). For example, 3 would enable rc6 and deep rc6, and 7 would enable everything. default: -1 (use per-chip default) (int)
parm:           enable_fbc:Enable frame buffer compression for power savings (default: -1 (use per-chip default)) (int)
parm:           lvds_downclock:Use panel (LVDS/eDP) downclocking for power savings (default: false) (int)
parm:           lvds_channel_mode:Specify LVDS channel mode (0=probe BIOS [default], 1=single-channel, 2=dual-channel) (int)
parm:           lvds_use_ssc:Use Spread Spectrum Clock with panels [LVDS/eDP] (default: auto from VBT) (int)
parm:           vbt_sdvo_panel_type:Override/Ignore selection of SDVO panel mode in the VBT (-2=ignore, -1=auto [default], index in VBT BIOS table) (int)
parm:           reset:Attempt GPU resets (default: true) (bool)
parm:           enable_hangcheck:Periodically check GPU activity for detecting hangs. WARNING: Disabling this can cause system wide hangs. (default: true) (bool)
parm:           enable_ppgtt:Override PPGTT usage. (-1=auto [default], 0=disabled, 1=aliasing, 2=full) (int)
parm:           enable_psr:Enable PSR (default: false) (int)
parm:           preliminary_hw_support:Enable preliminary hardware support. (int)
parm:           disable_power_well:Disable the power well when possible (default: true) (int)
parm:           enable_ips:Enable IPS (default: true) (int)
parm:           fastboot:Try to skip unnecessary mode sets at boot time (default: false) (bool)
parm:           prefault_disable:Disable page prefaulting for pread/pwrite/reloc (default:false). For developers only. (bool)
parm:           invert_brightness:Invert backlight brightness (-1 force normal, 0 machine defaults, 1 force inversion), please report PCI device ID, subsystem vendor and subsystem device ID to dri-devel@lists.freedesktop.org, if your machine needs it. It will then be included in an upcoming module version. (int)
parm:           disable_display:Disable display (default: false) (bool)
parm:           disable_vtd_wa:Disable all VT-d workarounds (default: false) (bool)
parm:           enable_cmd_parser:Enable command parsing (1=enabled [default], 0=disabled) (int)

Offline

 

#5  2014-08-15 16:34:06

  dominbik - Członek DUG

dominbik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2011-07-25

Re: Jak zmienić mapowanie klawiszy jasności ekranu?

skąd ten output jest? dmesg czy jak? (chciałbym sprawdzić też u siebie).


[img]http://img34.imageshack.us/img34/5092/zw9m.png[/img] [img]http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png[/img]

Offline

 

#6  2014-08-15 16:36:39

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Jak zmienić mapowanie klawiszy jasności ekranu?

Kod:

modinfo i915 |grep parm

Sprawdź czy klawisze są widoczne w wynikach:

Kod:

acpi_listen

Powinny być podobne wyniki:

video/brightnessup BRTUP 00000086 00000000
video/brightnessup BRTUP 00000086 00000000
video/brightnessdown BRTDN 00000087 00000000
video/brightnessdown BRTDN 00000087 00000000[/quote]
U mnie okazało się, ze nie działał acpid. Nie działał ten skrypt:

Kod:

cat /etc/acpi/power.sh
#!/bin/sh

test -f /usr/share/acpi-support/key-constants || exit 0

. /usr/share/acpi-support/power-funcs
. /usr/share/acpi-support/policy-funcs

if [ -z "$*" ] && { CheckPolicy || CheckUPowerPolicy; }; then
    exit;
fi

pm-powersave $*

Tymczasowo zakomentowałem ten fragment i wróciło do normy:

Kod:

# if [ -z "$*" ] && { CheckPolicy || CheckUPowerPolicy; }; then
#     exit;
# fi

Offline

 

#7  2014-08-15 19:16:09

  dominbik - Członek DUG

dominbik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2011-07-25

Re: Jak zmienić mapowanie klawiszy jasności ekranu?

tak są są. Tak wgl używam Archa i tego nie mam. Jakbym chciał bez tej opcji od P@blo to można by to naprawić dodając odpowiednią akcję właśnie do /etc/acpi/* ,ale póki co poczekam, bo w Archu tym zajmuje się jakiś inny mechanizm (nie wiem jaki). może systemd


[img]http://img34.imageshack.us/img34/5092/zw9m.png[/img] [img]http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png[/img]

Offline

 

#8  2014-08-15 20:05:30

  P@blo - Nadworny matematyk

P@blo
Nadworny matematyk
Skąd: Wrocław v Jasło
Zarejestrowany: 2010-11-11

Re: Jak zmienić mapowanie klawiszy jasności ekranu?

[quote=yossarian]To są dwa zupełnie inne sterowniki i mieszanie ich chyba nie jest najlepszym pomysłem.

U mnie nic się nie zmieniło. W 3.16 (aptosid) nadal jest /sys/class/backlight/acpi_video0.

Kod:

ls /sys/class/backlight/acpi_video0
actual_brightness  bl_power  brightness  device  max_brightness  power  subsystem  type  uevent

[/quote]
Sprawdziłem u siebie (przez przypadek), że jak dodam tą opcję =1 to na starszych kernelach (3.14.17) znika mi [tt]acpi_video0[/tt]. To tak informacyjnie piszę.

[quote=dominbik][b]P@blo[/b] a po co chcesz tak robić skoro

Kod:

video.use_native_backlight=0

jest całkiem niezłym sposobem.[/quote]
Tzn nie lubię walczyć z wiatrakami. Tak jak wprowadzili systemd i tego się nie przeskoczy, a jak się da to walka jest nierówna, tak uważam, że to kolejne 'udogodnienie', które wstępnie psuje ale domyślnie ma coś nam ułatwić (naiwność!). Wydaje mi się, że jeśli by podmapować klawisze pod intel_backlight to by wszystko było jak należy i może w poźniejszym czasie tak będzie i wpis w grubie będzie zbędny.

Co do opisanego przez ciebie problemu to cieszę się, że nie jestem sam... Bo jak zacząłem szukać w necie coś w stylu 'bug acpi_video0 3.16 kernel' to za wiele nie znalazłem. Ba, nawet bugów 3.16 jakoś mi się nie znalazło za wiele... Widocznie to nie bug zrozumiałem tylko jakaś kolejna chora zmiana. Zacząłem szukać i stwierdziłem, że się podzielę znaleziskiem. :)
===================================================================================================================
Mam takie pytanie odnośnie tego acpid. Bo rozumiem, że jeśli to mam:

Kod:

$ aptitude search acpid~i
i A acpid                            - Demon zdarzeń ACPI

To w [tt]/etc/acpi/[/tt] powinienem mieć hociażby power.sh czy handle.sh a u mnie pusto:

Kod:

19:58:09 lena:~$ ls -l /etc/acpi/
razem 8
drwxr-xr-x 2 root root 4096 sie 10 21:45 events
-rwxr-xr-x 1 root root 1155 mar 23  2011 powerbtn-acpi-support.sh
19:58:53 lena:~$ ls -l /etc/acpi/events/
razem 4
-rw-r--r-- 1 root root 64 mar 23  2011 powerbtn-acpi-support

Sory jak coś bredzę, ale ostatnio to jestem 100 lat za afroamerykanami z 'nowinkami' pingwina.

Pozdr


[tt]ThinkPadX220i
| Procesor: Intel(R) Core(TM) i3-2310M CPU @ 2.10GHz |
|  Debian: sid   |   Arch: amd64   |   Sound: alsa   |
| No DE | WM: DWM  |  DM: .bash_profile  |  BIOS+MBR |[/tt]

Offline

 

#9  2014-08-15 20:15:28

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Jak zmienić mapowanie klawiszy jasności ekranu?

To nie jest „udogodnienie”, a problem z Biosem/UEFI laptopów, których producenci wspierają głównie Windowsa i nie trzymają się standardów ACPI:

[b]The second change having a chance to be visible is that ACPI video
will now default to using native backlight rather than the ACPI
backlight interface which should generally help systems with
broken Win8 BIOSes.[/b]  We're hoping that all problems with the
native backlight handling that we had previously have been
addressed and we are in a good enough shape to flip the default,
but this change should be easy enough to revert if need be.[/quote]
https://lkml.org/lkml/2014/6/4/192

Nie jest to tez żaden bug. Chyba, że ze strony producentów sprzętu. Masz do tego przełącznik (parametr modułu acpi), którego zresztą sam teraz używasz:

Kod:

modinfo video |grep backlight
parm:           use_native_backlight:int

Chyba za dużo filozofujesz ;)

Te pliki w /etc/acpi pochodzą z pakietu [deb]acpi-support[/deb]. Ostatnio w nim mocno grzebią, widzę że jest zgłoszony błąd, o którym wcześniej pisałem: [bug]754450[/bug]

Offline

 

#10  2014-08-15 20:36:12

  P@blo - Nadworny matematyk

P@blo
Nadworny matematyk
Skąd: Wrocław v Jasło
Zarejestrowany: 2010-11-11

Re: Jak zmienić mapowanie klawiszy jasności ekranu?

[quote=yossarian]Chyba za dużo filozofujesz ;)[/quote]
Wynika to z mojej ostatniej nie(do)wiedzy.


[tt]ThinkPadX220i
| Procesor: Intel(R) Core(TM) i3-2310M CPU @ 2.10GHz |
|  Debian: sid   |   Arch: amd64   |   Sound: alsa   |
| No DE | WM: DWM  |  DM: .bash_profile  |  BIOS+MBR |[/tt]

Offline

 

#11  2014-08-15 20:38:05

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Jak zmienić mapowanie klawiszy jasności ekranu?

Miałem na myśli to, że piszesz tak, jakby ktoś Ci specjalnie na złość robił ;)

Zmiany, nawet te kontrowersyjne lub wręcz problematyczne, są zazwyczaj czymś spowodowane. Bynajmniej nie złośliwością.

Offline

 

#12  2014-08-15 20:38:26

  dominbik - Członek DUG

dominbik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2011-07-25

Re: Jak zmienić mapowanie klawiszy jasności ekranu?

P@blo a to u Cb po wykonaniu tego http://dug.net.pl/tekst/294/problem_ze_zmiana_ustawien_jasnosci_ekranu_(kernel_%3E3_16)  nie wraca wszystko do normy?


[img]http://img34.imageshack.us/img34/5092/zw9m.png[/img] [img]http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png[/img]

Offline

 

#13  2014-08-15 23:31:41

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: default city
Zarejestrowany: 2010-03-14
Serwis

Re: Jak zmienić mapowanie klawiszy jasności ekranu?

Zrobiłem to z poradnika. Jak nie działało tak nie działa. Dla mnie nic nowego, średnio co 5 wersji kernela przestaje mi to działać.


[img]https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png[/img]

Offline

 

#14  2014-08-18 07:41:48

  P@blo - Nadworny matematyk

P@blo
Nadworny matematyk
Skąd: Wrocław v Jasło
Zarejestrowany: 2010-11-11

Re: Jak zmienić mapowanie klawiszy jasności ekranu?

[quote=yossarian]Miałem na myśli to, że piszesz tak, jakby ktoś Ci specjalnie na złość robił ;)

Zmiany, nawet te kontrowersyjne lub wręcz problematyczne, są zazwyczaj czymś spowodowane. Bynajmniej nie złośliwością.[/quote]
Spoko moglo to tak zabrzmiec ale nie do konca to chcialem powiedziec.

[quote=/me]Tzn nie lubię walczyć z wiatrakami. Tak jak wprowadzili systemd i tego się nie przeskoczy, a jak się da to walka jest nierówna, [b]tak uważam, że to kolejne 'udogodnienie', które wstępnie psuje ale domyślnie ma coś nam ułatwić[/b] (naiwność!).[/quote]
Mialo sugerowac ze nie jestem wrogo nastawiony do tego. :-)

Never mind.

[b]@dominbik[/b] Dziala. Jest ok ale wg mnie jest to rozwiazanie typu obejscie (zapomnialem jak w ang to okreslenie forumowe brzmi) niz OTB co chyba jest idealem. ;-)

[b]@mati75[/b] skoro nie dzalalo to chyba gdzie indziej problem lezy. U mnie dzialalo nawet w konsoli wczesniej.


[tt]ThinkPadX220i
| Procesor: Intel(R) Core(TM) i3-2310M CPU @ 2.10GHz |
|  Debian: sid   |   Arch: amd64   |   Sound: alsa   |
| No DE | WM: DWM  |  DM: .bash_profile  |  BIOS+MBR |[/tt]

Offline

 

#15  2014-08-18 09:35:31

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Jak zmienić mapowanie klawiszy jasności ekranu?

Kontrolę jasności ekranu może obsługiwać kilka sterowników. Deweloperzy jądra doszli do wniosku, że na nowszym sprzęcie lepiej będzie działać ten, który akurat u Ciebie nie działa.
Te rozwiązanie, które teraz zastosowałeś jest prawidłowe i nie ma sensu szukać dziury w całym. Ten parametr do tego właśnie służy.
Jeśli kłuje Cię w oczy ten wpis w Grubie do dopisz ten parametr w katalogu /etc/modprobe.d/ i zapomnij.

Offline

 

#16  2014-08-18 17:04:04

  neo86 - Lubię marudzić

neo86
Lubię marudzić
Skąd: California
Zarejestrowany: 2014-06-29

Re: Jak zmienić mapowanie klawiszy jasności ekranu?

Dla ciekawskich. U mnie kontrola jasności ekranu działa prawidłowo. Na sprzęcie ze stopki. Natomiast zanim sprzedałem netbook MSI U123 to na nim w kernelach od wersji 3.12 regulacja jasności ekranu szwankowała a z kernelem 3.16 to już całkowite jaja jak berety. Po włączeniu netbooka przez dobrą minutę automatycznie się przełączała jasność ekranu z najciemniejszego do najjaśniejszego. Taki jakby na dzień dobry stroboskop z ekranu :D

Offline

 

#17  2014-08-19 06:55:27

  P@blo - Nadworny matematyk

P@blo
Nadworny matematyk
Skąd: Wrocław v Jasło
Zarejestrowany: 2010-11-11

Re: Jak zmienić mapowanie klawiszy jasności ekranu?

[quote=yossarian]Kontrolę jasności ekranu może obsługiwać kilka sterowników. Deweloperzy jądra doszli do wniosku, że na nowszym sprzęcie lepiej będzie działać ten, który akurat u Ciebie nie działa.
Te rozwiązanie, które teraz zastosowałeś jest prawidłowe i nie ma sensu szukać dziury w całym. Ten parametr do tego właśnie służy.
Jeśli kłuje Cię w oczy ten wpis w Grubie do dopisz ten parametr w katalogu /etc/modprobe.d/ i zapomnij.[/quote]
Calkowicie masz racje. To nie windows. Widocznie ostatnio za duzo z M$ mam do czynienia i troche filozofia mi sie zepsula... ;-) dzieki za naprostowanie :-D


[tt]ThinkPadX220i
| Procesor: Intel(R) Core(TM) i3-2310M CPU @ 2.10GHz |
|  Debian: sid   |   Arch: amd64   |   Sound: alsa   |
| No DE | WM: DWM  |  DM: .bash_profile  |  BIOS+MBR |[/tt]

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)

[ Generated in 0.013 seconds, 10 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00009 SET CHARSET latin2
0.00003 SET NAMES latin2
0.00107 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='18.209.66.87' WHERE u.id=1
0.00108 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '18.209.66.87', 1711679634)
0.00045 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1711679334
0.00078 DELETE FROM punbb_online WHERE ident='47.128.41.15'
0.00085 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=26266 AND t.moved_to IS NULL
0.00005 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00392 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=26266 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00122 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=26266
Total query time: 0.00954 s