Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2014-11-19 21:54:14

  QbaC1 - Użytkownik

QbaC1
Użytkownik
Skąd: Lędziny
Zarejestrowany: 2005-09-16

kabel UTP wzdłuż rurek centralnego

Robię sobie w mieszkaniu sieć komputerową, muszę wyłożyć ok 8-9 metrów kabla. Te 8-9 metrów biegło by wzdłuż rurek centralnego ogrzewania. Moje wątpliwości dotyczą tego czy nie ma jakiś przeciwwskazań co do wykładania instalacji wzdłuż nagrzanych rurek centralnego ogrzewania. Czy temperatura rurek nie będzie kolidowała z prawidłowym działaniem sieci?


"If you think of MS-DOS as mono, and Windows as stereo, then Linux is Dolby
Pro-Logic Surround Sound with Bass Boost and all the music is free."

Offline

 

#2  2014-11-19 21:58:02

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: default city
Zarejestrowany: 2010-03-14
Serwis

Re: kabel UTP wzdłuż rurek centralnego

Nie widzę żadnych przeciwwskazań.


[img]https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png[/img]

Offline

 

#3  2014-11-19 22:00:53

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: kabel UTP wzdłuż rurek centralnego

http://www.dipol.com.pl/przewod_netset_box_u-utp_5e_skretka_wewnetrzna_305m__E1408_305.htm

Rzuć okiem na zakres temperatur.


[b]Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW[/b] -> Niech inni na tym skorzystają.
[url=http://dug.net.pl/]Polski portal Debiana[/url]

Offline

 

#4  2014-11-20 02:26:41

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: kabel UTP wzdłuż rurek centralnego

kable układa się w ziemi, na ścianie to można przewody co najwyżej ;P

nie ma najmniejszego problemu. skrętką przesyłane są sygnały elektryczne o bardzo niskim natężeniu, temperatura przewodu praktycznie cię nie obchodzi. problemem jest nie tyle rezystancja, co reaktancja pojemnościowa (z powodu wielkiej częstotliwości przesyłanego sygnału) - przy układaniu skrętki staraj się, żeby długość przewodu nie przekroczyła 100 metrów i będzie git


linux regd. user #248790

Offline

 

#5  2014-11-20 08:33:05

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

Re: kabel UTP wzdłuż rurek centralnego

Do centralnego łapałem trytytkami nawet światłowody, więc wieszacz wieszacz nicz się nie bacz ;]

Offline

 

#6  2014-11-20 12:11:22

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: kabel UTP wzdłuż rurek centralnego

U mnie idzie po rurkach, spokojnie :)


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
[img]http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif[/img]
[url=https://goo.gl/photos/5XGKFkvaMimLwM2s9]Beskid Niski[/url]

Offline

 

#7  2014-11-21 00:37:55

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: kabel UTP wzdłuż rurek centralnego

Nie, nie układa się. Pomijając fakt że jeśli instalacja jest żeliwna (lub inny przewodnik) to mamy wspaniały pasywny układ zakłócania, to jest wpływ temperatury oraz wilgoci. Osłony(czy to pochodne winylu czy innej masci PE) w takiej konfiguracji degradują bardzo szybko, metal ulega rozszerzalności co dodatkowo odbija się na izolacji. Dodatkowo skraplanie pary wodnej. Jednym słowem głupszego pomysłu nie widziałem... No nie raz widziałem ułożoną teletechnikę wewnątrz komina... funkcjonującego komina.

Offline

 

#8  2014-11-21 09:00:20

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: default city
Zarejestrowany: 2010-03-14
Serwis

Re: kabel UTP wzdłuż rurek centralnego

Niektórzy majstry - elektrycy magicy mają czasem takie pomysły, że czasem się zastanawiam czemu instalacja jeszcze kogoś nie zabiła.


[img]https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png[/img]

Offline

 

#9  2014-11-21 10:11:17

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: kabel UTP wzdłuż rurek centralnego

[quote=qluk]Nie, nie układa się. Pomijając fakt że jeśli instalacja jest żeliwna (lub inny przewodnik) to mamy wspaniały pasywny układ zakłócania, to jest wpływ temperatury oraz wilgoci. Osłony(czy to pochodne winylu czy innej masci PE) w takiej konfiguracji degradują bardzo szybko, metal ulega rozszerzalności co dodatkowo odbija się na izolacji. Dodatkowo skraplanie pary wodnej. Jednym słowem głupszego pomysłu nie widziałem... No nie raz widziałem ułożoną teletechnikę wewnątrz komina... funkcjonującego komina.[/quote]
Czy w pierwszym poście jest napisane iż będzie układał na rurkach ?

Wyraźnie pisze wzdłuż rurek, czyli w jakiejś tam odległości od nich.(rurki powinny być w otulinie)


Nie popadajmy w skrajności.

P.S. Czasami nie ma fizycznej możliwości położenia instalacji wg wszystkich reguł.
Zwłaszcza podczas remontów.


[b]Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW[/b] -> Niech inni na tym skorzystają.
[url=http://dug.net.pl/]Polski portal Debiana[/url]

Offline

 

#10  2014-11-21 10:40:10

  darius - Użytkownik

darius
Użytkownik
Skąd: Paryz/Wilanow
Zarejestrowany: 2014-03-21

Re: kabel UTP wzdłuż rurek centralnego

U mnie 20-metrowa instalacja przebiega pod trzema kaloryferami w odleglosci 5 cm i byc moze nie bylo by problemu gdyby piesek zony nie pogryzl przewodu. Kupilem samoklejace sie do sciany oslony 10x10 mm i spie spokojnie.


Linux debian 4.9.0-3-amd64 #1 SMP Debian 4.9.30-2+deb9u3 (2017-08-06) x86_64 GNU/Linux

Offline

 

#11  2014-11-21 11:33:39

  QbaC1 - Użytkownik

QbaC1
Użytkownik
Skąd: Lędziny
Zarejestrowany: 2005-09-16

Re: kabel UTP wzdłuż rurek centralnego

Kabel UTP będzie położony wzdłuż rurek centralnego, nie będzie on bezpośrednio do nich przylegał. Odległość od siebie tych dwóch mediów to jakieś 2-3 cm. Całość będzie zabudowana i zamaskowana płytami gipsowymi.


"If you think of MS-DOS as mono, and Windows as stereo, then Linux is Dolby
Pro-Logic Surround Sound with Bass Boost and all the music is free."

Offline

 

#12  2014-11-21 14:23:33

  andreq - Członek DUG

andreq
Członek DUG
Skąd: Nisko
Zarejestrowany: 2005-01-11

Re: kabel UTP wzdłuż rurek centralnego

A nie lepiej puścić przewody w listwach przypodłogowych? Są specjalne z kanałem na przewód/przewody, do niektórych listew można dokupić obudowy umożliwiające montaż gniazdka/gniazdek. Ostatnio robiłem coś takiego u znajomego, w listwach położona została skrętka i przewód głośnikowy do kina domowego - listwy i obudowy gniazdek robione przez stolarza, który robił też ościeżnice do drzwi.

Offline

 

#13  2014-11-21 19:22:17

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: kabel UTP wzdłuż rurek centralnego

ilin, powyżej było też o rozwieszaniu światłowodów na rurkach, odniosłem się ogólnie do całości. Przy okazji, mówienie że nie ma możliwości rodzi potem często tzw. druciarstwo.

Dystans 2 czy 3 centymetrów jest zbyt mały w większości przypadków. Chyba, że jest to instalacja oparta o grubościenne rurki z tworzywa. Minimalny rozsądny dystans to jakieś 5 centymetrów i instalacja teleinformatyczna w peszlu, rurce PCV, korytku, a rurki CO w jakiejkolwiek otulinie. Osobiście bym dodatkowo zastosował S/FTP.
Warto zrobić raz i dobrze, a nie bawić się w pozorne oszczędności, które często trzeba powtarzać.

Offline

 

#14  2014-11-21 23:08:26

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: kabel UTP wzdłuż rurek centralnego

[quote=qluk]Nie, nie układa się.[/quote]
bo? jakiś numer normy albo tytuł aktu prawnego? jakiś artykuł naukowy chociaż?
[quote=qluk]wpływ temperatury oraz wilgoci[/quote]
w przypadku niskoprądowych sygnałów? oj tam, oj tam.
[quote=qluk]nie raz widziałem ułożoną teletechnikę wewnątrz komina... funkcjonującego komina.[/quote]
...wentylacyjnego? nie widzę problemu, najwyżej go pająki zjedzą :P

qluk, spoko. facet po prostu chce sobie położyć skrętkę wzdłuż poziomu i nie chce z tego powodu rozpieprzać wszystkich ścian w chałupie.


linux regd. user #248790

Offline

 

#15  2014-11-21 23:35:36

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: default city
Zarejestrowany: 2010-03-14
Serwis

Re: kabel UTP wzdłuż rurek centralnego

Panowie pieprzycie. Nie wierze, że wszyscy tak pięknie do norm się stosujecie. Normy normami, a życie to co innego.


[img]https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png[/img]

Offline

 

#16  2014-11-22 00:12:05

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: kabel UTP wzdłuż rurek centralnego

robimy co możemy :P

powiem tak: łatwo się trzymać przepisów, jak się buduje chałupę od nowa i można ryć po ścianach, ile dusza zapragnie, bo na koniec i tak przyjdą tynkarze i wszystko zarzucą gipsem. natomiast jak się robi remoncik i chce się dołożyć jakiś pojedynczy przewód tu czy tam, to już jest trudniej. w niektórych sytuacjach - chcąc trzymać się przepisów i zasad sztuki budowlanej - trzeba by było wypruć za dużo ścian, a potem je szpachlować, cekolować, malować, srać, itd., koszty rosną, i jak tak człowiek siądzie i wszystko policzy, to się rozmyśla i zaczyna ściemniać z przedłużaczami, chowaniem przewodów w listwach przypodłogowych i innych gównianych korytkach kablowych.

zgadzam się, że najważniejszy jest zdrowy rozsądek, ale wybierając pomiędzy wysoką jakością (wysokimi kosztami) a taniością (dziadostwem), nacisk kładziemy przede wszystkim na to, żeby nie robić kichy.


linux regd. user #248790

Offline

 

#17  2014-11-22 00:57:27

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: kabel UTP wzdłuż rurek centralnego

A ja nie rozumiem, o co chodzi.

Jak połozy ten przewód tam, gdzie chce, to wszystko będzie działało jak należy i żadnych zakłóceń nie będzie. To tylko mieszkanie / dom w którym nie ma takich zakłóceń jak np w halach produkcyjnych.

Całkiem niedawno trochę pracowałem na takiej hali - w ciągu kilku godzin telefon wysiadł prawie że całkowicie (bateria).

Offline

 

#18  2014-11-22 03:05:34

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: kabel UTP wzdłuż rurek centralnego

Ja mam w domu prawie 15 m schowane pod listwą przypodłogową, w końcu do tego ona jest w razie czego.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#19  2014-11-23 01:13:15

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: kabel UTP wzdłuż rurek centralnego

[quote=Jacekalex]Ja mam w domu prawie 15 m schowane pod listwą przypodłogową, w końcu do tego ona jest w razie czego.[/quote]
nie. listwa przypodłogowa służy do ukrycia niedoróbek powstałych przy układaniu podłogi :p


linux regd. user #248790

Offline

 

#20  2014-11-23 01:31:57

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: kabel UTP wzdłuż rurek centralnego

[quote=rychu][quote=Jacekalex]Ja mam w domu prawie 15 m schowane pod listwą przypodłogową, w końcu do tego ona jest w razie czego.[/quote]
nie. listwa przypodłogowa służy do ukrycia niedoróbek powstałych przy układaniu podłogi :p[/quote]
Też prawda, ale do chowania kabli się nadaje całkiem nieźle. ;)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#21  2014-11-23 02:41:26

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: kabel UTP wzdłuż rurek centralnego

tak, niektóre z listew posiadają odpowiednie "kieszonki" do prowadzenia przewodów:
[img]http://cdn24.urzadzamy.smcloud.net/t/forum/posts/2673/image.jpg[/img]
są nawet gniazda przeznaczone do montażu na takich listwach:
[img]http://www.salag.com/site/images/cache/1eea857cbbe8268e674c46730f2e7c2b.png[/img]
osobiście wykonywałem takie rzeczy, chociaż uważam, że jeśli jest możliwość układania przewodów (zwłaszcza siłowych) pod tynkiem, to zdecydowanie należy to zrobić pod tynkiem, ewentualnie w podłodze wzdłuż ściany (zalane wylewką). przewody antenowe, telefoniczne, sieci komputerowych czy inne teletechniczne - nie robi. facet może sobie nawet okręcić tą skrętkę wokół rury CO i nic się nie stanie, poza tym, że będzie głupio wyglądać.


linux regd. user #248790

Offline

 

#22  2014-11-23 20:48:36

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: kabel UTP wzdłuż rurek centralnego

rychu, robiłeś potem pomiar takiej sieci? Po drugie wrzucanie teletechniki pod tynk to głupota. Komin o którym pisałem to komin, a nie ciąg wentylacyjny.

Offline

 

#23  2014-11-24 10:09:45

  pasqdnik - Pijak ;-P

pasqdnik
Pijak ;-P
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-06

Re: kabel UTP wzdłuż rurek centralnego

Przewód UTP zbiera wszystko i na pomiarach to widać. Ale 10m przewodu w domu ... Ktoś z Was zrobił pomiary skrętek w domu? Poważnie ??


Dum spiro - spero ...
pozdrawiam, pasqdnik

Offline

 

#24  2014-11-27 23:39:49

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: kabel UTP wzdłuż rurek centralnego

[quote=qluk]rychu, robiłeś potem pomiar takiej sieci?[/quote]
elektrycznej? zawsze robię, ale co mają pomiary ochronne do długotrwałych obciążeń?
[quote=qluk]Po drugie wrzucanie teletechniki pod tynk to głupota.[/quote]
dlaczego? w nowym budownictwie to jest standard, ja też tak robię
[quote=qluk]Komin o którym pisałem to komin, a nie ciąg wentylacyjny.[/quote]
też widziałem idiotów, którzy na kominie spalinowym układali przewody elektryczne i mało im się chałupa nie spaliła. natomiast teletechniczne - moim zdaniem żadnego zagrożenia nie ma, trzeba się tylko liczyć z tym, że takie przewody się szybko zdegenerują
[quote=pasqdnik]Ktoś z Was zrobił pomiary skrętek w domu?[/quote]
nie, po co? przecież to nie jest wymagane, nawet dla PoE


linux regd. user #248790

Offline

 

#25  2014-11-28 09:00:02

  misioooo - Członek DUG

misioooo
Członek DUG
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-06-10

Re: kabel UTP wzdłuż rurek centralnego

Panowie, kolega napisał o kilku metrach! Na takiej odległości, na potrzeby domowe to można i ułożyć 4x przewód głośnikowy i też zadziała do LANu ;P
Ja bym się nie zastanawiał i ułożył tak, jak mi pasuje taki odcinek... Jakby to by ło kilkadziesiąt metrów - wtedy bym pomyślał jak to fachowiej rozwiązać.


[img]https://wiki.debian.org/DebianArt/Themes/Lines?action=AttachFile&do=get&target=banner.png[/img]

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)

[ Generated in 0.010 seconds, 9 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00009 SET CHARSET latin2
0.00004 SET NAMES latin2
0.00135 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='3.17.128.129' WHERE u.id=1
0.00068 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '3.17.128.129', 1715032424)
0.00038 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1715032124
0.00073 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=26700 AND t.moved_to IS NULL
0.00005 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00223 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=26700 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00092 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=26700
Total query time: 0.00647 s