Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2014-11-20 04:47:28

  bolos66 - Użytkownik

bolos66
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-02-22

Instalacja i konfiguracja SFTP na serwerze

Proszę o pomoc przy założeniu SFTP na serwerze.
Parę dni temu wykupiłem serwer, na którym postawiłem Debian 7.5 stable (Wheezy) (32bits).
Łączę się z nim z mojego Windowsa poprzez Putty.
Udało mi się już zainstalować tam Deluge i VNC (te ważne). Potrzebuję jeszcze SFTP.
Jako, że moja wiedza w tej materii jest prawie żadna, z góry proszę o wyrozumiałość.
Potrzebuję najprostszego rozwiązania, bym wskazał jeden katalog na serwerze mojemu FlashFXP czy BulletProof i bym mógł nimi pobierać dane.

Jeśli istnieje dobry program, który mogę zainstalować na serwerze w wersji graficznej i go tam konfigurować to proszę o jego wskazanie. Ale zdaję się na opinię wprowadzającego i nic nie warunkuję.

Offline

 

#2  2014-11-20 07:50:14

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

Re: Instalacja i konfiguracja SFTP na serwerze

Nie spotkałem się z tym, żeby uslugi konfigurowało się klikając. Można coprawda postawić vsftpd z udziałem np Synaptica, ale konfiguracja i tak czeka Cię tekstowa. Mogę podrzucić Ci kilka linków odnośnie konfiguracji, jednak- masz już przecież zainstalowanego demona ssh. Dlaczego więc nie wykorzystać WinSCP? Konfiguracja sprowadza się do podania adresu i kredencjałów, szyfrowanie masz z automatu, więc nie widzę prostszego rozwiązania na Twój poziom wiedzy.

Offline

 

#3  2014-11-20 14:06:48

  bolos66 - Użytkownik

bolos66
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-02-22

Re: Instalacja i konfiguracja SFTP na serwerze

Czyli zainstaluję WinSCP na serwerze (domowym komputerze?) i z pozycji tego program dokonam ustawień? Będę jedynym użytkownikiem, więc nie chcę tworzyć grup i poziomów uprzywilejowań.
I co ważne - pliki często "ważą" pojedyńczo po 20 GB, a gdzieś napotkałem informację, że z dużymi plikami WinSCP nie radzi sobie najlepiej (czasowo).

Edit: Zagłębiam się w informacje o tym WinSCP i dochodzi do mnie, że to jest klient FTP. Czyżbym nic nie musiał instalować/konfigurować na serwerze, bym się mógł z nim łączyć z mojego pokładowego komputera?

Ostatnio edytowany przez bolos66 (2014-11-20 14:28:26)

Offline

 

#4  2014-11-20 22:30:50

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

Re: Instalacja i konfiguracja SFTP na serwerze

To co w Edytce napisałeś jest prawdą. Mając ssh na serwerze możesz z domu WinSCP'ować pliki z/na niego. 'Radzenie' sobie z dużymi plikami to nie bolączka medium transmisyjnego, a systemu plików. Jeśli jeszcze jeździsz na fat32, jesteś ograniczony do 4GB/plik, w przypadku NTFS rozmiar wynosi 16EB, więc chyba zmieścisz się ze swoimi danymi ;)
Co ważne, nie jest to klient FTP, a SCP, czyli SecureCoPy; kopiowane dane są na czas transportu 'owijane' w bezpieczne skarpetki (SECURE SOCKetS ;)) i przesyłane do Ciebie, gdzie WinSCP dane 'odwija'. To w dużym skrócie ;) Możesz też z jego poziomu zarządzać danymi na serwerze.

Offline

 

#5  2014-11-21 05:41:48

  bolos66 - Użytkownik

bolos66
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-02-22

Re: Instalacja i konfiguracja SFTP na serwerze

Działa, serdecznie dziękuję. :)
(Gwoli ścisłości - krążą w necie opinie, że WinSCP bardzo długo kopiuje dane, kiedy inne programy robią to o wiele szybciej. Nie wyciąga mocy z danych mu prędkości, a muli. Ale nie wiem, tylko powtarzam).

Ale mając juz otwarty taki temat jak (i czym) skonfigurować serwer, by jeden z katalogów przeznaczyć na Serwer FTP i przypisać mu użytkownika z hasłem?
Proszę o poradę.

Offline

 

#6  2014-11-21 08:07:00

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

Re: Instalacja i konfiguracja SFTP na serwerze

Jeśli masz wyjątkowo słabą maszynę, to szyfrowanie (owijanie skarpetami) zajmuje odczuwalny czas. Przy współczesnych komputerach różnice nie są zauważalne, mówię empirycznie.
Jak? Poleceniami

Kod:

 apt-get install vsftpd
nano /etc/vsftpd/vsftpd.conf

wspierając się manualem tegoż. Dodatkowo, generujesz sobie programem [tt]openssl[/tt] certyfikaty i masz sftp :P Tyle pisania, poczytasz na ten temat to zwątpisz. To ciężki kawałek chleba, szczególnie dla kogoś kto nie miał styczności z problemami konfiguracji nawet desktopowego linuksa.

Offline

 

#7  2014-11-22 07:23:58

  bolos66 - Użytkownik

bolos66
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-02-22

Re: Instalacja i konfiguracja SFTP na serwerze

Zainstalowałem [i][b]vsftpd[/b][/i], "pokonfigurowałem" i potykam się podczas logowania na Serwer FTP o takie coś (pod Windowsem - FlashFXP):

Kod:

[R] Auth Type: Password
[R] Uwierzytelnienie nie powiodło się [Niepoprawne hasło]
[R] SSH Błąd: nieudana negocjacja metody uwierzytelniania [Password]
[R] SSH Połączenie zamknięte
[R] Połączenie zakończone niepowodzeniem

BulletProof wywala mi znów:

Kod:

Connected, waiting for response...
SSH-2.0-OpenSSH_6.0p1 Debian-4+deb7u2

i na tym stoi w nieskończość.
Programy działają na innych serwerach, stale je używam, nie ma problemów w ich kierunku.

Co żle zrobiłem? Poniżej podaję co "wymodziłem":

Wykasowałem zawartość pliku [i]/etc/vsftpd.conf[/i] i tam wpisałem:

Kod:

anonymous_enable=no
dirmessage_enable=yes
download_enable=no
dirlist_enable=no
hide_ids=yes
syslog_enable=yes
local_enable=yes
local_umask=022
chmod_enable=no
chroot_local_user=yes
check_shell=no
user_config_dir=/etc/vsftpd_users
log_ftp_protocol=yes
listen=yes
listen_port=21
background=yes
max_clients=0
max_per_ip=0
idle_session_timeout=300
use_sendfile=no
anon_max_rate=0
local_max_rate=0

Do pliku [i]/etc/passwd[/i] dopisałem na końcu:

Kod:

user123:*:1000:1000:user123:/home:/bin/false

Do pliku [i]/etc/shadow[/i] dopisałem na końcu:

Kod:

user123:$1$$nfcMqnI0ppnBJtlC41oar1:0:0:99999:7:::

Założyłem katalog (bo nie istniał) i stworzyłem w nim plik [i]/etc/vsftpd_users/user123[/i], w którym zapisałem:

Kod:

dirlist_enable=yes
download_enable=yes
write_enable=yes

I to nie działa :(
Proszę mi pomóc.

EDIT: Chyba zrobiłem krok dalej, bo dałem komendę w terminalu:

Kod:

passwd user123

i podałem nowe haslo.
Teraz podczas logowania z FlashFXP dochodzę do tego:

Kod:

[R] Auth Type: Password
[R] Uwierzytelnienie powiodło się
[R] SSH Połączenie Otwarte
[R] [info] subsystem request for sftp failed, subsystem not found.
[R] [execute] /usr/lib/openssh/sftp-server
[R] [execute] /usr/lib/sftp-server
[R] [execute] /usr/local/lib/sftp-server
[R] [execute] /usr/libexec/sftp-server
[R] [execute] sftp-server
[R] Połączenie zakończone niepowodzeniem (Unable to access SFTP sub-system, operation failed.)

Ostatnio edytowany przez bolos66 (2014-11-22 08:03:28)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)

[ Generated in 0.013 seconds, 10 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00014 SET CHARSET latin2
0.00005 SET NAMES latin2
0.00153 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='13.58.252.8' WHERE u.id=1
0.00158 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '13.58.252.8', 1714943401)
0.00047 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1714943101
0.00097 DELETE FROM punbb_online WHERE ident='185.191.171.11'
0.00087 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=26703 AND t.moved_to IS NULL
0.00007 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00246 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=26703 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00237 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=26703
Total query time: 0.01051 s