Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2015-02-04 11:58:41

  wikingagressor - Użytkownik

wikingagressor
Użytkownik
Skąd: Józefów k.Błonia, mazowieck
Zarejestrowany: 2015-02-03

Plymuth - start systemu bez mignięć

Witaj morfik, mam pewna kwestie zwiazana z plymouth, mianowicie widzialem gdzies w innych distro proby wygladzenia calego procesu startowego pod katem sfery wizualnej. Chodzi o to zeby nie bylo jakichs migniec, przejsc do czerni tylko system gladko przeszedl ze splasha plymouth do ekranu logowania (powiedzmy gdm3).
Probowalem cos w tych kwestiach kombinowac, ale jestem jeszcze za bardzo zielony jesli chodzi o konfiguracje systemu. Moze Tobie sie uda cos w tym zagadnieniu osiagnac. Pozdry.


Peace, Love and Debian for the World!!!

Offline

 

#2  2015-02-04 14:03:42

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Plymuth - start systemu bez mignięć

Ja mam tekstowy "menadżer logowania", wygląda mniej więcej tak: http://i.imgur.com/ArPezUo.png , tylko automatycznie loguje do openboxa. -- nie mam przy tym żadnych mignięć. Po tym jak plymouth znika, pojawia mi się logo debiana, prompt i tyle.

Offline

 

#3  2015-02-04 21:13:45

  wikingagressor - Użytkownik

wikingagressor
Użytkownik
Skąd: Józefów k.Błonia, mazowieck
Zarejestrowany: 2015-02-03

Re: Plymuth - start systemu bez mignięć

Szkoda, ze nie masz wiecej info. Jak dla mnie takie "dopieszczenie" startowania systemu bylo by duza wizytowka dla calego srodowiska zwiazanego z debianem. Jest kilka rzeczy ktore trzeba zgrac ze soba, a ja narazie nie umiem tego polaczyc. Moze ludzie sie zainteresuja, jakby co to niech ktos da znac.


Peace, Love and Debian for the World!!!

Offline

 

#4  2015-02-04 22:06:50

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Plymuth - start systemu bez mignięć

Ja może za parę dni będę coś kombinował z lightdm, bo w sumie to logowanie textowe już mi nie jest potrzebne zbytnio -- miałem je tylko ze względu na textowy boot systemu, a teraz skoro już jest graficzny, to prawdopodobnie też zaimplementuje sobie jakiś menadżer logowania.

Offline

 

#5  2015-02-05 14:59:12

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Plymuth - start systemu bez mignięć

Przeczyściłem trochę system. Wywaliłem min xscreensaver i zastąpiłem go light-locker'em -- sporo lepiej wygląda, no i ma też opcję wyłączania ekranu po xx sekundach, i jeśli się monitor włączy przez przypadek podczas gdy jest zablokowany, to np. po 10s się wyłączy, a w xscreensaverze tego nie szło zrobić -- jak się włączył to trzeba było czekać tyle czasu ile było ustawione na X-ach, czyli zwykle 10min, a przez ten czas mógł się znowu aktywować... xD

Doinstalowałem sobie też lightdm, wywalając przy tym linuxlogo + przeorałem trochę konfiguracji, min. pliki w /etc/X11/ i /etc/X11/Xsession.d/ , bo oczywiście po zainstalowaniu lightdm wcieło mi całkowicie stylowanie pulpitu. xD

Co do tego flickerowania, to nie udało mi się tego całkowicie wyeliminować ale jedynie trochę złagodzić przez dopisanie do /etc/systemd/logind.conf

Kod:

NAutoVTs=2
ReserveVT=0

+

Kod:

# systemctl disable getty@.service

oraz w /etc/lightdm/lightdm.conf :

Kod:

minimum-vt=1

Chodzi generalnie o wyłączenie automatycznego odpalania się getty na pierwszej konsoli i przeniesienie z TTY7 menadżera logowania na pierwsze TTY. Ale i tak chwila czarnego ekranu jest. xD

Tam pewnie trzeba by jakoś zależności dobrać, by wywołać DM chwile zaraz po zakończeniu się plymouth, albo chwilę przed jego końcem. xD Póki co nie mam pojęcia co z tym zrobić. Może trafię na to kiedyś.

Offline

 

#6  2015-02-05 18:32:19

  wikingagressor - Użytkownik

wikingagressor
Użytkownik
Skąd: Józefów k.Błonia, mazowieck
Zarejestrowany: 2015-02-03

Re: Plymuth - start systemu bez mignięć

z moich badan nad tematem wyglada to tak:
1. podczas startu trzeba miec zainstalowany  modul v86d zeby miec dostep do uvesafb zeby ustawic rozdzielczosc startowa podobna do tej ktorej uzywamy w trybie graficznym.
2. Gdzies w skryptach startowych jest zapis ze plymouth ma sie wylaczyc. Trzeba tam dorzucic opcje "--retain-splash" zeby ekran startowy nie znikal jak bedzie startowal serwer X.
3. W serwerze X trzeba znalezc opcje zeby nie robil "fade to black" na starcie.
4. Trzeba ustawic uvesafb zeby uzywal framebuffera.
5. Na starcie managera logowania (gdm3, lightdm, kdm) trzeba ustawic zeby przeszedl z tego framebuffera do logowania. Najlepiej tez zmienic tapete logowania na ta ze splasha.

Jak narazie udalo mi sie dojsc co i jak w punktach 1 i 4 - reszta mnie pokonala.


Peace, Love and Debian for the World!!!

Offline

 

#7  2015-02-05 21:30:58

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Plymuth - start systemu bez mignięć

Plymounth do uvesy?

Debianowe jajka i tak nie mają łatki [url=http://dev.gentoo.org/~mpagano/genpatches/trunk/3.18/4200_fbcondecor-3.16.patch]FBcondecor[/url], która umożliwia stosowanie kolorowych konsoli.
Jak ktoś sobie skompiluje jajo z tą łatką, to zauważy, ze nawet uvesy nie trzeba,
na standardowej Vesie to działa identycznie.

Plymounth to jest kosmiczne utrudnienie, bo po prostu utrudnia dostęp do konsoli przy uruchamianiu, co zwłaszcza przy Systemd ma spore znaczenie.

System ma wstawać tak szybko, jak to tylko jest możliwe, i nie potrzeba do tego żadnych wodotrysków i innych utrudniaczy.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2015-02-05 21:35:42)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#8  2015-02-05 22:12:39

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Plymuth - start systemu bez mignięć

Plymounth to jest kosmiczne utrudnienie, bo po prostu utrudnia dostęp do konsoli przy uruchamianiu, co zwłaszcza przy Systemd ma spore znaczenie.[/quote]
Jakim cudem coś utrudnia?

Systemd ma kilka użytecznych opcji:

Kod:

plymouth.enable=0

+

Kod:

systemd.unit=rescue.target

albo nawet jeszcze lepiej

Kod:

systemd.unit=emergency.target

Pierwszy z nich wyłącza te graficzną nakładkę — robisz sobie dwa wpisy w grubie/extlinuxie,  z których jeden ma splasha, drugi nie ma. Dodatkowo, dorzucasz jeden z pozostałych parametrów — pierwszy z nich to jest standardowy tryb "1" z sysvinit chyba — po części załadowanego systemu prosi o zalogowanie się na roota. Ten drugi parametr zrzuca do systemu tuż po zamontowaniu / i praktycznie nic nie działa jeszcze — to sporo wcześniej niż na syvinit. Sam / jest chyba nawet RO i trzeba przemontować by móc coś robić z dyskiem.

Do tego jeszcze można dorzucić to:

Kod:

loglevel=debug systemd.log_level=debug systemd.log_target=kmsg log_buf_len=24M

I debuguj sobie co się schrzaniło. Także nie wiem co o co chodzi z tym utrudnianiem. xD

Co do samego plymouth + uvesafb — to u mnie chyba nie zadziała to:

Kod:

root:~# modprobe uvesafb
root:~# cat /sys/bus/platform/drivers/uvesafb/uvesafb.0/vbe_modes
1920x1440-8, 0x013c
1920x1440-16, 0x014d
1920x1440-32, 0x015c
1600x1200-8, 0x013a
1600x1200-16, 0x014b
1600x1200-32, 0x015a
1280x1024-8, 0x0107
1280x1024-16, 0x011a
1280x1024-32, 0x011b
1024x768-8, 0x0105
1024x768-16, 0x0117
1024x768-32, 0x0118
640x480-32, 0x0112
800x600-16, 0x0114
800x600-32, 0x0115
640x480-8, 0x0101
800x600-8, 0x0103
640x480-16, 0x0111

A gdzie jest 1366x768? xD

Ostatnio edytowany przez morfik (2015-02-05 22:31:35)

Offline

 

#9  2015-02-09 06:01:36

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Plymuth - start systemu bez mignięć

z moich badan nad tematem wyglada to tak:
1. podczas startu trzeba miec zainstalowany  modul v86d zeby miec dostep do uvesafb zeby ustawic rozdzielczosc startowa podobna do tej ktorej uzywamy w trybie graficznym.
2. Gdzies w skryptach startowych jest zapis ze plymouth ma sie wylaczyc. Trzeba tam dorzucic opcje "--retain-splash" zeby ekran startowy nie znikal jak bedzie startowal serwer X.
3. W serwerze X trzeba znalezc opcje zeby nie robil "fade to black" na starcie.
4. Trzeba ustawic uvesafb zeby uzywal framebuffera.
5. Na starcie managera logowania (gdm3, lightdm, kdm) trzeba ustawic zeby przeszedl z tego framebuffera do logowania. Najlepiej tez zmienic tapete logowania na ta ze splasha.

Jak narazie udalo mi sie dojsc co i jak w punktach 1 i 4 - reszta mnie pokonala.[/quote]
Jeśli chodzi o 2, to kopiujesz sobie plik usługi:

Kod:

# cp /lib/systemd/system/plymouth-quit.service /etc/systemd/system

i tam dopisujesz sobie:

Kod:

ExecStart=-/bin/plymouth quit --retain-splash

Co to 5, to w /etc/lightdm/lightdm-gtk-greeter.conf  jest opcja background= i jeśli ustawisz tam sobie tapetę, to ona zostanie zaaplikowana na pulpit po zalogowaniu się.  Między zalogowaniem się i ustawieniem tapety, jest także ustawiane tło pulpitu i tu u mnie jest lekkie mignięcie — nie mam pojęcia jak w openboxie/Xorgu wyłączyć ustawianie tła.

Tylko taka sprawa jest jeszcze — jeśli jakaś aplikacja nie potrafi obsługiwać czegoś co się nazywa "real/true transparency", w swoim oknie będzie mieć ustawione tło takie jakie ustawił openbox/xorg zamiast podkładu tapety — mi taki efekt w conky wyskoczył ale zdołałem to poprawić via:

Kod:

own_window_argb_visual yes
own_window_argb_value 255

W innych aplikacjach nie zanotowałem problemów póki co.

W każdym razie po dopisaniu tego --retain-splash oraz włączonej opcji autologowania (mam full disk encryption i logowanie przy boocie u mnie jest zbędne) sytuacja wygląda następująco:

po wybraniu opcji z extlinuxa pojawia się splash plymouth z hasłem — tutaj jest mignięcie, bo w tym laptopie nie da rady ustawić natywnej rozdziałki w extlinuxie, nie wiem czemu. po wpisaniu hasła, odpala się system i dopiero przed wejściem do systemu gaśnie splash i ładuje się tapeta ale z tym lekkim mignięciem na ustawienie tła. Jeśli by jakoś udało się wyeliminować ustawienie tła, to będzie praktycznie czyste przejście.

EDIT:

Doszukałem się opcji dla xservera:

Kod:

-background none
    Asks the driver not to clear the background on startup, if the driver supports that. May be useful for smooth transition with eg. fbdev driver. For security reasons this is not the default as the screen contents might show a previous user session.

I teraz już tylko zostało obadanie openboxa.

Ostatnio edytowany przez morfik (2015-02-09 06:33:37)

Offline

 

#10  2015-02-09 20:01:07

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Plymuth - start systemu bez mignięć

Openbox nie obsługuje tapet i się tym w ogóle nie zajmuje.

Standardowo widać szary kolor tła pochodzący z samego Xorga lub tapeta wyświetlana przez jakiś zewnętrzny program.

Offline

 

#11  2015-02-09 20:15:37

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: default city
Zarejestrowany: 2010-03-14
Serwis

Re: Plymuth - start systemu bez mignięć

Trzeba [deb]feh[/deb] albo [deb]nitrogen[/deb] dać.


[img]https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png[/img]

Offline

 

#12  2015-02-10 01:46:53

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Plymuth - start systemu bez mignięć

Standardowo widać szary kolor tła pochodzący z samego Xorga lub tapeta wyświetlana przez jakiś zewnętrzny program.[/quote]
No właśnie coś to nie do końca jest tak. W opcjach Xservera jest np. coś takiego:

Kod:

-br                    create root window with black background

Jeśli dopiszę to do do tej linijki w /etc/X11/xinit/xserverrc (nie mam plików lokalnych) to powinno się zmienić na czarny przy odpalaniu czystego openboxa, a tak nie jest — dalej jest szare tło. Także, coś musi to nadpisywać.

Offline

 

#13  2015-02-10 12:50:49

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Plymuth - start systemu bez mignięć

[quote=morfik]

Standardowo widać szary kolor tła pochodzący z samego Xorga lub tapeta wyświetlana przez jakiś zewnętrzny program.[/quote]
No właśnie coś to nie do końca jest tak. W opcjach Xservera jest np. coś takiego:

Kod:

-br                    create root window with black background

Jeśli dopiszę to do do tej linijki w /etc/X11/xinit/xserverrc (nie mam plików lokalnych) to powinno się zmienić na czarny przy odpalaniu czystego openboxa, a tak nie jest — dalej jest szare tło. Także, coś musi to nadpisywać.[/quote]
Ten szary kolor powinno się dać zmienić za pomocą tego:
http://www.x.org/archive/X11R7.7/doc/man/man1/xsetroot.1.xhtml

Offline

 

#14  2015-02-10 14:18:31

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Plymuth - start systemu bez mignięć

No tak tylko problem jest w tym, by tego tła nie zmieniać w ogóle, bo z tego powodu są te mignięcia -- najpierw jest ładowane tło, a potem tapeta i w tym ułamku sekundy masz mignięcie szarego tła. Jeśli zmienię to na czarny to będzie mignięcie czarnego tła. xD

Ostatnio edytowany przez morfik (2015-02-10 14:19:15)

Offline

 

#15  2015-02-10 15:00:29

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Plymuth - start systemu bez mignięć

[quote=morfik]No tak tylko problem jest w tym, by tego tła nie zmieniać w ogóle, bo z tego powodu są te mignięcia — najpierw jest ładowane tło, a potem tapeta i w tym ułamku sekundy masz mignięcie szarego tła. Jeśli zmienię to na czarny to będzie mignięcie czarnego tła. xD[/quote]
Tak, ale to nie ma nic wspólnego z Openboksem. Szare tło rysuje Xorg, a tapetę jakiś zewnętrzny program (feh, nitrogen).
Bez ustawienia tapety też miga?

Offline

 

#16  2015-02-10 15:22:04

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Plymuth - start systemu bez mignięć

Dziwna sprawa z tymi kolorami -- wychodzi na to, że nie działają te przełączniki, próbowałem ustawić:

Kod:

-wr                    create root window with white background

Ale tło się na białe nie zmieniło -- ciągle jest szare.

Ściągnąłem również tapety z lightdm i openboxa i tu jest ciekawa rzecz. Tło lightdm jest czarne i po zalogowaniu się przez lightdm, pulpit również jest czarny. Natomiast jeśli włączę autologowanie, wtedy tło jest znowu szare. Chyba, że się wyloguję i zaloguje na nowo przez lightdm, wtedy zmieni się na czarne. xD

Tak czy inaczej białego ani śladu i za każdym razem jest mignięcie szarej klatki.

Jak odpalić sam xserver bez openboxa? Może tam się zmienia to tło?

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)

[ Generated in 0.010 seconds, 9 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00010 SET CHARSET latin2
0.00006 SET NAMES latin2
0.00157 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='18.188.131.255' WHERE u.id=1
0.00071 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '18.188.131.255', 1728235355)
0.00022 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1728235055
0.00029 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=27010 AND t.moved_to IS NULL
0.00007 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00318 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=27010 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00071 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=27010
Total query time: 0.00691 s