Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2015-02-19 21:20:00

  JerCha - Użytkownik

JerCha
Użytkownik
Zarejestrowany: 2015-02-19
Serwis

Przesiadka na Debiana

Od kilku lat moim komputerem rządzi Linuks. Na początku próbowałem PClinux'a Kubuntu ostatecznie został Netrunner. Do tej pory wszystkie nowe wydania tej dystrybucji instalowałem metodą aktualizacji. Czasem wymagało to posłużenia się skryptem przygotowywanym przez opiekunów dystrybucji, ale zawsze udawało mi się uniknąć konieczności instalowania na nowo oprogramowania, które nie było częścią Netrunnera.
Ukazał się nowy Netrunner 15, ale ... There is no upgrade path due to the many fundamental changes that come with Plasma 5.2
Czyli jest problem. Albo, chcąc mieć zaktualizowany system, muszę go zainstalować od nowa i ręcznie dodać niezbędne mi programy (wielkim problemem by to nie było), albo chcąc mieć święty spokój, muszę pozostać przy obecnie zainstalowanej wersji. Ma być wspierana do 2019 r. więc to też nie było by wielkim problemem.
Problemem jest za to sposób potraktowania użytkowników systemu. Stawianie ich przed koniecznością radykalnych zmian. Zupełnie, jak w przypadku kolejnych wersji systemu z Redmond, z którym postanowiłem zerwać.
Netrunner od niedawna jest tez dostępny w formie dystrybucji ciągłej (rolling release) wolnej od takich okresowych rewolucji, ale to dystrybucja oparta na  Manjaro/Arch, a nie na Debianie. Zupełnie inna bajka, nie bardzo mi pasująca.
Jeszcze nie zadecydowałem co zrobię. Na dziś najbliższy jestem decyzji przesiadki na "czystego" Debiana. Przetestowałem działanie systemu uruchomionego z płyty "live". Żadnych problemów nie doświadczyłem. Może więc zamiast pracować na systemie wywodzącym się z Ubuntu, które wywodzi się z Debiana lepiej wrócić do źródeł,czyli do Debiana właśnie?

I w tym momencie proszę o pomoc - Co  się dzieje, kiedy następuje zmiana wydania stabilnego jeśli w repozytoriach mam „stable”, a nie nazwę edycji? Czy wystarczy dist-upgrade?

Offline

 

#2  2015-02-19 21:27:30

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Przesiadka na Debiana

[quote=JerCha]I w tym momencie proszę o pomoc - Co  się dzieje, kiedy następuje zmiana wydania stabilnego jeśli w repozytoriach mam „stable”, a nie nazwę edycji? Czy wystarczy dist-upgrade?[/quote]
W zasadzie tak.

Udana aktualizacja to jedna z najważniejszych cech Debiana.
Czasem lepsza opcja jest testing. Problemów w nim zazwyczaj mniej, niż w „stabilnych” wydaniach innych dystrybucji.

Offline

 

#3  2015-02-19 21:29:05

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Przesiadka na Debiana

Wypalasz na plytce obraz Debiana, sprawdzasz sumy kontrolne, i potem bootujesz z płyty kompa i instalujesz Debiana.
Żadna filozofia.

Musisz tylko uważać na jedn drobiazg, Debian nie posiada firmware do urządzeń, które tego wymagają, na nośniku instalacyjnym, można je potem zainstalować  z repozytorium, albo z pendraka, ale trzeba to brać pod uwagę.

Względnie tu są obrazy z tymi firmware'ami, ale do wydania oldstable, po instalacji trzeba go aktualizować do obecnego wydania.
http://kmuto.jp/debian/d-i/

Na wszelki wypadek z obecnego Linuxa daj wynik:

Kod:

dmesg | grep firmware

W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#4  2015-02-19 21:32:39

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Przesiadka na Debiana

[quote=Jacekalex]Względnie tu są obrazy z tymi firmware'ami, ale do wydania oldstable, po instalacji trzeba go aktualizować do obecnego wydania.
http://kmuto.jp/debian/d-i/[/quote]
https://dug.net.pl/tekst/200/pobieranie_obrazow_instalacyjnych_debiana/#stable_nieoficjalne
https://dug.net.pl/tekst/200/pobieranie_obrazow_instalacyjnych_debiana/#testing_nieoficjalne

Offline

 

#5  2015-02-19 21:40:52

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Przesiadka na Debiana

Nie wiem czemu wszyscy chcą bezproblemowych "aktualizacji" systemu sprzed xx lat. xD To chyba logiczne, że to nie zadziała i coś się schrzani -- oraj i miej z głowy...

Offline

 

#6  2015-02-19 21:44:43

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Przesiadka na Debiana

[quote=morfik]Nie wiem czemu wszyscy chcą bezproblemowych "aktualizacji" systemu sprzed xx lat. xD To chyba logiczne, że to nie zadziała i coś się schrzani[/quote]
Aktualizacja to nic nadzwyczajnego.
Bywa, że potem działa. Zapewne nielogicznie ;)

Offline

 

#7  2015-02-19 22:47:37

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: default city
Zarejestrowany: 2010-03-14
Serwis

Re: Przesiadka na Debiana

[quote=morfik]Nie wiem czemu wszyscy chcą bezproblemowych "aktualizacji" systemu sprzed xx lat. xD To chyba logiczne, że to nie zadziała i coś się schrzani — oraj i miej z głowy...[/quote]
Ostatnio parę maszyn na Debianie 5 i 4 aktualizowałem. Przejście 5 → 6 → 7 → 8 bez żadnych problemów.


[img]https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png[/img]

Offline

 

#8  2015-02-20 03:20:09

  davidoski - Użytkownik

davidoski
Użytkownik
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2007-04-17

Re: Przesiadka na Debiana

Od pewnego czasu mam tylko jedną zasadę - używam tej samej wersji stabilnego Debiana aż do zmiany komputera. Ponieważ przez kilka lat technika idzie mocno do przodu zmiana komputera staje się koniecznością. Na nowym komputerze instaluję nowego stabilnego Debiana i używam aż do kolejnej zmiany komputera.

Można oczywiście próbować aktualizować system ze starszej wersji na nowszą, ale powodzenie takiej operacji stoi zawsze pod znakiem zapytania (choćby nie wiem ile osób zapewniało, że u nich wszystko poszło gładko). Z uwagi na to, że bardziej cenię sobie święty spokój niż nowsze wersje programów, które notabene rzadko w nowszych wersjach przynoszą jakieś potrzebne mi funkcje, pozostaję przy dotychczasowej wersji systemu, aż do naturalnej w swym cyklu zmiany komputera.

Ostatnio edytowany przez davidoski (2015-02-20 03:20:53)

Offline

 

#9  2015-02-20 06:54:53

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Przesiadka na Debiana

[quote=mati75]Ostatnio parę maszyn na Debianie 5 i 4 aktualizowałem. Przejście 5 → 6 → 7 → 8 bez żadnych problemów.[/quote]
A czy to były desktopy ze środowiskami graficznymi z xxxx pakietów? A jakbyś dał 5->8? xD

Poza tym, na bugtrackerze ciągle można spotkać wiadomości w stylu "aktualizacja do testinga psuje coś tam" albo "po zaktualizowaniu nie działa coś tam". Jasne, że fajnie jest aktualizować wydania sprzed 10lat i by wszystko przebiegło bez problemów ale to zużywa cholernie dużo energii, którą można by przeznaczyć na  np. wrzucanie nowszych paczek do repo. xD

Offline

 

#10  2015-02-20 08:24:22

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Przesiadka na Debiana

[quote=morfik]A czy to były desktopy ze środowiskami graficznymi z xxxx pakietów? A jakbyś dał 5->8? xD

Poza tym, na bugtrackerze ciągle można spotkać wiadomości w stylu "aktualizacja do testinga psuje coś tam" albo "po zaktualizowaniu nie działa coś tam". Jasne, że fajnie jest aktualizować wydania sprzed 10lat i by wszystko przebiegło bez problemów ale to zużywa cholernie dużo energii, którą można by przeznaczyć na  np. wrzucanie nowszych paczek do repo. xD[/quote]
Debian jest wydawany nie co 10 lat, a co 2.
Aktualizuje się z wydania na wydanie, a nie co kilka wydań.
Warto wtedy przeczytać uwagi i wskazówki deweloperów odnośnie aktualizacji:
https://www.debian.org/releases/stable/i386/release-notes/ch-upgrading.html

Offline

 

#11  2015-02-20 09:24:20

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: default city
Zarejestrowany: 2010-03-14
Serwis

Re: Przesiadka na Debiana

[quote=morfik]A czy to były desktopy ze środowiskami graficznymi z xxxx pakietów? A jakbyś dał 5->8? xD[/quote]
Bez gui, do specyficznych zastosowań. 5→8 by nie przeszło.


[img]https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png[/img]

Offline

 

#12  2015-02-20 17:44:26

  JerCha - Użytkownik

JerCha
Użytkownik
Zarejestrowany: 2015-02-19
Serwis

Re: Przesiadka na Debiana

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi
Mam nadzieję, że będzie tak, jak napisał yossarian
[quote=yossarian]W zasadzie tak.
Udana aktualizacja to jedna z najważniejszych cech Debiana.
Czasem lepsza opcja jest testing. Problemów w nim zazwyczaj mniej, niż w „stabilnych” wydaniach innych dystrybucji.[/quote]
[quote=yossarian]Debian jest wydawany nie co 10 lat, a co 2.
Aktualizuje się z wydania na wydanie, a nie co kilka wydań.[/quote]
Zawsze starałem się aktualizować system na bieżąco, więc z tym problemów nie będzie.

Kod:

dmesg | grep firmware

zwraca pusty string - żadnych dziwadeł w moim blaszaku nie ma.

Jeszcze jedno pytanie. W tej chwili jadę na nouveau. Czy po przejściu na Debiana zostawić otwarte sterowniki, czy instalować własnościowe od Nvidii?
Na Kubuntu miałem z nimi problem, bo jak działał Skype, to MOC nie miała mocy i na odwrót.

Offline

 

#13  2015-02-20 17:46:13

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Przesiadka na Debiana

[quote=JerCha]Jeszcze jedno pytanie. W tej chwili jadę na nouveau. Czy po przejściu na Debiana zostawić otwarte sterowniki, czy instalować własnościowe od Nvidii?[/quote]
Jaka to nvidia ?


[b]Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW[/b] -> Niech inni na tym skorzystają.
[url=http://dug.net.pl/]Polski portal Debiana[/url]

Offline

 

#14  2015-02-20 19:18:34

  JerCha - Użytkownik

JerCha
Użytkownik
Zarejestrowany: 2015-02-19
Serwis

Re: Przesiadka na Debiana

[quote=ilin]Jaka to nvidia ?[/quote]
Według Hardinfo, to MCP78S [GeForce 8200]

Offline

 

#15  2015-02-20 19:22:35

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Przesiadka na Debiana

Możesz zainstalować zamknięte stery.


[b]Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW[/b] -> Niech inni na tym skorzystają.
[url=http://dug.net.pl/]Polski portal Debiana[/url]

Offline

 

#16  2015-02-20 20:12:48

  JerCha - Użytkownik

JerCha
Użytkownik
Zarejestrowany: 2015-02-19
Serwis

Re: Przesiadka na Debiana

OK
Dziękuję raz jeszcze.
Przesiadka zdecydowana.
Tylko muszę jeszcze zarchiwizować to, co niezarchiwizowane (na wszelki wypadek).

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)

[ Generated in 0.014 seconds, 12 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00013 SET CHARSET latin2
0.00005 SET NAMES latin2
0.00106 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='3.14.253.152' WHERE u.id=1
0.00097 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '3.14.253.152', 1714931290)
0.00060 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1714930990
0.00081 DELETE FROM punbb_online WHERE ident='18.218.234.83'
0.00089 DELETE FROM punbb_online WHERE ident='47.128.120.224'
0.00108 DELETE FROM punbb_online WHERE ident='85.208.96.193'
0.00075 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=27057 AND t.moved_to IS NULL
0.00020 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00221 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=27057 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00108 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=27057
Total query time: 0.00983 s