Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2015-03-03 19:08:02

  Shiny - Użytkownik

Shiny
Użytkownik
Skąd: Poland
Zarejestrowany: 2013-01-05

(Debian Jessie) Problem ze zmianą rozmiaru partycji z woluminem LVM2

Witam po... dobrych 2 latach. I znów przychodzę z problemem. Ale do rzeczy.

Więc tak - potrzebuję partycję z woluminem LVM2 PV zmniejszyć, a z tego rozmiaru zmniejszonego stworzyć nową partycję (czystą i nie bazującą na LVM2). Problem w tym, że... nie bardzo wiem i nie bardzo mogę to zrobić.

System mam zainstalowany na [b]/dev/sda3[/b], zmapowany jako [b]/dev/mapper/debian-root[/b]. Pojemność tej partycji to 930 GB, podczas gdy używane jest 416 GB. Chciałbym pojemność partycji zmniejszyć do 200 GB i tylu GB używać, resztę gigabajtów spożytkować jako nieprzydzieloną, abym w każdej chwili mógł dodać nową partycję na dysku twardym. Problem w tym, że GParted, przy próbie zmniejszenia partycji, twierdzi iż:

cannot resize to extents as later ones are allocated[/quote]
Próbowałem [url=http://blog.shadypixel.com/how-to-shrink-an-lvm-volume-safely/]tego poradnika[/url], przeczytałem [url=http://askubuntu.com/a/196134]tę wypowiedź[/url], niestety - mam takie oto słodkości:

Kod:

# umount /dev/mapper/debian-root
umount: /dev/mapper/debian-root: not mounted

# umount /dev/sda3
umount: /dev/sda3: not mounted

# e2fsck -f /dev/mapper/
control debian-pvmove0 debian-root debian-swap_1

# e2fsck -f /dev/mapper/debian-root
e2fsck 1.42.12 (29-Aug-2014)
Pass 1: Checking inodes, blocks, and sizes
Pass 2: Checking directory structure
Pass 3: Checking directory connectivity
Pass 4: Checking reference counts
Pass 5: Checking group summary information
/dev/mapper/debian-root: 376758/12451840 files (0.3% non-contiguous), 18027503/49807360 blocks

# resize2fs -p /dev/mapper/debian-root 200G
resize2fs 1.42.12 (29-Aug-2014)
Resizing the filesystem on /dev/mapper/debian-root to 52428800 (4k) blocks.
The filesystem on /dev/mapper/debian-root is now 52428800 (4k) blocks long.

# lvreduce -L -1G /dev/mapper/debian-root
Can't resize locked LV root
Run `lvreduce --help' for more information.

A nawet, gdy spróbuję pominąć ostatni punkt, mam jeszcze taki błąd:

Kod:

# vgreduce debian /dev/sda3
Physical volume "/dev/sda3" still in use

Dodam też, że próbowałem używać chyba każdej opcji z [b]lvreduce[/b], za każdym razem otrzymywałem jednak komunikat [b] Can't resize locked LV root[/b] a przy próbie uruchomienia [b]system-config-lvm[/b], niestety... otrzymuję taki oto błąd:

Kod:

Traceback (most recent call last):
  File "/usr/share/system-config-lvm/system-config-lvm.py", line 172, in <module>
    runFullGUI()
  File "/usr/share/system-config-lvm/system-config-lvm.py", line 157, in runFullGUI
    blvm = baselvm(glade_xml, app)
  File "/usr/share/system-config-lvm/system-config-lvm.py", line 105, in __init__
    self.volume_tab_view = Volume_Tab_View(glade_xml, self.lvmm, self.main_win)
  File "/usr/share/system-config-lvm/Volume_Tab_View.py", line 77, in __init__
    self.glade_xml)
  File "/usr/share/system-config-lvm/InputController.py", line 181, in __init__
    self.command_handler.complete_pvmove()
  File "/usr/share/system-config-lvm/CommandHandler.py", line 364, in complete_pvmove
    _("Completing Extent Migration"))
  File "/usr/share/system-config-lvm/execute.py", line 37, in execWithCaptureErrorStatusProgress
    res = execWithCaptureErrorStatus(bin, args)
  File "/usr/share/system-config-lvm/execute.py", line 23, in execWithCaptureErrorStatus
    return _execWithCaptureErrorStatus(BASH_PATH, [BASH_PATH, '-c', command])
  File "/usr/share/system-config-lvm/execute.py", line 226, in _execWithCaptureErrorStatus
    i,o,e = select.select(in_list, [], [], 0.1)
KeyboardInterrupt

Czy jest jakieś rozsądne wyjście z tej sytuacji (poza formatem)? Przykładowo... no nie wiem, konwersja z LVM2 na zwykłe EXT4, bez szyfrowania danych?

Ostatnio edytowany przez Shiny (2015-03-03 19:15:00)

Offline

 

#2  2015-03-03 19:58:38

  Pakos - Członek DUG

Pakos
Członek DUG
Zarejestrowany: 2007-06-12
Serwis

Re: (Debian Jessie) Problem ze zmianą rozmiaru partycji z woluminem LVM2

a czytałeś dokładnie poradniki?
trzeci akapit z pierwszego linka podaje dlaczego nie działa  i co musisz zrobić:

All of the required steps must be performed on an unmounted volume. If want to reduce the size of a non-root volume, simply unmount it. For a root volume, you’ll have to boot from a CD. Any modern live or rescue CD should work fine.[/quote]

Offline

 

#3  2015-03-06 15:11:58

  Shiny - Użytkownik

Shiny
Użytkownik
Skąd: Poland
Zarejestrowany: 2013-01-05

Re: (Debian Jessie) Problem ze zmianą rozmiaru partycji z woluminem LVM2

Gdybym nie czytał, to nie pisałbym tematu. No ale cóż, nie udało mi się tego dokonać przez żadnego typu LiveCD, więc musiałem zrobić kopię zapasową i przeinstalować system ręcznie. Mimo wszystko dziękuję za pomoc i prosiłbym kogoś o zamknięcie tematu.

Offline

 

#4  2015-03-06 19:48:21

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: (Debian Jessie) Problem ze zmianą rozmiaru partycji z woluminem LVM2

Gdybyś się bardziej interesował dugiem, to wiedziałbyś, że jest tu min. taki text -- https://dug.net.pl/tekst/266/zmiana_rozmiaru_luks_i_lvm/

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)

[ Generated in 0.008 seconds, 9 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00011 SET CHARSET latin2
0.00004 SET NAMES latin2
0.00100 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='3.135.247.181' WHERE u.id=1
0.00096 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '3.135.247.181', 1728344398)
0.00043 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1728344098
0.00062 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=27110 AND t.moved_to IS NULL
0.00006 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00190 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=27110 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00083 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=27110
Total query time: 0.00595 s