Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2015-03-06 12:16:46

  stepien86 - Członek DUG

stepien86
Członek DUG
Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2006-03-26

nowy laptop - kilka pytań

Witajcie, otóż chyba przyszedł czas na mojego wysłużonego Asus K50ij - generalnie laptop działał bez zarzutów - 1 wizyta w serwisie od 2009 roku. Generalnie przymierzam się do zakupu jakiegoś nowszego wydajniejszego sprzętu. Teraz pytanie: jakieś marki polecacie, której marki unikać.
Planowany budżet to najlepiej żeby się zamknąć do 2500zł
Celowałem w coś z serii i5, min 8gb ramu dysk wystarczy 500GB sata, nie koniecznie musi być ssd, matryca max 15"-15,9". Fajnie by miał kilka dodatkowych bajerów chociażby jak podświetlaną klawiature i/lub wbudowany modem.

Przeglądając portale aukcyjne dużo jest modeli marki: DELL, LENOVO. Szczerze przymierzałem się do DELLa, lecz nie miałem nigdy z tą marką do czynienia. Jakieś opinie odnośnie DELLa i lenovo z waszej strony?
Sprzęt głównie używany do obróbki grafiki (photoshop) delikatne poprawki w corelu, kodowanie prostych stronek, wirtualizacja do testów (Virtualbox) no i by wystartował linux jako OS.

Ewentualnie jakieś sugestie odnośnie doboru.
Dziękuję za odpowiedzi.

Ostatnio edytowany przez stepien86 (2015-03-06 12:18:08)


manual ponad wszysytko....konsola ponad manual

Debian GNU Linux

Offline

 

#2  2015-03-06 17:55:39

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: nowy laptop - kilka pytań

A czy dedykowaną grafikę będziesz potrzebował? Bo jak nie, to Toshiba z Dellem robią fajne lapki bez dedyka.
Ja mam z dedykiem (i3 i AMD), ale wyłączoną integrę i sprawuje się idealnie. Ale akumulator jak wytrzyma 2h30min to jest dobrze.

/// Lenovo powinno być w porządku, Samsunga bym omijał bo ta firma jest zbyt uniwersalna, a Asus po prostu jest w porządku.
//// O ile nie zamierzać korzystać z Windowsa i grać, to radziłbym brać z intelowską integrą.

Ostatnio edytowany przez Pavlo950 (2015-03-06 17:57:46)

Offline

 

#3  2015-03-06 18:13:19

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: nowy laptop - kilka pytań

1715

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 01:13:00)

Offline

 

#4  2015-03-06 18:16:31

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: nowy laptop - kilka pytań

[quote=uzytkownikubunt]Największe wyzwanie to znaleźć laptopa, który ma kartę Wifi do której są w jądrze dobre sterowniki. Czasem jest tak, że w danym modelu sprzedawanym w innym mieście będzie karta Wifi jednego producenta, a w innym innego (ten sam producent i model).
https://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=26871&p=1[/quote]
Na takie problemy jest jedno na 100% skuteczne rozwiązanie:
komplet śrubokrętów i 30-80 zł na kartę, która ma normalne stery. ;)

Np do sterownika Ath9k brałbym chyba taką:
http://jucom24.pl/pl/karta-sieciowa-dell-dw1515-ar9280-wireless-wlan-n-300mb-s-half.html

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2015-03-06 18:25:23)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#5  2015-03-06 18:27:47

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: nowy laptop - kilka pytań

1717

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 01:13:02)

Offline

 

#6  2015-03-06 18:41:06

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: nowy laptop - kilka pytań

Przy okazji można stracić gwarancję i do tego nie wiadomo czy będzie działać, bo firmware płyty głównej może mieć białą listę kart które mogą być obsługiwane.[/quote]
Do takich problemów polecam Google przed zakupem.

Podstawowa zasada, najpierw włączmy mózg, potem kieszeń.

Poza tym nigdy nie słyszałem, żeby jakiś problem był np w lapku Della czy  Asusa albo Thinkpada.

W każdym razie o dowolnym modelu lapka można się w internecie bardzo dużo dowiedzieć przed zakupem.

I nie strasz gwarancją, bo jak lapek zdechnie, to i tak serwis musi udowodnić,
że to twoja modyfikacja go uszkodziła, w przeciwnym razie możesz mu nasłać UOKiK i całą Komisję Europejską, i jestem dziwnie pewien, że zapłacą więcej
niż 2500 - i to grzywny.

Jest z resztą sprawa, która w ETS dotyczyła samochodów, i gwarancji w przypadku używania nieautoryzowanych części zamiennych, i która była podstawą do prawa,  w którym po zmianie softu w Smartfonie nie tracisz gwarancji.
Przypadek wymiany dysku czy karty wifi w lapku też podpada pod takie przepisy.
W dodatku, jeśli, jak piszesz, w lapku jednego producenta w rożnych sklepach są różne karty, to na jakiej podstawie twierdzisz, że w karcie gwarancyjnej pisze, jaka była w twoim lapku, a w biosie są dokładnie wymienione wszystkie karty, jakie chińscy robotnicy znaleźli w piwnicy? :D


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#7  2015-03-06 18:50:50

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: nowy laptop - kilka pytań

1718

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 01:13:03)

Offline

 

#8  2015-03-06 19:14:15

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: nowy laptop - kilka pytań

Producent zamawia konkretną serię danego laptopa w chińskiej fabryce i jeśli w tej fabryce leży w magazynach kilka tysięcy modułów wifi (bo właśnie z taśmy zjechała seria laptopów innego producenta), to przy zamawianiu strony się dogadują co do szczegółów specyfikacji. Kolejna seria danego modelu to kolejne zlecenie i sprzęt może być nieco inny niż wcześniejsze wersje.

Ja bym odradzał Lenovo, chyba że najwyższe i najdroższe modele biznesowe. Reszta to tanie dziadostwo. U innych producentów często jest tak samo.

Offline

 

#9  2015-03-06 19:45:53

  stepien86 - Członek DUG

stepien86
Członek DUG
Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2006-03-26

Re: nowy laptop - kilka pytań

[quote=Pavlo950]A czy dedykowaną grafikę będziesz potrzebował? Bo jak nie, to Toshiba z Dellem robią fajne lapki bez dedyka.
Ja mam z dedykiem (i3 i AMD), ale wyłączoną integrę i sprawuje się idealnie. Ale akumulator jak wytrzyma 2h30min to jest dobrze.

/// Lenovo powinno być w porządku, Samsunga bym omijał bo ta firma jest zbyt uniwersalna, a Asus po prostu jest w porządku.
//// O ile nie zamierzać korzystać z Windowsa i grać, to radziłbym brać z intelowską integrą.[/quote]
Nawiązując do odpowiedzi: nie nie jestem maniakiem/fanem gier, więc grafika może być zintegrowana - teraz mam zintegrowaną i żyję....w photo to generalnie lekkie przeróbki zdjęć  - nic nadzwyczaj profesjonalnego.

Dziękuję wszystkim za sugestie. Rozeznam się odnośnie cen i komponentów 3 producentów: DELL, Toschiba i Lenovo. I trzeba będzie podjąć decyzję.


manual ponad wszysytko....konsola ponad manual

Debian GNU Linux

Offline

 

#10  2015-03-06 20:00:47

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: nowy laptop - kilka pytań

I te lenovo co ostatnio trojany czy backdory instalują ale jak mówią -- z możliwością łatwego usunięcia. xD

http://niebezpiecznik.pl/post/laptopy-lenovo-podsluchuja-polaczenia-i-wstrzykuja-reklamy-w-ogladane-strony

Offline

 

#11  2015-03-06 20:27:50

  pasqdnik - Pijak ;-P

pasqdnik
Pijak ;-P
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-06

Re: nowy laptop - kilka pytań

[quote=Jacekalex]

Przy okazji można stracić gwarancję i do tego nie wiadomo czy będzie działać, bo firmware płyty głównej może mieć białą listę kart które mogą być obsługiwane.[/quote]
Do takich problemów polecam Google przed zakupem.

Podstawowa zasada, najpierw włączmy mózg, potem kieszeń.

Poza tym nigdy nie słyszałem, żeby jakiś problem był np w lapku Della czy  Asusa albo Thinkpada.

W każdym razie o dowolnym modelu lapka można się w internecie bardzo dużo dowiedzieć przed zakupem.

I nie strasz gwarancją, bo jak lapek zdechnie, to i tak serwis musi udowodnić,
że to twoja modyfikacja go uszkodziła, w przeciwnym razie możesz mu nasłać UOKiK i całą Komisję Europejską, i jestem dziwnie pewien, że zapłacą więcej
niż 2500 - i to grzywny.

Jest z resztą sprawa, która w ETS dotyczyła samochodów, i gwarancji w przypadku używania nieautoryzowanych części zamiennych, i która była podstawą do prawa,  w którym po zmianie softu w Smartfonie nie tracisz gwarancji.
Przypadek wymiany dysku czy karty wifi w lapku też podpada pod takie przepisy.
W dodatku, jeśli, jak piszesz, w lapku jednego producenta w rożnych sklepach są różne karty, to na jakiej podstawie twierdzisz, że w karcie gwarancyjnej pisze, jaka była w twoim lapku, a w biosie są dokładnie wymienione wszystkie karty, jakie chińscy robotnicy znaleźli w piwnicy? :D[/quote]
Nic się nie zmieniło. Mało wiesz, dużo piszesz.
1. Większość producentów, a w szczególności Lenovo jak najbardziej mają whitelisty. Wystarczy odwiedzić odpowiednie forum i prześledzić requesty użytkowników.
2. Serwis nic nie musi udowadniać. A jak będzie musiał, to udowodni, że to Twoja ingerencja w sprzęt uniemożliwia/uniemożliwiła poprawne jego działanie.
3. Urządzenia mają nie tylko nazwy modeli ale też tzw "PN"y, czyli part numbery. Producent może wypuścić jeden model laptopa o różnych PNach. Producent dzięki PN jest w stanie stwierdzić jaki osprzęt ma wchodzić w stan zestawu i jakie konfiguracje dopuścić do działania.

Ostatnio edytowany przez pasqdnik (2015-03-06 20:31:32)


Dum spiro - spero ...
pozdrawiam, pasqdnik

Offline

 

#12  2015-03-06 20:29:39

  pink - Użytkownik

pink
Użytkownik
Skąd: P17PY93
Zarejestrowany: 2005-09-16
Serwis

Re: nowy laptop - kilka pytań

looknij sobie do lenovo outlet moze wysylaja do polszy:
http://outlet.lenovo.com/SEUILibrary/controller/e/outlet_nl/LenovoPortal/nl_NL/special-offers.workflow:ShowPromo?LandingPage=/All/EMEA/Portals/Outlet


T430 think-box 4.9-custom x86_64 Intel(R) Core(TM) i5-3230M CPU @ 2.60GHz GenuineIntel GNU/Linux
"Doktor plama i maharadża są pod złotym leszczem." "Człowieka od zwierzęcia odróżnia ciekawość świata. Patrze słucham i wyciągam wnioski."
http://przemyslawmamon.com/
https://www.behance.net/przemyslawmamon

Offline

 

#13  2015-03-06 22:16:25

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: nowy laptop - kilka pytań

[quote=stepien86][quote=Pavlo950]A czy dedykowaną grafikę będziesz potrzebował? Bo jak nie, to Toshiba z Dellem robią fajne lapki bez dedyka.
Ja mam z dedykiem (i3 i AMD), ale wyłączoną integrę i sprawuje się idealnie. Ale akumulator jak wytrzyma 2h30min to jest dobrze.

/// Lenovo powinno być w porządku, Samsunga bym omijał bo ta firma jest zbyt uniwersalna, a Asus po prostu jest w porządku.
//// O ile nie zamierzać korzystać z Windowsa i grać, to radziłbym brać z intelowską integrą.[/quote]
Nawiązując do odpowiedzi: nie nie jestem maniakiem/fanem gier, więc grafika może być zintegrowana - teraz mam zintegrowaną i żyję....w photo to generalnie lekkie przeróbki zdjęć  - nic nadzwyczaj profesjonalnego.

Dziękuję wszystkim za sugestie. Rozeznam się odnośnie cen i komponentów 3 producentów: DELL, Toschiba i Lenovo. I trzeba będzie podjąć decyzję.[/quote]
Pisałem o [b]Asus[/b]ie, a teraz dopiero zajarzyłem że mój wujo kupił lapka za 1500 z [b]i3[/b] i [b]integrą[/b]. Właśnie od [b]Asus[/b]a. Chodzi to to na Windowsie, ale od półtora roku nie było z nim problemów.

Ostatnio edytowany przez Pavlo950 (2015-03-06 22:17:23)

Offline

 

#14  2015-03-07 00:57:51

  skullman - Użytkownik

skullman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: nowy laptop - kilka pytań

Lapki Lenovo mają jak najbardziej whitelisty, to samo HP, Dell kiedyś miał, teraz pewnie też. Asus i Samsung nie mają i wymiana wifi jest jak najbardziej możliwa. Toshiba miała a teraz nie wiem. Generalnie odradzałbym Lenovo i HP. Szkoda, że Samsung wycofał się  z rynku europejskiego.

Offline

 

#15  2015-03-07 02:31:57

  davidoski - Użytkownik

davidoski
Użytkownik
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2007-04-17

Re: nowy laptop - kilka pytań

Osobiście odradzam Dell-a. Miałem w pracy laptopa Latitude E5430 i miał wadę polegającą na tym, że po włączeniu się wentylatora nigdy już się ten wentylator nie wyłączał. Nieustanne buczenie wentylatora na wysokich obrotach, bardzo męczące przy dłuższej pracy. Problem ten mają wszystkie egzemplarze tego modelu, a producent najprościej miał (i nadal ma) ten problem głęboko gdzieś. Mimo licznych zgłoszeń kompletnie to olewa: http://en.community.dell.com/support-forums/laptop/f/3518/t/19480918?pi239031352=1

Po około roku laptop padł całkowicie - w pewnym momencie się wyłączył i to był już jego koniec.

Pozytywne doświadczenie mam natomiast z firmą Hewlett-Packard. Używam od kilku lato laptopa tej firmy i chodzi bezawaryjnie. Nie wiem jak nowsze modele, ale ten który mam to solidna konstrukcja.

Ostatnio edytowany przez davidoski (2015-03-07 02:34:25)

Offline

 

#16  2015-03-07 07:03:56

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: nowy laptop - kilka pytań

[quote=davidoski]Osobiście odradzam Dell-a. Miałem w pracy laptopa Latitude E5430 i miał wadę polegającą na tym, że po włączeniu się wentylatora nigdy już się ten wentylator nie wyłączał. Nieustanne buczenie wentylatora na wysokich obrotach, bardzo męczące przy dłuższej pracy. Problem ten mają wszystkie egzemplarze tego modelu, a producent najprościej miał (i nadal ma) ten problem głęboko gdzieś. Mimo licznych zgłoszeń kompletnie to olewa: http://en.community.dell.com/support-forums/laptop/ … pi239031352=1

Po około roku laptop padł całkowicie - w pewnym momencie się wyłączył i to był już jego koniec.[/quote]
Osobiście posiadam DELL E5420.
Wszystko chodzi ok.
Żadnego problemu z wiatrakami.
Słabym punktem pod linuksa jest karta wifi Broadcoma ale sprawa do ogarnięcia zwłaszcza na nowych kernelach.
Osobiście sobie chwalę.

Kupiłem to jako polieasingową używkę w dobrym stanie.
Jestem bardzo zadowolony.


[b]Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW[/b] -> Niech inni na tym skorzystają.
[url=http://dug.net.pl/]Polski portal Debiana[/url]

Offline

 

#17  2015-03-07 09:44:58

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: nowy laptop - kilka pytań

1721

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 01:13:07)

Offline

 

#18  2015-03-07 10:38:33

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: nowy laptop - kilka pytań

IMHO dyskusja i Dellach, Samsungach, Lenovo jest bez sensu.

Każdy model to zupełnie inny sprzęt, inne wady, inne zalety, inna współpraca z Linuksem. Jak porównywać, to konkretne modele a nie same nazwy producenta.

Offline

 

#19  2015-03-07 12:05:30

  pink - Użytkownik

pink
Użytkownik
Skąd: P17PY93
Zarejestrowany: 2005-09-16
Serwis

Re: nowy laptop - kilka pytań

no nie wiem, nie wiem jak dell i samsung ale acera mialem i jest to ze tak powiem laptop z PCV (obudowa) gdzie w lenowo pod teoretycnie plastikowa zewnetrzna obudowa kryje sie wewnetrzna solidna konstrukcja ze stopu, no i sylnne niezniszczalne zawiasy. wiec nie skupial bym sie na samych podzespolach. (najbardziej solidnie wygloda jednak macbook)


T430 think-box 4.9-custom x86_64 Intel(R) Core(TM) i5-3230M CPU @ 2.60GHz GenuineIntel GNU/Linux
"Doktor plama i maharadża są pod złotym leszczem." "Człowieka od zwierzęcia odróżnia ciekawość świata. Patrze słucham i wyciągam wnioski."
http://przemyslawmamon.com/
https://www.behance.net/przemyslawmamon

Offline

 

#20  2015-03-07 12:29:56

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: nowy laptop - kilka pytań

[quote=pink]no nie wiem, nie wiem jak dell i samsung ale acera mialem i jest to ze tak powiem laptop z PCV (obudowa) gdzie w lenowo pod teoretycnie plastikowa zewnetrzna obudowa kryje sie wewnetrzna solidna konstrukcja ze stopu, no i sylnne niezniszczalne zawiasy. wiec nie skupial bym sie na samych podzespolach. (najbardziej solidnie wygloda jednak macbook)[/quote]
Jakie Lenovo?
Chyba najwyższa seria T i W.
U większości producentów najdroższe, biznesowe modele są solidniej wykonane, ale to już zupełnie inny budżet niż w tym wątku.

Natomiast większość tańszych laptopów to beznadziejna plastikowa jakość i dotyczy to również tańszych Thinkpadów. Analogicznie jest u innych producentów.t

Offline

 

#21  2015-03-07 12:30:00

  Elder - Członek z ramienia...

Elder
Członek z ramienia...
Skąd: Lubaczów
Zarejestrowany: 2008-05-26
Serwis

Re: nowy laptop - kilka pytań

Ja mam Dell M4500 już jakieś 2 lata i jestem bardzo zadowolony. Jak nie masz w domu stacjonarki, to gorąco polecam właśnie coś z serii [url=https://en.wikipedia.org/wiki/Dell_Precision]Precision[/url] [mobilne stacje robocze]. Dobre podzespoły, masa portów i łatwość rozszerzania przez kart rozszerzeń czy stacje dokujące. Jest trochę ofert na których można dostać laptop używany np. 2 lata w pełni sprawny, z drobnymi ryskami za np. 50% ceny nominalnej. Jak masz trochę czasu to warto się porozglądać. Przed zakupem sprawdź np. [url=http://www.notebookcheck.net]notebookcheck[/url] [jest polska wersja] i zerknij na recenzję wybranka, będziesz wiedział czego się spodziewać po danym modelu. Możesz też poprosić o tag serwisowy urządzenia, dowiesz się na jaki rynek zostało urządzenie pierwotnie sprzedane, czy były serwisowany, jaka była pierwotna konfiguracja i czy coś było potem zmieniane. Dobra rzecz jak kupujesz coś z drugiej ręki.
Jak nie znajdziesz czegoś dla siebie to warto przygarnąć jakiegoś ThinkPada.


Dell M4500 [ i5-540M | NV FX1800M]
linux registered user #481040
[img]http://dl.dropbox.com/u/53204815/snoozer_likelinux_man.gif[/img]

Offline

 

#22  2015-03-07 16:47:13

  pink - Użytkownik

pink
Użytkownik
Skąd: P17PY93
Zarejestrowany: 2005-09-16
Serwis

Re: nowy laptop - kilka pytań

no oczywiscie ze T jak lenovo to tylko T.


T430 think-box 4.9-custom x86_64 Intel(R) Core(TM) i5-3230M CPU @ 2.60GHz GenuineIntel GNU/Linux
"Doktor plama i maharadża są pod złotym leszczem." "Człowieka od zwierzęcia odróżnia ciekawość świata. Patrze słucham i wyciągam wnioski."
http://przemyslawmamon.com/
https://www.behance.net/przemyslawmamon

Offline

 

#23  2015-03-07 18:07:00

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: nowy laptop - kilka pytań

[quote=pink]no oczywiscie ze T jak lenovo to tylko T.[/quote]
To poszukaj takiego Thinkapda T:
[quote=stepien86]Planowany budżet to najlepiej żeby się zamknąć do 2500zł
Celowałem w coś z serii i5, min 8gb ramu dysk wystarczy 500GB sata, nie koniecznie musi być ssd, matryca max 15"-15,9". Fajnie by miał kilka dodatkowych bajerów chociażby jak podświetlaną klawiature i/lub wbudowany modem.[/quote]

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)

[ Generated in 0.012 seconds, 9 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00013 SET CHARSET latin2
0.00004 SET NAMES latin2
0.00126 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='18.218.38.125' WHERE u.id=1
0.00088 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '18.218.38.125', 1714391226)
0.00044 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1714390926
0.00048 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=27125 AND t.moved_to IS NULL
0.00006 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00262 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=27125 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00170 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=27125
Total query time: 0.00761 s