Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2015-11-10 19:41:53

  seler - Użytkownik

seler
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-05-15

Nieudane zmniejszenie partycji LVM

Postanowiłem zrobić małe przemeblowanie na kompie - postawić nową partycję z LUKSem kosztem części miejsca partycji z /home. Partycje są w systemie LVM.
Skorzystałem z poradnika ze strony www.systutorials.com/124416/shrinking-a-ext4-file-system-on-lvm-in-linux
Zbootowałem z pendrive'a z GParted Live na debianie, upewniłem się, że partycja home nie jest zamontowana.
Zaryzykowałem i zawierzyłem słowom na tej stronce, że korzystając z polecenia

Kod:

lvresize --resizefs --size 300G

można zmniejszyć jednocześnie i system plików ext4 tej partycji jak i zawierający go kontener LVM. Danych na partycji miałem jakieś 260GB. Polecenie zakończyło się bez błędów. Jednak po restarcie nie mogłem w Xsach zalogować się na swoje konto. W konsoli (ctrl+alt+1) się udało, ale system pokazuje, jakby było na niej 0 wolnego miejsca - nie można stworzyć nawet 1bajtowego pliku. Pokasowałem jakieś filmy i wciąż nie mogłem nawet bajta zapisać.

Kod:

#df -h .
System plików            rozm.  użyte  dost.  % uż.  zamont. na
/dev/mapper/rootvg-home  296G   284G   0      100%   /home

Mam na szczęście backup plików, tyle że jak najpierw naprawić sytuację z tą partycją? Co tu mogło pójść nie tak?
Pozdrawiam!


a to feler westchnął seler

Offline

 

#2  2015-11-10 20:38:38

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Nieudane zmniejszenie partycji LVM

Trza było korzystać z tego poradnika: https://dug.net.pl/tekst/266/zmiana_rozmiaru_luks_i_lvm/ , to byś nie miał takich problemów. xD

Sprawdzałeś ten nowy system plików w fsck?

Offline

 

#3  2015-11-10 20:51:11

  seler - Użytkownik

seler
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-05-15

Re: Nieudane zmniejszenie partycji LVM

No tak, trzeba było :]
Tak leciałem fsch i nie pokazał błędów.
Zresztą chyba doszedłem w czym rzecz - sprawdziłem wielkość tylko swojego konta w /home, a nie całego folderu /home. A miałem tam konta paru innych użyszkodników. Także prawdopodobnie zmniejszyłem kontener poniżej wielkości danych na tej partycji (brawo ja) i uszkodziłem partycję ext4.
Poszedł format i kopiuję dane z powrotem z zewnętrznego dysku. Tylko taka bieda, że to dysk z ntfs, więc prawa dostępu poszły się walić. Ale w przypadku /home to raczej nie powinien być wielki problem, może oprócz katalogu .ssh?


a to feler westchnął seler

Offline

 

#4  2015-11-10 21:03:26

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Nieudane zmniejszenie partycji LVM

Eee, z tego co pamiętam, to nie da się zmniejszyć rozmiaru systemu plików bardziej niż do wartości zajmowanych danych. xD Poza tym, nawet jak cały volumin za daleko przyciąłeś, to trza było zajrzeć do /etc/lvm/ i tam jest kopia struktury lvm. Trza było ją tylko przywrócić. Nie pamiętam czy coś więcej trzeba by robić ale nawet jeśli, to tylko rozszerzanie systemu plików + fsck i wszystko wróciłoby do normy. Przynajmniej tyle teorii. xD

Offline

 

#5  2015-11-10 23:04:36

  seler - Użytkownik

seler
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-05-15

Re: Nieudane zmniejszenie partycji LVM

No tak, ale zanim się opamiętałem to zacząłem kasować niepotrzebniejsze dane, żeby zobaczyć czy mi się miejsce zwolni. I nie wiem czy po takiej ingerencji przywracanie tej kopii struktury lvm by działało jak trzeba?
Nic to, po formacie skopiowało się, zmieniłem właściciela i grupę dla swojego usera z rekurencją na katalogi, potem dałem chmod -R 700 user/ i zaskoczyło nawet bez resetu :)
Jak zwykle nauczka, żeby przy ważniejszych komendach po 3x wszystko sprawdzać i mieć koniecznie backupa.
Dzięki za odpowiedzi morfik!

Edit:
BTW. Morfik co sądzisz o tej komendzie [b]lvresize --resizefs --size ROZMIAR[/b] do zmiany rozmiaru zarówno partycji ext jak i kontenera lvm? Wydaje się to prostszym rozwiązaniem niż kalkulowanie bloków/sektorów/bajtów etc. tak jak w twoim artykule. Ewentualne ryzyko pomyłki mniejsze (choć na moim przypadku widać, że nie zerowe). Pytanie, czy nie za proste?

Ostatnio edytowany przez seler (2015-11-10 23:12:47)


a to feler westchnął seler

Offline

 

#6  2015-11-11 03:51:46

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Nieudane zmniejszenie partycji LVM

No volumin byłby widoczny normlanie, tylko usuniętych danych byś nie widział. xD

BTW. Morfik co sądzisz o tej komendzie lvresize --resizefs --size ROZMIAR do zmiany rozmiaru zarówno partycji ext jak i kontenera lvm? Wydaje się to prostszym rozwiązaniem niż kalkulowanie bloków/sektorów/bajtów etc. tak jak w twoim artykule. Ewentualne ryzyko pomyłki mniejsze (choć na moim przypadku widać, że nie zerowe). Pytanie, czy nie za proste?[/quote]
Nigdy nie używałem, a sam artykuł był raczej napisany dla zrobienia wszystkiego krok po kroku by wiedzieć jak to działa i co może się popsuć, no i jak naprawić. Sporo rzeczy można pominąć. Tak czy inaczej, zrobione ręcznie zawsze działa. xD A co do lvresize --resizefs , to sobie poczytam i zobaczę, co to ma robić, choć mam pewne przypuszczenia.

OK, czyli zwykły automat robiący po kolei szereg poleceń. Tak czy inaczej pilnować by nie przyciąć za bardzo i będzie dobrze. xD

Ostatnio edytowany przez morfik (2015-11-11 04:03:56)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)

[ Generated in 0.009 seconds, 9 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00014 SET CHARSET latin2
0.00008 SET NAMES latin2
0.00157 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='18.117.7.216' WHERE u.id=1
0.00093 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '18.117.7.216', 1720458121)
0.00062 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1720457821
0.00063 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=27884 AND t.moved_to IS NULL
0.00012 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00136 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=27884 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00103 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=27884
Total query time: 0.00648 s