Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2016-02-10 21:39:34

  nowyjestem - Nowy użytkownik

nowyjestem
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2016-02-10

Debian 8.3 po aktualizacji kernela są problemy z grafiką i dźwiękiem.

Witam wszystkich.Z Debianem mam do czynienia od nie dawna, tzn poznałem trochę ten system i wcześniej siedziałem na stabilnym 8.2 na starym PC a teraz na nowym komputerze zainstalowałem nie dawno stabilną wersję Jessie stable 8.3.Zrobiłem akutalizacje jądra do 4.3.0 sądząc że wsparcie mojego sprzętu będzie jeszcze lepsze a sam system będzie chodził szybciej.Pierwszy raz w ogóle jakąś aktualizacje jądra.Oczywiście nie kompilowałem tylko zainstalowałem najnowsze jądro z backportów jessiego.Chodzi zdecydowanie szybciej niż na starszym jądrze ale mam kilka pytań, głównie o grafikę i dźwięk.
O to moje szczegóły:

Kod:

Linux piotr 4.3.0-0.bpo.1-amd64 #1 SMP Debian 4.3.3-7~bpo8+1 (2016-01-19) x86_64

Kod:

00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor PCI Express x16 Controller (rev 06)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family USB xHCI (rev 05)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family USB EHCI #2 (rev 05)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset High Definition Audio Controller (rev 05)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family PCI Express Root Port #1 (rev d5)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family PCI Express Root Port #3 (rev d5)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family USB EHCI #1 (rev 05)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation C220 Series Chipset Family H81 Express LPC Controller (rev 05)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family 6-port SATA Controller 1 [AHCI mode] (rev 05)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 05)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Curacao PRO [Radeon R9 270]
01:00.1 Audio device: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Cape Verde/Pitcairn HDMI Audio [Radeon HD 7700/7800 Series]
03:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 0c)

Kod:

 glxinfo |grep direct
direct rendering: Yes
    GL_AMD_multi_draw_indirect, GL_AMD_name_gen_delete, 
    GL_ARB_direct_state_access, GL_ARB_draw_buffers, 
    GL_ARB_draw_indirect, GL_ARB_draw_instanced, GL_ARB_enhanced_layouts, 
    GL_ARB_indirect_parameters, GL_ARB_instanced_arrays, 
    GL_ARB_map_buffer_range, GL_ARB_multi_bind, GL_ARB_multi_draw_indirect, 
    GL_EXT_direct_state_access, GL_EXT_draw_buffers2, GL_EXT_draw_instanced, 
    GL_AMD_multi_draw_indirect, GL_AMD_name_gen_delete, 
    GL_ARB_direct_state_access, GL_ARB_draw_buffers, 
    GL_ARB_draw_indirect, GL_ARB_draw_instanced, GL_ARB_enhanced_layouts, 
    GL_ARB_indirect_parameters, GL_ARB_instanced_arrays, 
    GL_ARB_map_buffer_range, GL_ARB_multi_bind, GL_ARB_multi_draw_indirect, 
    GL_EXT_direct_state_access, GL_EXT_draw_buffers2, GL_EXT_draw_instanc

Jak widać moja karta graficzna jest mocna dość i sterowniki do tej karty instalowałem też z backportów jessiego fglrx-15.12.Na otwartych radeon jakość była mizerna, na zamkniętych jest lepiej ale jakość pozostawia wiele do życzenia.Nie wiem czy to wina sterowników ale przy przesuwaniu suwaka np przeglądarki obraz skacze, jakieś czarne kwadraty się pojawiają na pare sekund, na youtubie filmy też skaczą, nie przycinają w prawdzie ale skacze ten obraz.Monitor to 22 calowy NEC (1680x1050) a odświeżanie ustawione 60 Hz.Robiłem testy tych sterowników na benchmarku Unigine_Heaven i wynik nie wyszedł jakiś tragiczny bo 2777 punktów, a średnie FPSy to 110.2 na Basic.Dla porównania na windowsie 8 którego mam oboik zainstalowanego miałem wynik 3200 punktów ale średnie FPS-y były 98.Glxgears pokazał wynik rzędu około 10 tyś FPS.Ale gdy włączyłem przeźroczystość to spadły do 2 tyś FPS.Srodowisko a w zasadzie menedżer okien to openbox.Ten skaczący obraz występuje przy przesuwaniu okien np menedżerów plików.Co może być przyczyną takiego skakania obrazu? Czy monitor czy te sterowniki? może poradzilibyście jak zwiększyć wydajność tej karty albo moze jakieś znacie lepsze sterowniki co by współpracowały lepiej z tym jądrem? i na odwrót czy może inna wersja jądra z tymi sterownikami? Druga sprawa to dźwięk, dźwięk działa w przeglądarkach, w kadu i przy odtwarzaniu czy to muzyki i filmów,ale np w komunikatorze turpial (używam do twittera) już nie(działał na jądrze 3.16), czy w claws-mailu przy nowej wiadomości też nie, turpial odpalony w konsoli wypluwa

Kod:

DEBUG::Using gst as sound system

więc coś pewnie nei tak z gstreamerem.Korzystam z alsy i wtyczki gstreamera do alsy 0.10.Może czegoś jeszcze nie skonfigurowałem? Jak widać mam wiele pytań, szukałem rozwiązań na necie, w googlach itp ale nie znalazłem rozwiązania tego problemu.Czuje że czegoś chyba do końca nie skonfigurowałem szczególnie przy tym dźwięku.. na nowym jądrze.Proszę o pomoc i wyrozumiałość.Więc zrobić żeby obraz nie skakał i dźwięk odtwarzał się w całym systemie? Pozdrawiam i pomoc, uwagi mile widziane.

Ostatnio edytowany przez nowyjestem (2016-02-10 21:48:46)

Offline

 

#2  2016-02-12 11:09:02

  nowyjestem - Nowy użytkownik

nowyjestem
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2016-02-10

Re: Debian 8.3 po aktualizacji kernela są problemy z grafiką i dźwiękiem.

Sam sobie odpiszę, gdyż znalazłem przyczynę problemów z dźwiękiem.Wystarczyło przeinstalować gstreamera i biblioteki do niego i dźwięk działa ponownie w całym systemie.
Ale sprawa sterowników wciąż otwarta i być może znalazłem przyczynę słabszego ich działania.W logu xorga wyskakuje:

Kod:

5.579] (EE) AIGLX error: failed to open /usr/X11R6/lib64/modules/dri/fglrx_dri.so, error[/usr/X11R6/lib64/modules/dri/fglrx_dri.so: cannot open shared object file: No such file or directory]
[    15.579] (EE) AIGLX error: failed to open /usr/lib64/dri/fglrx_dri.so, error[/usr/lib64/dri/fglrx_dri.so: cannot open shared object file: No such file or directory]
[    15.579] (EE) AIGLX error: failed to open /usr/X11R6/lib/modules/dri/fglrx_dri.so, error[/usr/X11R6/lib/modules/dri/fglrx_dri.so: cannot open shared object file: No such file or directory]

Poza tym innych errorów brak.Wiecie może jak to naprawić? Mimo tego errora, jak pisałem wcześniej już X działają ale jakość jest słaba.

Offline

 

#3  2016-02-12 12:32:05

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: default city
Zarejestrowany: 2010-03-14
Serwis

Re: Debian 8.3 po aktualizacji kernela są problemy z grafiką i dźwiękiem.

Taki sam problem: [bug]765109[/bug]


[img]https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png[/img]

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)

[ Generated in 0.010 seconds, 10 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00011 SET CHARSET latin2
0.00004 SET NAMES latin2
0.00141 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='18.216.230.65' WHERE u.id=1
0.00158 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '18.216.230.65', 1720196180)
0.00058 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1720195880
0.00087 DELETE FROM punbb_online WHERE ident='85.208.96.212'
0.00075 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=28260 AND t.moved_to IS NULL
0.00008 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00170 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=28260 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00101 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=28260
Total query time: 0.00813 s