Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2017-01-18 14:41:27

  keermiit - Użytkownik

keermiit
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-01-18

Dysk SSD , trim, kernel czy warto ?

Witam wszystkich forumowiczów.
To mój pierwszy post (wcześniej nie miałem potrzeby zadawać pytań, wszystko czego potrzebowałem udawało mi się Tu i ówdzie znaleźć). Mianowicie strasznie mnie męczy temat dysku SSD który chciałbym nabyć do mojego lapka. Z racji tego że mój obecny hybrydowy SSHD po 3 latach kończy żywot to chodzi mi po głowie Samsung 850 PRO 250GB albo Plextor PX-256M6PRO 256GB oba dyski na komórkach MLC. I tu się pojawia masa pytań na które chciałbym Was prosić o podpowiedź/odpowiedź. Mianowicie po googlowaniu i przeczytaniu kilku wątków.

1) [url]https://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=28382&p=1[/url]
2) [url]https://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?pid=301567[/url]
3) [url]https://www.reddit.com/r/debian/comments/3nw5h7/ssd_trim_in_jessie/[/url]

4) [url]http://techreport.com/news/28473/some-samsung-ssds-may-suffer-from-a-buggy-trim-implementation[/url] <--- w tym miejscu pojawił się na tapecie Plextor
5) [url]https://www.reddit.com/r/linux/comments/3a5zgq/dont_use_linux_on_samsung_ssds_xpost_rbuildapc/[/url]

pyt.1 Mam mieszanie uczucia czy stawiając od zera Jessie'go który ma kernel 3.16. Czy będe musiał kożystać z łatek blacklist ? jeśli tak czy ktoś z forumowiczów tak robił ?
pyt.2 Czy te może lepiej było by zaciągnąć do jessiego kernela 4.6 ? czy 4.8 ? jeśli tak to czy w taki sposób nie rozwaliłbym sobie integralności systemu (zależności pakietów) ?
pyt.3 Z racji tego że lada dzień ukaże się stabilny Stretch z jądrem 4.1 czy jakiekolwiek prace s fstab będą koniczne oraz manualne/dodanie do crona  trim'owanie raz na czas?

Może któryś z forumowiczów ma do czynienia z jednym z opisanych dysków i może podzielić się informacjami czy stawianie i konfigurowanie systemu pod kontem ssd to wpychanie kija w mrowisko.
Pytam bo mam pewne obawy że kupno ssd może przysporzyć masę nerwów.

Pozdrawiam

P.S nie jestem zaawansowanym użytkownikiem więc jeśli strzeliłem gafę w terminologii to z góry przepraszam

edit P.S. 2 w tablei na stronie debian.org podana wersja jądra dla debiana stretch to 4.8 to znaczy że takowa wersja będzie w wydaniu finalnym ?
                  [url]https://www.debian.org/releases/testing/mips/release-notes/ch-whats-new.pl.html[/url]

Ostatnio edytowany przez keermiit (2017-01-18 14:49:36)

Offline

 

#2  2017-01-18 16:09:53

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Dysk SSD , trim, kernel czy warto ?

Czy warto, start systemu 7 sekund aplikacje mniej niż sekunda, na pewno warto.

Używam dysków SSD od około 7 lat, długo przed Jessie i wszystko działo i działa znakomicie, obsługa była tylko trzeba było ją włączyć.
Mrożenie Strech-a jest w lutym i to jego powinieneś instalować. Domyślny kernel w Stretch ma być 4.10. I tyle niby wystarczy, ale warto zrobić:

Jak masz dużo RAM-u to zrezygnuj ze swap-a, lub ogranicz zapis do niego tylko w przypadku gdy się kończy RAM w :

Kod:

/proc/sys/vm/swappiness

Warto dodać do fstab [b]discard,noatime,commit=600[/b].

Ustawić przeglądarki by tmp ustawiły w RAM-ie, można cały tmp Linuksa umieścić w RAM-e tylko szkoda miejsca . Do wepchania profili do pamięci można użyć psd:

profile-sync-daemon  -  Symlinks  and  syncs browser profiles to RAM (tmpfs) thus
reducing HDD/SSD calls and speeding-up browsers.[/quote]
Można zmienić planiste/scheduler na bardziej low-latency, [b]ale to są wybory nie konieczność.[/b]

Ma działać TRIM. Czy trim działa może sprawdzić:

Kod:

sudo hdparm -I /dev/sdd | grep "TRIM supported"

Pewnie o czymś zapomniałem bo aktualizowałem do Strech-a, a ustawienia zostały stare.

Tu trochę opisów o tym co pisałem, ale nie wszystko trzeba robić, nic nie zrobisz i też będzie działać trochę szybciej się zużyje i tyle  :
[url]https://wiki.debian.org/SSDOptimization#Low-Latency_IO-Scheduler[/url]
lub tu:
[url]https://wiki.archlinux.org/index.php/Solid_State_Drives[/url]

Offline

 

#3  2017-01-18 19:13:39

  keermiit - Użytkownik

keermiit
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-01-18

Re: Dysk SSD , trim, kernel czy warto ?

Ok dzięki Ci jawojxi.
Czyli w zasadzie w przypadku jessie czy stretch'a cała sprawa w obecnych czasach sprowadza się do sprawdzenia trima i ewentualnej jego aktywacji ? czy dobrze rozumiem ?
Ramu mam 8 GB i kożystam z 32 bit wersji debiana 686-pae więc wydaje mi się że swapa i tmp mogę tam dać o ile dam sobie z tym rade.

Kolejne pytanko to czy ktoś z forumowiczów korzystał z samsunga 850 pro pod debianem i czy potwierdza opisane w podanych przeze mnie w pierwszym posice linkach taki problem ?

I ostatnie pytanko pośrednio związane z problemem ssd to czy aktualizując jądro w Debian Jessie na 4.6 albo 4.8 to czy nie zdestabilizuje to pracy systemu ? zależności pakietów itp ?

Ostatnio edytowany przez keermiit (2017-01-18 19:27:05)

Offline

 

#4  2017-01-18 20:37:58

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Dysk SSD , trim, kernel czy warto ?

Czyli w zasadzie w przypadku jessie czy stretch'a cała sprawa w obecnych czasach sprowadza się do sprawdzenia trima i ewentualnej jego aktywacji ? czy dobrze rozumiem ?[/quote]
Sprawdzić można, włączony powinien być.

Ramu mam 8 GB i korzystam z 32 bit wersji debiana 686-pae więc wydaje mi się że swapa i tmp mogę tam dać o ile dam sobie z tym rade.[/quote]
Swap-a można nie robić, każdy ma inne zapotrzebowanie na RAM, ale jak system wyczerpie RAM, a nie ma swap-a to zdycha/zawiesza się. Sam musisz to ocenić czy chcesz swap, czy nie. Ustawienie by system prawie nie korzystał ze swap są łatwe, zrób config (możesz to sprawdzić na starym dysku ):

Kod:

/etc/sysctl.d/swappiness.conf

i wpisz w nim wartość :

Kod:

vm.swappiness=1

Po ponownym uruchomieniu sprawdź:

Kod:

cat /proc/sys/vm/swappiness

Odpowiedź powinna być 1, domyślna jest 60, czym wartość mniejsza tym mniej wykorzystywany swap. No ale i może szkoda dysku SSD.

I ostatnie pytanko pośrednio związane z problemem ssd to czy aktualizując jądro w Debian Jessie na 4.6 albo 4.8 to czy nie zdestabilizuje to pracy systemu ? zależności pakietów itp ?[/quote]
Nie.

Offline

 

#5  2017-01-18 21:22:31

  raven18 - Użytkownik

raven18
Użytkownik
Skąd: /home
Zarejestrowany: 2009-01-30

Re: Dysk SSD , trim, kernel czy warto ?

Mam 4GB ram i nie mam swap, bardzo rzadko zdarza się brak pamięci, ale jeśli już to poza błędami programów, brakiem reakcji na otwarcie czegoś tam, system działa normalnie.


Windows 8.1

Offline

 

#6  2017-01-18 23:11:42

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Dysk SSD , trim, kernel czy warto ?

Mój Gentuś w 8GB ram wszystkie TMP trzyma, włącznie z kompilowaniem programów bez katowania dyzia.

Warto tylko ograniczyć przez cgroup.memory takie diabły jak Ff czy Chrome, które jakby mogły, to by i petabajt ramu wsunęły.
I pryz okazji nic się nie ma prawa wieszać z powodu braku pamięci przy 8GB, najwyżej jakiś program dostanie w dziób i wywali komunikat w typie "cannot allocate memory", ale powieszenia systemu na >=4GB nigdy na oczy nie widziałem, chyba, że jakiś diabelstwo ma wycieki pamięci, ale to już błąd do naprawienia, a nie normalne zachowanie systemu.
Wieszać się nic nie ma prawa, nawet, jak mi kiedyś zdychało środowisko KDE z powodu memory leaks, to konsola chodziła jak burza.

Pozdro


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#7  2017-01-19 00:37:47

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Dysk SSD , trim, kernel czy warto ?

To zależy co się robi, swap-a nie mam. Mam więcej niż wy obaj Ram-u razem i wszystko tymczasowe w Ram-ie, jak zrobię jakiś jeszcze ramdysk i parę kvm-ów uruchomię i się zagapię, to wisi i już.

Zróbcie sobie taki eksperyment, rozmiar większy niż jest RAM-u.

Kod:

mkdir ramdysk

jako root:

Kod:

mount -o size=25G -t tmpfs none ramdysk

Kod:

dd if=/dev/zero of=ramdysk/25G  bs=1M  count=25000

Ostatnio edytowany przez jawojx (2017-01-19 00:38:37)

Offline

 

#8  2017-01-19 02:32:07

  wikingagressor - Użytkownik

wikingagressor
Użytkownik
Skąd: Józefów k.Błonia, mazowieck
Zarejestrowany: 2015-02-03

Re: Dysk SSD , trim, kernel czy warto ?

Chyba trzeba bedzie zerknac jak dziala OOM killer - teoretycznie to jest taki killer procesow zajmujacych za duzo pamieci. U mnie co jakis czas komp sie wiesza przy duzej ilosci zakladek w firefoxie i po kilku godzinach grania w Freecol, ale ja dzialam na starym sprzecie ktory ma tylko 1,7GB ramu.


Peace, Love and Debian for the World!!!

Offline

 

#9  2017-01-19 02:46:10

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Dysk SSD , trim, kernel czy warto ?

[quote=wikingagressor]Chyba trzeba bedzie zerknac jak dziala OOM killer - teoretycznie to jest taki killer procesow zajmujacych za duzo pamieci. U mnie co jakis czas komp sie wiesza przy duzej ilosci zakladek w firefoxie i po kilku godzinach grania w Freecol, ale ja dzialam na starym sprzecie ktory ma tylko 1,7GB ramu.[/quote]
Cgroup memory dużo skuteczniej działa niż jakieś killery, po prostu nie pozwala programowi wyjść poza ustalony limit.
Program przy takim ograniczeniu sam decyduje, czy zadowoli się limitem pamięci,
czy zdechnie.
:P


Chociaż, jak masz 1.7 giga dostępne, to ja bym radził dołożyć ze 2-4 GB, niedawno za 4GB DDR2 KIngston 667Mhz (2 kości) dałem na Allegro 90 zł.

Inne wyjście, to Android, chyba ostatni wolny system, który może działać na ~2GB RAM, może z wyjątkiem systemów OpenBSD i NetBSD.

Andka przedstawiać nie trzeba, port na desktopy zrobili Chińczycy i zwie się Remix OS.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2017-01-19 03:02:07)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#10  2017-01-19 06:53:54

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Dysk SSD , trim, kernel czy warto ?

[quote=Jacekalex]Inne wyjście, to Android, chyba ostatni wolny system, który może działać na ~2GB RAM, może z wyjątkiem systemów OpenBSD i NetBSD.[/quote]
Debian SID też może - u mnie, na "teraz" zajętość ramu to około 600M z 6F przy odpalonym Firefoxie i Icedovie.

Offline

 

#11  2017-01-19 09:04:22

  keermiit - Użytkownik

keermiit
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-01-18

Re: Dysk SSD , trim, kernel czy warto ?

Dzięki za dyskusje bo już mi się nakreśla ścieżka "rozwoju" :)

Odnośnie ssd na mlc to jecze kilka dni się wstrzymam z racji różnych akcji samsunga i ich podejścia do uinxowo pochodnych systemów z kwestią że nie zalecają trima realizowanego przez system tylko żeby zostawić tą kwestie sterownikowi dysku a gdzie indziej czytam że OS'owy trim jest jednak w tych dyskach konieczny. W plextorze zaś lubią sie pojawiać bug'owate firmware'y które mogą ubić ssdki. Z racji tego że jestem pechowy i jak coś może pójść nie tak to w moim przypadku pójdzie to poszukam jeszcze info na temat polskich goodramów iridium i cruciali i coś się wybierze.

[quote=Jacekalex]Mój Gentuś w 8GB ram wszystkie TMP trzyma, włącznie z kompilowaniem programów bez katowania dyzia.[/quote]
Jacekalex Możesz rozwinąć ostatnią czaść zdania odnośnie kompilacji ? masz na myśli kompilacje softu na linuxa ? chodzi mi o make i make install
Czy o kompilacje softu np C++ pisanego w jakimś IDE (naciskasz np: F5 i czekasz czy zadziała)? 

Odnośnie wirtualizacji to na virtualboxie czasem mam odpalonego debiana ale to tylko w celach testów konfiguracji i innej bezstresowej zabawy. Generalnie i tak nie pamiętam żeby na htop pokazało mi więcej aniżeli 3/4 giga ramu. kmopa używam głównie do webdeweloperki i trochu pythona więc zdarza się że w firefoxie jest kilkanaście kart otwartych bądź coś się zapętli albo postgres czy mysql dostaną z mojej winy po dupie

Ostatnio edytowany przez keermiit (2017-01-19 09:05:28)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)

[ Generated in 0.017 seconds, 11 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00009 SET CHARSET latin2
0.00004 SET NAMES latin2
0.00185 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='3.239.52.235' WHERE u.id=1
0.00136 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '3.239.52.235', 1711724400)
0.00064 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1711724100
0.00138 DELETE FROM punbb_online WHERE ident='34.229.239.82'
0.00122 DELETE FROM punbb_online WHERE ident='47.128.35.64'
0.00084 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=29292 AND t.moved_to IS NULL
0.00012 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00302 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=29292 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00171 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=29292
Total query time: 0.01227 s