Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Strony: 1
Witajcie, mam problem jak w temacie - usiłuję ustawić motyw GTK w apkach Qt5, niestety bezskutecznie. Zainstalowałem "qt5-gtk-platformtheme" i "qt5-style-plugins", dodaje do ".profile" wszystkie możliwe kombinacje "export QT_QPA_PLATFORMTHEME=gtk2", a w aplikacjach wciąż ten domyślny Fusion. Motyw bym przebolał, najgorzej że czcionki jakieś niewyraźne i zjawisko występuje tylko pod Qt5. Próbowałem z Arc, Adwaita i Murrine, środowisko to Xfce. Może rozwiązaniem byłoby "qt5ct", niestety nie udało mi się go backportować do Stretcha przez niespełnione zależności.
Offline
Coś musiałeś przekombinować bo Qt się bardzo dobrze integruje wizualnie z innymi bibliotekami, w tym z Gtk.
Offline
yossarian, a gdzie powinno się to ustawić ? Bo z automatu to raczej nie działa, również pod nowszymi paczkami z tego co pamiętam. Qt4 integruje się ładnie, problem mam przy Qt5.
Offline
Opiekunem qt5ct jest mati75 - może zrobiłby backport do Stretcha :)
Zawsze możesz użyć pakietów z testinga przy wykorzystaniu mechanizmu pinningu.
Opcja niezalecana, ale może zadziała:
zainstaluj wersję dla ubuntu 17.04 (wydany 2 miesiące przed Stretchem) https://launchpad.net/~mati75/+archive/ubuntu/qt5ct
Możesz spróbować wykorzystać repo MX Linux. Rdzeń tego distro oparty jest na debianie stable http://mxrepo.com/mx/repo/pool/main/q/qt5ct/
Ostatnio edytowany przez zbig (2018-08-22 10:46:38)
Offline
Raczej powinno działać z automatu.
Posprzątaj po swoich kombinacjach i spróbuj poprzez zmienną:
QT_STYLE_OVERRIDE=gtk[/quote]
Offline
@yossarian - niestety to nie to, a przynajmniej nie jest wystarczające.
@zbig - paczka z MX'a zainstalowała się bez zbędnych zależności i działa, dzięki ! Zauważyłem, że qt5ct ustawia sobie następujące zmienne:
QT_QPA_PLATFORMTHEME=qt5ct QT_PLATFORM_PLUGIN=qt5ct QT_PLATFORMTHEME=qt5ct
Może gdyby pokombinować i wstawiać tam GTK to by zaskoczyło, ale szczerze mówiąc nie chcę już mieszać jak działa. Jeśli ten wątek przegląda mati75, to przyłączam się do prośby o backportowanie pakietu do Stretcha, bo bez tego korzystanie z Qt5 jest trochę kulawe (poza Plasmą).
Dzięki wszystkim za rady !
Offline
[quote=trb]@yossarian - niestety to nie to, a przynajmniej nie jest wystarczające.[/quote]
To, tylko czegoś brakuje w twoim systemie i dlatego też nie działa to standardowo z automatu.
Cóż, Xfce to taki prawie nieboszczyk ;)
Może [deb]qt5-style-plugins[/deb]?
Trochę ciężko tak zgadywać.
Offline
[quote=yossarian]Może qt5-style-plugins?[/quote]
Paczka jest zainstalowana i z tego co zrozumiałem, to właśnie z niej korzysta qt5ct. Problem może rzeczywiście być związany ze środowiskiem, wg wiki Archa Qt5 widzi tylko GNOME i KDE [url]https://wiki.archlinux.org/index.php/qt#Configuration_of_Qt5_apps_under_environments_other_than_KDE_Plasma[/url].
Wieści o śmierci XFCE są mocno przesadzone ;)
Offline
[quote=zbig]Opiekunem qt5ct jest mati75 - może zrobiłby backport do Stretcha :)[/quote]
Matiego najłatwiej złapać na IRC, na priva raczej nie odpisze. W tym roku jakoś nie ma dla nikogo czasu, albo ja jestem na jego czarnej liście :D
Ostatnio edytowany przez ciastek1981 (2018-08-23 21:45:31)
Offline
[quote=trb][quote=yossarian]Może qt5-style-plugins?[/quote]
Paczka jest zainstalowana i z tego co zrozumiałem, to właśnie z niej korzysta qt5ct. Problem może rzeczywiście być związany ze środowiskiem, wg wiki Archa Qt5 widzi tylko GNOME i KDE [url]https://wiki.archlinux.org/index.php/qt#Configuration_of_Qt5_apps_under_environments_other_than_KDE_Plasma[/url].[/quote]
Gdy ostatnio sprawdzałem to Qt5 ustawiał motyw Gtk dla MATE, Xfce i innej padliny ;)
Ale może coś się zmieniło do tego czasu.
Wieści o śmierci XFCE są mocno przesadzone ;)[/quote]
Śmierć to może oficjalnie nie jest, ale swąd rozkładu unosi się od kilku lat ;)
Offline
W BunsenLabs Linux deweloperzy ustawili zmienną w .xsessionrc
# for qt5 apps ( needs qt5-style-plugins and libqt5svg5 ) export QT_QPA_PLATFORMTHEME=gtk2
Według mnie, działa ;)
[quote=yossarian]Śmierć to może oficjalnie nie jest, ale swąd rozkładu unosi się od kilku lat ;)[/quote]
Bez przesady, xfce jest konsekwentnie przepisywane na GTK+3, które stabilne jest od września 2016. Pracuje nad nim kilka osób i widać, że xfce 4.14 zbliża się [url=https://wiki.xfce.org/releng/4.14/roadmap]wielkimi krokami[/url] :) Mam nadzieję, że będzie zawarte w Debianie 10 ;)
Ostatnio edytowany przez zbig (2018-08-26 20:15:32)
Offline
[quote="zbig']Bez przesady, xfce jest konsekwentnie przepisywane na GTK+3, które stabilne jest od września 2016[/quote]
Tak konsekwentnie, że to jedyne środowisko nie przepisane w pełni na gtk3, nie liczę lxde bo te przeszło na qt (lxqt) i wersja na gtk nie będzie dalej rozwijana. A gdzie tu Wayland łooo panie :)
Ostatnio edytowany przez hi (2018-08-27 14:28:21)
Offline
[quote=hi][quote="zbig']Bez przesady, xfce jest konsekwentnie przepisywane na GTK+3, które stabilne jest od września 2016[/quote]
Tak konsekwentnie, że to jedyne środowisko nie przepisane w pełni na gtk3, nie liczę lxde bo te przeszło na qt (lxqt) i wersja na gtk nie będzie dalej rozwijana. A gdzie tu Wayland łooo panie :)[/quote]
Gtk3 nigdy nie będzie stabilne, skoro kilkakrotnie gubiło kompatybilność API między kolejnymi wersjami GTK3.
Z resztą już niedługo wychodzi Gtk4, także przepisywanie czegokowiek na Gtk3 to zwykla strata czasu.
https://wiki.gnome.org/Projects/GTK+/Roadmap/GTK4
Ciekawe tylko, czy w Gtk4 API się ustabilizuje, czy ostatecznie Mate i Xfce będą
musiały migrować na QT5. xD
Na razie w Gtk3 mam takie radosne komunikaty przy dowolnym programie:
(abiword:23600): Gtk-WARNING **: Theme parsing error: gtk.css:63:28: The :prelight pseudo-class is deprecated. Use :hover instead. (abiword:23600): Gtk-WARNING **: Theme parsing error: gtk.css:73:35: The :prelight pseudo-class is deprecated. Use :hover instead. (abiword:23600): Gtk-WARNING **: Theme parsing error: gtk.css:116:31: The :insensitive pseudo-class is deprecated. Use :disabled instead. (abiword:23600): Gtk-WARNING **: Theme parsing error: gtk.css:117:24: The :insensitive pseudo-class is deprecated. Use :disabled instead. (abiword:23600): Gtk-WARNING **: Theme parsing error: gtk.css:146:27: The :insensitive pseudo-class is deprecated. Use :disabled instead. (abiword:23600): Gtk-WARNING **: Theme parsing error: gtk.css:147:29: The :insensitive pseudo-class is deprecated. Use :disabled instead. (abiword:23600): Gtk-WARNING **: Theme parsing error: gtk.css:167:34: The :insensitive pseudo-class is deprecated. Use :disabled instead. (abiword:23600): Gtk-WARNING **: Theme parsing error: gtk.css:188:34: The :inconsistent pseudo-class is deprecated. Use :indeterminate instead. (abiword:23600): Gtk-CRITICAL **: gtk_render_background: assertion 'GTK_IS_STYLE_CONTEXT (context)' failed (abiword:23600): Gtk-CRITICAL **: gtk_render_frame: assertion 'GTK_IS_STYLE_CONTEXT (context)' failed
Podobnych komunikatów o błędach nie widzę ani przy Gtk2 ani przy Qt5, więc średnio wierzę w tą legendarną "stabilność Gtk3".
Chociaż jak zwykle przy tworzeniu tej biblioteki zaprezentowano tak cudowne załozenia,
że już robią Gtk4. xD
Pomijam liczbę błędów związanych z Gtk3 jakie wywalają kompilatory przy dowolnym programie na Gtk3, od Nvidii-Settings po Mate, Xfce, Abiworda, Gnumerica czy Gthumba.
Pozdro
Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2018-08-27 15:16:48)
Offline
miałem podobne akcje (do tego jakieś ostre bugi w [b]gvfs[/b] wywalały fM [b]caja[/b] przy montowaniu pendraków) po ostatnim zaktualizowaniu ze stabla do sida (nudziło mi się a dawno nie używałem sida :) i poleciałem [b]aptitude purge '?installed mate'[/b] i jak na razie jest ok na samym openboxie+ kilka użytecznych apek od lxde, jak za starych dobrych czasów :)
Co do nvidii to jak mi apt-listbugs wywalił listę bugów w sterze 390.77-1 to przeszło mi przez myśl czy nie lepiej zainstalować dziurawe i przestarzałe [b]legacy[/b]. Tym bardziej, że kręcę zegary (Coolbits) a ster niby ma jakiś problem z chłodzeniem ale u mnie jest ok :)
Także ja tam wychodzę z założenia, że i tak czy siak większość rzeczy jest zbugowana a już w szczególności na linuksie, przyzwyczaiłem się i nie rusza mnie to, jak jest ekstremalnie dajmy na to w postaci jakiejś apki to po prostu szukam zamiennika :)
Ostatnio edytowany przez hi (2018-08-27 17:49:20)
Offline
[quote=hi]Tak konsekwentnie, że to jedyne środowisko nie przepisane w pełni na gtk3, nie liczę lxde bo te przeszło na qt (lxqt) i wersja na gtk nie będzie dalej rozwijana. A gdzie tu Wayland łooo panie :)[/quote]
LXDE jak najbardziej przepisywane jest na GTK+3 https://www.archlinux.org/groups/x86_64/lxde-gtk3/
Z przejściem na waylanda nikt oprócz GNOME i ostatnio KDE się nie śpieszy.
[quote=Jacekalex]Gtk3 nigdy nie będzie stabilne, skoro kilkakrotnie gubiło kompatybilność API między kolejnymi wersjami GTK3.
Z resztą już niedługo wychodzi Gtk4, także przepisywanie czegokowiek na Gtk3 to zwykla strata czasu.[/quote]
GTK+3 jest stabilne od wydania GTK+3.22, wcześniej to były wydania "technical preview". Na jesieni zostanie wydana wersja GTK+3.24 (ostatnie wydanie serii 3 - później tylko poprawki), wstecznie kompatybilna z GTK+3.22 (backportowano kilka rzeczy z GTK+4).
GTK+4 zostanie wydane jako TP, a ustabilizuje się, teoretycznie w okolicy GTK+4.6 - GTK+4.8. Praktycznie myślę, że z rok później, czyli przy GTK+4.12
Mamy więc min. 3 lata do stabilnego GTK+4. Czy warto przepisywać na GTK+3 - twórcy tej biblioteki twierdzą, że tak bo migracja z GTK+3 na GTK+4 będzie dużo łatwiejsza.
[quote=Jacekalex]Na razie w Gtk3 mam takie radosne komunikaty przy dowolnym programie[/quote]
Użyj kompatybilnego tematu graficznego z wykorzystywaną wersją biblioteki.
Ostatnio edytowany przez zbig (2018-08-28 10:40:14)
Offline
[quote=zbig][quote=hi]Tak konsekwentnie, że to jedyne środowisko nie przepisane w pełni na gtk3, nie liczę lxde bo te przeszło na qt (lxqt) i wersja na gtk nie będzie dalej rozwijana. A gdzie tu Wayland łooo panie :)[/quote]
LXDE jak najbardziej przepisywane jest na GTK+3 https://www.archlinux.org/groups/x86_64/lxde-gtk3/[/quote]
Nie rozpędzałbym się tak z takimi tezami.
To tylko nieoficjalne pudrowanie trupa przez kilka osób z Archa. Do dziś ktoś nieoficjalnie dłubie w Unity, Compizie etc., ale nie zmienia to faktu że to cały czas trupy.
Już widzę to wsparcie od Archowców gdy pojawią się większe problemy ;)
Aktualnie tylko jedna osoba z LXDE (Andrej N. Gritsenko (LStranger)) czasem wypuści jakieś uaktualnienia dotyczące Gtk3 przy okazji aktualizacji standardowej wersji Gtk2.
Oficjalnego przepisywania LXDE na Gtk3 nie ma i nigdy nie będzie.
Deweloperzy LXDE (w tym jego twórca) mają jasne zdanie na ten temat:
[b]Plans to migrate to GTK3+?[/b]
There were some plans of migration to GTK3, some components of LXDE were ported. Later (in year 2013) the GTK3 development disappointed all the developers (GTK3 appeared to be much more buggy and bloated than GTK2) therefore another toolkit was chosen for usage after GTK2 lifetime end - Qt.[/quote]
Zresztą te portowanie na Gtk3 i tak pozbawione jest jakiegokolwiek sensu bo LXDE to tylko kilka programików — dodatków do Openboksa. Gdy niebawem Wayland trafi pod strzechy, to one i tak okażą się zupełnie niepotrzebne bez Openboksa. W takiej samej dupie jest inne truchło, wspomniane wyżej Xfce4 — nie posiada sensownego menedżera kompozycji Waylanda.
LXQt będzie używać okrojonego KWina.Z przejściem na waylanda nikt oprócz GNOME i ostatnio KDE się nie śpieszy.[/quote]
Bo tych 2-3 deweloperów, którymi dysponują inne środowiska to trochę za mało by przepisać całe środowisko graficzne na nowszą/inna wersję biblioteki i stworzyć od zera cały menedżer kompozycji zgodny z architekturą Waylanda ;)
Pozostało im tylko robić dobrą minę do złej gry :)Offline
[quote=yossarian]To tylko nieoficjalne pudrowanie trupa przez kilka osób z Archa. Do dziś ktoś nieoficjalnie dłubie w Unity, Compizie etc., ale nie zmienia to faktu że to cały czas trupy.
Już widzę to wsparcie od Archowców gdy pojawią się większe problemy ;)[/quote]
Pewnie masz rację, ale już raz to słyszałem, gdy kilka osób z Archa uruchomiło projekt Mate.
Na waylanda nikt się nie spieszy, bo są spore problemy. Jako tako chodzi Gnome, Kde mi się wciąż "krzaczy".
Offline
Z przejściem na waylanda nikt oprócz GNOME i ostatnio KDE się nie śpieszy.[/quote]
KDE się tak śpieszy, że startplasmacompositor odpala Xwaylanda i reszta środowiska używa Xwaylanda.
W ten sposób to ja mogę na Waylandzie puścić Gnome 2.32 albo KDE-3.5 używając Westona jako kompozytora. xD
Rozwój Waylanda jest zatrzymany teoretycznie przez API Nvidii EGLstream,
a praktycznie przez Red-Hata, który takie rozwiązanie Devom Nvidii zasuflował.
W ten sposób Gnome jest jedynym środowiskiem, które w tej chwili wspiera EGLstream,
a KDE i reszta peletonu została na lodzie.
Przystosowanie Westona do konkretnego środowiska to nie jest poziom trudności,
z ktorym ktoś z programistów tworzących takie środowiska sobie nie może poradzić.
Kluczowe jest wspacie w bibliotekach Qt5 i Gtk4, oraz ich stabilne i przewidywalne API.
EGLstream zostanie prawdopodobnie w tym roku rozwiązany przez
Gralloc i GBM-2 w Mesie, także sytuacja Waylanda się "wyprostuje".
Potem będzie wielka faza czyszczenia kodu bibliotek z Xorga i tysięcy obejść jego wiecznych błędów.
To będzie ostatni etap tego okresu przejściowego, który jest na tyle złozony, że nie jest dziwne, że np Xfce czeka z tą migracją na Waylanda, aż się definitywnie zakończy etap Xorga.
Na Ich miejscu robilbym dokładnie to samo.
PozdroOstatnio edytowany przez Jacekalex (2018-08-29 14:22:44)
W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem para bellum ;) | Pozdrawiam :)
Offline
[quote=zbig]Pewnie masz rację, ale już raz to słyszałem, gdy kilka osób z Archa uruchomiło projekt Mate.
Na waylanda nikt się nie spieszy, bo są spore problemy. Jako tako chodzi Gnome, Kde mi się wciąż "krzaczy".[/quote]
Przykładowo ostatnie zmiany w [b]lxsession-gtk3[/b] dzielnych hakierów Archa:
2018:
-url="http://lxde.org/"
+url="https://lxde.org/"[/quote]
2017:-arch=('i686' 'x86_64')
+arch=('x86_64')[/quote]
Skomentować można tylko tak:
https://www.youtube.com/watch?v=hzTcGsSkkeI
xDOffline
[quote=yossarian]Przykładowo ostatnie zmiany w [b]lxsession-gtk3[/b] dzielnych hakierów Archa:[/quote]
Cóż, hmmm ... to akurat są zmiany w PKGBUILD a nie kodzie lxsession xD
Lxsession na GTK+3 został przeniesiony w 2016 roku https://blog.lxde.org/2016/12/12/lxsession-0-5-3-released/ i to przez wspomnianego przez Ciebie Andreja N. Gritsenko :)
Offline
Dlatego ja przedstawiłem rzeczywiste aktualne dokonania Archowców, którymi się tak podpierasz i z którymi wiążesz takie nadzieje ;)
I lxsession nie został przeniesiony w 2016, a dużo wcześniej dodano tylko [b]opcjonalne wsparcie dla Gtk3[/b], gdy jeszcze deweloperzy LXDE myśleli poważniej o Gtk3. Teraz to tylko , jak wspominałem wcześniej, jakieś drobne poprawki przy okazji sporadycznych aktualizacji standardowej wersji Gtk2.
Zresztą w podlinkowanym wpisie masz tam całą litanię zmian:
Made possible to add custom environment variable export.
Added im manager handler.
[b]Few fixes for GTK+ 3.0.[/b]
Few changes in desktop entries to better fit into DE other than LXDE.
Added notifications system support using appindicator.
Fixed handling the background of logout dialog.
Added messages for lxpolkit and lxclipboard when they are already running.
Fixed config settings when second key is null.
Fixed lxsession-logout on multihead.
Fixed possible hanging of lxsession-logout.
Added slimlock support on lxlock.
Fixed invisible caracter in lxpolkit.
Use Consolkit new interface to suspend / hibernate.
[b]Added support to disable gtk+ 3 overlay scrollbar.[/b]
Added missing read_key_value for environment keys.
Added Qt platform configuration settings.
Remove empty string after windows manager command. Some windows manager (xmonad) don’t like it and it doesn’t really make sense by default.
Don’t save desktop.conf file on every load settings when starting lxsession, it’s not necessary since lxsession only needs to read settings at startup.
Moved lxsession-xsettings into $pkglibexecdir.
Fixed two spelling errors.[/quote]
Nie wiem skąd wniosek, że ktoś wtedy przepisał lxsession na Gtk3 ;)
Offline
Strony: 1
Time (s) | Query |
---|---|
0.00017 | SET CHARSET latin2 |
0.00007 | SET NAMES latin2 |
0.00197 | SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='3.16.75.156' WHERE u.id=1 |
0.00111 | UPDATE punbb_online SET logged=1732184706 WHERE ident='3.16.75.156' |
0.00075 | SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1732184406 |
0.00084 | SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=30596 AND t.moved_to IS NULL |
0.00007 | SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring |
0.00324 | SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=30596 ORDER BY p.id LIMIT 0,25 |
0.00174 | UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=30596 |
Total query time: 0.00996 s |