Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2019-02-02 18:26:41

  bestisz - Użytkownik

bestisz
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-02-02

Instalacja Debiana świeżaka - proces się zatrzymuje

Cześć.
Na początku chciałbym się przywiać jako nowicjusz na forum.
Mam taki oto sprzęt:
[url]https://allegro.pl/oferta/komputer-mini-pc-bez-wentylatora-7785906464?snapshot=MjAxOS0wMS0yN1QxNzozNDoxMVo7YnV5ZXI7MTY0YzFkNjI3ODVkNDFkYzcwMzcyZmE3MTY3MWRhYjFhZjBjNzNkNTI0NWJkYjJmM2FjNWQ1OWI5NTFkZWJkYw%3D%3D[/url]
Do tego kość pamięci 8GB i dysk SSD 120GB wpiety pod slot mSATA, dokładnie taki: [url]https://allegro.pl/oferta/dysk-ssd-kingston-msata-uv500-120gb-7718633126?snapshot=MjAxOS0wMS0yN1QxOTozNzozNy45NTFaO2J1eWVyOzIzZWRjYWMxM2FkMzExMjU4ZGZkODE0MzBmN2Q5OTZjMzg4NzMxM2VlY2U2NTA3MmUxMDBiOTM5MzdjN2UwMTY%3D[/url]

Pobrałem sobie:
-debian-9.7.0-amd64-netinst
-program Unetbootin

Za pomocą Unetbootin-a wskazując iso z obrazem netinstala robię bootowalnego instalacyjnego pendrivea. Odpalam komputerek, uruchamiam rozruch z USB i rusza instalacja. Proszę mi wybaczyć ale robię to pierwszy raz i jeżeli są potrzebne jakieś dodatkowe wyjaśnienia to proszę pisać.
W instalacji wybieram opcję "Instalacja". Docelowo nie potrzebuję trybu graficznego. Instalacja przebiega na początku poprawnie czyli:
-wybory języków
-inicjalizacja połączenia po DHCP (adres dostaję i mam pinga z routera do tego komputerka podczas instalacji)
-nadania haseł na roota, nazw użytkowników etc.
-podział dysku w którym wybieram opcję dla początkujących (wszystko na jednej partycji) - czy jakoś tak
-instalacja podstawowego systemu i pakietów
-wybór kraju dla serwera lustrzanego
-wybór serwera: tutaj wybrałem przy pierwszej próbie pierwszy z góry a następnie drugi (ten z agh)

Po tym wyświetla się okienko z nagłówkiem: "Wybierz i zainstaluj oprogramowanie" i rusza (chyba pobieranie pakietów z serwera) - widzę na porcie routera na którym podpięty jest komputer że zaczyna lecieć jakiś ruch. Pobierania dochodzi do 12% i zatrzymuje się przy informacji "Pakiet discover (i386) został zainstalowany.
[url=https://naforum.zapodaj.net/384287af9756.jpg.html][img]https://naforum.zapodaj.net/thumbs/384287af9756.jpg[/img][/url]
Przez długi czas (czekałem nawet 1h i nic się nie dzieje).
Zauważyłem również że w tym samym czasie trące "pinga" z routera do komputera i ruch na porcie zamiera. Tak jakby instalacja z jakiegoś powodu uwalała transmisję na karcie sieciowej.
Pierwotnie pobrałem wersję 64 bitową ponieważ procesor ma już obsługę 64 bitów. Objaw był dokładnie ten sam. W desperacji pobrałem 32 bitową i niestety wszystko zatrzymuje się w tym samym momencie.

Wesprzecie dobrym słowem jak popchnąć dalej tą instalację?

Ostatnio edytowany przez bestisz (2019-02-02 18:27:21)

Offline

 

#2  2019-02-02 18:35:25

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Instalacja Debiana świeżaka - proces się zatrzymuje

Miałem tak, że unetbootin robił mi kuku. Niby pen bootowalny i albo wcale nie odpalił, albo instalacja się zatrzymywała.
Weź może pobierz normalny dysk CD (700 MB) i kup / pożycz odtwarzacz CD/DVD pod USB.
Ja pena bootowalnego robię przy pomocy dd. No ale nie masz Linuxa jeszcze.


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
[img]http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif[/img]
[url=https://goo.gl/photos/5XGKFkvaMimLwM2s9]Beskid Niski[/url]

Offline

 

#3  2019-02-02 18:45:56

  bestisz - Użytkownik

bestisz
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-02-02

Re: Instalacja Debiana świeżaka - proces się zatrzymuje

[quote=Bodzio]Miałem tak, że unetbootin robił mi kuku. Niby pen bootowalny i albo wcale nie odpalił, albo instalacja się zatrzymywała.
Weź może pobierz normalny dysk CD (700 MB) i kup / pożycz odtwarzacz CD/DVD pod USB.
Ja pena bootowalnego robię przy pomocy dd. No ale nie masz Linuxa jeszcze.[/quote]
Dzięki za reakcję. Powiem Ci tak - faktycznie przy starcie instalacji sam instalator "czuje" że pendrive był robiony przez Unetbootin i informuje mnie że podczas instalacji mogą być problemy. Jest tam informacja że użytkownicy zgłaszali problemy z Unetbootinem które były trudne do zweryfikowania więc nie zalecają przygotowywania instalacji za pomocą tego programu tylko trzymania się instrukcji zawartej w FAQ dla instalatora. Nie mam napędu na USB, w każdym razie nie na dzisiaj.

Offline

 

#4  2019-02-02 19:17:53

  lama - Użytkownik

lama
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-08-28

Re: Instalacja Debiana świeżaka - proces się zatrzymuje

A jaką masz drugą maszynę, tą którą pobierałeś netinstall? Jeśli winda, to USB bootowalny z netinstall zrobisz sobie tak:
https://www.pendrivelinux.com/liveusb-install-live-usb-creator/
albo tak
https://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3/

Offline

 

#5  2019-02-02 20:02:07

  bestisz - Użytkownik

bestisz
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-02-02

Re: Instalacja Debiana świeżaka - proces się zatrzymuje

[quote=lama]A jaką masz drugą maszynę, tą którą pobierałeś netinstall? Jeśli winda, to USB bootowalny z netinstall zrobisz sobie tak:
https://www.pendrivelinux.com/liveusb-install-live-usb-creator/
albo tak
https://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3/[/quote]
Zaraz zrobię tymi programami które przytoczyłeś. Druga maszyna to laptop z Win10. Przed chwilą pobrałem wersję debian-9.7.0-amd64-xfce-CD-1.iso 641MB. Wrzuciłem to na pendrive programem Rufus. Takie proste narzędzie do robienia startującego DOS-a, linuxa. Tym razem instalator już nie ostrzegł że wykrył nośnik stworzony poprzez Unetbootin. Wszystko wygląda idzie elegancko do tego samego momentu co na załączonym zdjęciu. Naprawdę mam wrażenie że w tym momencie system coś sobie ustawia na karcie sieciowej i odcina się od sieci. Tak jak poprzednio, ping puszczony z routera leci bez problemu, jak tylko wskoczy 12% i informacja "Pakiet discover został zainstalowany" transmisja się urywa.
Przy tym obrazie fullCD który ostatnio nagrałem na pendrive przy wyborze serwera lustrzanego instalator pytał mnie czy z niego korzystać czy też zastosować pakiety zawarte w isntalatorze. Wybrałem opcję żeby korzystał z tego co ma w paczkach instalatora - pomyślałem najwyżej się potem dociągnie co będzie trzeba. Niestety również zatrzymał się na 12% i wisi do teraz:/

Ostatnio edytowany przez bestisz (2019-02-02 20:02:56)

Offline

 

#6  2019-02-02 21:51:37

  bestisz - Użytkownik

bestisz
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-02-02

Re: Instalacja Debiana świeżaka - proces się zatrzymuje

Kurcze Panowie obraz netinstala i fullCD zrobiłem już chyba wszystkimi możliwymi programami. Wszystko kończy się w tym samym momencie. 12% i to co widać na moim srceenie. Już mi ręce opadły. Najgorsze w tym wszystkim jest to że nie wiem gdzie szukać. Czy w kompatybilności sprzętu - nie wiem może ten dysk SSD na mSATA ale przecież widzi go instalator i formatuje pod system. Jeszcze zastanawiam się bo ten komputerek ma grafikę na płycie i wyjście HDMI pod które ja w trakcie instalacji podpięty jestem zwykłym telewizorem 32" - może tutaj mu bruździ?
Podczas instalacji dostaję jeszcze pytanie że instalator wykrył UEFI w moim BIOS-ie i może go wymusić. Jest tam info że ma to sens tylko wtedy kiedy będę chciał uruchamiać na tym komputerku więcej niż jeden system operacyjny. Nie będę w związku z czym klikam żeby niczego nie wymuszał.
Jeszcze pytanie do Was czy jest jakaś szansa widzieć tę instalację w takiej formie aby wiedzieć co w danym momencie go boli i dlaczego się zatrzymuje? Dziwne dla mnie jest to że dochodzi do 12% i momentalnie tracę po sieci "ping-a", tak jakby jakiś doinstalowany pakiet ubijał sieciówkę albo jakiegoś firewalla zakładał.

Edit:
Jeszcze mi na myśl naszło aby sprawdzić co to jest ten pakiet discover który zgodnie z tym co jest na ekranie zostaje zainstalowany i na tym wszystko staje. Czy dobrze rozumiem że ta paczka odpowiada za identyfikację CPU? Wersję przecież pobieram dobrą.

Ostatnio edytowany przez bestisz (2019-02-02 22:10:38)

Offline

 

#7  2019-02-02 23:40:56

  lama - Użytkownik

lama
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-08-28

Re: Instalacja Debiana świeżaka - proces się zatrzymuje

Tutaj o pakiecie: https://packages.debian.org/stable/discover
Nigdy nie instalowałem z monitorem po hdmi, ale rzeczywiście hdmi oprócz obrazu daje audio, ethernet - tu rozumiem podejrzenie, że próbuje wykryć Twój telewizor i na tym się wiesza, więc jeśli możesz spróbować po vga, to warto.
Czy sprawdzałeś, czy na komputerze uruchomi się wersja live?

Offline

 

#8  2019-02-03 00:13:02

  bestisz - Użytkownik

bestisz
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-02-02

Re: Instalacja Debiana świeżaka - proces się zatrzymuje

[quote=lama]Tutaj o pakiecie: https://packages.debian.org/stable/discover
Nigdy nie instalowałem z monitorem po hdmi, ale rzeczywiście hdmi oprócz obrazu daje audio, ethernet - tu rozumiem podejrzenie, że próbuje wykryć Twój telewizor i na tym się wiesza, więc jeśli możesz spróbować po vga, to warto.
Czy sprawdzałeś, czy na komputerze uruchomi się wersja live?[/quote]
Może zacznę od tego co nastąpiło po ostatnim moim poście. Uruchomiłem w końcu instalację w trybie graficznym (tonący brzytwy się chwyta). Przy instalacji miałem trochę obcięty po bokach ekran - prawdopodobnie ze względu na to HDMI i o ile nazwy użytkowników, hasła, partycje poszły w miarę, to po wyborze serwera lustrzanego zapytał mnie o składniki jakie chcę zainstalować. Ptaszki środowisk graficznych było poza moim obszarem widzialnym a skakanie tabulatorem nie wiem czy było celne. Ogólnie po wyborze wypluł do pobrania ponad 1400 paczek,....trochę dużo ale to chyba nie trafione zaznaczanie ponieważ w paczkach nawet libreoffice :-) Pobrał sobie wszystkie paczki bez zarzutu i zaczął instalować. W pewnym momencie zgasł mi telewizor (poprawiam kolegę, to nie monitor po HDMI a zwykły stary telewizor 32"). Teraz to jest moje gdybanie że prawdopodobnie doinstalował jakiś sterownik od obrazu i chciał wypluć wyższą rozdzielczość a telewizor jej nie rozpoznał. Nawet na wejściu TV nie widać byo jaką widzi rozdzielczość jak to miało miejsce przy rozpoczęciu instalacji.
Cóż, ....na dzisiaj dziękuję Wam za pomoc i sugestię. Brak mi już dzisiaj sił i samozaparcia. Chyba jutro muszę udać się do kolegi który ma jeszcze stary poczciwy monitor VGA i na nim dokonać instalacji. Być może problem od początku tkwi w tym że tej jednostce nie pasuje przy instalacji HDMI a tym bardziej że jest to zwykły telewizor który ciężko ma się dopasować do komputerowych rozdzielczości. Jeżeli to nie pomoże pójdę w próbę uruchomienia wersji live CD z pendrive

....dobranoc

Offline

 

#9  2019-02-03 00:23:40

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Instalacja Debiana świeżaka - proces się zatrzymuje

Jeszcze pytanie do Was czy jest jakaś szansa widzieć tę instalację w takiej formie aby wiedzieć co w danym momencie go boli i dlaczego się zatrzymuje? Dziwne dla mnie jest to że dochodzi do 12% i momentalnie tracę po sieci "ping-a", tak jakby jakiś doinstalowany pakiet ubijał sieciówkę albo jakiegoś firewalla zakładał.[/quote]
Masz możliwość uruchomić jakieś LiveCD jak Ubuntu, GRML,  czy coś podobnego?

Jeżeli potrzebujesz w czasie instalacji mieć cały czas kontrolę nad komputerem to Chroot czy Debootstrap to są najlepsze metody.

Niestety ani Chroot na partycję Linuxa ani Debootstrap nie działają na Windows.

Tu dokumentacja Debiana:
https://wiki.debian.org/Debootstrap

Na LiveCD polecam Ubuntu Live, deboostrap w sesji live zainstalujesz poleceniem

Kod:

apt install debootstrap

Tutaj nudna prezentacja, jak to się robi:
https://www.youtube.com/watch?v=xiM9GOKvTI4

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2019-02-03 00:25:30)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#10  2019-02-03 11:20:39

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Instalacja Debiana świeżaka - proces się zatrzymuje

Możesz jeszcze...
zainstaluj surowy system. Bez paczek i internetu. Całkiem malutki i golutki. Jak instalator zapyta o serwery z pakietami to pomiń, nie konfiguruj po dhcp karty sieciowej.
Potem jak już będziesz miał gruba, jądro i system to możesz sobie wszystko poustawiać jak trzeba.
No przecież pomożemy :)


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
[img]http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif[/img]
[url=https://goo.gl/photos/5XGKFkvaMimLwM2s9]Beskid Niski[/url]

Offline

 

#11  2019-02-03 13:33:34

  bestisz - Użytkownik

bestisz
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-02-02

Re: Instalacja Debiana świeżaka - proces się zatrzymuje

[quote=Bodzio]Możesz jeszcze...
zainstaluj surowy system. Bez paczek i internetu. Całkiem malutki i golutki. Jak instalator zapyta o serwery z pakietami to pomiń, nie konfiguruj po dhcp karty sieciowej.
Potem jak już będziesz miał gruba, jądro i system to możesz sobie wszystko poustawiać jak trzeba.
No przecież pomożemy :)[/quote]
W sumie na takim by mi zależało - golasie :). Docelowo komputerek ma wisieć w skrzynce rozdzielczej w domu i być częścią zarządzania inteligentnym domem. Potrzebuję mieć możliwość logowania się do niego po SSH a jak to już będzie to dorzucę paczkę która mnie interesuje i tyle.
W takim razie który obraz iso powinienem pobrać? Tego netinstala chyba nie bo to cholerstwo bez netu nie bardzo jest w stanie się zainstalować. Czy wersja "debian-9.7.0-amd64-xfce-CD-1.iso" która waży 641MB wystarczy? To chyba klasyczna wersja 1CD. Podpowiedzcie co zaznaczać żeby nic nie dociągał?

Offline

 

#12  2019-02-03 13:39:37

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Instalacja Debiana świeżaka - proces się zatrzymuje

Jak ma wisieć w skrzynce rozdzielczej, to żaden obraz iso.
Wyciągnij z niego dysk, podłącz ten dysk do innego kompa i leć z instalacją przez deboostrapa.

Możesz się też pobawić w net-boot przez TFTP i start instalatora przez PXE, ale to trudniejsza zabawa.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#13  2019-02-03 14:06:12

  bestisz - Użytkownik

bestisz
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-02-02

Re: Instalacja Debiana świeżaka - proces się zatrzymuje

Widzisz problem w tym że chciałem zlepić elektrycznie oszczędną maszynkę i dysk to mSATA. Nie mam w domu kompa który ma takie wejście. Nie udało mi się dzisiaj też ogarnąć monitora VGA i temat musi czekać do jutra. Ja wiem że dla Was fachowców w temacie rozwiązań jest wiele. 5-6 lat temu stawiałem netinstalla na terminalu Igell z 1Ghz prockiem, 512MB RAM-u i 32GB karcie CF która służy jako HDD. Wszystko poszło od strzału bez żadnych komplikacji. Fakt tam było to stawiane na monitorze VGA i klawiaturze PS2. Chciałbym aby tutaj taką instalację można było przeprowadzić bez wycieczek na około. Chcę wiedzieć dlaczego się to zatrzymuje, czy to HDMI i to że podłączone jest pod TV a nie monitor robi mu problemy. Bedę walczył jutro pod monitorem podłączonym po kablu VGA.

Offline

 

#14  2019-02-03 14:29:31

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Instalacja Debiana świeżaka - proces się zatrzymuje

Masz w tej maszynce terminal szeregowy albo usb.

Linux potrafi wystawić konsolę na terminal szeregowy i to działa na 100% po Rs232c, po usb pewnie też, choć nie miałem okazji próbować przez usb.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#15  2019-02-03 14:39:00

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Instalacja Debiana świeżaka - proces się zatrzymuje

Rzuć okiem na ten wątek:

http://pcengines.info/forums/?page=post&id=51C5DE97-2D0E-40E9-BFF7-7F7FE30E18FE


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#16  2019-02-03 15:59:55

  bestisz - Użytkownik

bestisz
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-02-02

Re: Instalacja Debiana świeżaka - proces się zatrzymuje

Dobra Panowie jest przełom. Odpiąłem połączenie LAN, zrobiłem za pomocą jednego z tych programów bootowalnego pendrive z obrazem pełnym - tym 1CD 641MB. Instalacja poszła do końca, oczywiście w międzyczasie nie przeszedł test konfiguracji sieci, przy pytaniu o serwer lustrzany wybrałem "Nie" i poszło. Na końcu wybrałem w euforii składniki i dałem również "podstawowe składniki środowiska graficznego". System wstał i działa.
Teraz chyba mnie olśniło co się działo kiedy system zaczynał dociągać paczki z serwera lustrzanego i wywalał się na tych 12%. Czy jeżeli na tym terminalu który pracuje w tej samej sieci wpisane są te same identyfikatory systemu (wiecie o co mi chodzi że przy instalacji samo wypełnia się "debian" potem jest pełna nazwa konta, systemu i dodanie drugiego użytkownika tego poza rootem). Załóżmy że na obydwu maszynach wszystkie dane są wpisane identyczne i chodzi to w tej samej podsieci. Czy jest możliwość że jedna z maszyn ze względu na takie same dane w jakiś sposób się odcina?

Offline

 

#17  2019-02-03 17:27:30

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Instalacja Debiana świeżaka - proces się zatrzymuje

Jak masz 2 maszyny o tym samym IP to masz konflikt, i żadna nie ma netu.
To samo z jednakowym mac-adresem.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#18  2019-02-03 17:48:44

  bestisz - Użytkownik

bestisz
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-02-02

Re: Instalacja Debiana świeżaka - proces się zatrzymuje

Nie , nie......adresy IP i mac-adresy mam inne oczywiście (to dwa osobne komputery, stary ledwo zipiący terminal i ten nowy z którym się męczę). Tylko czy jeżeli na obydwu jest Debian a nazwa identyfikatora w sieci (ta nazwa którą instalator na początku sugeruje jako "debian"), wszystkie nazwy użytkowników i hasła są takie same to nic się nie dzieje?

Offline

 

#19  2019-02-03 17:55:38

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Instalacja Debiana świeżaka - proces się zatrzymuje

[quote=bestisz]Nie , nie......adresy IP i mac-adresy mam inne oczywiście (to dwa osobne komputery, stary ledwo zipiący terminal i ten nowy z którym się męczę). Tylko czy jeżeli na obydwu jest Debian a nazwa identyfikatora w sieci (ta nazwa którą instalator na początku sugeruje jako "debian"), wszystkie nazwy użytkowników i hasła są takie same to nic się nie dzieje?[/quote]
Nie.
Ja mam trzy z nazwą debian.


[b]Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW[/b] -> Niech inni na tym skorzystają.
[url=http://dug.net.pl/]Polski portal Debiana[/url]

Offline

 

#20  2019-02-03 18:33:59

  bestisz - Użytkownik

bestisz
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-02-02

Re: Instalacja Debiana świeżaka - proces się zatrzymuje

[quote=ilin][quote=bestisz]Nie , nie......adresy IP i mac-adresy mam inne oczywiście (to dwa osobne komputery, stary ledwo zipiący terminal i ten nowy z którym się męczę). Tylko czy jeżeli na obydwu jest Debian a nazwa identyfikatora w sieci (ta nazwa którą instalator na początku sugeruje jako "debian"), wszystkie nazwy użytkowników i hasła są takie same to nic się nie dzieje?[/quote]
Nie.
Ja mam trzy z nazwą debian.[/quote]
No i to jest konkret. Czyli odpada. Jeszcze mam dwa pytania odnośnie samej instalacji:
1. Czy jeżeli instalacje przebiegnie bez sieci i po jej zakończeniu podepnę kabel i zrestartuję komputer to zadziała DHCP i pobierze sobie adres czy będzie trzeba to ręcznie wymusić?
2. Na koniec instalacji przy ładowaniu pakietów pyta o środowisko graficzne. Są tam trzy opcje,....które wybrać zakładając że chcę tylko możliwość logowania po SSH i środowisko tekstowe?

Offline

 

#21  2019-02-03 18:38:32

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Instalacja Debiana świeżaka - proces się zatrzymuje

Radziłbym wyłączyć pakiety polecane i sugerowane, pewnie ciągną środowisko graficzne.

Jak to wyłączyć?
w [b]/etc/apt/apt.conf[/b], zazwyczaj stosuję taką zawartość:

Kod:

APT::Default-Release "stable";
APT::Get::Install-Recommends "false";
APT::Get::Install-Suggests "false";
Apt::Get::Purge;
Acquire::PDiffs "true";

Dpkg::Options {
   "--force-confdef";
   "--force-confold";
}

Dpkg::Progress-Fancy "1";
APT::Color "1";

Pryz okazji chroni przed nadpisywaniem plików konfiguracyjnych, ustawia Default Release, i załatwia kilka pomniejszych spraw.

Pozdro


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#22  2019-02-03 20:03:39

  bestisz - Użytkownik

bestisz
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-02-02

Re: Instalacja Debiana świeżaka - proces się zatrzymuje

Dobra instalacja poszła. Mam tylko środowisko tekstowe. Podpiąłem kabel do karty sieciowej, poszedł restart i chyba tu brakuje mi wiedzy. Zalogowany jestem na roota.
Nie działa polecenie ifconfig, opkg update i upgrade nie działają. Prawdopodobnie dlatego że nie wybrałem tego serwera lustrzanego. Co teraz zrobić żeby system dostał neta i mógł dociągnąć co należy?

Offline

 

#23  2019-02-03 21:29:40

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Instalacja Debiana świeżaka - proces się zatrzymuje

To nie openwrt :)
Najpierw sprawdź czy masz połączenie z netem.

Kod:

ping -c 4 8.8.8.8
ping -c4 www.wp.pl

[b]Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW[/b] -> Niech inni na tym skorzystają.
[url=http://dug.net.pl/]Polski portal Debiana[/url]

Offline

 

#24  2019-02-03 21:57:20

  bestisz - Użytkownik

bestisz
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-02-02

Re: Instalacja Debiana świeżaka - proces się zatrzymuje

Kurcze wygrywa ze mną ten Debian. Puściłem instalację raz jeszcze. Tym razem z netem i wybraniem obrazu lustrzanego. Okazało się że to zawieszanie się przy 12% było związane z ustawieniami biosu i bootowaniem pendrivea w normalnym trybie a trzeba było zabootować go w trybie UEFI. Generalnie poszło ale jakieś cyrki mi się dzieją.

1. Ustawiłem przy instalacji hasło dla konta root (jakieś tam ale wiem co wpisywałem i wpisywałem poprawnie - nawet dwa razy). Teraz logując się przez SSH przez putty z innego komputera mam taki objaw:

Kod:

login as: root
root@192.168.88.32's password:
Access denied
root@192.168.88.32's password:

Jestem pewny hasła jakie użyłem. Przy instalacji trzeba go podać dwa razy więc nie ma opcji żebym się pomylił. Nie wiem czemu...

2. Przy instalacji stworzyłem  również drugie konto w moim przypadku "oscam" i hasło do niego (notabene zastosowałem takie samo hasło jak na root-a. Co ciekawe na niego spokojnie wchodzę przez putty po SSH ale mam takie objawy:

Kod:

login as: oscam
oscam@192.168.88.32's password:
Linux oscam 4.9.0-8-amd64 #1 SMP Debian 4.9.130-2 (2018-10-27) x86_64

The programs included with the Debian GNU/Linux system are free software;
the exact distribution terms for each program are described in the
individual files in /usr/share/doc/*/copyright.

Debian GNU/Linux comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY, to the extent
permitted by applicable law.
Last login: Sun Feb  3 21:37:20 2019 from 192.168.88.14
oscam@oscam:~$ apt-get install mc
E: Nie udało się otworzyć pliku blokady /var/lib/dpkg/lock - open (13: Brak dost                                                                  ępu)
E: Nie udało się zablokować katalogu administracyjnego (/var/lib/dpkg/), czy uży                                                                  to uprawnień administratora?
oscam@oscam:~$ su
Hasło:
root@oscam:/home/oscam#
root@oscam:/home/oscam#
root@oscam:/home/oscam#
root@oscam:/home/oscam# cd..
bash: cd..: nie znaleziono polecenia
root@oscam:/home/oscam# apt-
apt-cache             apt-config            apt-ftparchive        apt-key               apt-mark
apt-cdrom             apt-extracttemplates  apt-get               apt-listchanges       apt-sortpkgs
root@oscam:/home/oscam# apt-
apt-cache             apt-config            apt-ftparchive        apt-key               apt-mark
apt-cdrom             apt-extracttemplates  apt-get               apt-listchanges       apt-sortpkgs
root@oscam:/home/oscam# apt-get install mc
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności
Odczyt informacji o stanie... Gotowe
The following additional packages will be installed:
  libglib2.0-0 libglib2.0-data libgpm2 mc-data shared-mime-info unzip xdg-user-dirs
Sugerowane pakiety:
  gpm arj catdvi | texlive-binaries dbview djvulibre-bin genisoimage gv imagemagick libaspell-dev links | w3m
  | lynx odt2txt poppler-utils python-boto python-tz xpdf | pdf-viewer zip
Zostaną zainstalowane następujące NOWE pakiety:
  libglib2.0-0 libglib2.0-data libgpm2 mc mc-data shared-mime-info unzip xdg-user-dirs
0 aktualizowanych, 8 nowo instalowanych, 0 usuwanych i 0 nieaktualizowanych.
Konieczne pobranie 4467 kB/7975 kB archiwów.
Po tej operacji zostanie dodatkowo użyte 27,7 MB miejsca na dysku.
Kontynuować? [T/n] t
Media change: please insert the disc labeled
 'Debian GNU/Linux 9.7.0 _Stretch_ - Official amd64 xfce-CD Binary-1 20190123-19:36'
in the drive '/media/cdrom/' and press [Enter]

Pobieranie:1 http://ftp.pl.debian.org/debian stretch/main amd64 libglib2.0-data all 2.50.3-2 [2517 kB]
Pobieranie:2 http://ftp.pl.debian.org/debian stretch/main amd64 mc-data all 3:4.8.18-1 [1267 kB]
Pobieranie:3 http://ftp.pl.debian.org/debian stretch/main amd64 mc amd64 3:4.8.18-1 [513 kB]
Pobieranie:4 http://ftp.pl.debian.org/debian stretch/main amd64 unzip amd64 6.0-21 [170 kB]
Media change: please insert the disc labeled
 'Debian GNU/Linux 9.7.0 _Stretch_ - Official amd64 xfce-CD Binary-1 20190123-19:36'
in the drive '/media/cdrom/' and press [Enter]

Media change: please insert the disc labeled
 'Debian GNU/Linux 9.7.0 _Stretch_ - Official amd64 xfce-CD Binary-1 20190123-19:36'
in the drive '/media/cdrom/' and press [Enter]

Media change: please insert the disc labeled
 'Debian GNU/Linux 9.7.0 _Stretch_ - Official amd64 xfce-CD Binary-1 20190123-19:36'
in the drive '/media/cdrom/' and press [Enter]

Media change: please insert the disc labeled
 'Debian GNU/Linux 9.7.0 _Stretch_ - Official amd64 xfce-CD Binary-1 20190123-19:36'
in the drive '/media/cdrom/' and press [Enter]

Media change: please insert the disc labeled
 'Debian GNU/Linux 9.7.0 _Stretch_ - Official amd64 xfce-CD Binary-1 20190123-19:36'
in the drive '/media/cdrom/' and press [Enter]

Media change: please insert the disc labeled
 'Debian GNU/Linux 9.7.0 _Stretch_ - Official amd64 xfce-CD Binary-1 20190123-19:36'
in the drive '/media/cdrom/' and press [Enter]

Nie wiem co jest z tym kontem root-a. Czemu na niego nie mogę się dostać i dlaczego na drugim koncie "oscam", które powinno mieć również prawa administratora nie mogę nic zrobić?
Ręce mi już dzisiaj opadają...:/

Offline

 

#25  2019-02-03 22:06:43

  Pakos - Członek DUG

Pakos
Członek DUG
Zarejestrowany: 2007-06-12
Serwis

Re: Instalacja Debiana świeżaka - proces się zatrzymuje

1. bo logowanie rootem po ssh jest wylaczone zapewne.
2. na roota przeloguj sie poprzez

Kod:

su -

3. musisz ustawic sources.list, gdzies na stronie jest art z poprawnymi dla kazdej wersji

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)

[ Generated in 0.012 seconds, 9 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00010 SET CHARSET latin2
0.00005 SET NAMES latin2
0.00127 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='44.202.209.105' WHERE u.id=1
0.00113 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '44.202.209.105', 1711703472)
0.00062 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1711703172
0.00068 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=30825 AND t.moved_to IS NULL
0.00006 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00271 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=30825 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00133 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=30825
Total query time: 0.00795 s