Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2007-07-07 15:59:25

  robnas - Nowy użytkownik

robnas
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2007-06-12

Serwer poczty - problem z przyjmowaniem poczty

Witam!
Jestem trochę zielony w tym zagadnieniu ale mam zainstalowanego exim4, ustawiony jest na domenę jakasdomena.pl. Nie mam problemu z wysłaniem poczty, dochodzi wszędzie, lecz gdy spróbuję wysłać z innego adresu na ten: user@jakasdomena.pl to nic nie dochodzi. Firewall nic nie blokuje. Co mogłem przeoczyć w konfigu?? Może jakiś link do arta wyczerpującego zagadnienie?
Pozdrawiam,
Robert

Offline

 

#2  2007-07-07 17:14:31

  owca - Członek DUG

owca
Członek DUG
Skąd: Szczerców
Zarejestrowany: 2007-01-30
Serwis

Re: Serwer poczty - problem z przyjmowaniem poczty

Nie znam się na tym ale wpisałeś sobie w pliku konfiguracyjnym że twój komputer jest dostępny pod domeną jaksdomena.pl i chciałeś żeby do ciebie listy dochodziły? Musisz - zdaje się - zaadresować swoje listy na adres user@twojeip np: user@123.45.32.18. Żeby twój komputer był kojarzony z jakąś domeną, musisz ją wcześniej zarejestrować. Jeśli wcześniej to zrobiłeś to niech ktoś inny się wypowie.

Offline

 

#3  2007-07-07 18:46:14

  robnas - Nowy użytkownik

robnas
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2007-06-12

Re: Serwer poczty - problem z przyjmowaniem poczty

Domena jest zarejestrowana. Serwer www działa na niej i jest ok.

Offline

 

#4  2007-07-12 23:41:25

  Libo - Użytkownik

Libo
Użytkownik
Skąd: Żory
Zarejestrowany: 2004-10-25

Re: Serwer poczty - problem z przyjmowaniem poczty

a rekordy MX w serwerze dns masz dobrze wpisane ?? jak bys podal jaka to jest domena to mozna by sprawdzic.


Nie ma nie idzie... jest nie umiem.

Offline

 

#5  2007-07-13 21:29:50

  Kpt. - Użytkownik

Kpt.
Użytkownik
Skąd: Wielkopolska
Zarejestrowany: 2005-11-10

Re: Serwer poczty - problem z przyjmowaniem poczty

Heh, mam dokladnie taki sam problem. Tez walcze z serwerem pocztowtym, na zewnatrz idzie, do nie.

Offline

 

#6  2007-07-14 07:38:51

  Kpt. - Użytkownik

Kpt.
Użytkownik
Skąd: Wielkopolska
Zarejestrowany: 2005-11-10

Re: Serwer poczty - problem z przyjmowaniem poczty

Hmm, wiec moze jak to naprawic? o co chodzi z tym MXem? Btw - moja domena bluebyte.net.pl - nslookup pokazuje, ze jest, chyba ze sie myle.

pozdro

Offline

 

#7  2007-07-16 19:13:44

  Kpt. - Użytkownik

Kpt.
Użytkownik
Skąd: Wielkopolska
Zarejestrowany: 2005-11-10

Re: Serwer poczty - problem z przyjmowaniem poczty

Szukam speca od serwerow pocztowych... rece mnie juz bola ;-)

Offline

 

#8  2007-07-16 21:22:25

  Libo - Użytkownik

Libo
Użytkownik
Skąd: Żory
Zarejestrowany: 2004-10-25

Re: Serwer poczty - problem z przyjmowaniem poczty

ciegniesz 2 watki o tym samy wiec nie wiem w ktorym pisac.
a wiec tak, rekordy MX sa ustawione poprawnie ( nie elegancko ale moze byc)
wg. nich twoj serwer pocztowy znajduje sie pod adresem 88.199.31.245 jednakze sprawdzajac ten adres dowiadujemy sie ze na porce 25 nie ma zadnego demona smtp.
czy jestes pewny ze na tym serwerze jest odpalony jakis proces tego typu ??


Nie ma nie idzie... jest nie umiem.

Offline

 

#9  2007-07-16 23:25:56

  Kpt. - Użytkownik

Kpt.
Użytkownik
Skąd: Wielkopolska
Zarejestrowany: 2005-11-10

Re: Serwer poczty - problem z przyjmowaniem poczty

Dzieki za odpowiedz. Nie chcialem tworzyc kolejnego watku. Poszedlem juz nieco do przodu - tyle, ze dziala. Juz tlumacze - przetestowane - serwer jest ustawiony na razie jne jako open_relay. Stal moze kilka h i juz jakies gnoje sie dobijaly do niego. W kazdym razie
smtp - dziala i nasluchuje - wysylac mozna poczte z maszyny na zewnatrz, na inne konta w domenie uzywajac klienta pocztowego (to akurat polowicznie)
pop3d i pop3d-ssl - zainstalowane i dzialaja, nalsuchuja, ale.. no wlasnie, poczty nie sciagne...

Podsumowujac z czym mam problem na ta chwile
a) wyslac maila moge z zewnatrz uzywajac klienta pocztowego (nie do konca) bez autoryzacji (nie pyta o haslo i usera), odrzuca w tej chwili maile, ze wzgledu na adresata - wylaczone przekazywanie do danych domen, a chcialbym, zeby wysylal gdziekolwiek po autoryzacji usera nie baczac na relay:-) - tak sie chyba da, bo gdzies to wyczytalem w madrej ksiazce, tylko nie bylo napisane co przstawic ;-)
b) jak juz wspominalem gdzies mam cos skopane z courierem-pop. Zalgowac sie moge, pyta o usera i haslo i po podaniu hasla mam err-login invailid... a haslo jest na bank dobre.
wiec poczty sobie nie sciagne...
pozdro

Offline

 

#10  2007-07-17 09:36:57

  Libo - Użytkownik

Libo
Użytkownik
Skąd: Żory
Zarejestrowany: 2004-10-25

Re: Serwer poczty - problem z przyjmowaniem poczty

jakiego serwera pocztowego uzywasz ??


Nie ma nie idzie... jest nie umiem.

Offline

 

#11  2007-07-17 13:26:10

  Kpt. - Użytkownik

Kpt.
Użytkownik
Skąd: Wielkopolska
Zarejestrowany: 2005-11-10

Re: Serwer poczty - problem z przyjmowaniem poczty

byl exim (zainstalowany z debianem) poszedl do kosza, bo ktos doradzil - bierz qmaila. Zgrzebalem qmaila - juz nawet dzialal. Dobrnalem do konc,a chyba dzieki zajebistej lopatologicznej instrukcji w stronie pakietu... Well. Pozniej kilka osob doradzilo, abym sie pozbyl tego "pseudo serwera pocztowego". no to wrocilem do exima 4.5- za ostro poszedlem :-) Przeroslo mnie to... Antyvir, spamassasin itd. Na razie to mrzonki. Nie dziala podstawowa konfiguracja... Co opis to inaczej, doszukac sie zmiennych w tych kilkunastu  plikach nie moge... Tak to jest jak sie birze do takich rzeczy newbie.

Offline

 

#12  2007-07-17 21:50:21

  Libo - Użytkownik

Libo
Użytkownik
Skąd: Żory
Zarejestrowany: 2004-10-25

Re: Serwer poczty - problem z przyjmowaniem poczty

po pierwsze to sie nie poddawaj, co to za stwierdzenie

Tak to jest jak sie birze do takich rzeczy newbie.[/quote]przeciez z wiedza sie czlowiek nie rodzi. nie jest to zadne srodowisko produkcyjne i bledy sa wrecz wskazane.

wracajac do tematu, uprzedzam, ze nie jestem zadnym ekspertem w eximie, ( ja korzystam jednak z "... pseudo serwerów pocztowych..." ).
1) wg jakiego tutorialu instalowales/konfigurowales exima
2) dokladnie co dziala a co nie dziala w twoim systemie pocztowym
3) mozesz wkleic kawalek logow jak sie exim zachowuje, jakie daje komunikaty, itd...


Nie ma nie idzie... jest nie umiem.

Offline

 

#13  2007-07-18 01:39:40

  adam05 - Adamin

adam05
Adamin
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-12-15
Serwis

Re: Serwer poczty - problem z przyjmowaniem poczty

przedewszystkim wklej logi. Napisz jak ma dzialac serwer. Tzn czy na IMAPIE,czy na POP3? Czy szyfrowany itd.

Pozdrawiam.


Wszedzie dobrze, ale w 127.0.0.1 najlepiej...

Offline

 

#14  2007-07-18 09:00:57

  Kpt. - Użytkownik

Kpt.
Użytkownik
Skąd: Wielkopolska
Zarejestrowany: 2005-11-10

Re: Serwer poczty - problem z przyjmowaniem poczty

Nie wiem jak zaczac... Chcialem miec "kombajn", ale nie od razu. Na wstepie staralem sie odpalic serwer tak tak, aby:
a) byla autoryzacja smtp np haslo i pass usera systemowego
b) serwer pop3 np courier-pop niekoniecznie ssl

Co jest?
a) smtp dziala - ale bez autoryzacji, czyli heh swietny serw do rozsylania spamu - nie wpisalem zadnych domen do relay, wiec raczej nikt nigdzie nic nie wysle :-), ale na wszelki wypadek go wylaczylem.
b) pop3 dziala polowicznie - przy probie autoryzacji po podaniu hasla wywala zawsze err-login. W necie znalazlem dwie przyczyny takiego stanu rzeczy - albo zla sciezka do katalogu z poczta MAILDIRPATH=Maildir (no wlasnie jaka powinna byc? Poczte chce trzymac w katalogu domowym uzytkownika - $HOME/Maildir?) Druga przyczyna - serwer szuka hasla nie tam gdzie trzeba... i tutaj niestety nie wiem co ustawic...

W przyszlosci chcialbym miec mozliwosc zmiany autoryzacji userow w oparciu o baze (wirtualni uzytkownicy?) podpiecia spamassasina ijakiegos antyvira... a takze dac mozliwosc userom dostep do poczty via www.

Takze na chwile bierzaca logi tutaj nie pomoga - juz tam zagladalem i nic nie ma.raczej problem tkwi w podstawowej konfiguracji.

Offline

 

#15  2007-10-11 00:35:06

  Graffi - Użytkownik

Graffi
Użytkownik
Skąd: Sulejówek
Zarejestrowany: 2005-10-03
Serwis

Re: Serwer poczty - problem z przyjmowaniem poczty

hmm...

musze to (serwer SMTP + autoryzacja) na zajęcia na studia ustawić i dziś (w sumie wczoraj :P ) spędziłęm nad cała konfiguracją caly dosłownie dzień i już tylko jeden problem mi został, jak i co ustawić żeby była autoryzacja tak że jak user wysyła to musi sie autoryzować (obojętne do kogo wysyła tzn. czy lokalnie czy dalej...) a jak przychodzi poczta to żeby ją przyjmował zawsze...

bo albo sobie umiem ustawić że bez autoryzacji może user wysyłaś co chce i komu chce lokalnie ale musi się autoryzować żeby wysyłaś poza swój serwer - i wtedy przyjmuję poczŧę z zewnątrz poczŧe prawidłowo...

a jak zrobię że zawsze trzeba sie autoryzować wtedy user wysyłajac niby ma OK bo musi się zautoryzować, ale za to serwer mi namiętnie odrzuca pocztę od wszystkich zewnętrznych serwerów... :(

może jak się prześpię to coś wyczaruję...
a może mi ktoś podpowie parę zdań...

serwer poczty to EXIM4 w wersji [b]exim4_4.67-8[/b]

Offline

 

#16  2007-10-11 02:26:24

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Serwer poczty - problem z przyjmowaniem poczty

jak user wysyła to musi sie autoryzować (obojętne do kogo wysyła tzn. czy lokalnie czy dalej...) a jak przychodzi poczta to żeby ją przyjmował zawsze...[/quote] troche bez sensu bo jak niby ten biedny serer ma odroznic ze poczta do uzytkownika ktory ma na nim konto jest od innego uzytkownika a nie innego serwera - zarowno inny uzytkownik jak i inny serwer uzywaja tego samego portu i (w ogolnosci) tego samego protokolu ...

edit: chyba zeby rozpoznawal po adresie nadawcy ale to tez bez sensu bo sfalszowanie go to zaden problem :-/


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#17  2007-10-11 09:41:26

  Graffi - Użytkownik

Graffi
Użytkownik
Skąd: Sulejówek
Zarejestrowany: 2005-10-03
Serwis

Re: Serwer poczty - problem z przyjmowaniem poczty

no ale właśnie taki onet (przykładowo) zawsze rząda autoryzacji jak rząda... więc pewnie jakoś jest sprytnie to ustawione...

sam się własnie nad tym zastanawiałem...
jaka jest różnica między serwer SMTP przysyłającym do mojego serwera pocztę a usererem który przysyła pocztę prosto z klienta...

Offline

 

#18  2007-10-11 10:22:23

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Serwer poczty - problem z przyjmowaniem poczty

no ale właśnie taki onet (przykładowo) zawsze rząda autoryzacji jak rząda... więc pewnie jakoś jest sprytnie to ustawione...

sam się własnie nad tym zastanawiałem...
jaka jest różnica między serwer SMTP przysyłającym do mojego serwera pocztę a usererem który przysyła pocztę prosto z klienta...[/quote]
Generalnie nie ma żadnej, różnica jest w autoryzacji. Użytkownik z klienta autoryzuje się np. na hasło, dlatego, że może wysyłać pocztę z różnych adresów. Przy komunikacji pomiędzy serwerami są inne mechanizmy sprawdzania czy serwer wysyła "prawidłową" pocztę. Serwery przeważnie mają stałe adresy IP. Sprawdzanie przez serwer czy może odbierać pocztę dla danej domeny, czy istnieje skrzynka danego adresata. Jest też OSPF, DdomainKeys, sprawdzanie revDNS serwera i pewnie inne mechanizmy.
Tak to mniej więcej wygląda.


[url=http://www.debian.org/][img]http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png[/img][/url]

Offline

 

#19  2007-10-11 16:52:28

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Serwer poczty - problem z przyjmowaniem poczty

o ile dobrze pamietam w przypadku takich onetow i innych chodzi to jakos tak
1) jezeli adres nadwcy od nas rzadaj autoryzacji
2) jezeli nie sprawdz adres odbiocy - jezeli nie do nas odrzuc
3) sprawdzanie czarnych list, revDNS, prawdziwosci adresu nadawcy itp

do tego dochodza niekiedy takie wredne rzeczy jak SPF


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

#20  2007-10-11 18:36:12

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Serwer poczty - problem z przyjmowaniem poczty

Popieprzyło mi się OSPF z SPF. :)


[url=http://www.debian.org/][img]http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png[/img][/url]

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)

[ Generated in 0.015 seconds, 9 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00024 SET CHARSET latin2
0.00005 SET NAMES latin2
0.00141 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='3.135.199.27' WHERE u.id=1
0.00175 UPDATE punbb_online SET logged=1716201814 WHERE ident='3.135.199.27'
0.00033 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1716201514
0.00132 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=8530 AND t.moved_to IS NULL
0.00015 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00479 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=8530 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00123 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=8530
Total query time: 0.01127 s