Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2007-11-11 11:07:19

  anonimek - Członek DUG

anonimek
Członek DUG
Skąd: Alwernia
Zarejestrowany: 2005-06-13

Jaki sprzet na domową bezprzewodową siec :)

Ave :-)

Chcę zrobić mini  sieć domową na 2 komputery. Sygnał chciałbym rozdzielać za pomocą routera.
Sęk w tym iż do jednego komputera chciałbym doprowadzać sygnał bezprzewodowo a do drugiego przewodowo.
Moje pytanie w związku z tym brzmi . Czy w   ogóle są dostępne takie routery ? .  A jesli tak to jaką kartę sieciową musze kupić do kompa abym mógł
'odbierać' sygnał z routera. Chodzi mi oczywiście aby ta karta była wykrywana przez Linuksa. che dodać ze komputer  który   łączyłby sie bezprzewodowo stałby
w odległości około  10 metrów od routera.  czy potrzebuje jeszcze  jakiegoś dodatkowego sprzętu ?


Z góry dziekuje za odpowiedzi ;)

Offline

 

#2  2007-11-11 12:41:17

  boby_x - Użytkownik

boby_x
Użytkownik
Skąd: ciemna strona kabla
Zarejestrowany: 2007-11-02

Re: Jaki sprzet na domową bezprzewodową siec :)

hmmm, bezprzewodowo to chyba jakis AP/router ADSL.
Puzniej karte sieciowa WLAN do kompa, do niej taka mala specjalna antenke ;)
nastepnie zwykla karte sieciowa 10/100 do blaszaka wlozyc, troche kabla i jedzie armata.
Tylko wtedy zeby komp2 mial neta musi byc komp 1 wlaczony.
a niewiem zabardzo czy jest takie cos co daje sygnal bezprzewodowo i po kablu.
kwestwia udostepniania z pierwszego kompa do drugiego, to moge Ci pomoc, czy tez zalozysz nowy post lub odezwij sie na gg 2867184.

peace.


gg: 2867184

Offline

 

#3  2007-11-11 13:41:19

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Jaki sprzet na domową bezprzewodową siec :)

w zasadzie to nie widziałem routerów bezprzewodowych, które nie miałyby wbudowanych switchów do podpięcia się kablem ;)

do domu wystarczy np. [url=http://www.komputronik.pl/Sieciowka_aktywna/D_link/sieci_bezprzewodowe/sieci_bezprzewodowe_802_11g/routery_i_urzadzenia_dostepowe/D_Link_Wireless_Router_DI_524/pelny,id,2654/]taki[/url]


linux regd. user #248790

Offline

 

#4  2007-11-11 14:33:31

  szczypior88 - Członek DUG

szczypior88
Członek DUG
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2007-02-06
Serwis

Re: Jaki sprzet na domową bezprzewodową siec :)

ja mam dokładnie taki router jak rychu podał i sobie chwalę :) do tego kupiłem jakieś używane karty sieciowe na Allegro i śmiga :)


[url=http://terapieautorskie.pl][img]http://www.szczypior88.republika.pl/cwp.gif[/img][/url]
pozdrawiam
szczypior

Offline

 

#5  2007-11-11 17:58:46

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Jaki sprzet na domową bezprzewodową siec :)

Odradzam uzywania D-linka w środowisku mieszanym.
nie napisałeś jaki masz dostęp do internetu.

Jeśli masz modem ADSL z wyprowadzeniem RJ-45 to:
Linksys WRT54GL  <- zalecane alternatywne oprogramowanie, tutaj hyperwrt  (max. uptime jaki osiagnolem to 406d 17h 36m - potem byl spadek chwilowy napiecia :P )
ASUS 500g    <-istnieje alternatywne oprogamownaie OS
Modem ADSL usb (neostrada i pochodne):
Linksys WAG200 (max. uptime hjaki osiagnolem /w fbiurze jest/  97d 10h 56m - wciaz rozsnie, gdyz to nowy nabytek )

Wiekszasc kart WiFi jest rozpoznawana przez linkusa bezproblemowo.

Offline

 

#6  2007-11-11 18:02:03

  szczypior88 - Członek DUG

szczypior88
Członek DUG
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2007-02-06
Serwis

Re: Jaki sprzet na domową bezprzewodową siec :)

[quote=qluk]Odradzam uzywania D-linka w środowisku mieszanym.[/quote]
dlaczego?


[url=http://terapieautorskie.pl][img]http://www.szczypior88.republika.pl/cwp.gif[/img][/url]
pozdrawiam
szczypior

Offline

 

#7  2007-11-11 18:19:08

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Jaki sprzet na domową bezprzewodową siec :)

Zazwyczaj wystepuje duże spadki prędkości i kolizje (mowa o sprzecie WiFi, ale nie o N - tych jeszcze nie testowalem). Jesli pracuje w srodowisku gdzie sa tylko inne D-linki to jest wszystko ok. Nie wiadomo do konca skad sie biora takie sytuacjie i czemu w jednych egzeplarach tego nie ma a w inny sa. Po drugie jakos stabilnosc tego modelu nie wypadla zbyt dobrze gdy testowalem go.
Np. gdybys chcial zorbic tani i stabilny most WiFi to poleciłbym ci 900AP+ D-linka bo go testowalem i dlugi czas uzytkowalem w tej wlasnie funkcji i sprawowal sie bardzo dobrze.

Ogólna hierarchia firm zgodnie z iloscia dobrych produktow u mnie wyglada tak (tych latwo dostepnych w polsce i stosunkowo tanich :P ):
linksys
asus (choc tutaj jest pare modeli to wszystkie wysokiej klasy)
d-link

Offline

 

#8  2007-11-11 20:18:45

  anonimek - Członek DUG

anonimek
Członek DUG
Skąd: Alwernia
Zarejestrowany: 2005-06-13

Re: Jaki sprzet na domową bezprzewodową siec :)

@qluk
Ja  juz jestem w sieci domowej. To znaczy neta mam przez kabel idacy od sasiada.  Do tege kabla bym chcial podlaczyc router i tak rozdzielic neta na 2 kompy.
Tyle ze jeden bezprzewodowo a drugi przewodowo.

Offline

 

#9  2007-11-11 20:46:19

  lordvader20 - Członek DUG

lordvader20
Członek DUG
Skąd: /home/kuba
Zarejestrowany: 2007-04-09
Serwis

Re: Jaki sprzet na domową bezprzewodową siec :)

Skoro tak, to chyba wystarczy ci zwykły routerek z AP. Kabelek bedzie dostarczal internet, drugi kabelek i droga po radiu rozdzielać do twoich dwóch kompów :)


Powered by Debian and Gentoo
[img]http://img.userbars.pl/79/15642.jpg[/img]
[img]http://img.userbars.pl/99/19689.png[/img]

Offline

 

#10  2007-11-11 22:17:30

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Jaki sprzet na domową bezprzewodową siec :)

W takim wypadku patrz opcja rj-45.
Pamietaj o zapytaniu sie czy mozesz to zrobić, wtedy na routerze ustawiasz tryb pracy (o ile to mozliwe) router, a nie gateway.

Offline

 

#11  2007-11-11 23:07:52

  Marek_boss - Członek DUG

Marek_boss
Członek DUG
Skąd: Pilawa
Zarejestrowany: 2006-06-27

Re: Jaki sprzet na domową bezprzewodową siec :)

Jeżeli masz już kabel z netem na rj45, to Access Point z wbudowanym switchem wystarczy. Kabel z netem i kabel od kompa do AP. Na AP tryb AP, w drugim kompie karta wifi, drobna konfiguracja i wsio ma dzialać. Jeżeli ma być podlączony 1 komp bezprzewodowo to nie ma co wydawać kasy na drogi sprzęt. Ja do tworzenia mostów używam D-Linka DWL200+ a z drugiej strony BlackAP i bangla aż huczy. Zerwania się zaczynają jak pod Dlinka chcesz podlączyć dwóch i więcej po radiu. Przy mocnej eksploatacji sieci dlugie pingi i chwilowe zerwania nie uniknione.


Linux Registered User: #458169

Offline

 

#12  2007-11-11 23:36:14

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Jaki sprzet na domową bezprzewodową siec :)

Marek_boss, zapomniałeś dodać że jak router pracuje tylko w AP mode to nalezy podpinac tylko i wylącznie do switcha, a nie kabel nadawczy do WAN. Też dobre rozwiązanie, choć ja ejstem zwolennikiem bardziej estetycznych i tutaj bym dał router i jakies statyczne trasowanie :). Ale w końcu to domowy punkt redystrybucji.
Hmm no w takiej konfiguracji nie zestawiałem jeszcze d-linka, ale nie przebije mojego mostu na wrt54-gl gdzie ponize 24mbps link nie schodzi (zestawienie), msuze mu zrobić stress test bo  jestem ciekawy jak wypadnie :].

Offline

 

#13  2007-11-12 13:36:53

  Marek_boss - Członek DUG

Marek_boss
Członek DUG
Skąd: Pilawa
Zarejestrowany: 2006-06-27

Re: Jaki sprzet na domową bezprzewodową siec :)

Jak napisałem sprzęt Dlinka do 300pln u mnie sprawdza się na wydajne mosty. Jako zbiorczy punkt do kilku radiowych userów już nie -zerwania i resety.
Wrt54-gl na alternatywie to już całkiem inna sprawa. Ostatnio chciałem kupić ale nigdzie w pobliżu mojej miejscowości nie mogłem go dostać od ręki, a czas to pieniądz :) Ze znajomymi nie chce mi się bawić w podsieci, więc dorzuciłem ich do mojejej domowej - żeby mieć ich spokojnie w otoczeniu. Reszę przerzuciłem dopiero na inną podsieć i pozakładałem wnyki :) (qos) i wyciąłem ruch lokalny.

W domu to by mi się nie chciało bawić aż tak, żeby robić ruting. No chyba że wymaga tego sytuacja ;)

Ostatnio edytowany przez Marek_boss (2007-11-12 13:38:49)


Linux Registered User: #458169

Offline

 

#14  2007-11-18 19:57:21

  achlk7149 - Użytkownik

achlk7149
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-01-16

Re: Jaki sprzet na domową bezprzewodową siec :)

Jeśli to ma być siec domowa na 2 komputery, to DLink spokojnie wystarczy. Osobiście używałem swego czasu DLink dwl 2000AP+, podłączonych było około 10 ludzi i na dość długich linkach (około 4km) jakoś dawał rade. Teraz w sieci domowej na 2 kompy testuje SparkLAN WX-7800A również ładnie działa z tym ze dostęp mam poprzez most wifi 5ghz.

Offline

 

#15  2007-11-18 20:14:54

  BlackEvo - Driver

BlackEvo
Driver
Skąd: Polska
Zarejestrowany: 2006-05-20

Re: Jaki sprzet na domową bezprzewodową siec :)

A ja od poltora roku jestem posiadaczem Pentagram'a Cerberus i uwazam, ze do domowej sieci nadaje sie wrecz wysmienicie. Mi np. nie rozlacza polaczenia [ bo prawidlowym skonfigurowaniu go :) ] i potrafi naprawde dlugo pracowac bez reboota. Mysle ze na warunki domowe sprzet godny uwagi i polecenia.

Pozdrawiam


[img]http://blackevo.kewlnet.tk/userbar/ThinkPad_userbar.jpg[/img]
[img]http://blackevo.kewlnet.tk/userbar/Archlinux_userbar.jpg[/img]

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)

[ Generated in 0.014 seconds, 10 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00014 SET CHARSET latin2
0.00004 SET NAMES latin2
0.00126 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='3.147.49.182' WHERE u.id=1
0.00083 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '3.147.49.182', 1715754505)
0.00094 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1715754205
0.00108 DELETE FROM punbb_online WHERE ident='47.128.126.137'
0.00097 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=9674 AND t.moved_to IS NULL
0.00016 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00391 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=9674 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00113 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=9674
Total query time: 0.01046 s