Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#26  2010-03-31 16:50:38

  sal_i - Członek DUG

sal_i
Członek DUG
Skąd: Neverhood
Zarejestrowany: 2007-01-01

Re: Debian / Gentoo

Kompilacja to pikuś! Najgorsze w gentoo jest to, że zawsze znajdzie się ktoś kto będzie chciał mnie nawracać na paczki... :P

Ostatnio edytowany przez sal_i (2010-03-31 16:51:32)


“Generowanie liczb losowych jest zbyt ważne, żeby zostawiać to przypadkowi”

Offline

 

#27  2010-03-31 23:55:08

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Re: Debian / Gentoo

A mnie ciekawi co ludzie od Gentoo mysla o czyms takim jak Sabayon 5.2?
Jakis czas temu chcialem potestowac na vbox ale z braku czasu temat porzucilem..

Offline

 

#28  2010-04-01 09:47:21

  ippo76 - fakam fszycho

ippo76
fakam fszycho
Zarejestrowany: 2009-02-22
Serwis

Re: Debian / Gentoo

[quote=debianus_userus]A mnie ciekawi co ludzie od Gentoo mysla o czyms takim jak Sabayon 5.2?
......[/quote]
to samo, co ludzie od debiana o ubuntu ;)


ippo76@jid.dug.net.pl

Moja składka do ZUS = 2/3, moja składka do OFE = 1/3;
Stan mojego konta w ZUS = 2XYZ, stan konta w OFE = 3XYZ.

Offline

 

#29  2010-04-01 10:02:16

  marg1 - Gentoowy Głupek

marg1
Gentoowy Głupek
Skąd: Bytom
Zarejestrowany: 2009-05-15

Re: Debian / Gentoo

Przynajmniej ma instalator...


marg1@jid.dug.net.pl
Linux User Registration Number: #488674
CISCO CCNA Alumni :)

Offline

 

#30  2010-04-01 10:05:13

  Piotr3ks - Też człowiek :-)

Piotr3ks
Też człowiek :-)
Skąd: Białystok
Zarejestrowany: 2007-06-24

Re: Debian / Gentoo

Miałem zainstalowanego Sabayona :-) Ogólnie bardzo fajnie się sprawował na desktopie. Polecam ! Bardzo szybko się instaluje i po instalacji masz w pełni gotowy system.

Offline

 

#31  2010-04-01 10:19:51

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Debian / Gentoo

@sal_i roling relase to tez freebsd :)  poza tym wsz twórca pomysł stad wziął :p

Offline

 

#32  2010-04-01 12:24:02

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Debian / Gentoo

[quote=debianus_userus]A mnie ciekawi co ludzie od Gentoo mysla o czyms takim jak Sabayon 5.2?[/quote]
[quote=ippo76]to samo, co ludzie od debiana o ubuntu ;)[/quote]
++

[quote=Yampress]@sal_i roling relase to tez freebsd :)[/quote]
W którym miejscu? Chyba tylko current, a my tu o stable...


[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

#33  2010-04-01 12:29:19

  sal_i - Członek DUG

sal_i
Członek DUG
Skąd: Neverhood
Zarejestrowany: 2007-01-01

Re: Debian / Gentoo

[quote=Yampress]...  poza tym wsz twórca pomysł stad wziął :p[/quote]
Ironia losu. Najbardziej znienawidzona przez Ciebie cecha Gentoo pochodzi od Twojego faworyta BSD.


“Generowanie liczb losowych jest zbyt ważne, żeby zostawiać to przypadkowi”

Offline

 

#34  2010-04-01 13:19:09

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Debian / Gentoo

no tak. cecha + jak i minus. tu  sa paczki no i porty :P

Offline

 

#35  2010-05-11 20:16:30

  Graffi - Użytkownik

Graffi
Użytkownik
Skąd: Sulejówek
Zarejestrowany: 2005-10-03
Serwis

Re: Debian / Gentoo

porównując obie dystrybucje (dodam że kilka razy już instalowałem Gentoo bo mam taką możliwość) dostrzegam że Gentoo da się bardzo dużo "dopieścić" jednak nie mogę się na Gentoo zdecydować, hmm...

poszukuję dystrybucji gdzie są mniej restrykcyjne sprawy zależności w paczkach, przykład prosty który mnie wkurza w Debianie że mam zainstalonego SMplayera (z debian-multimedia) a instalując teraz Pidgina chce mi aptitude wypitolić 300MB rzeczy... w tym całe praktycznie KDE :(
ot takie dziwne zależności... a całość rozgrywa się o jakiś sterownik korzystający z framebufera

hmm... uważam że tego typu hocki-klocki na Gentoo by mnie nie dotyczyły, jednak czy opłacalne jest kompilowanie wszystkiego u siebie?
w domu mam ciepło, nie muszę dogrzewać laptopem...

co więc będzie dobrym pomysłem?
wiem że macie doświadczenia więcej, więc posłucham chętnie dobrych rad odnośnie takich rzeczy
(no i chciałbym się pozbyć z systemu takich "dobrych rad" jak instalacja całkiem mi niepotrzebnych rzeczy z Gnome przy okazji instalacji programów z których korzystam...)

Offline

 

#36  2010-05-11 23:49:24

  Marvell - Członek DUG

Marvell
Członek DUG
Skąd: Krasnystaw / Lublin
Zarejestrowany: 2009-03-07

Re: Debian / Gentoo

Gentoo jest fajne, ale trzeba sporo czasu, szczególnie na początku, aby wszystko w nim poukładać i skonfigurować pod siebie. Potem już z górki;)

Przesiadłem się z Archa i w sumie jestem zadowolony. Na pewno większa stabilność, większa kontrola na systemem, mniej problemów przy aktualizacji. Jedyne na czym się zawiodłem to start systemu, który wynosi u mnie ~25 sek,  w porównaniu do archa jest to ponad 2x dłuższy czas.

Początkujący user gentoo;)

Ostatnio edytowany przez Marvell (2010-05-11 23:51:31)


Ludzie dzielą się na 10 grup - na tych, którzy rozumieją zapis binarny i resztę.

Offline

 

#37  2010-05-12 00:23:06

  winnetou - złodziej wirków ]:->

winnetou
złodziej wirków ]:->
Skąd: Jasło/Rzeszów kiedyś Gdańs
Zarejestrowany: 2008-03-31
Serwis

Re: Debian / Gentoo

E tam gentoo nie jest takie straszne - no chyba że się je stawia jak marg1 :) Start systemu da się dopracować - u mnie 20-22sekundy przy czym długo wisi wicd - i pewnie jeszcze trochę by się dało wyciągnąć ale nie mam takiej potrzeby. Co do czasu kompilacji i dogrzewania mieszkania - kwestia dyskusyjna - wcale nie tak długo - no chyba że się kompiluje OO.o czy KDE/GNOME :) Ale takich kolosów nie ma dużo. Aktualizacje - nawet na ~ARCH jakoś specjalnie upierdliwe nie są. Czasem się zdarzy, że coś się sypnie ale takie kwiatki zdarzały się też na testingu/sidzie w debianie :) Ale zaznaczam, że jest to tylko moje zdanie a ja jestem lama.


LRU: #472938
[b]napisz do mnie:[/b] ola@mojmail.eu
[url=http://valhalla.org.pl]Hołmpejdż[/url] | [url=http://valhalla.org.pl/foto]Galerie[/url] | [url=http://valhalla.org.pl/tech]"Twórczość"[/url] || [url=http://img.munn.in]Free Image Hosting[/url]

Offline

 

#38  2010-05-12 04:16:27

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Debian / Gentoo

[quote=Graffi]przykład prosty który mnie wkurza w Debianie że mam zainstalonego SMplayera (z debian-multimedia) a instalując teraz Pidgina chce mi aptitude wypitolić 300MB rzeczy... w tym całe praktycznie KDE :([/quote]
Coś tu nie gra... smplayera nie ma w debian-multimedia, nie ma on żadnego związku z pidginem, a ten z kolei nie ma związku z kde, a już na pewno nie powinien powodować jego usunięcia. Może kde po prostu Ci leci, bo żaden pakiet ze statusem [i]"nieautomatycznym"[/i] go nie trzyma?

[quote=Graffi]co więc będzie dobrym pomysłem?
wiem że macie doświadczenia więcej, więc posłucham chętnie dobrych rad odnośnie takich rzeczy[/quote]
Obie dystrybucje są w porządku — rzuć monetą i trzymaj się tej która wypadnie :)

[quote=Graffi](no i chciałbym się pozbyć z systemu takich "dobrych rad" jak instalacja całkiem mi niepotrzebnych rzeczy z Gnome przy okazji instalacji programów z których korzystam...)[/quote]
Automatyczną instalację pakietów polecanych wyłączyłeś? A jak już nic się nie da zrobić, to i tak się da — [url=http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?pid=146451#p146451]można fake'a podłożyć[/url].

[quote=winnetou]a ja jestem lama.[/quote]
ja tyż...


[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

#39  2010-05-12 08:58:38

  Graffi - Użytkownik

Graffi
Użytkownik
Skąd: Sulejówek
Zarejestrowany: 2005-10-03
Serwis

Re: Debian / Gentoo

dobra, ale na debian-mutimedia  jest "mplayer-nogui" który nie wiedziec czemu ale jak jest zainstalowany jako "nie" nogui nie staruje mi w smplayerze - ot taka mała upierdliwość więc mam wersję "nogui" której z kolei nie pasuje aktualizacja "libdirectfb" o co cały problem mam bo to musi najlepiej być w dwóch wersjach :P
bo a to go wymaga coś i tutaj musi być nowszy a to coś innego i tutaj ma być starsza wersja, tym sposobem dochodzę do paranoicznej sytuacji gdzie pidgin wywala mi KDE :P
dobra, będe sobie jakoś z tym radził, dzięki za ten link do "podrobienia" udisks :)

a co do apituta to muszę się w piersi uderzyć (swoje własne) ale aptitude mi instalował polecane pakiety - ot... całe życie się człowiek uczy :(

Offline

 

#40  2010-05-12 09:28:31

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Debian / Gentoo

[quote=winnetou]Co do czasu kompilacji i dogrzewania mieszkania - kwestia dyskusyjna - wcale nie tak długo - no chyba że się kompiluje OO.o czy KDE/GNOME :)[/quote]
Kwestia gustu, jak musiałem kompilować Emacsa na DUG-owym serwerze, to myślałem, że jajko zniosę.

Jak ktoś lubi czekać kilka minut na możliwość skorzystania z jakiegoś programu, jego wola. Ja lubię je instalować [i]o tak[/i] (*pstryk*).


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
[url=http://www.opencaching.pl]opencaching[/url] :: [url=http://dug.net.pl/sources.list]debian sources.list[/url] :: [url=http://www.linuxportal.pl/blogi/azhag/wpisy]coś jakby blog[/url] :: [url=http://dug.net.pl/]polski portal debiana[/url] :: linux user #403712

Offline

 

#41  2010-05-12 09:34:05

  marg1 - Gentoowy Głupek

marg1
Gentoowy Głupek
Skąd: Bytom
Zarejestrowany: 2009-05-15

Re: Debian / Gentoo

Dlatego ja lubię debiana, chcę mieć jakiś program - pstryk - abstrahując od tego, że moje gentoo ciężko się startuje i do moich wcześniejszych problemów z przegrzewaniem się procka, jego kompilacja zajęła mi w sumie jak by to zebrać do kupy - 6h, a gdzie tu jeszcze jakieś gnome albo kde. Gentoo jest dla tych, co lubię grę w Chińczyka :)

Ostatnio edytowany przez marg1 (2010-05-12 09:41:18)


marg1@jid.dug.net.pl
Linux User Registration Number: #488674
CISCO CCNA Alumni :)

Offline

 

#42  2010-05-12 10:05:51

  ippo76 - fakam fszycho

ippo76
fakam fszycho
Zarejestrowany: 2009-02-22
Serwis

Re: Debian / Gentoo

No to moje 3 grosze :)

Przecież gnome/kde/open office nie kompiluje się codziennie... Można to z resztą załatwić przez [tt]emerge coś && shutdown -h 0[/tt] i iść spać :) Nie demonizujmy.

Z moich doświadczeń - np. widzę problem, jeśli czegoś nie ma w portage - pozostają overlaye albo instalacja z wersji niestabilnej - dla mnie w tej chwili jest to potencjalnie jakaś trudność, bo jeszcze tego nie używałem. Bardziej doświadczony użytkownik może się w tej chwili uśmiechnąć z politowaniem.

Natomiast w debianie zawsze można zainstalować coś z backportów lub ze źródeł, jeśli brakuje paczki w repo. Na ten moment wydaje mi się to łatwiejsze niż w gentoo. Są jednak sytuacje, gdzie standardowe paczki debiana nie działają w specyficznych konfiguracjach i trzeba je i tak kompilować ze źródeł albo rekompilować jajko (np. sterowniki do kart sieciowych)

Debian za to jest ociężały :) To nieprawda, że ubuntu jest ociężałe. Ono ma to w genach... ;) Mam na myśli zależności - instalowanie pełnego gnome na moim łączu też trochę trwało (tak, mam wolne łącze ale aptitude ściąga pół miliarda paczek). Druga sprawa to automagia - usługi uruchamiają się same po instalacji odpowiednich pakietów, np. ssh czy avahi i trzeba je samemu wyłączać, w odróżnieniu do niektórych dystrybucji, gdzie trzeba je włączać. Ja wolę to drugie podejście. Co prawda instaluję ssh, bo jest mi potrzebne, więc problemu nie ma ale np. zainstalowanie gnome na stacjonarce wpakowało mi jakieś szity od bluetootha i mimo że nie mam BT na blaszaku, mam wyłączone przez sysv-rc-conf, to i tak htop mi pokazuje jakieś procesy bluetooth :)

Podsumowując - nie ma róży bez ognia. Przy konfiguracji gentoo boli dupa, ale w zamian można mieć lekki i szybki system. W debianie jest "klik" "klik" ale za to mamy słonia z nadwagą. Pewnie, że można słonia odchudzać ale po co bawić się w gentoo na debianie? ;)

PS.
Proszę nie brać wszystkiego zupełnie na poważnie :)
Używam obu dystrybucji.

Ostatnio edytowany przez ippo76 (2010-05-12 10:07:16)


ippo76@jid.dug.net.pl

Moja składka do ZUS = 2/3, moja składka do OFE = 1/3;
Stan mojego konta w ZUS = 2XYZ, stan konta w OFE = 3XYZ.

Offline

 

#43  2010-05-12 12:37:13

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Debian / Gentoo

[quote=Graffi]dobra, ale na debian-mutimedia  jest "mplayer-nogui" który nie wiedziec czemu ale jak jest zainstalowany jako "nie" nogui nie staruje mi w smplayerze[/quote]
SOA#1 A z tym libdirectfb to też coś miałem, ale myślałem, że to tylko przez to, że mam libcairo2 z patchem cleartype, którego była już nowsza wersja w repozytorium (a ja trzymałem tą starszą z patchem). Rozumiem, że masz go do aktualizacji cały czas, przeglądałeś inne proponowane (przez aptitude) rozwiązania?

[quote=marg1]jego kompilacja zajęła mi w sumie jak by to zebrać do kupy - 6h[/quote]
6 tygodni chyba... no i nadal nie działa :D

[quote=marg1]a gdzie tu jeszcze jakieś gnome albo kde[/quote]
Do końca roku zostało Ci jeszcze kilka miesięcy... masz czas.

[quote=marg1]Gentoo jest dla tych, co lubię grę w Chińczyka :)[/quote]
Ja nie lubię (gry w chińczyka).

[quote=ippo76]Z moich doświadczeń - np. widzę problem, jeśli czegoś nie ma w portage - pozostają overlaye albo instalacja z wersji niestabilnej - dla mnie w tej chwili jest to potencjalnie jakaś trudność, bo jeszcze tego nie używałem. Bardziej doświadczony użytkownik może się w tej chwili uśmiechnąć z politowaniem.[/quote]
Mogę ja? ;)

[quote=ippo76]Natomiast w debianie zawsze można zainstalować coś z backportów lub ze źródeł, jeśli brakuje paczki w repo. Na ten moment wydaje mi się to łatwiejsze niż w gentoo.[/quote]
Fakt, zainstalować na Gentoo stable coś z unstable to prawdziwie wyzwanie. Aż trzeba wpisać polecenie [tt]autounmask[/tt] z nazwą pakietu ;] A co dopiero instalacja z overlay'i... tylko dla wybrańców — wklepanie [tt]layman -a nazwa_overlaya[/tt] to prawdziwy hardcore.

[quote=ippo76]Debian za to jest ociężały :) To nieprawda, że ubuntu jest ociężałe. Ono ma to w genach... ;)[/quote]
Debian jest lżejszy od Gentoo.

[quote=ippo76]Mam na myśli zależności - instalowanie pełnego gnome na moim łączu też trochę trwało[/quote]
Że niby instalowanie [b]pełnego gnome[/b] na Gentoo trwałoby mniej... xD

[quote=ippo76]Druga sprawa to automagia - usługi uruchamiają się same po instalacji odpowiednich pakietów, np. ssh czy avahi i trzeba je samemu wyłączać, w odróżnieniu do niektórych dystrybucji, gdzie trzeba je włączać.[/quote]
Może deweloperzy Debiana wychodzą z założenia, że jak instalujesz dany pakiet/usługę, to po to żeby ich używać? hmm... Tak wiem, że Ty instalujesz wszystko jak leci wybierając wielkie metapakiety i pakiety polecane, ale to Ty tak robisz... wcale nie trzeba tak robić.

[quote=ippo76]Przy konfiguracji gentoo boli dupa, ale w zamian można mieć lekki i szybki system. W debianie jest "klik" "klik" ale za to mamy słonia z nadwagą.[/quote]
Obie dystrybucje są proste w obsłudze i nie sprawiają mi problemów, czas kompilacji pomijam, bo [b]dla mnie[/b] nie jest on uciążliwy. Zainstalowany i skonfigurowany (z tym samym zestawem oprogramowania) Debian jest lżejszy i podnosi się szybciej, natomiast Gentoo działa płynniej i wydajniej. Mam oba, Debiana praktycznie nie uruchamiam od miesięcy...

[quote=ippo76]ale po co bawić się w gentoo na debianie?[/quote]
Znaczy [tt]apt-build world[/tt]? Jak dla mnie bez sensu...

[quote=ippo76]PS.
Proszę nie brać wszystkiego zupełnie na poważnie :)
Używam obu dystrybucji.[/quote]
++


[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

#44  2010-05-12 13:19:57

  marg1 - Gentoowy Głupek

marg1
Gentoowy Głupek
Skąd: Bytom
Zarejestrowany: 2009-05-15

Re: Debian / Gentoo

Arn ja wiem, że dowcipny jesteś, ale ja mówiłem o czasie czystej pracy kompilatora - jakieś 6h+plus środowisko :)


marg1@jid.dug.net.pl
Linux User Registration Number: #488674
CISCO CCNA Alumni :)

Offline

 

#45  2010-05-12 14:04:04

  ippo76 - fakam fszycho

ippo76
fakam fszycho
Zarejestrowany: 2009-02-22
Serwis

Re: Debian / Gentoo

[quote=ArnVaker]...
Mogę ja? ;)[/quote]
Ależ proszę

[quote=ArnVaker]Fakt, zainstalować na Gentoo stable coś z unstable to prawdziwie wyzwanie. Aż trzeba wpisać polecenie [tt]autounmask[/tt] z nazwą pakietu ;] A co dopiero instalacja z overlay'i... tylko dla wybrańców — wklepanie [tt]layman -a nazwa_overlaya[/tt] to prawdziwy hardcore.[/quote]
Jak dla mnie. Jeszcze tego nie przerabiałem. ale skoro piszesz, że to łatwe, to tym lepiej dla gentoo. Z drugiej strony - jakaś przyczyna powoduje jednak to, że niektóre pakiety nie trafiają do oficjalnego repo.

[quote=ArnVaker]Debian jest lżejszy od Gentoo.[/quote]
Setny raz powtórzę - standardowa automagiczna instalacja debiana na blaszaku vs. "przykrojone" pod blaszaka gento - nie widzę zauważalnej różnicy w czasie bootowania ani w responsywności, mogę przyznać punkt debianowi, bo używam na debianie gnome a na gento fluksa. Ale nie podoba mi się, że mam naściągane jakiegoś szitu do BT, jakieś zeroconfy itp.

Natomiast na laptopie nie ma porównania. Bootowanie gentoo trwa ze 3x krócej niż debiana. W efekcie - na blaszaku mam obie dystrybucje, na laptopie tylko gentoo.

[quote=ArnVaker]Że niby instalowanie [b]pełnego gnome[/b] na Gentoo trwałoby mniej... xD[/quote]
Nie sądzę. Ale instalowałem gnome na 2 komputerach pod debianem i nie trwało to krótko. Słabe łącze to jedno, nadmiar paczek to dwa. Nie tylko nie używam dasherów, zeroconfów - nawet nie wiem, co to jest, a mam to w systemie.

[quote=ArnVaker]Może deweloperzy Debiana wychodzą z założenia, że jak instalujesz dany pakiet/usługę, to po to żeby ich używać? hmm... Tak wiem, że Ty instalujesz wszystko jak leci wybierając wielkie metapakiety i pakiety polecane, ale to Ty tak robisz... wcale nie trzeba tak robić.[/quote]
W zasadzie tak jest. Ale ssh nie używam na co dzień, bluetootha (na lapku) też. Więc nie ma sensu, żeby mi zamulały proces bootowania :) Jak będę potrzebował, to sobię włączę. A instalowanie metapakietów i pakietów polecanych ja podciągam po debianową automagię. Z reguły i tak wszystkie sterowniki xorga masz na dysku ściągnięte w zależnościach, mimo że potrzebujesz jednego ;)

[quote=ArnVaker]... Zainstalowany i skonfigurowany (z tym samym zestawem oprogramowania) Debian jest lżejszy i podnosi się szybciej...[/quote]
Jak to możliwe? Przecież robiąc użytek z USE powinieneś mieć każdą binarkę lżejszą, wywalając np. kde, sambę, zbędne wtyczki itp. Mając na myśli system mam na myśli binarki.

A uwaga o ociężałym debianie to taki kamyczek do ogródka tych, którzy uważają, że ubuntu jest przeładowane usługami i ociężałe. Zgoda. Ale ta otyłość to choroba genetyczna.

;)


marg1, zrób coś z tym systemem, bootowanie na czas to jeszcze nie jest dyscyplina olimpijska ;)

Ostatnio edytowany przez ippo76 (2010-05-12 14:07:57)


ippo76@jid.dug.net.pl

Moja składka do ZUS = 2/3, moja składka do OFE = 1/3;
Stan mojego konta w ZUS = 2XYZ, stan konta w OFE = 3XYZ.

Offline

 

#46  2010-05-12 21:22:11

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Debian / Gentoo

Ups, miałem odpisać wcześniej i zapomniałem :)

[quote=ippo76]Nie sądzę. Ale instalowałem gnome na 2 komputerach pod debianem i nie trwało to krótko. Słabe łącze to jedno, nadmiar paczek to dwa. Nie tylko nie używam dasherów, zeroconfów - nawet nie wiem, co to jest, a mam to w systemie.[/quote]
Czepianie się, że matapakiet gnome instaluje mnóstwo programów jest imho po prostu pozbawione sensu. Środowisko gnome to nie tylko menedżer okien i przeglądarka plików, a spory zestaw programów użytkowych wypuszczanych pod szyldem gnome i metapakiet powinien instalować je wszystkie. Jak ktoś całości nie potrzebuje, to instaluje tylko to co mu potrzebne, a z wykonaniem tego nie ma w Debianie żadnego problemu.

[quote=ippo76]A instalowanie metapakietów i pakietów polecanych ja podciągam po debianową automagię.[/quote]
Why? Wybór należy do Ciebie, przecież nikt Ci nie każe używać metapakietów, ja nie używam...

[quote=ippo76]Z reguły i tak wszystkie sterowniki xorga masz na dysku ściągnięte w zależnościach, mimo że potrzebujesz jednego ;)[/quote]

Kod:

amidala:/# dpkg -l |grep xorg
ii  xserver-xorg                                 1:7.5+6                         the X.Org X server
ii  xserver-xorg-core                            2:1.7.7-1                       Xorg X server - core server
ii  xserver-xorg-input-evdev                     1:2.3.2-6                       X.Org X server -- evdev input driver
ii  xserver-xorg-video-nv                        1:2.1.17-2                      X.Org X server -- NV display driver

[quote=ippo76]Jak to możliwe? Przecież robiąc użytek z USE powinieneś mieć każdą binarkę lżejszą, wywalając np. kde, sambę, zbędne wtyczki itp. Mając na myśli system mam na myśli binarki.[/quote]
Pisałem już o tym — w Debianie masz zestaw oprogramowania którego używasz, a w Gentoo masz ten zestaw oprogramowania + zestaw oprogramowania niezbędny do zbudowania wszystkiego ze źródeł. W Debianie te "dodatki" zazwyczaj potrzebne są tylko deweloperom.

Żeby zbudować w Debianie kilka programów ze źródeł musiałbym dociągnąć mnóstwo pakietów:

Kod:

amidala:/# aptitude build-dep nautilus xserver-xorg-core gcc gedit audacious mplayer kadu iceweasel midori gimp
...
0 pakietów aktualizowanych, 287 instalowanych, 0 do usunięcia i 0 nie aktualizowanych.
Do pobrania 150MB archiwów. Zajęte po rozpakowaniu: 539MB.
Kontynuować? [T/n/?]

A to tylko kilka programów, do przebudowania całego systemu trzeba by ściągnąć dużo więcej.

[quote=ippo76]A uwaga o ociężałym debianie to taki kamyczek do ogródka tych, którzy uważają, że ubuntu jest przeładowane usługami i ociężałe. Zgoda. Ale ta otyłość to choroba genetyczna.[/quote]
Ale o co chodzi? Przecież to tylko od użytkownika zależy co i jak zainstaluje...


[img]http://svn.debianart.org/themes/generic/spinner/spinner48px-moreblue.png[/img]

Offline

 

#47  2010-05-14 08:27:09

  ippo76 - fakam fszycho

ippo76
fakam fszycho
Zarejestrowany: 2009-02-22
Serwis

Re: Debian / Gentoo

[b]Arn[/b], przeczytałem Twój wyśmienity poradnik dot. aptitude i jak znajdę chwilę, to posprzątam system z cholesterolu :)


ippo76@jid.dug.net.pl

Moja składka do ZUS = 2/3, moja składka do OFE = 1/3;
Stan mojego konta w ZUS = 2XYZ, stan konta w OFE = 3XYZ.

Offline

 

#48  2010-11-26 21:08:28

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/urandom
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Debian / Gentoo

Gentoo na Celeronie? - gratuluję, ja bym się 5 razy zastanowił ;)
Na Pentium4 owszem na Pentium M też, ale Celeron to kastrowane Pentium.
Raz w życiu miałem do czynienia z Celeronem 333Mhz na Win98 - i wystarczyło mi do końca życia.

[quote=ilin]Ale nie jest to jakieś nadzwyczajne distro aby było warte tyle czasu poświęcić na nie.[/quote]
A odważysz się ocenić Gentoo względem Debiana, jako punktu odniesienia?
(oczywiście bez żadnego flame).
Bo ja myślałem (mając Ubuntu), że mam kontrolę nad systemem, i mogę na Ubusiu dopasować system idealnie do swoich oczekiwań ;)
Kiedy pierwszy raz spróbowałem Gentoo - to od razu zmieniłem zdanie o Ubusiu.
Bardzo skutecznie ;)



[i]// przeniesione [url=http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?pid=159498#p159498]>>stąd<<[/url] — ArnVaker[/i]

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2010-11-26 21:09:15)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#49  2010-11-26 21:41:02

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Debian / Gentoo

A odważysz się ocenić Gentoo względem Debiana, jako punktu odniesienia?[/quote]
Tak.
Debiana łatwiej kontrolować.
Oczywiście przy instalacji debootstrapem bądź netinstal w sposób umiejetny.
W gento wieczne skakanie po flagach bo to musi mieć tak a tamto jeszcze inaczej.
Do końca nie ma pewności czy się poprawnie skompiluje.

Druga sprawa każdy pakiet przed instalacją trzeba skontrolować czy ma potrzebne flagi ustawione.
Długo nie mogłem dojść do tego dlaczego mi scanner nie dziala a potem dlaczego drukarka po sambie nie lata.
Oczywiście flagi ale to trzeba już być w gentoo oblatanym aby to przewidzieć.

W debianie też przeciez nie ma problemu ze skompilowaniem czegoś ze źrodeł czy przepakietowaniem.


[b]Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW[/b] -> Niech inni na tym skorzystają.
[url=http://dug.net.pl/]Polski portal Debiana[/url]

Offline

 

#50  2010-11-26 22:10:35

  k4misiek - Green Reaper

k4misiek
Green Reaper
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2006-11-11

Re: Debian / Gentoo

Zgadzam sie z ilinem, z tej wypowiedzi wynika też pewna ciekawa rzecz.. najpierw z Gentoo trzeba się pomęczyć aby później było łatwiej :-)


You are registered as user [b]#464141[/b] with the Linux Counter

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)

[ Generated in 0.018 seconds, 9 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00011 SET CHARSET latin2
0.00008 SET NAMES latin2
0.00101 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='18.191.84.32' WHERE u.id=1
0.00103 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '18.191.84.32', 1714890001)
0.00071 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1714889701
0.00130 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=16489 AND t.moved_to IS NULL
0.00008 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00574 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=16489 ORDER BY p.id LIMIT 25,25
0.00146 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=16489
Total query time: 0.01152 s