Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2011-08-16 21:41:31

  Grzeslaw - Użytkownik

Grzeslaw
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-02-12

Dyski na serwer SSD/SAS/SATA ?

Witka,

Mam od paru latek produkcyjny serwerek, który śmiga na dyskach SATA.. Obecnie modernizuje serwis pod kątem optymizacji i korekcji błędów, i zamierzam przenieśc wszystko na nową maszynę. Maszynkę również zamierzam zastąpić rackowym 1U DELLikiem.. No i tam mam dyski SAS. Z autopsji wiem, że SASy oraz SSD jako szybsze mają większą tendencję do padania... Zależy mi na mocnej bezawaryjności, tak więc zastanawiam się również nad RAIDem.. W tych DELL'ach sa fajne raidy hardwarowe.. Nie wiem jednak czy działa on tak, że w razie padu dysku wyłaczam maszynkę, wyjmuje wadliwy dysk, bootuje z secondary mirrored dyska, i w trakcie pracy wrzucam nowy do odbudowy... Taka opcja hardwarowa byłaby jak najbardzeij fajowa, chyba ufam troszkę bardziej hardwarowym raidom..

No i tutaj pytanko do was..

1) Jakie dyski byście polecali... SASy (defautowe) czy moze inne.. nie wiem jak w tych rackowych DELLAch z podpięciem SSD czy SATA
2) Raid sprzętowy czy softwarowy - jeśli byłby taki jak pisałem wyżej to hardwarowy chyba lepszy co? Wszystko zależy od kontrolera.. wiem..


Zależy mi na bezawaryjności szybkości i szybkim powrocie do zywych  w razie padu jakiegoś dysku...

Offline

 

#2  2011-08-17 08:39:45

  life - Użytkownik

life
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-10-30

Re: Dyski na serwer SSD/SAS/SATA ?

pod kontroler SAS w większości przypadków można podłączyć dyski SATA (a co za tym idzie SSD również). W drugą stronę już tak nie działa.
RAID sprzętowy zawsze wydajniejszy choć jak padnie kontroler to zazwyczaj trzeba mieć taki sam żeby odbudować macierz. Przy programowym nie ma tego problemu.

Offline

 

#3  2011-08-18 16:36:57

  thalcave - prawie jak admin

thalcave
prawie jak admin
Skąd: odległa galaktyka
Zarejestrowany: 2007-05-17

Re: Dyski na serwer SSD/SAS/SATA ?

Zazwyczaj na produkcji korzysta się z dysków SAS spiętych w RAID sprzętowy przynajmniej 1.

Jeśli dysk na Twoim serwerze nie mają dużego obciążenia to możesz dalej korzystać z SATA jak [b]life[/b] wspomniał.
Który kontroler wybrać? Sprzętowy jest (podobno) wydajniejszy) - nie obciążą procka, itp. Mi natomiast się w kontrolerze programowym podoba to, że w macierze łączysz poszczególne partycje i tak /tmp może być RAID0, gdzie reszta partycji to RAID1, a swapa w ogóle nie trzeba wrzucać do RAIDu.


linux register user: 484281
"[i]It's great to be here. It's great to be anywhere[/i]"
[b]Keith Richards[/b]

Offline

 

#4  2011-08-20 21:01:37

  Gryzon - Użytkownik

Gryzon
Użytkownik
Skąd: Trójmiasto
Zarejestrowany: 2007-06-23

Re: Dyski na serwer SSD/SAS/SATA ?

Doświadczenie ostatnio mi pokazało że od dysku zależy głównie wydajność, jeżeli maszyna ma wiele operacji dyskowych, np. jest na niej mocno obciążana baza danych lub przewalane jest wiele danych to warto zainwestować w SAS. Natomiast jeżeli jest to prosty serwer hostingowy to nie szedłbym w koszty.

Odnośnie RAID to popieram tylko sprzętowy, koniecznie aby miał podtrzymanie bateryjne. Według mnie RAID software to syf.


"Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko takie, których człowiek nie nauczył się jeszcze robić"
A. Einstein

Offline

 

#5  2011-08-20 22:39:44

  Grzeslaw - Użytkownik

Grzeslaw
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-02-12

Re: Dyski na serwer SSD/SAS/SATA ?

Nie jest to serwer co prawda na którym jest mega hosting, czy duzo operacji dyskowych... Fakt mysql mieli troszke, duzy ruch sajta na www, sporo poczty... ale na SATA chodzi w miarę dobrze. Niedawno robilem testy na SSD i roznica byla niebo a ziemia! A więc myśląc przyszłościowo posiadając opcje SAS'sa w fajnym rakowym Dellu Poweredge 1950, mysle ze bedzie dużooo wydajniej a nie pokosztuje mnie to dużo więcej jak dzierżawie..
Mam tam możliwośc Raida sprzętowego PERC 5i więc napewno go wykorzystam zamiast softwarowego.. Nie wiem tylko jak on dziala do konca, czy moge jak pisalem w pierwszym poscie wymieniac go i odbudowuje sie w locie już po starcie systemu...

Offline

 

#6  2011-08-21 09:30:55

  tomii - Członek DUG

tomii
Członek DUG
Zarejestrowany: 2007-12-01

Re: Dyski na serwer SSD/SAS/SATA ?

Tak, Odbuduje się wlocie, a Jak serwer ma hot swap , to możesz podmienić zepsuty dysk bez restartu maszyny.

Offline

 

#7  2011-08-21 17:02:43

  hello_world - Członek DUG

hello_world
Członek DUG
Skąd: Rymanów Zdrój
Zarejestrowany: 2010-06-03
Serwis

Re: Dyski na serwer SSD/SAS/SATA ?

Odnośnie RAID to popieram tylko sprzętowy, koniecznie aby miał podtrzymanie bateryjne. Według mnie RAID software to syf.[/quote]
Nie wiem jaki masz na myśli soft ale jeśli mdadm to z lekka przesadziłeś.

Offline

 

#8  2011-08-21 17:57:45

  Grzeslaw - Użytkownik

Grzeslaw
Użytkownik
Zarejestrowany: 2008-02-12

Re: Dyski na serwer SSD/SAS/SATA ?

No co do software raid to zgodzę się z hello_world. Jeśli chodzi o tanie rozwiązania jest to naprawdę fajna rzecz. Mam do dziś na jednej z maszynek takowy RAID, i przynajmniej w wersji 1, sprawdza się znakomicie. Przydal się w ciągu ostatnich kilku lat z 4razy, i ani razu nie zawiódł...

Jednak rozwiązanie sprzętowe jest myślę bardziej niezawodne w środowiskach HA..

Offline

 

#9  2011-08-22 13:02:33

  divinity - Użytkownik

divinity
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2007-04-14

Re: Dyski na serwer SSD/SAS/SATA ?

Jak masz więcej maszyn to byś się zarobił z samą obsługą software'owego RAID'a. Hardware'owy jest poprostu wygodniejszy.
Moim zdaniem przy prostych raidach 1 i 0 różnica w wydajności jest niezauważalna.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)

[ Generated in 0.012 seconds, 10 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00013 SET CHARSET latin2
0.00008 SET NAMES latin2
0.00175 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='18.217.220.114' WHERE u.id=1
0.00095 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '18.217.220.114', 1714214228)
0.00082 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1714213928
0.00101 DELETE FROM punbb_online WHERE ident='47.128.120.131'
0.00065 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=19539 AND t.moved_to IS NULL
0.00028 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00214 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=19539 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00115 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=19539
Total query time: 0.00896 s