Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2014-01-07 09:51:44

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

Muszę się wynarzekać, czyli lisim okiem o postępie.

Sporo wody we Wiśle upłynęło od czasu mojego debianowania. Gdy kończyłem, squeeze przechodził do wersji stabilnej, ach, z sentymentem wspominam nieśmiertelne jajko 2.6.28 Niepokalanego Skompilowania ;). O ile wtedy to jakoś wyglądało i działało, o tyle dziś, po instalacji stabilnego/testowego Debiana dostałem, delikatnie mówiąc, rozesrania.
Nowy Gnome jest dla mnie zupełnie nie akceptowalny- developerom widocznie przyświeca ta sama logika (a raczej jej brak) co devom Androida czy tabletów jako takich. Po to dajemy wam wyświetlacze 720p, żeby umieścić na nich ikony 128x128, gładkie, śliczne, a fonty dajmy na to, niech mają 32px. W rezultacie, na moim 17" monitorze który przez lata wystarczał do komfortowej pracy, dzisiaj mieści się kawałek pulpitu i kilka wierszy tekstu. WTF?!
Googlając za alternatywami znalazłem KDE trzyipół (TDE-Trinity) i MATE. Po zainstalowaniu tego drugiego, pulpit już wygląda znośniej, jednak to wciąż nie jest to, czego oczekuję od mojej maszyny. Windows, którego z powodzeniem używałem przez czas jakiś nie wchodzi w grę (nie stać mnie na BOX'a siódemki), poza tym nie o Windowsie tu mowa, a o zepsuciu Dębiana. [u]Dębiana[/u], bo odkąd zainteresowałem się tą dystrybucją to miałem wrażenie że operuję czymś uberstabilnym, do zepsucia tylko przez nadużywającego roota debila, czymś jak dąb, zasianego raz i wyrośniętego na [url=http://miastoknurow.pl/30356,bmw-uderzylo-w-drzewo-nie-zyje-kierowca-zdjecia.html]pogromcę kierowców[/url].
Dziś przy instalacji Stable'a komputer zamarzał, pomagało mu mizianie klawisza Control. Po instalacji to samo. No to Testing. Tu lepiej, ale to ohydne Gnome3, ledwie kursor wyświetlacjący Nouveau, wszędzie Pulseaudio, GStreamer, GDM3 lubiący się nie włączyć i reszta bloatware'u. Się pytam gdzie mój Dębian?!

Czytającym dziękuję za dotrwanie do tego momentu ;). Teraz takie pytanie: czy w świecie linuksowym znajdę jakieś distro nie idące naprzód w tym (imho) złym kierunku? A może na siłę spróbować dostosować Debiana pod siebie (wykarczowanie gnome3*, konfig Xorga na sztywno, przetestowanie innych WM)? Chwilę zastanawiałem się nad powrotem do Gentoo, jednak postawowa instalacja i konfiguracja (damn, znowu zapomniałem o syslogu i cron'ie :D) skłoniły mnie do napisania tego posta. Na czym mi zależy? Na niezawodności systemu, użyteczności GUI (ikony 32x32 to max na co się godzę) i obsłudze dwóch monitorów. Wbrew pozorom, randr nie w każdej dystrybucji działa tak samo, na jakimś live'ie out of the box miałem 2*1280x1024, w Debianie jeden z monitorów podobno nie wyprodukuje nic ponad 1152x864 (i to po zmianie sterownika na nvidia-legacy-304xx)- a natywna to 1280x1024. No i chyba najważniejsze- prędkość działania. [*KILK*-2 sek- otwarcie menu]- to nieakceptowalne dla mnie (Gnome3, KDE4). Mate, XFCE4, LXDE, TDE- tu prędkość jest nader zadowalająca.
Sprzęt to AMD Phenom 9500 Quad-Core, 4GB ramu, 320 GB dysku. Dźwięk integra (pewnie AC97, działa wszędzie OOTB), grafika NV44 TurboCache GF6200 (koniecznie taka ze względu na dwa monitory i niechęć do dalszych inwestycji).
Pewnie że mogę poskładać swoje DE z openboxa, nautilusa i xfburna, ale narazie szukam czegoś 'spójnego'.

Ostatnio edytowany przez lis6502 (2014-01-07 10:51:41)

Offline

 

#2  2014-01-07 10:00:01

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Muszę się wynarzekać, czyli lisim okiem o postępie.

Lużne pomysły:

- rzeczone MATE,
- lub Cinnamon (fork GNOME 3, ale jakoś uładzony),
- czemu nie KDE?

A jeśli chodzi o dystrybucję: chyba najlepiej trzymać się Debiana, ewentualnie czegoś pochodnego (przy zdecydowaniu się na MATE/Cinnamona Mint wydaje się dość rozsądnym wyborem).

(Dębian :D)

Ostatnio edytowany przez azhag (2014-01-07 10:00:16)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
[url=http://www.opencaching.pl]opencaching[/url] :: [url=http://dug.net.pl/sources.list]debian sources.list[/url] :: [url=http://www.linuxportal.pl/blogi/azhag/wpisy]coś jakby blog[/url] :: [url=http://dug.net.pl/]polski portal debiana[/url] :: linux user #403712

Offline

 

#3  2014-01-07 10:20:44

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Muszę się wynarzekać, czyli lisim okiem o postępie.

Xfce 4.11 wgraj se

Fervi

Offline

 

#4  2014-01-07 10:28:45

  sir_lucjan - Kierowca Bombowca

sir_lucjan
Kierowca Bombowca
Skąd: /home/sir_lucjan
Zarejestrowany: 2010-05-20
Serwis

Re: Muszę się wynarzekać, czyli lisim okiem o postępie.

Xfce 4.11 to parę pakietów na krzyż.


[b]Dell Inspiron 15-3542 (3542-2538)[/b] || [b]Linux Register User: #536661[/b]
                                         [b]Arch Linux[/b]

Offline

 

#5  2014-01-07 10:33:59

  radziojedi - Gambini

radziojedi
Gambini
Skąd: Śrem
Zarejestrowany: 2008-08-08

Re: Muszę się wynarzekać, czyli lisim okiem o postępie.

Debian Wheezy KDE działa bardzo stabilnie. Polecam


"Given enough eyeballs, all bugs are shallow"
Eric Raymond, The Cathedral and the Bazaar: Musings on Linux and Open Source by an Accidental Revolutionary

Offline

 

#6  2014-01-07 10:49:02

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

Re: Muszę się wynarzekać, czyli lisim okiem o postępie.

nie-KDE4 z powodu responsywności. Tak jak pisalem wcześniej- oczekiwanie na reakcje od myszy na kliknięcie nie wchodzi w grę. Poza tym, KDE4 zawsze wydawało mi się jakieś przesłodzone- kolejne pójście w kierunku 'zróbmy ładne DE, nad użytecznością popracujemy w kolejnych wydaniach'. Skreślę je poraz kolejny przez te wszystkie akonadi, nepomuki i resztę wynalazków które hulają w tle, a ja nie wiem co i dlaczego robią. I jeszcze jeden striketrough za Dolphina- manager plików, konfigurowalny jakby napisany przez Apple'a. Dodatkowo QT wersja któraśtam- które już na Windowsie w Nokia Ovi Suite skutecznie zmulało mojego czterordzeniowego skurczybyka. Nie nie, z graficznych toolkitów to chyba tylko GTK2- to w miarę chodzi, w miarę wygląda, w miarę nie obciąża sprzętu.
nie-TDE z powodu stabilności. W .xsession-errors Konqueror przy przeglądaniu plików wypluwał множка błędów, montowanie nośników wymiennych było loterią, w menu pełno appsów które niekoniecznie działały (superkarramba, ten odtwarzacz na 'N', o, Juk bodajże :D).

Mięt powiadasz [b]łajzo[/b]? Gdy już mnie całkowicie krew zaleje z Debianem to spróbuję.
Zostało mi ogolić system z resztek tfu tfu Gnome3 i... rozwiązać problem z grafiką.

Kod:

root@Octarine:/home/lis6502# dkms status
nvidia-legacy-304xx, 304.116, 3.11-2-amd64, x86_64: installed

Mam takie coś, a jednak jeden z monitorów nie wyciąga 1280p- ktoś podzieli się xorgiem pod dwa monitory? :) Ewentualnie śjakimś sposobem na wymuszenie MOJEGO layoutu screenów bez uciekania się do sztuczek typu 'dodaj do autostartu skypt wygenerowany ARandR'em'?
Jeśli podpowiecie jak w miarę bezboleśnie zaprosić cyrylicę do klawiatury pod Xami i ewentualnie konsolą, z możliwością przełączenia układu na polski, to wywalę OpenIndianę z Thinkpada T41 i wrzucę stable'a 32bit. Dobre dwa tygodnie polowałem na Allegro na klawierę z bukwami do lapka i teraz tak łatwo nie odpuszczę :D

@fervi- przy odpalaniu Xfce za każdym razem pyta czy włączyć xfce-panel, mimo zaznaczenia o zapisywaniu sesji. Nie chcę się szarpać po prostu, jak narazie Mate daje radę, choć płyty nagrywam xfburn'em ;) (aktywnie mieszam sobie w Playstation 2, więc xfburn/cdrdao to podstawa do bootowania dem i homebrew'ów).

@radziojedi- Wheezy ma u mnie problemy już od instalatora [quote="ja"]Dziś przy instalacji Stable'a komputer zamarzał, pomagało mu mizianie klawisza Control. Po instalacji to samo.[/quote]

Ostatnio edytowany przez lis6502 (2014-01-07 10:50:12)

Offline

 

#7  2014-01-07 10:57:47

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Muszę się wynarzekać, czyli lisim okiem o postępie.

@fervi- przy odpalaniu Xfce za każdym razem pyta czy włączyć xfce-panel, mimo zaznaczenia o zapisywaniu sesji. Nie chcę się szarpać po prostu, jak narazie Mate daje radę, choć płyty nagrywam xfburn'em ;) (aktywnie mieszam sobie w Playstation 2, więc xfburn/cdrdao to podstawa do bootowania dem i homebrew'ów).[/quote]
Coś zrobiłeś źle w takim razie
I ja wolę emulator PS2 :P

Xfce 4.11 to parę pakietów na krzyż.[/quote]
Bo to po prostu programy, które są zaktualizowane względem Xfce 4.10 i są już w pełni zrobione.
https://wiki.xfce.org/releng/4.12/roadmap
Wyznaczyli sobie drogę jaka ma być w wersji 4.12 - jeśli zrobią jakiś cały element (np. xfce4-settings) to wrzucają do 4.11. Ogólnie 4.11 wymaga pakietów z 4.10

Fervi

Offline

 

#8  2014-01-07 11:06:54

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

Re: Muszę się wynarzekać, czyli lisim okiem o postępie.

@fervi: źle, hm, apt-get install xfce4, nic ponadto.
Emulator, pfff, nie ma to jak 'żywa' konsola w ilości sztuk dwie, z network adapterem :> Dodatkowo jestem zafascynowany sprzętem jaki siedzi w środku, EE 300 MHz plus GS plus IOP- rdzenie MIPS o niskim taktowaniu i wysokiej wydajności. Sprzęt daleki od niewydajnej architektury x86, przemyślany, e-e, emulacja w tym przypadku byłaby profanacją :D
Dodatkowo chciałbym napisać jakiś maleńki homebrew na ten sprzęt, jestem obłożony poradnikami, choćby tylko miało grać radio z netu- ale na fizycznej konsoli.
Wymieniłbyś takie cudo [url=http://wstaw.org/w/2qPV/][img]http://wstaw.org/m/2014/01/07/SAM_0810_JPG_300x300_q85.jpg[/img][/url]
na jakiś udawany emulator?:>

Ostatnio edytowany przez lis6502 (2014-01-07 11:16:14)

Offline

 

#9  2014-01-07 11:21:28

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Muszę się wynarzekać, czyli lisim okiem o postępie.

Openbox + swoje własne klocki z dowolnych programów, których na co dzień używasz  ;)
Masz wtedy swoje wymarzone środowisko.

Do brakujących rozdzielczości spróbuj tego:
http://dug.net.pl/tekst/125/

Offline

 

#10  2014-01-07 11:48:57

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

Re: Muszę się wynarzekać, czyli lisim okiem o postępie.

@yossarian: tekst z duga okazał się pomocny. Nie tyle użycie [b]gtf[/b], ile podanie z palucha VS i HS w xorg.conf- za pomocą tego jestem w stanie wyciągnąć rzeczone 1280p :). Teraz tylko dopracować częstotliwości tak, żeby 1280p było maksymalne, ustawić monitory i... Działać :) спасибо

Offline

 

#11  2014-01-07 11:50:57

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Muszę się wynarzekać, czyli lisim okiem o postępie.

@lis6502
Wymieniłbym bez mrugnięcia okiem :P Skoro twoje "niewydajne" komputery są w stanie emulować całą konsolę PS2 - znaczy, że są już wydajne :P
Oczywiście z Padami komputer

Fervi

Ostatnio edytowany przez fervi (2014-01-07 11:51:08)

Offline

 

#12  2014-01-07 12:05:10

  sir_lucjan - Kierowca Bombowca

sir_lucjan
Kierowca Bombowca
Skąd: /home/sir_lucjan
Zarejestrowany: 2010-05-20
Serwis

Re: Muszę się wynarzekać, czyli lisim okiem o postępie.

Kluczowych pakietów z Xfce 4.11 nie ma wiele - bodaj są cztery.

- libxfce4ui

- xfce4-settings

- xfwm4

- xfdesktop

Przynajmniej takie znajdują się tutaj: http://archive.xfce.org/src/xfce/

Pojedynczych pluginów nie liczę ;)


[b]Dell Inspiron 15-3542 (3542-2538)[/b] || [b]Linux Register User: #536661[/b]
                                         [b]Arch Linux[/b]

Offline

 

#13  2014-01-07 12:26:00

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

Re: Muszę się wynarzekać, czyli lisim okiem o postępie.

@fervi- ale komputer ma 4x2.20GHz i 4GB ramu do emulacji, a plejka 300MHz EE MIPS V (czy IV)  i 33MHz MIPS II z 32MB ramu :>. Fascynuje mnie to, jak w 1999 roku kiedy zaczęto tłuc konsole, a Intel z AMD bawili się w Pentiumy trójki na spółę z Athlonami, japońce poszli w zupełnie innym kierunku i postawili [u]już wtedy[/u] na architekturę z 64bitową długością słowa, a Emotion Engine od samego początku był układem czterowarstwowym.
Od zawsze byłem zdania że x86 to jakiś błąd w trakcie projektowania procesora i zdania raczej nie zmienię. Na palcach jednej ręki policzę programistów [u]rozumiejących[/u] asembler Intela z jego podziałem na młodsze i starsze części rejestrów; w porównaniu do asemblera choćby ARMa x86 to jakiś koszmar, jak średniowieczna katapulta zbudowana z włókien węglowych:P, I gdyby nie to, że nie mogę nigdzie dostać laptopa na sparcu czy innym mipsie- to już dawno oddałbym w dobre ręce Thinkpada, tymbardziej że na tych architekturach też mogę uruchomić Debiana, czy inne Gentoo :)
Tak, jestem chyba fanboyem tego sprzętu i... z Tobą nie ma co gadać :P

Ostatnio edytowany przez lis6502 (2014-01-07 12:27:49)

Offline

 

#14  2014-01-07 13:04:47

  $pwd - Użytkownik

$pwd
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-02-07

Re: Muszę się wynarzekać, czyli lisim okiem o postępie.

[quote=lis6502]@fervi- ale komputer ma 4x2.20GHz i 4GB ramu do emulacji, a plejka 300MHz EE MIPS V (czy IV)  i 33MHz MIPS II z 32MB ramu :>. Fascynuje mnie to, jak w 1999 roku kiedy zaczęto tłuc konsole, a Intel z AMD bawili się w Pentiumy trójki na spółę z Athlonami, japońce poszli w zupełnie innym kierunku i postawili [u]już wtedy[/u] na architekturę z 64bitową długością słowa, a Emotion Engine od samego początku był układem czterowarstwowym.[/quote]
Czy wymienić procesory DEC'a Alpha, tj. 64 bitowe układy, które weszły do masowej sprzedaży w początku lat 90'tych, a które to działały w różnych modelach AlphaStation i AlphaServer. Jak i procesory IBM'a, począwszy od PowerPC 620 czy Power3 RISC. Ta ostatnia linia była i jest nadal wykorzystywana jako układy sterujące satelitami/statkami kosmicznymi.

Polecam tekst prof. Ulamnna  http://vaxman.de/publications/can.pdf

Offline

 

#15  2014-01-07 13:23:16

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Muszę się wynarzekać, czyli lisim okiem o postępie.

Też wolę ARM
Jakby ktoś dał mi PS2 - wziąłbym z pocałowaniem ręki
Ale jakbym miał wybierać między PS2, a wydajnym PC - to PC

Problem w tym, że sama emulacja każdej części PS2 jest energochłonna; słyszałem, że żaden komputer x86 dostępny dla kowalskich nie jest w stanie wyemulować RaspBerry Pi

Fervi

Offline

 

#16  2014-01-07 13:38:58

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

Re: Muszę się wynarzekać, czyli lisim okiem o postępie.

@$pwd: Zgodzę się, było, ale... Dla wąskiej grupy zainteresowanych(tzn opieram się na artykułach prasy drukowanej, internetami, kiedy to wchodziło to ja nie miałem nawet 10lat:p). Chodziło mi raczej o sprzęt dostępny dla śmiertelników, nie wiem czy pasuje tu określenie 'elektronika konsumencka'. O coś co trafia pod strzechy, jak niegdyś Amigi, a dziś pecety.
@fervi: to że emulacja jest *żerna to wiedziano już w czasach komputera łupanego. Tym niemniej nie odmówisz wydajności plejce, prawda? W takiej konfiguracji jak stoi u mnie na półce. Żeby uzyskać to na pececie trzeba kupę mhztów, gigabajtów- dlaczego? Bo x86 to hybryda, połączenie wad CISC i RISC. Rozkaz x86 nim trafi do wykonania jest tłumaczony na serię mnemoników wewnętrznego mikrokodu rdzenia będącego de facto RISCiem, co trwa i wymaga zasobów. Założę się, że w czasach tak wysokiego poziomu abstrakcji nawet projektanci chipów nie wiedzą co się dzieje na najniższym, elektrycznym poziomie ich produktu. dlatego głupie dodawanie dwóch liczb całkowitych na poziomie asemblera trwa ileśdziesiąt cykli, a fakt ten jest kompensowany stale zwiększającym się taktowaniem układu i polityką: za wolno chodzi? Przetaktować!
To jest moim zdaniem największa wada x86 jako architektury i jej wszechstronność jest tylko wynikiem popularności jaką napędza MS Windowsem. gdyby nie zależność intel-microsoft może dzisiejsze komputery napędzałoby coś wydajnejszego przy niższym taktowaniu?

Ostatnio edytowany przez lis6502 (2014-01-07 13:51:11)

Offline

 

#17  2014-01-07 14:51:31

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Muszę się wynarzekać, czyli lisim okiem o postępie.

Oczywiście, że Intel ma słabe procesory

Ale to on wyznacza standardy komputerów, a nie na odwrót

Fajnie by było mieć na ARM'ie jakiegoś porządnego laptopa, ale takowych się nie produkuje - a jeśli już to Android

Czy nie odmówię wydajności PlayStation - ciężko powiedzieć :P Gry chodziły, ale były "szyte na miarę"

Fervi

Offline

 

#18  2014-01-07 15:10:09

  $pwd - Użytkownik

$pwd
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-02-07

Re: Muszę się wynarzekać, czyli lisim okiem o postępie.

[quote=lis6502]@$pwd: Zgodzę się, było, ale... Dla wąskiej grupy zainteresowanych(tzn opieram się na artykułach prasy drukowanej, internetami, kiedy to wchodziło to ja nie miałem nawet 10lat:p). Chodziło mi raczej o sprzęt dostępny dla śmiertelników, nie wiem czy pasuje tu określenie 'elektronika konsumencka'. O coś co trafia pod strzechy, jak niegdyś Amigi, a dziś pecety.[/quote]
Zgodzę się że te procesory co zapodałem, tworzyły wyrafinowane systemy komputerowe, które dostępne były dla wybranych. Jednak gwoli uściślenia chciałem zapodać że architektura 64 bitowa wcale nie była nowością w świecie komputerów lat 90... bo choćby CDC czy Cray w swoich procesorach wektorowych już taką szynę implementowali w latach 70, np. 60 bitowy CDC 7600/6600, czy 64 bitowy Cray 1 :)

Tym niemniej co by nie pisać również układy które wymieniłeś zaliczały się dla "wąskiej grupy" userlandu w Polsce. Nawet gdybyś miał taką maszynę w domu, to by wykorzystać i rozwijać swoje możliwości na jednej z dystrybucji Systemu V [praktycznie wszystkie klony od AIX'a po Solarisa, to jedna równia], czy nawet choćby portu NetBSD musiałbyś mieć dostęp do neta, dostęp do literatury [wówczas określenie e-book, było jakąś abstrakcją żeby nie napisać aberracją ;) za to funkcjonowały w obiegu przeróżne FAQ, czy tutoriale ASCII]

Nie muszę przypominać jak wyglądał dostęp do sieci w latach 90.tych w RP? :)

Dzisiaj, z takiego NetBSD można zrobić solidy dekstop z full dodatków, od LibreOffice, przez przeglądarki a kończąc na pierdołach typu screen.

Windows natomiast w latach 90'tych święcił triumfy w kraju i na świecie, bo Bill umiejętnie rozegrał od początku sprawę zaspokajania MAS, grami i programami użytkowymi. Które co ważniejsze można było kupić nie przymierzając, w takim Media-Mrakt ;)

Dzisiaj to wygląda troszkę inaczej, choćby przez wzgląd na dużą dywersyfikację i nasycenie rynku.
Przykład zakup komputera o architekturze innej niż oferowanej przez Intela czy AMD, nie stanowi raczej żadnego problemu - mam na myśli Polskę. Wsparcie natomiast masz nieporównywalnie większe niż takim roku 2000.

Pozdr.

Ostatnio edytowany przez $pwd (2014-01-07 15:11:45)

Offline

 

#19  2014-01-07 15:25:33

  $pwd - Użytkownik

$pwd
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-02-07

Re: Muszę się wynarzekać, czyli lisim okiem o postępie.

[quote=fervi]Oczywiście, że Intel ma słabe procesory

Fervi[/quote]
Ostatnio wpadłem na pomysł naprawy starej stacji roboczej.

[url]http://farm4.staticflickr.com/3780/11553280176_a3f548988d.jpg[/url]

Pod tymi dwoma radiatorami znajduje się para Xeon'ów 2,4 ghz, obok czarnego radiatora [CPU Nr 1], jest płytka VRM tj. Voltage Regulator 04K666, która musi zostać doinstalowana w przypadku rozbudowy tej płyty głównej o kolejny procesor [Dell Precision 450 najczęściej był sprzedawany w układzie jedno procesorowym].

Co ciekawe ta linia starych Xeonów, obsługuje technologię HT tj. Hyper-threading, inaczej na jednym rdzeniu procesor implementuje dwa wątki tzn. na jednym logicznym układzie tworzą się dwa wirtualne procesory, ergo system operacyjny widzi zamiast dwóch CPU, cztery.

I taka ciekawostka... po 4 godzinnym teście Linpacka [można sobie skopiować listing tego programu ze strony TOP500, skompilować i uruchomić - tylko systemy GNU/Linux -to ze strony Intela, xBSD, SunOS, AIX etc. Unix-like,],[b] wyszło mi że ta maszyna z roku 2004 przy włączonym HT, z 2 GB RAM ma moc obliczeniową 16 GFLOPS, dla porównania Deep Blue IBM'a, który sprawił psikusa Kasparowowi w 1997 r., osiągał moc w tymże teście 11.38 GFLOPS -> pracując na 30 procesorach Power2 IBM'a [P2SC] RISC.[/b]

Także Fervi, spokojnie, tylko spokojnie.

Ostatnio edytowany przez $pwd (2014-01-07 15:27:06)

Offline

 

#20  2014-01-07 15:34:51

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

Re: Muszę się wynarzekać, czyli lisim okiem o postępie.

:). myślę że powyższe wyczerpuje temat emulacji i wydajności x86- maszyn:)
Tak, marzy mi się pohytać inny komputer, szczególnie laptopa na czymś niecodziennym:) no ale to temat na inny wątek, może kiedyś.
Tym niemniej za okazaną pomoc dziękuję- jak tylko wrócę do domu postawię jeszcze raz debiana, bez środowiska graficznego, skorzystam z posiadanego sources.list, zmodyfikowanego xorg.confa, i zobaczymy jak na tym uda się instalacja mate'a.
Wciąż pozostaje otwarty temat systemu na laptopa- po próbie aktualizacji OpenIndiany system się nieco wysypał. Skądinąd wiem, że Nexenta to debianowy menedżer pakietów (rozumiem że repozytioria są inne) z jadrem solarisa- ktoś próbował desktopu na tym cudzie?

Offline

 

#21  2014-01-07 15:49:40

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Muszę się wynarzekać, czyli lisim okiem o postępie.

Walnij Xfce4 w wersji 4.11, najpierw 4.10, a potem upgrade

Trust me :D

Fervi

Offline

 

#22  2014-01-07 15:56:30

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: default city
Zarejestrowany: 2010-03-14
Serwis

Re: Muszę się wynarzekać, czyli lisim okiem o postępie.

Po co upgrade? Ładnie wchodzi bez tego, tylko trzeba dać flagę -t experimental.


[img]https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png[/img]

Offline

 

#23  2014-01-07 16:11:43

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Muszę się wynarzekać, czyli lisim okiem o postępie.

No proszę

Ogólnie w 4.11 (4.12) jest już obsługa wielu monitorów (taka lepsiejsza), dlatego warto

Ale coś 4.12 nie ma :|

Fervi

Ostatnio edytowany przez fervi (2014-01-07 16:11:52)

Offline

 

#24  2014-01-07 16:46:26

  rafi - Użytkownik

rafi
Użytkownik
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2006-03-12

Re: Muszę się wynarzekać, czyli lisim okiem o postępie.

U mnie menu KDE4 otwiera się bez zauważalnego opóźnienia a mam znacznie słabszy komputer.  Może trzeba wyłączyć jakieś graficzne upiększacze ,które być może gryzą się z NVidią?


Furie terribili!
Circondatemi,
Sequidatemi
Con faci orribili!

Offline

 

#25  2014-01-07 17:07:50

  dowoszek - Użytkownik

dowoszek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-14

Re: Muszę się wynarzekać, czyli lisim okiem o postępie.

Pól roku temu miałem problemy z zainstalowaniem Wheezy na nowym laptopie. Od tamtej pory korzystam z Xubuntu 13.04 i jeśli nie będzie problemów z nadchodzącym upgradem, to może mi zabraknąć motywacji żeby wrócić do Debiana. Może sprawdziłoby się i u Ciebie.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)

[ Generated in 0.012 seconds, 10 queries executed ]

Informacje debugowania

Time (s) Query
0.00013 SET CHARSET latin2
0.00006 SET NAMES latin2
0.00118 SELECT u.*, g.*, o.logged FROM punbb_users AS u INNER JOIN punbb_groups AS g ON u.group_id=g.g_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON o.ident='3.137.218.230' WHERE u.id=1
0.00075 REPLACE INTO punbb_online (user_id, ident, logged) VALUES(1, '3.137.218.230', 1713506836)
0.00055 SELECT * FROM punbb_online WHERE logged<1713506536
0.00075 DELETE FROM punbb_online WHERE ident='47.128.116.48'
0.00111 SELECT t.subject, t.closed, t.num_replies, t.sticky, f.id AS forum_id, f.forum_name, f.moderators, fp.post_replies, 0 FROM punbb_topics AS t INNER JOIN punbb_forums AS f ON f.id=t.forum_id LEFT JOIN punbb_forum_perms AS fp ON (fp.forum_id=f.id AND fp.group_id=3) WHERE (fp.read_forum IS NULL OR fp.read_forum=1) AND t.id=24952 AND t.moved_to IS NULL
0.00007 SELECT search_for, replace_with FROM punbb_censoring
0.00232 SELECT u.email, u.title, u.url, u.location, u.use_avatar, u.signature, u.email_setting, u.num_posts, u.registered, u.admin_note, p.id, p.poster AS username, p.poster_id, p.poster_ip, p.poster_email, p.message, p.hide_smilies, p.posted, p.edited, p.edited_by, g.g_id, g.g_user_title, o.user_id AS is_online FROM punbb_posts AS p INNER JOIN punbb_users AS u ON u.id=p.poster_id INNER JOIN punbb_groups AS g ON g.g_id=u.group_id LEFT JOIN punbb_online AS o ON (o.user_id=u.id AND o.user_id!=1 AND o.idle=0) WHERE p.topic_id=24952 ORDER BY p.id LIMIT 0,25
0.00088 UPDATE punbb_topics SET num_views=num_views+1 WHERE id=24952
Total query time: 0.0078 s